VmcMjit iaplijts, ïitmiierl Dinsdag. Btiteilaiiule Berichten. Bijinsiilaiigicli Befit Ijlen. A0. 1876. Woensdag 8 November. M 4024 ra m Y.ïü i^^^4vy X> ertigste J aargang. r- t i vv\ JiJÖJi"^ "••-.'^-•^■feftT, ST^fif inUSNKMENThl'Kllb, kW.lI'Unl Franco per post, iloor iiet geheele Hyk Afzonderlijke nommers 2.50. j -O.10. BUK BAIT MAli HI, E, 124. Advertentieprijs: vaiH10gewnnetegelf 1 ftp Iedere gewone regel meerIJK). Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal bereketm ItUSLAS J). De verklaring vun den Franselien minister van builenlandsclie raken Decazes, in de Kamer afgelegd, heeft te Petersburg een goeden indruk gemaakt. liet Journal do St. Jétcrsbourg doet uitkomen, dat Frankrijk deelneemt in het lot der Christenen. Dn Golos spreekt van de erkentelijkheid van Rusland, indien Frankrijk zijn invloed gebruikt tot herstelliug van den vrede eu tot bescherming van de Christenen. Uit Moscou woult van G dezer gemeld: De jury heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van Stroussberg c. s., Slroussbcrg en Poljausky zijn schuldig verklaard; voor Pol- jansky weiden verzachtende omstandigheden aangenomende leden van den raad van admi nistratie, die tot den koopmansstand belmoren, zijr. vrijgesproken; alleen de staatsraad Schu macher is schuldig verklaard. De straf zal mor gen worden vastgesteld. I) I 'X' S C li I, A X I). De Rijksdag te Berliju heeft hij derde lezing het uitleveringstiactaat met Luxembuig goed gekeurd. Iiij de tweede beraadslaging over deu post voor bnitenlandsche zaten bracht de heer Jörig de Oosteische kwestie ter sprake, waai op de staatsminister vau Bi'ilow vei klaarde, dat de regeering op dit oogeublik onmogelijk over deze hangende kwestie naricht kon geven, doch dat men de politiek des Keizers kende, die een politiek des vredes was. Deze politiek zal de regcering handhavenwant Duitschlaud zal immer een bolwerk des vredes blijven, dat zoo vast zal zijn dat de i egeering het vertrouwen der volks- veitegenwoordiglng vorderen kan en verdient. OOSTEN it IJK. Iu de Kamer te Bucharest heeft de Minister van Oorlog een kiediet aangevraagd van vier miilioen lot voltooiing der wapeningen en voorts 400,000 fr. tot dekking der uitgaven voor de reserve, over de maand October. Deze aan vragen zijn als van spoedeiseheuden aard, naai de afdeelingen verzonden. De commissie voor het adres in antwoord op de troonrede is be noemd. Uit Konstantinopel wordt aan de Politischo C'orresp, getelegrafeerd, dat Vrijdag II. aldaar hij den Engulschen gezant Elliot eene cnufeien- tie over de demarcatie-lijn heeft plaats gehad. Na alles wat van -welomlenichte zijde over den loop dier onderhandelingen uitgelekt ïs, zou de vaststelling der demaicatie-liju, volgens de in zulke gevallen gebruikelijke beginselen bezwaar lijk bijzondere moeilijkheden opleveren. Xater- dag en Zondag is er aan de omlcrdcelen der instruction voor de militaire attachés bij de gezantschappen aldaar gearbeid, die op zijn laatst Woensdag naar Servie vertiukken,. F K A N K K IJ K. Bijzondere berichten uit Koustautinopel melden, dat er levendige onderhandelingen plaats hebber, tot het bereiken van eene directe overeenkomst tusschen Turkije eu Rusland, waardoor eene conferentie onnoodig zou 'worden. Een hoogge plaatst Turkseh beambta zou zich eerstdaags naar St. Petersburg begeven. De militaire attaché bij de Fraasche ambassade te 's Hage, Hepp, zal vervangen worden door den kommandant Lectlorne. Meu wacht met de officieele onderhan- delingeu voor een conferentie, totdat Rusland zijn meening. hierover hoeft doen kennen. Uit Cairo wordt gemeld dat geruchten omtrent (ie abdicatie van deu Khedive worden gelogenstraft. ITALIË. Kardinaal Antonelli, Secretaris van Staat van Z. 11. den Pans is gisteren nacht na een langdurige eu smartelijke krankheid in ruina 70 jarigen ouderdom overleden. Patazi is zeer ernstig ziek. Van de deu 5 dezer gehouden verkie zingen voor de Kamer is de uilslag slechts van 78 bepaald bekend. Er moeten 52 her stemmingen plaats hebben. Gekozen zijn 09 progressisten eu gematigd liberalen. De af gevaardigden Nicole ra, Zanardulli, Maiwana, lïicasoü zijn wel, Visconti Venosla is niet lier- kozen. Tirauo en Garibaldi zijn te Roine geko zen. Te Livorno moeten zij iu herstemming komen, maar zij verkregen een groote meer derheid eu hun verkiezing is dientengevolge verzekerd. Men berekent, dat door de verkiezingen de miuisteriëele meerderheid Vs vau de Kamer zal bedingen. S I' A N' J E. Iu een bijeenkomst van 230 afgevaardigden, ten huize van den president-minister Cauovas del Castillo, hield deze een uitvoeiige rede, waarin hij betredende de fueros verklaarde, dat de wet was uitgevoerd. De economische kwestie was nog niet opgelost, maar de Cortes zou de regcering bij staan om tot een oplossing in de aanstaande wetgevende zittiug te geraken, liet was geen partijzaak, maar een nationale zaak. Nog zeide Castillo, dat Spanje Cuba lot eiken prijs zal redden, liet verlies dier kolonie zou ernstige gevolgen ua zich sleepen voor het volk en voor (Ie maatschappelijke orde. Hij deelde mede, dat de constitutie door organieke wetten zou worden aangevuld, in het bijzonder door een wet betreffende de verkiezing van afge vaardigden en senatoren. Hij kwam op tegen liet algemeen stemrecht. Aangaande het opbellen der cmistitutioneele waarborgen zeide bij, dat de regeeting zich bad bediend van de macht haar op wettige wijze geschonken. De Coites zal oordeelen. De rogeoriug is geneigd een wet op de pers in te dienen, indien de oppositie lint toelaat.' De militie van Pampeluna eu de provin ciale vrijwilligers van Navarra zijn ontwapend. A M E li I K A. De tentoonstelling te Philadelphia is tot op Zaterdag 28 Oct. bezocht door 8,453,928 personen. De ontvangst bedroeg 3,279,484 dollars. SCHIEDAM, 7 November 1876. II. M. de Koningin heelt zich van Parijs over Bordeaux naar Biarritz begeven. Z. K. II. Prins Alexander is Vrijdagavond te 7 uren langs den llollandschen Spoorweg uit Luxemburg iu de residentie teruggekeerd. De lieer Faber, die Zondag jl. met zijn spreekmachine hier was aangekomen, oin aan den avond van dien dag de aangekondigde vooistelling te geven, vernam van meer dan eene zijde, dat zulk eene voorstelling hier geen bijval zou vindeu, zoodat hij besloot er van af te zien. Langs deu Hollaiidsclien IJzeren Spoorweg (lijn Amsterdam Rotterdam Helder Zaandam) zijn gedurende de maand October 1870 218,239 reizigers vervoerd opbrengst f 188,289,4.3 en aan goederen f 03.384,92; diverse ontvangsten f1003,33- totaal f252,077,08. Het Spino/a-eomitc, dus leest men in de Nederlandsche Spectator, heeft zich aanvankelijk niet te beklagen over den uitslag zijner pogingen, om bijdiagen voor het op te richten standbeeld te bekomen. Aangaande den geldelijken toestand is op de jongste vergadering (22 dezer) het volgende mee gedeeld: Door het Iloofd-comité werden tot op dien dag inschrijvingen ontvangen ten bedrage van f2105. (Daartoe behooren de aanzienlijke som men, door 11. M, de Koningin, benevens I1H. KK. IIII. de Prinsen Fiederik en Hendrik toe gezegd, terwijl Z. K. II. Prins Alexander het cijfer zijner bijdrage nog niet heeft doen opgeven.) Uit het buitenland werd tot dusvene ra ronde cijfersontvangen: uit Duitscldnud f890, Frankrijk f715, Groot Brittanje en Ierland f1225, Italië f200, Rusland f500, Zweden f965, Zwit serland f S0, te zamen f4575. In de moesten dezer lauden rekent men nog op een grootere of kleinere toeneming van het bedrag, terwijl uit de Argeutijusche Republiek, Belgie, Neerlandscb Oosl-Indie, Oostenrijk-Uon- garije eu de Yereeuigde Staten van Noord- Anterika nog bericht wordt verwacht. In Nederland zelf bedroegen de inschrijvingen tot op den 22 October f 2004,50, waaronder Schiedam f 80, Overschie f 5 en Vlaardingen f2,50. liet totaal is alzoo f8744,50. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned. Indie, door middel

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1