A0. 1876. aterdasr 25 November. M 4037. TerscMjat iagelijla, nitpraBtoi DinsiaE. BaitsnlaaistliB Beficlitei. ~Bimieilaaiscir Berictteii" D ertigste Jaargang. E RANK H IJ K. De regeering heeft een wetsontwerp inge diend, inhoudende: dat de militaire honneurs, vastgesteld bij decreet vau October 1863, bij begrafenissen bij vooi iduring zullen worden bewezen aan niilitaireuleden van het legioen van eer, overleden m werkelijken dienst. Het decreet zal niet worden toegepast op burger lijke leden vau het legioen van eer. De heer Germain stelde de urgentie voor, die werd aangenomen. Het stoffelijk overschot van Auber is Maandag uit bet voorloopige graf op Mont- martre naar Père-Lachaise overgebracht, waar een monument voor den beroemden componist zal worden onthuld. ENGELAND. Donderdag namiddag is er een kabinetsraad gehouden, die heden zal worden vooïtgezet. Het gouvernement heefteen depeclie ontvangen, inhoudende eeue bekendmaking van wege de Russische regeering aan de Britsche consuls- generaal, dat aan de schepen is verboden, des nachts de havens van Odessa en Sebastopol, de monden van den Dnieper en de straat van Kertch te naderen. Volgens den correspondent van Daily News te New-York, is de verkiezing van Hayes tot President zoo goed als zeker. Van 11 tot 20 November zijn 46 schepen het kanaal van Suez gepasseerd, een opbrengst van fr. 731,000 vertegenwoordigende. Van 1 tot 20 Nov. zijn 79 schepen dat kanaal door gevaren; de opbrengst bedroeg fr 1,735,000. RUSLAND. De Keizer heeft zich in de laatste dagen bij de ontvangst vau verschillende voorname per sonen uitgelaten, dat hij nog hoopte op liet behoud van den vrede, maar dat hij zijn en uslands eer verbonden achtte voor de verwe kelijking vau de geëischte autonomie van de Slavisch-Turksclie provincies. De van Belgrado herwaaits gezonden Mari- novits komt te St. Petersburg met een ver trouwelijke zending van Vorst Milan en wordt als zoodanig ontvangen zijn doel is een betere verhouding tusschen Belgiado en Petersburg tot stand te brengen en voor het verdere voeren van den oorlog door Servie zekere bepalingen te treffen, ingeval de conferentie niet tot den vrede leidt. BE161E. In de Kamerzitting van 22 dezer toonde de beer Bara aan hoe Thonissen zijn woorden 'trekt en bewijst dat alles het hoofd moet buigen voor het Episcopaat. De redevoering van Bara maakt sensatie. - De Kamer heeft na zeer levendige dis- -enssie vei worpen het voorstel van Bara, om- een onderzoek in te stollen omtrent de verkie zingen te Antwerpen, Brugge en Yperen. De heer Malou heeft beloofd binnen een korten termijn een ontwerp in te dienen, stiek- kende ter voorkoming van misbruiken bij de verkiezingen. Bij liet uiteengaau der Kamer hebben een aantal studenten den heer Bara toegejuicht en de cleiicale leden uitgejouwd. De verwerping van liet voorstel Bara heeft te Biussel een slechten indruk gemaakt. De Nord zegt dat;' het Russische pro gramma, door de Oostenrijksche bladen gepubli ceerd, op eenige kleinigheden na met het werkel'yke programma overeen schynt te komen. Rusland zal derhalve op de aanneming er van aandringen, inaar het programma is niet on wrikbaar, en dit is vooral waar, voor zooveel betreft de clausule omtrent de bezetting van drie Turksclie provincies. DUITS ons. AND. De JTólnische Zeitung heeft het volgend te legram uit KonstantinopelDe nieuwe consti tutie bestaat uit 27 aitikeleu, waaronder be palingen over de ministerieels verantwoordelijk heid, de bevoegdheid van den Nationalen Raad en de gelijkstelling van de velschillende nati onaliteiten. Het bestuur der provincies wordt gewyzigd volgens liet beginsel van decentrali satie. Uit eene paiticulicre bron te Weenen wordt gemeld, dat men in de regeeringskringen aldaar zeer verrast is door het gebleken voor nemen der Porte, om te Gravosa of te.Kleck troepen in te schepen. De regeering heeft wel toegestaan, dat Turksche schepen in voornoemde havens mogen binnenloopen, doch uitsluitend met het doel om zieke en gewonde militairen aldaar aan boord te nemenz'y' zal zich echter tegen elk misbruik van hare vergunning kiach- tig verzetten. OOSTENRIJK. Naar te "Weenon verzekerd wordt, heeft het Servische Ministeiie zijn ontslag ingediend. De reden waarom is onbekend. De Senaat te Bucharest bood den Prins een adres aan, waarin met nadruk op de neutrali teit van Rumenie wordt aangedrongen. Prins Kaïel antwoordde in gelijken geest. De Kamer stond een krediet toe vau 4 millioen, ten einde den voorinad van wapenen en munitie aan te vullen. De Turksche korvet Zuzzafer die de haven van Gravosa was binnengeloopen en op her haalde diingende sommatie om te vertrekken, toch bleef liggenheeft thans die haven ver laten, omdat zij de visitatie wilde ontgaan die bevolen was, met 't oog op de oorlogscontra bande. SPANJE. Bij de Cortes is door de regeering een ont werp ingediend tot invoering van den alge- meenen dienstplicht. De diensttijd is bepaald op acht jaren, vier bij 't staaudc leger en vier bij de reserve. Het staande leger zal bestaan uit 100,000 man. Er zijn te Nevv-York berichten ontvangen uit Mexico van 12 dezer, luidens welke lglesias, oud-opperrechter, zich te Ganasvote als Piesi- dent der republiek heeft doen uittoepen ea tevens een kabinet heelt gevormd. Regeeiings- Iroepen zijn tegen hem opgerukt. TWEEDE KAMER DER STAT EN-GEN ERA AL Zitting van 23 November. In de zitting van heden heefl de heer Rastert inlichting gevraagd omtient de bedoeliug der bevoegdheid tot zilverontmunling, het zwaarte punt der voordracht, dat hy liever uit het ontwerp wilde lichten. De heer van Nispen verdedigde de voordracht, die hy alleszins goed keurt. De Minister van Finnuciëu verdedigde de voordracht uitvoerig. De afwijking van het oorspronkelijke voorstel is gewettigd door den aandrang tot eene internationale muntcouventie en het verschil der zilverprijzen. Ilij blijft over tuigd dat binnen een niet ver venvyderd tijd stip een groote stap zal moeten worden ge daan. In welke lichting is voor de Regeering niet twijfelachtig. De voordracht bedoelt alleen uitstel. De bevoegdheid tot zilverontmunling is noodzakelijk om het gevaar der verlenging van den tegenwoordigen toestand te bestrijden. Na eenige replieken is het algemeen debat ge sloten. Op art 1 van het ontwerp is, na discussie en na bestiijding door de Regeering, aange nomen met 34 tegen 25 stemmeo, een amen dement van den heer Schimmelpenninck, om het gouden vijfguldenstuk te doen vervallen. De artikelen 2 tot 4 zijn aangenomen. Morgen voortzetting. Bij de Kamer is de nieuwe zegelwet inge komen. SCHIEDAM, 24 November 187C, De gemeenteraad alhier heeft heden het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot overbrenging van de burgerschool voor lager onderwijs naar de eeiste tusscheuschool inliet Broersveld, en tot het bouwen van een nieuwe tusschenschool en zulks aan de Broersvest in plaats van aan de Warande, met 8 tegen 5 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Yiijland, J. F. Legner, L. W. Jansen, J. L. J. Jansen en Zoetmulder. Verder hebben in deze zitting nog de vol gende benoemingen plaats gehad: Tot regentes van het St. Jacobs-Gastbuis in plaats van wijlen mevrouw M.P.Vernède—Maas^ mevrouw J. H. Schieveen—Poortman. COURANT Abonnementsprijs, per kwartaal 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk - 2,50. Aftonderlijke nomineis- 0.10. BUREAU MAKKT, B, 134. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels1.00 Iedere gewone regel raeer0.10. Driemaal plaatsing wordt togen tweemaal beroken'*. A 3112 KI K A.

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1