ReieilflB Eïrlcliisn. Stedelt Hisms. )Dg in de gijzeling heeft doorgebracht. Men j eeft gebruik gemaakt -van artikel 591 "Wetb. L Burgerl. Rechtsv.luidende: sNiemand m® ter zake van dezelfde schuld langer flan ijfjareB in do gijzeling worden gehouden." I Deventer, '12 Nov. Tengevolge van den iroeg ingevallen winter hebben veie nog op !st land staande winlerprodneten (voediugs- jddelen voor het vee) groote schade geleden. _et vee is in de jongste dagen zeer in pry's gedaald. öss. De vermogende landbouwer in deze Igemeente, van wien indertijd gemeld is, dat hij Wrapt werd, terwijl hij bezig was met het uitmelken van eens andeis koeien, is door de rechtbank te 's Bosch veroordeeld tot twee maanden cellulaire gevangenisstraf. In den stal van A. van Lieshout, te Son, heeft 11. Zondag een koe een kalf geworpen, hetwelk 2 koppen, 2 staarten, 4 ooren, 4 dagen en 4 horens had. De koe is -zeer gezond, hst kalf kwam dood ter wereld. Sedeit verleden Maandag zijn bijna alle spoorwegen in hot zuiden van Zweden tengevolge ran een lievigen sneeuwstorm onberijdbaar. liet verkeer met Noorwegen is bijna geheel gestremd. Bij Cahnar ziju bijna twintig schepen vergaan. De bekende kapitein Boyton heeft met lijn toestel zich te Turin te water begeven om over de rivier de Po naar Venetie te zwemmen. Toen hij te Gastel Nuovo was ge- tomen werd hij door eenige geneesheeren be zocht en deze vonden hem door bloedverlies zoo verzwakt en koortsachtigdat zij hem aanraadden den zwemtocht te staken. Boyton was 33 uren aanhoudend in het water geweest. Te Weenen bood onlangs een arme vrouw aan 't kantoor var een loterij-collecteur twee loten te koop aan. Het is aan dat kantoor de gewoonte om van alle loten, die worden aan geboden, te onderzoeken of zij niet reeds uit geloot zijn. Ook in dit geval werd nagezien of de loten met reeds getrokken waren werkelijk was dit met een van beiden het geval, waarop reeds vóór jaren een prijs van f 25000 geval len was. —Op de Amerikaansclie spoorwegen zullen, lot gemak vau het reizend publiek, ook nog gevoegd worden business- of kantoorwagens mot gemakkelijke en elegant ingerichte lesse naars voor kooplieden enz.verder nog baby- cars of kinderwagens voor vrouwen, die met Heine kinderen reizenwaarin alles ter ver- pleging voorhanden is, wat tot een welinge richte kinderkamer behoort. Naar aanleiding van het reeds gemelde overlijden van dr. Bultkens, den bijzonder en geneeskundigen raadsman van de vorstin Char lotte, de ongelukkige ex-ICeizerin van Mexico, wordt een aandoenlijk staaltje medegedeeld van de zorg welke het Belgische Ilof voor de arme j krankzinnige draagt. Jaarlijks wordt op last '8u Koning Leopold een bijzonder exemplaar van den Almanack de Ootka uitgegeven, waarin ook het Keizerlijk hof van Mexico is opgenomen de portretten van Keizer Maxirniliaan en zijne gemalin voorkomen, alles zooals dat in 1867 het geval was. De arme zinneiooze koestert betreffende die misleiding niet den minsten argwaan. Een zeer donkere nuance der groene kleur (Russisch groen) dit jaar te Parijs in twang gekomen, wordt nu door de toongevers °p het gebied der modes Tschornajelï-groen genoemd. Dezer dagen maakte een jonge darne in den laatstee sneltrein van Keulen naar Frank fort een vreeselijke reis. Zij was met een on bekenden heer de eenige passagier in een coupé en de tweede klasse. Even voorby het laatste I station waar de sneltrein stilhield, begon haar medereiziger vrecselijk te kermen en te steunen. In haar angst sloeg zij de glazen vau de por tieren stuk en riep om hulp, doch haar stem werd niet gehoord. Eindelijk, even voor men Frankfort bereikte, hield de reiziger zich stil. Daar aangekomen bleek de man overleden te zijn. Men vond 9000 mark bij hemwaar schijnlijk was hij een koopmandie op de Frankforter mts inkoopen wilde doen. De jonge dame was zoo overspannen geraakt, dat men een oogenblik ook voor haar leven vreesde. Men heeft in Engeland eetre uitvinding gedaan, die groote gevolgen kan hebben, liet betreft eene soort van buskrurtpapior, dat be stemd is om het gewone buskruit te vervangen, D.t papier (eene schei kundige zelfstandigheid, waarin chloor-, salpeter-, blauw-, eu chroom- zure kalialsmede houtskool en een weinif O droge stijfsel voorkomen) wordt in den vorm van een patroon opgeroldop de verlangde lengte en dikte. Hot vervaardigen biedt geen gevaar aan en het papier kan alleen ontploffen, wanneer het met vuur in aanraking komt het laat daarenboven geen vetachtig overschot na in de loopen, veroorzaakt minder rook, stoot minder en is eindelijk minder aan het vocht onderhevig dan het buskruit. De proeven, die men er tot nu toe mode heelt kunnen nemenhebben alleszins aan de verwachting beantwoord. De uitvinder stelt zich voordit papier nog goedkooper te kunnen leveren dan het gewone buskruit. Naar men meent, zou de uitvinding van bet dominospel reeds in de 6e eeuw hebben plaats gehad eu het werk zijn van twee mon niken van het klooster van Moute-Casino, die om een overtreding in een cel opgesloten, zich verveelden en als hulpmiddel daartegen zich bezighielden met het snyden van vierkante stukjes krijt, waarop zij cijfers teekenden, die ze in alle richtingen samenvoegden. Om hun bewaker te verschalken, zouden ze telkens, wan neer zij gerucht hunne cel hoorden naderen het eerste vers vau den eersten vesperpsalrn hebben opgezongen, die met de woordendixit Dominus domino begint, en daar ze niet verder dan dien versregel konden komen, bad het woord, waarmee zij telkens hun lied besloten, ook den naam gegeven aan hun spel, dat zij na hunne loslating aan de Italianen leerden, en dat zich later over geheel Europa verspreidde. De Sport, eeu blad dat uit den aard der zaak, in den regel weinig aantrekkelijks voor dames bevat, verhaalt thans het volgende, dat onze lezeressen misschien interesseeren zal. De ex-Koningin van Spanje Isabella, bezit de schoonste en zeldzaamste kanten van Europa. Die verzameling heeft een waarde van mil- lioenen en is een waar museum. Zij bevat kanten uit alle landen, vau allerlei sooit en uit alle tijden, even merkwaardig door vol maakte bewerking als kostbaarheid. Men vindt er een overkleed geheel van point d'Aleiifon dat op eene waarde van meer dan '100,600 francs geschat wordt, en garnituren vau oude kant die gezamenlijk een iortuin veitegen- woordigen. Als tegenhanger van deze verzameling ver dient die van echt-iudische cachemiren ge noemd te worden, welke Koningin Victoria bezit, en die op eene waarde van vijf msl- üoen francs geschat wordt. Zij bevat shawls waaraan meer dan twintig jaar gewerkt is, en die tegenwoordig tot geen prijs meer gemaakt zouden kunnen worden, daar de tegenwoordige wevers het geheim om zulks een alleszins vol maakten arbeid te leveren niet meer bezitten. Ook zijn er shalws bij geueel van het ragfijnste, men zou mogen zeggen: onbegrijpelijk fijn, gouddraad geweven, en met paarleu en dia manten geborduurd. Het is opmerkelijk, hoe bij zulk een rijkdom van kleedingstukken, het doodeenvoudig gosvaad van Koningin Victoria afsteekt. Sedert den dood van haar gemaal, Prins Albert, nu vijftien jaar geleden, heeft zij op het onderhoud imrer garderobe bijna twintig millioeu francs uitge- zuinigd, en die besparing aan de stichting en het onderhoud van een hospitaal besteed. Van de kanten eu de shawls, gaat de Sport tot do edelgesteenten over, en verhaalt dat de Keizerin van Oostenrijk de schoonste smaragden bezit. De rijkste en prachtigste verzameling van robijnen is het eigendom der Gioot-Ilertogin vau Saxou-Weimarkleindochter van wijlen Paul 1Keizer aller Russen. Bovendien zijn de onvergelijkeüjkste turkooizen en paarlen in het bezit van de Keizerlijk-Russische familie, gelijk de schoonste safiereu bij de leden van het Engelsche vorstenhuis worden gevonden. De paardenziekle in Egypte is nog altijd niet tot staan en men vreest, dat de ziekte eerst zal ophouden, als er geeu slachtoffers meer te vinden zijn. liet getal paarden in Egypte wordt op '18000 geschat en reeds 15000 vielen er de vreeselijke ziekte ten offer. In Kaïro is een met paarden bespannen wagen reeds ecu groote zeldzaamheid geworden. De heer Steeleen Engelschman, heeft een middel uitgevonden om een spoortrein in volle vaait plotseling tot staan to bicngeu. 't Is de honderd en zooveelste maal, dat een remtoestcl voor spoorwagens wordt uitgevonden. Wij maken echter van deze nieuwe vinding melding, omdat de zaak zoo hoogst belangrijk is en de theorie althans op goede gronden schijnt to rusten. liet nieuwe toestel wordt door samengeperste lucht in beweging gebracht. Niet alleen de machinist, maar ieder reiziger kan in tijd van gevaar den trein doen stilstaan, altijd indien de praktijk aan de verwachting beantwoordt. In de Seine bij Parijs is het lijk eener vrouw gevonden, die aan de misdaad van Wairi- rlght in Londen herinnert. Het lijk was in drie deeien gesneden en irt evea zooveel zakken in het water geworpen. Aan den hals was een zware steen gehouden. De vrouw was ongeveer 30 jaren oud. Een Engelschman pochtte er tegen een Yankee op, dat het Britseh museum een boek bezat 't welk eenmaal aan Cicero behoord bad. De Yankee draalde geen oogenblik om te zeg gen, dat in het museum van Boston het pot lood te zien was, 'twelk Noach gebruikte toen hij een register maakte van de dieren, die de arke binnentrokken, om te zorgen, dat van elke soTt niet meer dan één paar naar- bin nen ging. BURGERLIJKE STAND. Geboren'14 November. Johanna Petronella, dochter van L. W. Seheilers ets J. M. Muil man, Prinscnsteeg. 15. Janna Mariadoch ter van 1'. Bitter en A. Roetman, Oude Parkhof. Overleden: 14 November. M. T« Thuis, oud 34 jaren en 3 maandenTuinlaan. 15. Levenloos aangegeven dochter van J. Iiibender en Oostermau, Broersveld. Gehuwd10 November. W. Souneveld en W. D. Bloemendaal. II. Oostrum en Th. vau Duikercn. MARKTPRIJZEN AAN DE BEURS TE SCHIEDAM van den 16 November '1876. Koggeper 2100 kilo Libau f 226 6Av. Gerstper 1950 kilo Pernau f 206 3'm. SïouCai tj.V: f 14 per hectol. Ct. Jenever: Arnsteid. proef, f 18 ét f 18'/: per hectol. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: f.2.50 per ketel. Bij de Schiedamsche Spoeling-Vereeuiging: f2.50 per ketel.

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 3