ËeussiieJjriclitBi •van het stoomschip Hollandwaarvan het ver trek uit liet Nicuvvediop op den 11 November aanstaande is bepaald. Napels en Padang worden niet aangedaan. 'De toestand van den heer .1. L. Nierstrasz is de laatste dagen, aanmerkelijk vooruitgaande. Wij vernemen dat berichten uit Atsjin gekomen zijn, het nemen van verscheiden vij andige bentings meldende. Bij deze gelegenheid werden velen van ous gekwetst, waaronder ook de luitenant de Neeve. Men meldt uit Zuid-Afrika dd. 10 Oct aan het Hblad,De Volksraad van de Transvaalsehe Republiek is uiteengegaan, zonder de voorstellen betredende de confederatie, te overwegen. Wat beweerd werd aangaande wreedheden door de vrijwilligers enz. gepleegd, is gebleken onwaar r te zijn. [Iet geschil roet het Zuluhooftl zal worden vereffend door arbritagc. Secocoeni heeft om vrede geviaagd. Do voorstellen betredende do belastingen en resolutie van den president, betredende de spoorwegen, zijn aangenomen. Iu een brief aan het Oir. DU. uit de Kaapstad dd. 2 Oct. door den bekenden pre dikant te Yilliersdorp, Lion Cachet geschreven, waarschuwt hij ten steikste zijn Ilollandsehe landgonooten tegen immigratie naar de Trans vaal. Zijn kennis van land en volle geven hem meer recht tot het geven van een advies dan de luttele bekendheiddie dr. Joiisson van beiden nog pis kan hebben opgedaan. Met 't oog op den Kndeioailog, waarvan bij liet einde niet te voorzien achtbij de bestaande ontevredenheid over het tegenwoordig bestuur, waardoor bij do aanstaande verkiezing vaneen president binnenlaudsche onlusten te duchten zijn, acht de heer Cachet het zijn plicht zijn waarschuwende stem te doen hooien. De hoofdcommissie van het Christelijk Nationaal Zemlingsfcest heeft besloten, in 1877 haar zendingsfeest in het oostelijk deel des lands, bij voorkeur in den omtrek van Zutfon, en wel den eersten Woensdag in .lult te houden. Omtrent do geschiedenis van den dezer dagen meermalen vermelden beker, deelt men aan de Ilaarl. Ct. nog do volgende bijzonder heden mede. De beker is niet van Tromp, maar van Cor nells de Wilt afkomstig en vele jaren lang werd door buiten- en bimicnlandsche kooplieden allo moeite gedaan orn dien tegen Imogen prijs van de eigenaars te verwerven. De beker was echter niet te koop; doch toen daarvoor eene buiten sporig hooge som werd geboden, eene som, in geene vei houding tot de intrinsieke waarde, toen heeft men gemeend den beker, die toch op den duur moeilijk in de familie te behouden zou zijn, niet langer te moeten weigeren. Al vorens dien echter te gunnen, hebben de eige naars den beker met eene aanzienlijke ver mindering van den hun daarvoor geboden prijs ter beschikking gesteld van de Regeering, in dien deze genegen mocht zijn om het voorwerp voor liet Rijk aan te koopen. Eerst toen dit geweigerd was, ging de beker-over in vreemde handen. Men moge over deze zaak oordcelen zooals men wil, dit is zeker, dat èn dc hande lingen van de vroegere bezitters van dezen beker èn die van de Regeering door niemand mogen veroordeeld worden. Van weerszijden is alles gedaan wat men billijkerwijze rnoclit verlangen om een zeer merkwaardig en historisch belang rijk voorwerp te behouden. Dat dit niet gelukte, moge men betieuren, er bestaat geen grond om hierover iemand, wien dan ook, hard te vallen. Volgens opgave van het Bureau Veritas zijn in de maand Sept. 11. verongelukt '118 zeilschepen, als: van Engeland <50, Frankrijk 10, Amerika 11, Duitschland 9, Noorwegen 8, Nederland 6, Zweden G, Spanje 3, Oostenrijk 2, Denemarken 2, Italië 2, Brazilië '1, Grieken land 1Rusland 1 en 10 van onbekende natiën. Gedurende dezelfde timand verongelukten 11 stónmbooteu, als: van Engeland 5, Amerika 2, Spanje 2, Italië 1 en 1 waarvan de natie onbekend is. Bij den gemeenteraad te Breda is een door den wethouder Guljé, bet raadslid Lleij- laerts Jr. en den geuieente-architekt Larners opgemaakt rapport omtrent dun afvoer van fnoealiëu ingediend, waarvan de slotsom is: 1 De gemeentereiniging komt iu eigen beheer. 2. Do afvoer zal geschieden volgens het verbe terde tounestelsel. Indien d.t aangenomen wordt, dan kornen de volgende voorstellen iu aanmerking: 1. Aankoop van een terrein van -l'A bunder: '2. dadelijk aansclmflnig van een honderdtal tonnentot bediening der open bare gebouwen en scholen eu ten gerieve der bewoners van de Oude Vost, die overwelfd is, zoodat do stoflen daarin niet meer kunnen ge loosd woiduit; 8. aanstelling van een direkteur of opzichter; 4. benoeming van een commissie van toezicht uit den raad; 5. wijziging der politic-verordening in dier voege, dat geene beerputten meer mogen worden aangelegd en geen laeenliën in riolen of grachten mogen loopen. Binnen een nader te bopuieu tijd moe ten do beerputten worden gedempt en de privaten gewijzigd, en wel ten koste der ge meente. Na dien tijd op boete, ten koste van den eigenaar. in itt uitvoering opport worden ver schillende stelsel ook op giond van plaatselijk onderzoek zeer nauwkeurig nagegaan. Van het Licrnurstclsel worden de bekende voordeelen opgegeven; om fiimueieelo redenen kon invoering van dit stelsel echter niet worden voorgesteld Over het koulciosctstelsel-Symons laat het tappoit zicii zeer gunstig uit. Vooral wordt de netheid geprezen zelfs bij de armen» Men meende echter, dat de kwestie der hygiëne bij dit stel sel nog niet uitgemaakt was. HetLieruurstelsel en het steisel-Symmis zouden volgens de be rekening der commissie een deficit bet tonne- stelsel dat hygiënisch voldoende wordt genoemd een voordeel opleveren voor de Gemeente. Belfsltnvcn. In den namiddag van 4 dezer is aan den Iieukelsiiijk in de wetering gevonden het lijkje van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht. Men had het gebonden in een stuk van een vrouwenrok en hoofdpeluw, waaraan twee zware straatklinkers met een touwtje waren vaslgebondeu. Dordrecht. Vrijdag nacht werd zekere T. K, alhier, plotseling door eenig geritsel in zijne slaapkamer gewekt, Opstaande, ontdekte hij tot zijne verbazing in een hoek der kamer een hein onbekend manspersoon, geiust sla pendeT. K. liep de hulp der politie in en 't bleek, dat de onbekende een beschonken Noorsche malioos was, die met kameraden twist gehad hebbende, de vlucht had geriorneu en zich door een aanwezig raampje aldaar in veiligheid had gebracht. Nog beschonken zijnde, werd du ongenoode gast naar liet politiebureau gebracht om zijn roes uitteslapen. Groningen. In den avuud van den 3 dezer trad alhier voor dc tweede maal op mile Agar, die bij haar aankomst alhier door een eere- waelit te paard uit liet studentenkorps werd ontvangen en naar haar hotel geleid. Evenals den eet sten keer was de schouwburg stampvol eu bleek ook nu, dat de Groningers iets schoons werkelijk weten op prijs te stellen. Na afloop der voorstelling werd der kunstenan s»-e ter herinnering een schouiie armband aangeboden door de in den schouwburg aanwezige studen ten, die haar vervolgens een serenade brachten. Do eerewacht geleidde haar bij haar vertrek naar Zwolle, naar het station. Amsterdam. Het burgerweeshuis heeft een legaat van f 25.ÜOO gekregen van mej. B. Ileynieyn, wed. J. van der YVoude.- In de jl. Zondag in de Hen Honderd Boe gehouden meeting over do charges euz. bij de ongeregeldheden hier onlangs voorgekomen, is besloten, den burgemeester aan te klagen bij den Procureur-Generaal. Een collecte voor de slachtoffers bracht ruim f3G op. Een weduwe met 4 kinderen waren aanwezig om 't bewijs te leveren, dut er slachtoffers waren. Een onder zoek naar de aanleiding van den dood van haai man, scheen niet plaats te hebben gehad. Utrecht. Meermalen werden alhier kin deren van 4 of 5 jaren op straat van hun gouden oorsieraden beroofd door een meisje van jeugdigen leeftijd. Door de onvermoeide pogingen der politie is het gelukt de bi utalo Li-jarige daderes in handen te krijgen. Zeist. De kerkeraad der Hervormde Ge meente alhier heeft be-dotmi het aanbod van den Minister \an Oorlog, tot aankoop van het weeshuis alhier, ten behoeve eener op to rich ten pupillenschool, van de hand te wijzen. Arnhem. De rechtbank te dezer stede heeft don jongeling, die «nooit door bijer. gestoken werd,'' en van die omstandigheid gebruik had gemaakt om een aantal korven leeg te snoepen, veroordeeld tot drie maanden celstraf. Nijerecn. Een landbouwer in deze Ge meente, die zich twee dagen achtereen had bezig gehouden met het karnen van eene tobbe met melk, zonder dat er boterformatie was te bespeuren, kwam daardoor op de gedachte, dat de melk waarschijnlijk betooverd kon zijn. Op den karntoestel werden dientengevolge met krijt allerlei ligureu aangebracht; bovendien besloot de vrouw den volgenden nacht in den kelder door te brengen om door het prevelen van bezweriugs-fomuliereu nog meer onheil af te wenden. De booze geest is echter niet verschenen. Men raadt dergelijke lichtgeloovige landbouwers aan om beter toezicht te houden op den gezondheidstoestand van hun vee, als mede op het schoonmaken van hun melkge- reedschap, en eindelijk zorg te dragen voor behoorlijke ventilatie hunner kelders. Met der gelijke middelen verwijdert men de heksen van het erf. Als een bewijs van zeldzame huwelijks trouw deelt men aan de II, en B. J). Ot. mede, dat dezer dagen een zeeman, die nog al naijverig op zijn jong vrouwtje rnoet ziju, naar zee is gegaan eu dat bewuste vrouw ten einde haar' matt omtrent haar g' drag volkomen gerust te stellen, zich voor 'l tijd van zijn afzijn in verzekerde bewaring .leeft gegeven. Wekelijks worden over de geheelc aarde door elkander besteld 5,320,000 brieven, dat is 300,000 pev uur. Deze kolossale cijfers ver tegenwoordigen een jaarlpsch verbruik van meer dan 23 millioott kilogram papier, als men het minumutn gewicht per brief aanneemt. Wanneer men de gedurende een jaar verzonden brieven naast elkander legt, dan zou men daar-- tnede eene vlakte van 47,000 hectaren kunnen bedekken. In de Vereenigde Staten van Noord-Ame- rika zijn bijna 3 mtlltoen landbouwers, van welke tie rneestcn bun eigen land bebouwen; ruim 15 p. ct. der bevolking bestaat van den landbouw. Iu Engeland wijdt zich slechts 7.3 p. ct. der bevolking aan deu landbouw, in Rusland 80 p. ct, itt llalie 77, in Zweden 71, in Belgie 51, in Frankrijk 50, in Piuisen 45, in Oostenrijk eu iu Spanje 25 en in Nederland 10 p. ct. Te Parijs is Maandag 11. in de balie een oester geveild van 00 centimeters iu doorsnede. Dit zeemonster werd voor fr. 7.75 afgemijnd. Bedwelming van bloemen. Men heeft, vol gens een Atnerikannsch blad, de ondervinding* opgedaan dat chloroform ett andere verdoovendo middelen op bloemen een gelijke uitwerking"

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2