Versclijit iaplijb, nitiezmieri DMai. Bnitenlanüschfi Bericttei _BiiRiIieIicle Bericliten. A0. 1876. Zaterdag 18 November. *2 4032. Dertigste Jaargang. a/ COURANT. ABONNEMENTSPRIJS,, pel kwill ta.'tlf 1.85. Fianco per post, dooi liet geheele Hijk - 2.50. AfzondciHjke liormners"- 0.10. 11 UK BAIT M.lltKT, B, 184. Advertentieprijs; van i10 gewone regeis1.00 Iedere gewone regel meer..0.10, Driemaal plaatsing wordt teger tweemaal berekend. Ï86BIASD. De Globe verneemt uit een goede, hoewel geen offieieele bron, dat er 21 bataljons infan terie, 7 regimenten cavalerie en 80 stukken zijn aangewezen om, als eerste korps Engelsche troepen naar het oosten te worden gezonden, ingeval dit noodig werd geacht. Aan de Globe wordt uit Birmingham 'gemeld, dat lord Beacousfield plotseling van Ingestrc-Hal naar Londen is vertrokken, waar heen hij door zijne ambtgeuooten geroepen was. Reuters agent bericht dat Nicolitch met verlof naar Italië vertrekt en voorioopig wordt vervangen door Gruisch, kommandant der artil lerie onder Tschernajetï. Men zegt dat de archieven van het Russisch consulaat van Seiajevo zullen worden over gebracht naai; Belgrado. Russische officieren doen dienst in het paleis, In 25. dorpen van Roumelie (Albanië) zijn nu blijkens offieieele berichten aan den lord mayor, door den oorlog, van de 7008 huizen 34SO verwoest, 4049 ossen, 7947 koeien, 86,320 schapen en geiten, 1358 paarden waren gedood <3u er heerschte groote ellende. OOSTENR1J K. In het Lagerhuis te Pesth heeft Ilelfy de Regeering geïnterpelleerd over de houding, die de Minister van Buiteniandsche Zaken te genover de door den Czaar te Moskou gospio- ken woorden denkt aan te nemen. De Rumeensche Regeering heeft aan de Knmer te Bucharest het groene boek overge legd, .bevattende de diplomatieke corresponden ties. Den 16 dezer zijn in de Kamer de beraad slagingen geopeud over liet adres van antwoord op de troonredehet ontwerp is een omschrijving van de troonrede en daarin wordt gewezen op de noodzakelijkheid om stipt de neutraliteit te handhaven en worden de daarop betrekkelijke maatregelen der Regeering goedgekeurd. BELGIE. De heer Malou heeft in de Kamer verklaard, dat hij zich bezig zal houden met het onder zoek van eene hervorming van het kiesstelsel en \au het EDgelsch sy«teern met eenige wijzigingen, doch 't stelsel van enkele kies districten zal hij bestrijden. De Fréc'.irseur zegt dat pat ticuliere tele grammen, uit Rusland te Antwerpen ontvangen, berichtendat de Russische regeering de besturen der spoorwegen verboden heeft ver zendingen naar het buitenland aan te nemen, ten einde zij al het loopend materieel tot hare beschikking houden. De Ford ontkent dat Prins Orlof naar Moskou vertrokken is. SPANJE. In de Cortes heeft de President-Minister de kieswet ingediend, waarbij het algemeen stem recht vervalt, terwijl hetscrutin de liste wordt ingevoerdhet stemrechtVwordt alleen toege kend aan hen, die directe belastingen betalen en een of andeien graad bezitten. 'De nuncius Simeoni za! op liet eiudo dezer maand naar Rome gaan. Daar de republikeinen besloten hadden een anti-monarchale manifestatie te houden, bijgele genheid van den lijkdienst voor de Hertogin van Aosta, zullen Serrano, Sagasta, IJUoa en liet corps diplomatique niet tegenwoordig zijn bij den dienst in de kerk San Isidoro te Ma drid en bij de andere diensten, die in de hoofd steden der provinciën zullen weiden gehouden. ITALIË. Bij Koninklijk besluit is Peccliio benoemd tot President van den Senaat. AMERIKA. Elf passagiers van Puerta Plata, van welke men onderstelt dat het refugiés van Cuba zijn, hebben zicli meester gemaakt vau de stoom boot Montezuma, die dienst doet tusschen Ha vanna en de overige Antillen. Zij doodden den kapitein en de officieren, ontscheepten de passa giers aan de kust van Cuba en kozen het ruime sop. SCHIEP A 3117 November 187C. Z. M. heeft tot staatsraad in buitenge wonen dienst benoemd N. Trakranen, president der Nederl, Handelmaatschappij. Volgens Daily Dews vertoeft Z. K. II. de Prins van Oranje nog te Londen en heeft hij eergisteren met eenige leden van zijn gevolg een bezoek gebracht aan het zoölogisch kabinet vau Edwin AVard. Op de Woensdagavond gehouden leesver- gadering van ons depaitement der Maatschappij tot Nut vau 't Algemeen trad als spieker op de lieer M, A. Peik, predikant te Amsterdam. In eene boeiende rede schetste hij de geschie denis van het Stabat Mater Dolorosa en in het bijzonder die van de beroemdste toonzet ting van dat lied, dis vau den Italiaan Per- bolaise. Vooial het verhaal hoe Perbolaise tot zijne melodie gekomen was, hield veler aan dacht gespannen. Na de pause bracht de spreker in een kort overzicht het verloop van Goethe's tiagedie Faust in herinnering, en droog hij een paar episode's voor volgens de vertaling van ten Kate, die hun machtigen indruk niet misten. De heer Peik veiscliafte zijnen hoor ders een recht aangeuarnen avond. Donderdagavond heeft het kiescollege der Ned. Ilerv. gemeente te 's Ilage een dub bel zestal predikauten opgemaakt, ter voorzie ning in de vncturen, outstnau door liet over riden van den heer J. J. van den Broek en het vei trek van dr, J. C. Zaalberg Pzn. Op het zestal voor eerstgenoemde vacature komt o. a. voor de heer II. W. Creutzberg, predi kant bij die gemeente alhier. Gisterenavond gaf de tooneelvereeniging sOlhello," in Musis Sacium, voor hare buiten gewone leden, de eerste uitvoering in dit seizoen en voerde len looueele »\udor en Zoon," tooneel- spe! in vijf bedrijven en daarna ïEen oude rat in den val," kluchtspel in een bedrijf. Beide stukken werden vlug afgespeeld en verschaften blijkbaar aan de talrijk opgekomenen een ge noeglijken avond. Onder de gedurende de 2de helft der maand October door liet postkantoor te Delft verzonden brieven, die wegens onbekendheid der geadresseeuleu niet kunnen bezoigd worden, komt o. a, voor: van Olst, Schiedam. Tot hoofdonderwijzer aan de burgerschool voor jongens te Amsteidam, is benoemd onze stadgenoot de heer I. van der Iloeven te Arnhem. Uit een door de Wekker medegedeelden staat van den uitslag van het najaars-examen van 4876 in de verschillende provinciën, blijkt dat er van de 4833 kandidaten, die zich voor eenig examen hadden aangemeld, 1726 -dit hebben afgelegdaan 977 zijn akten toegewezen aan 735 deze geweigerd. Enkelen hebben zich ouder het examen teruggetrokken; vandaar een verschil van het cijfer der afgelegde exa mens met dat der geslaagden en afgewezenen, Sommigen, die onder de rubriek huisonderwij zers en huisonderwijzeressen voorkomen, deden slechts voor één, andereu voor meer vakken examen. liet aantal hulponderwijzers is in 4870 met 363 toegenomen. Evenwel acht men dat getal no'' niet in evenredigheid met de vermeerderde O behoefte aan onderwijzers. Gedurende de afgeloopen 40 maanden dezes jaars hebben van den Waterweg van Rotterdam naar Zee gebruik gemaakt: 6240 zeeschepen, metende te zamen 5,664,582 kub. M., tegen 1039 zeeschepen, metende te zamen 4,445,266 kub. M. van het "Voornsehc kanaal; een en ander zonder de vischschepen. Rottcrdnm. Gisteren nacht is in de bureaux der Rotterdamsclie Handelsvereniging, aan de Boompjes alhier, ingebroken. Te half 4 ure be merkten de politieagen ten op die straat een man, die een pendule droeg. Daar liet overbrengen van zulk een voorwerp op dat uur verdenking wekte, achtten zij het noodig, den persoon aau te spiekeu, die blijkbaar op deze ontmoe ting niet verdacht, te zeer verschrikt was om een voorwendsel te vinden en bekende dat hij de pendule had medegenomen uit een groot huis. dat hij bereid was aan te wijzen, Tij biacht daarna de agenten bij het gebouw dei' Ilandelsvei eeniging, alwaar terstond een verder onderzoek werd gedaan en na een verklaring van dien persoon dat hij zich in een bureau van de Afrikaausche Handelsvereniging had laten opsluiten en door over- en inklimming

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1