1876. Zaterdag 4 November. AS 4022. Biilenlaiisch Berlclitei. Biineiilaiidsclit Bericiten. .-f tê i'! Dert a ar s t e J aargaiig'. TURKIJE. De Porte beeft in het sluiten van den wa penstilstand toegestemd, na vooraf gewaarborgd •te zijn,' dat Servie dien ook zou aannemen. Sei vie den wapenstilstand aangenomen hebben de, is deze in den avond vani dezer geteekend. Er zijn stappen gedaan om tot overeen stemming te komen omtrent de demarcatie-lijn, die de buitenlandsche officieren ontworpen heb ben. Men gelooft, dat eene conferentie spoedig zal plaats hebben. "Volgens particuliere berichten uit St. Petersburg is de Turksche gezant aldaar, wegens ziekte, met verlof voor twee maanden ver- tiokken. Men gelooft, dat hij niet terug zal keeren. O O STEN RIJK. De Polit. Oorr. meldt uit Konstantinapel dat reeds den 27 October Ignatieff aan personen uit zijn naaste omgeving in KonstaDtinopel verklaarde, dat hij zijn pas verlangen zou, ■wanneer de Porte volstrekt een wapenstilstand van zes weken weigerde. Uit Bucharest wordt van 2 dezer bericht: De buitengewone kamerzitting werd heden door clen Vorst geopend. De troomede zegt: onze beüekkingen met de buitenlandsche mo gendheden staan op den besten voet. Van de zijde van alle garandeerende mogendheden ont vangen wij aanmoedigingen om de neutraliteit, die de regeering van het begin van den oorlog in acht nam, te handhaven, zelfs de Poite schijnt meer geneigd de rechtvaardigheid van onze eischen te erkennen. Eiken dag ontvangen wij bewijzen van de welwillendheid der groote mogendheden voor Rumenie. Wij zjjn ook, dank zij de veistandige vaste richting die de Kamers aan mijne Regeering hebben voorgeschreven, gerechtigd te hopen dat wanneer gevaren, die zyne kracht te boven gaau, den Rumeenschen staat mochten bedreigen, het machtige schild van het garandeerend Europa de onschendbaar heid van ons grondgebied en onze nationale rechten zal verdedigen. Intusschen zijn wij ten volle overtuigd, dat reeds de naaste toekomst in het Oosten rust zal aanbrengen, dank zij de krachtige pogingen van alle Europeesche Mo gendheden tot verbetering van het lot der Clmstelijken volken. Ten slotte kondigt de troonrede verschillende hervormingen en wets veranderingen betreflende het biunenlandsch bestuur aan. Dp Wiener Alendpost zegt, dat de be richten uit Konstantinopel nauwelijks t wij Ce! overlaten, of de laatste voorstellen van Rus land van den kant der Porte wel tegenstand zullen ontmoeten. FKiSKR IJ K. In den Donderdag morgen gehouden minister raad is het te volgen gedrag van het ministerie, ten aanzien van het voorstel Gatineau, langdurig besproken. Een later bericht meldt: Men is omtrent het voorstel Gatineau nog niet tot overeenstemming gekomen, maar men gelooft, dat, als er geene transactie tot stand komt, de regeering de meerderheid zal hebben als zij de kabinets-kwestie stelt. De minister Decazes heeft het sluiten van den wapenstilstand tussciien Turkije en Servie bevestigd. De prefect van de Seine heeft het besluit van den gemeenteraad van Parijs goedgekeurd, waarbij een som van 10,000 frs. op de be grooting wordt gebracht voor de beste symphonie met koren en solo's. De keuze van het onder werp is geheel vrij, De wedstrijd zal een jaar duren; alleen Frausche componisten zullen daaraan mogen deelnemen. De uitgever van les Droits de V Domme is in hooger beroep gekomen tegen het vonnis, waarbij hij tot 2 jaar gevangenisstraf en 4000 frs. boete is veroordeeld. Zaterdag komt de zaak in behandeling. ENGELAND. Reuter's agent meldt uit Belgrado van 1 dezer: Men verzekeit, dat de Porte den wapen stilstand heeft aangenomen en zijnen bevel- hebbeis heeft gelast, de vijandelijkheden ge durende twee maanden, van af lieden, te staken. Uit Rome wordt aan 'Daily News bericht, dat kardinaal Antonelli steivend is. De Paus had Zondagavond een consult van geneesheeren gelast, waaraan ook dr. Ceccaielli deel nam. Deze verklaarde den toestand voor hopeloos. De naaste verwanten werden ontboden en vonden den zieke bewusteloos. Reuters office meldt uit Kaïro, dat Goschen een plan tot regeling der financiën aan den Khedive heeft aangeboden. v RUSLAND. Een extra avondblad van liet regeeriugsblad bevat eene depeche van Ignatieff, dat de Porte zich bereid verklaarde in een wapenstilstand van twee maanden, te rekenen van 1 dezer, toe te stemmen, en aan de bevelvoerders over de Turksche troepen gelast was de vijandelijk heden overal dadelijk te staken. DU IT SC II LAND. Namens de gezamenlijke liberale kiezers te Dusseldoif is laatstleden Viijdag aan Prins Bismarck het volgende telegram vei zonden: ïNaardien wij een schoon Rijnlandsch kies district voor het Vaderland hebben veroverd, brengen wij Uwe Doorluchtigheid ein leyeistertes JlorliP' Hierop heeft de afzender, advokaat Lutzeler, van Prins Bismavck per telegraaf ten antwoord ontvangen: tHartelijk dank voor het bericht en felicitatie wegens het succès." SPANJE. Het schijnt dat de krachtige wijze, waarop de Spaansche regeering den oorlog op Cuba aanvangt, eenigen indruk op de opstandelingen gemaakt heeft. Een honderdtal hunner althans heeft de wapenen neergelegd. Generaal Jovellar zal Martinez Campos bij zijne aankomst op Cuba ontvangen en beiden zullen dan een plan de campagne opmaken, dat uitgevoerd zal worden zoodra de laatste versterkingen zullen zijn aan gekomen. AMERIKA. De vermindering van de staatsschuld be draagt 3,388,000 dollars. In de schatkist is een bedrag van 75,907,000 dollars goud en 12,901,000 dollars aan papieren geld. Er moet sprake zijn van een bezoek, eerlang door den Koning en de Koningin der Belgen aan ons hof te brengen. (iV. v. d. D.) SCHIEDAM, 3 November 1876. Gisterenavond trad de heer W. lloevers, predikant te 's Gravenhage, in de uveieeniging Paulus» op, en teekende, uit ziju eigen herder lijke ervaring, de beelden van twee mannen uit het volk, waarvan de eerste een schijnhei lige eu de ander een oprecht vrome. Zijn schets, die met belangstelling werd aangehoord, gaf den spreker aanleiding tot vele belangrijke en ernstige opmerkingen. Volgens een bij de reederij alhier ontvan gen telegraphisch bericht uit Batavia, (dat echter niet duidelijk was) zou het schip L. J. Enthoven niet alleen reeds te Amboina zijn gearriveerd, maar daar reeds gelost hebben, naar Soerabaia verzeild en van daar weder naar Bangkok ver trokken zijn. Aan de kamers van koophandel en fabrieken te Amsterdam, Rotterdam, Graven hage, Dordrecht, Schiedam, Middelburg, Vlis- singen, Groningen, Leeuwarden, Harlingen, en Zwolle is gezonden het Overzicht van den handel en de scheepvaart in het Britsche Koningrijk, over September 4876. De Staats-oourant behelst de volgende opgave van de op 31 Oct. 1876 in de onder staande entrepots aanwezige hoeveelheid bui tenlandsche ruwe suiker: Amsterdam2,413,059 kïlogr. Rotterdam 2,259,073 n Schiedam Dordrecht1,2./ Middelhui gg Totaal 4,673,349 kilogr. Het te Luxemburg onthulde standbeeld van Prinses Amalia, is vervaardigd door den heer Petre van Nancy, en mag zeer goed ge slaagd heeten. Het beeld rust op een halfcirkel vormige verhevenheid, met een keurigen mozaïe ken vloerwaarop neu de wooidea Souscription nationale en het jaartal MDCCCLXXVI lees!; het ionde voetstuk is van grijs en bi uinkleurig graniet; ook dal deel van het gedenkteeken 'dik Abosnkmbntstrus, per kwartaal1.85. Franco per post, door het geheele Rijk -• 2.50, Afionderlijke nommers- 0.10. B IJ 1113AU 31A1KT, E, X24. Advertentieprijs\anl10gewoneiegels. 1.00' Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1