Bnitenlanisclie Benutten. "'Bliieilaiisclie Berichten. ff 1.876. Maandag 30 October. M 4018. ■a- dert den r de wei- ten. >gen elke er de die liad- iten, sten oede istig lees- over eden ider- alen, ikels die zoo D ertigste J aarg a n g; OOSTENRIJK. Het Tagllatt deelt mede, dat het Rus- siseh-Turksch conflict zijn scherp karakter ver loor, nu de Porte bereid is den laatsten October of i November een wapenstilstand voor 6 of 8 weken, met eventueele verlenging van 4 weken aftekondigen, Officieeie ophelderingen om de opgewonden heid te doen bedaren, welke in den Rijksraad over het antwoord van prins Auersperg op de interpellaties over de Oostersche kwestie heerscht, worden, verwacht. De fracties der grondwetsgezin de partij willen tot een adres aan den Keizer besluiten. Het debat zal binnen acht dagen plaats hebben. Dat antwoord hield o. a. in dat de minister van buitenlandsche zaken zijne politiek niet kan laten influenceeren door de belangen van .de verschillende nationaliteiten maar uitslui tend door die der geheele monarchie. Hij zal zich standvastig en vastberaden houden aan het tweeledig doel, hetwelk hij sedert het uit- breken der "onlusten in het Oosten beeft in het oog gehouden: handhaving van den Vrede van Europa èn verbetering van het lot der Christenen in Turkije. Uit vei trouwbare bron word uit Zara gemeld, dat Montenegro de krijgsgevangenen op vrije voeten liet. Uit Niksik zal den onge- regelden troepen der bezetting wegens gebrek aan voedingsmiddelen vrije uittocht worden verleend. ENGELAND. Aan de Times wordt uit Weenen bericht, dat Ghika zich dadelijk naar Engeland zal be geven, om namens de Rumenische regeering over de houding van Rumenie tegenover Rus land in geval van een ooidog, met de Engelsche regeering te beraadslagen. Een telegram uit Weenen in Daily News zegt, dat thans niets meer het sluiten van een wapenstilstand in drn weg staat. Reuters correspondent seint dato 27 dezer uit Belgradodat een ministerieels crisis is uitgebaisten. Nicolic vroeg zijn ontslag, dat nog niet' werd aangenomen. Jovanovic volgt hem waarschijnlijk op. De reden van dit ont slag is een geschil met Tschernajeff over de Russische vrijwilligers. Het ministerie en de op'enbare meening keuren Nicolic's houding goed. Een gerucht zegt dat generaal Douchtorolï -ontslagen 'is als chef van den generalen staf van het leger van Tschernajeff en tot komman- dant van het Timokleger benoemd werd. Hj zou vervangen worden door Potie. Particuliere berichten uit Konstantinopel ivan den- 26 dezer bevestigen dat Ignatieüf een wapenstilstand van zes weken heeft voorgesteld,, die wanneer bet noodig is, vernieuwd kan worden. Turkije heeft dat voorstel nog met De Qaulois heeft een telegram ontvangen, waarin bericht wordt, dat 180 Christenen te Jamboli, een kleine stad bij Adrianopel, ver moord ziji Daar dit stadje ongeveer 5Ü00 inwoners telt, vermoedt men, dat die 180 bijna de geheele jöhristenbevolking uitmaakten. De heer Charles Rolland, lid van den Senaat, behoorende tot de gematigde linkerzijde, is overleden. Er 'is te Parijs een nieuw blad verschenen onder leiding van Louis Blanc. De titel is V JEEomme lilre. T URKIJE. Tengevolge van den onafgebroken strijd voor Alexinatz, hrioben de Turken de op een hoogen berg gebouwde versterking, welke de sleutel is der positie van Deligrad, genomen. De Turken bezetten ook Djunis en Kaonik, waar de vijand zijn hoofdkwartier had. De Serviërs, in drie kolonnes verdeeld, moesten hunne posities met ontzaglijke verliezen opgeven. Aan den kant van Mitrovica zijn de Serviërs, na de huizen van Muzelmannen en Christenen te Monik in brand gestoken te hebbenmet belangrijke strijdkrachten voortgerukt, doch na een hevig gevecht totaal geslagen. De Serviërs, die bij Koukoupoja geconsen- treerd waren, werden uit de versterkingen, die zij bezet hieldenverjaagd. De divisie van Novibazar heeft de Servische verschansingen aangevallen en'na korten tegenstand warende Serviërs genoodzaakt hunne posities te verlaten. RUSLAND. Het proces Strousberg, dat thans te Moseou wordt gevoerd, - doet een verschrikkelijk licht opgaan over de schandelijke handelingen inde hoogere kringen en de handelswereld in ver schillende plaatsen. Zelfs hooggeplaatste peisonen blijken niets dan laaghartige bedriegers te zijn geweest. B E L G I E. Er loopt te Antwerpen een gerucht, dat opnieuw door sehuldeischers van het Tuiksche gouvernement op stukken geschut beslag ge legd werd. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 27 October. Bij de behandeling der Indische begrooting in de zitting van heden zijn een aantal punten besproken. De Minister heeft de ooi zaak der tijdelijke stagnatie in de Indische kassen toe geschreven aan de toeneming der uitgaven voor oorlog en de meerdere uitbetaling voor koffie, tengevolge van den zeer grooten oogst. Er werd den Minister op het hart gedrukt te waken, dat de Indische bevolking, die koffie afleverde, daardoor niet zou worden benadeeld. Bij de uitvoerige, bespreking der conveisie van communaal en individueel bezit heeft de Minister zich niet gunstig over die conveisie uitgelaten, en 't communaal bezit als abnormaal gekwali ficeerd, welke toestand zich langzamerhand zal oplossen. Maar dit moet aan haren natuurlijken loop overgelaten worden. De heeren Fransen van de Putte en van Houten danken voor die belangrijke veiklaring. De laatste zeide, dat het geen nieuw verschijnsel is, dat de conservatieve Ministers liberale hervormingen invoeren, door de liberalen voorbereid. De heeren van Nispen van Sevenaar en van Wassenaer van Catwijck, waren minder of niet bevredigd; de laatste zou, wegens" 's Ministers verklaring, zijne stem aau de be grooting onthouden, In den verderen loop der discussie is met 44 legen 13 stemmen aangenomen een amendement van den heer Mirandoüe, om de uitgetrokken f 100,000 voor representatiegelden der adsistent-residenten te doen vervallen. Nog is aangenomen een amendement van den heer Verniers van der Loeff, tot oprichting eener hoogere burgerschool te Samarang. Een amen dement van den heer Corver Hooft is ver worpen met 36 tegen 20 stemmen. Het geheele hoofdstuk der uitgaven in India is aangenomen met 39 tegen 18 stemmen. SCHIEDAM, 28 October 1876. Verslag van het verhandelde in de vergadering van het departement Schiedam der Maatschappij »Tot Nut van 't Algemeen," gehouden den 27 October 1876. 1. Goedkeuring notulen der vorige verga-1 dering. 2. M issive van den heer J. JVormer, houdende aanneming zijner benoeming tót bestuurder dér volksvoorlezingen. Aangenomen voor kennis- geving 3. Missive van de Commissie voor de Volks voorlezingen houdende mededeeling dat zij wegens gebrek aan voldoende deelneming, be sloten heeft het haar door 't Departement op gedragen mandaat neder te leggen. Deze missive geeft tot eeiie langdurige dis cussie aanleiding; de vergadering betreurt het, dat de Commissie dat besluit heeft genomen en spreekt als haar gevoelen het wenschelijke uit om die instelling vooralsnog niet op te heffen. Ten slotte wordt met algemeene stemmen besloten deze zaak aan te houden tot eene volgende vergadering, en de Commissie in middels uit te noodigen op haar genomen besluit terug te komen. 4. Missive van O. de Vrie,s houdende ver zoek tot liet toekennen eener belooning aan Bernardus Loog, wegens het redden van zijn kind uit de Westerhaven. Ten fine van onderzoek en rapport gesteld in handen eener Commissie van drie leden. 5. Rekening en verantwoording van den Penningmeester des Departements over het afge- loopen dienstjaar. Deze rekening sluitende met een batig saldo van f 807.67 wordt 'na onderzoek goedgekeurd en vastgesteld. f ai ;iï I !*il lil COD Abonnementsprijs, per kwartaal1.85. franco per post, door het geheele Rijk 2.50. Afionderlijke nommers- 0.10. BUREAU IAKKT, E, 184. Advertentieprijs: vanl10 gewone regels. 1,00 Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. F R A N K 11 IJ K. if"':, f

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1