B inilettlauIscTe B er i cl ten. 7 tusschcn de vertegenwoordigers der zes mogend heden op de basis der voorsteHeu van Engeland. Het kabinet van Petersburg heeft de vijf andere groote mogendheden uitgenoodigd haar gezanten instruction toe te zenden. Tgnatiefl' heeft instruc tion gekregen, die inhouden dat hij krachtig moet aandringen op een ver strekkende admi nistratieve autonomie van Bosnië, Herzegowina en Bulgarije met afdoende waarborgen onder contróle der mogendheden. UUHAS D. Van liet bericht, betreffende het uitvaardigen van eene verordening, waarbij de uitvoer van paarden uit Rusland wordt verboden, is in de bevoegde kringen alhier niets bekend. ITALIË. Ais opvolgers van Antonelli worden ge noemd de kardinalen Luca, Ozeglia en Pane- bianco. Eerstgenoemde geldt als gematigd, de laatste ais een fei ultramontaau. Antonelli heeft aan het Vaticaan zijn ver zameling van edelgesteenten en kunstvoorwer pen nagelaten. Uit San Remo wordt van S dezer bericht, dat de Hertogin van Aosta, wier toestand ji. Dinsdag zoozeer verergerde, overleden is. De rouw over haar is algemeen. S T A N J E. Jl. Maandag werd de Cortes geopend. De zitting was stormachtig en Leon y. Castillo richtte een heftige» aanval tegen de regeering. AMERIKA. De Beurs te New-York was jl. Dinsdag ge sloten wegens de verkieziug van een President. Het aantal stemmenden was zeer aanzienlijk. De eerste berichten omtrent de verkiezing van een President wijzen op groote voordeden, door de Republikeinen te New-York behaald. Blijft de verhouding bestaan, dan zal New-Vork den Republikeinen de meerderheid verschaffen, hetgeen de verkiezing van Ilaycs zou verzekeren. Een later bericht meldt dat in de steden New-York en Brooklyn een groote democratische meerderheid staat tegenover de republikeinsehe meerderheid in den staat New-York, zoodat het wei zou kunnen gebeuren, dat de staat New-York in zijn geheel aan de democratische partij de meerderheid bezorgde. Hierdoor wordt de uit slag van de verkiezing van een President twijfelachtig. Bevoegde personen zijn van oor deel dat Tilden ook '111 Indiana en Connecticut de overwitmiug zal behalen hetgeen zijn verkie zing zou verzekeren. Van S dezer wordt uit Now-York. bericht: Tilden is tot President gekozen met een grooter meerderheid dan de democraten hadden ver wacht. De democratische partij heeft in de democratische Staten voordeeleu behaald en maakt ook aanspraak op de overwinning in Mississippi en Wisconsin. SCHIEDAM, 9 November J87C. De S/.-Ct. van heden bevat de nomina tive opgave van de Europeesche officieren onderofficieren en soldaten overleden na evacuatie uit Atsjin, voor zooverre daaromtrent tot op den 4den .October "1876 bij het depar tement van oorlog in Ned.-Indie bericht was bekomen. (70ste vervolg.) Hieronder komt voor J. Ilensterrnangeb. te Oveischio. In de oplossing der bekende kwestie tus- sclien Nederland en Venezuela zal waarschijn lijk op nieuw eunig oponthoud ontstaanalthans volgens nadere berichten uit Caracas wordt de beer José Maria Rojas, gevolmachtigd minister bij eenige Europeesche hoven, wegens particu liere aangelegenheden tot 25 Nov. a. s. in de hoofdstad van Venezuela opgehouden. Daarbij komt nog dat de heer Rojas het openbaar leven denkt te veriaten, zoodnt waarschijnlijk een ander diplomatiek vertegenwoordiger tot bet weder aanknoopen van de diplomatieke be trekkingen zal moeten worden aangewezen. Naardien do haven van het Noordzee kanaal bij Velzen bij hare opening den naam IJmuiden ontving, zullen zoowel het onlangs geopende rijks-telegraafkantoor als het hulp kantoor der posterijen aau de sluizen, in plaats van de benaming: sVeizen'' die van »lJmuiden" dragen. Door het bestuur van de Nederlandsche Juristenvereeniging is bekend gemaakt, dat ter behandeling op de algenieene vergadering te Leeuwarden zijn gekozen de volgende onder werpen »1. Naar welk hoofdbeginsel heeft de Staat de rechten van schrijvers en kunstenaars op de vruchten van hun arbeid te regelen? »II. Vorderen de wettelijke bepalingen over liet tot stand komen der koopovereenkomst aanvulling voor handelszaken? »IH. Van welke beginselen moet de wetgever uitgaan bij de aanwijzing der misdrijven, die niet dan op klaclile vervolgbaar zijn?" De Kamer van Koophandel en Nijverheid te Samarang heeft den lieer F. Alting Mees oen telegram van gelukweusching wegens zijn optreden als minister gezonden. De Ilaagschc Gemeenteraad heeft in be ginsel besloten tot oprichting van een algemeen slachthuis. Op de begrooting is voor dat doel f 300,000 uitgetrokken. Als een merkwaardigheid verdient ver melding, dat de vrouw van een ingezeten der gemeente Dalfsen. bevallen is van vier zonen, waarvan één levenloos geboren. Men schrijft uit Alphen a/d Rijn Bij het gewone jaarlijksehe onderzoek door de politieagenten, in dit kanton, naar de na leving van de wet* betreffende de maten, ge wichten en weegwerktuigen, zijn ook ditmaal weder een aantal neringdoenden bekeurd we gens het voorhanden hebben van niet wettelijk, niet van het vereischte goekeuringsmerk voor ziene of afgekeurde maten en gewichten. liet verdient opmerking, dat de laatstge noemde overtreding verreweg het veelvuldigst voorkomt, waaruit mag worden afgeleid, dat wellicht la de meeste dier gevallen de bekeu ring het gevolg is van de omstaudiglieid, dat de bezitters van die afgekeurde voorwerpen na ze van den ijker te hebben terugontvangen, niet voldoende ontwikkeld zijn orn te kunnen onderscheiden of het nieuwe merk, waarmede hun maten en gewichten gestempeld zijn ge worden, het goedkeuriugs- dan wel het afkeu- ringsmerk is. Weuschelijk ware het daarom, dat uiet- wettelijke zoowel als afgekeurde maten en go- wichten, door de ijkers in 't oog vallend onge schikt kondeu worden gemaakt. Menig klein- winkelier of veuter zou dan gevrijwaard wor den voor de niet geringe geldboeten, door de wet bedreigd, waardoor hij, bij onvermogen, om die te betalen, ten slotte verplicht wordt kennis te maken met een plaats, die voor zijn zedelijk bewustzijn weinig opbeurends heelt. Art. 29 der wet van 27 April 1809 {Staats blad No 57), stelt elk der drie opgegeven overtredingen stiafbaar met eeu geldboete van f *10 tut f 20, terwijl art. 33 bepaalt, dat elk verboden voorwerp een overtreding uitmaakt, in dier voege dat niet meer dan tien geld boeten voor gelijktijdig gepleegde overtreding worden uitgesproken. Dagbl De veehouders gebruiken in den laatsten tijd de door ziekte aangetaste aardappelen tot voeder voor hun vee, terwijl daarenboven de melk van zeer siechle kwaliteit is en zeer spoedig bederft. In de maand October kwameu te Am sterdam per Rijnspoor uit Duitschland aau, voor verschillende kooplieden en fabrieken, ruim '19.000 ton steenkolen, -zijnde ruim 5.000 ton meer dan in diezelfde maand van het vorige jaar en circa 10.000 ton meer dan in 1874 Leiden. Dezer dagen werd bij een vee houder alhier een uitmuntende koe kwijnende en stierf kort daarna. Veronderstellende dat het beest iets schadelijks had gegeten, werd het geopend, waarvan de uitslag was, dat men in de maag of zouter vond 630 groote en kleine spelden en naalden, benevens een groote slop naald, die dwars door de maag zat; op som mige plaatsen was de maag geheel doorboord. De oorzaak daarvan wasdat :1e eigenaar ge- O O woon was aardappelschillen tot voeder te ge bruiken, die nooit geheel van gevaarlijke voor werpen kunnen worden gezuiverd. Amsterdam. Den G dezer overleed alhier de verdienstelijke toonkunstenaar David Koning. In 1820 te Rotterdam geboren, begaf hij zich in 1834 paar Frankfort, a M waar hein het piauo-ondei wijs van den in do muzikale wereld bekenden meestor Aloys Schmitt ten deel viel. Hij beoefende vlijtig do compositieleer en hoe wel de meeste zijnorcompositiën weinig bekend zijn, getuigen zij toch van groot talent. Vele goede pianisten te dezer stede hebben aan hem hunne opleiding te danken. Kampen. De restauratie van liet stadhuis alhier heeft aanleiding gegeven tot het out- dekken van verborgen schatten. In een oude bank. nl. vond de archivaris een volmaakt ongeschonden pistool van het begin der 17de eeuw, en verder een groote zeldzaamheideen vaandel van Willem den Zwijger. Dit zijden vaandel lag onder in een kast verborgen, waar liet waarschijnlijk, van 1G0O tolnutoe rustig heeft liggen te verstikken. Het droeg alle sporen dat het van den stok was afgesneden. Hoewel op eenige plaatsen versliktis het voor herstelling zeer goed vatbaar. In zijdeu letters leest men er op ■Lilertcis lutn Principe duce, (de vrijheid is veilig onder aanvoering van den Prins). Deventer. Tengevolge van den grooten toevoer van aardappelen uit de Geldersclie streken zijn de prijzen in deze streken dalende en besteedt men thans f2 a f 2.50 per hectoliter. Doesburg. Op de onlaugs alhier gehouden najaarsmarkt moet een jonge koe (zoogenaamde eenwinter) voor 5 cents aan den man gebracht zijn. 't Was namelijk eene svergissiog" van den kooper, die in plaats van vijf gouden tieutjes vijf nieuwe ceuten betaalde. Hij heeft zijne vergissing niet hersteld. In de kerkekamer der Hervormde Kerk alhier is ingebroken. De (liefheeft eenige bussen geledigd en zich aan den wijn voor het avond maal te goed gedaan. De dag na bet gebeurde is hij evenwel gevat. Kuilenburg. De gemeenteraad alhier heeft besloten het tonncstelsel in te voeren. Daar door zal in eene groote behoefte worden voor zien. Het besluit vindt dan ook aigemecne goedkeuring. 's Hertogcnbosuli. Voor bet gerechtshof alhier zullen twee personen van Simpelveld (Limburg) terechtstaan beschuldigd van 175 bankbiljetten der Nederlandsche bank te hebben nagemaakt en gedeeltelijk uitgegeven; die bil-* jetten waren groot f25, f40, f GO, f 100 en f200, tot oen bedrag van f 10,600. Buiten en behalve deze zijn er nog teil huize van den ecnen, voor eeu zeer aanzienlijk bedrag, audere nog niet afge werkte Nederlandsche bankbiljetten, Duitsche bankbiljetten en Pruisische banknoten, enz. enz. gevonden en In beslag genomen. Zaterdag-morgen heeft alhier een ijzing wekkend ongeluk plaats gehad. Een jongentje van ternauwernood 6 jaar wilde op een voorhy- t rijdenden, met twee paarden bespannen grooten wagen, waarop een locomotiofrad vervoerd werd, springen, niettegenstaande de waarschu-

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2