A0. 1876. Donderdag 30 November. M 4040. Bilteilaiiule Bsricltei Binieulanisclie Bericltei X> ertigste Jaargang, dBONNEMKNTSPRus, per kwartaalf 1.85. Franco per post, door het geheele Ryk - 2.50» Aftonderlijke nommcrs- 0.10. BVBBAC: MARKT, E, 134. Advertentieprijsvan 1—10 gewone regels, f 1,00 Iedere gewone regel meer0.10. Drieham. plaatsing wordt tegen TWBEMAAi. berekend. DÜITSCHLAN». Het door Pruisen bij den Bondsraad iage* diend -wetsontwerp betreffende het heffen van compensalierechten bij invoer van buitenland- sche artikelen machtigt de Ryksregeering voor artikels, waarvan vreemde Staten uitvoerpremies heffen, terwijl deze in Duitschland óf vry inge voerd worden, óf een lageren cijns betalen dan de uitvoerpremie bedraagt, een recht vast te stellen tot het bedrag van die premie. Deze verhooging zal algemeen zijn. De ijzerartikelen, welke van 1 Januari af vrij van invoerrecht zijn, zullen belast kunnen worden met een recht ter hoogte van de Franscho uitvoerpremie; het zelfde kan gechieden ten opzichte van de waren uit Engeland en België. F It A K K 11 IJ K. Bij de den 27 dezer voortgezette beraadsla ging over de begrooting van Eeredienst brengt de Minister Dufaure de vermeerdering van 1,200,000 frs. voor de kapelaans op de helft. De commissie van het budget houdt het cijfer van 200,000 frs. vast. Lefranc stelt voor het op 400,000 frs. te brengen, welks amendement verworpen wordt. De Minister handhaaft het door de Regeering voorgestelde cijfer. Ia de zitting van 28 dezer heeft .de Ka mer het -amendement van den heer Faije aan- gonomeu, strekkende om het cijfer, dat de commissie vraagt voor de kapelaansmet 100,000 frs .te verhoogen. De Kardinaal-aartsbisschop van Kamerijk heeft van een onbekende de som van 200,000 frs. ontvangen voor het oprichten van twee leerstoelen te Rijssel, den een in de faculteit der letteren met den titel van »Notre-Dame de GrAce", den ander in de faculteit der wis- en natuurkunde met den titel van »Notre-Dame des Ardents". OOSTENRIJK. Het hoofd der opstandelingen Mousic is onder militair geleide te Ragusa aangekomen en >zal te Klagenfurt geïnterneerd worden. Twee Turksche stoorabooten hebben verlof gekregen 1 om te Kleck en te Ragusa binnen te loopen. Met het toezicht op het houden der vastgeslel- de voorwaarden zijn militaire commissarissen heiast. ENGELAND. Aan Reuters Officie wordt uit Belgrado van <28 dezer geseind, dat de Engelsche consul aldaar naar Konstantinopel vertrokken is, ten einde zich ter beschikking te stellen van lord Salisbury. De Engelsche werklieden vereeniging tot machtneming van den Zondag heeft een schrijven gericht tot den Senaat en de Kamer in Frankrijk, ^waarin zij het betreurt, dat de Zondag in dat 'l land niet beter wordt in acht genomen. AMERIKA. De hoofden der democratische party in Zuid- Caroiina hebben een adres aan Grant gericht, waarbij zy protesteeren dat er federale troepen oader bevel van, gouverneur Chamberlain zijn gesteld, en verklaren, dat er volstrekt geen gevaar bestaat, dat de orde door demonstiaties gestoord 'zal worden. De commissie van contróle is begonnen in Florida de stemmen te tellen, in 't bijzijn van vertegenwêcrdigers van beide partijen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENE RA AL Zitting van 28 November. De algemeene beraadslaging over de Staats- begrooting is heden aangevangen. De heer de Caspmbroot betoogtdat het ministerie na deszelfè wederoptreden niet is versterkt maar verzwakt, en dat het optieden van den Minister van Koloniën daaitoe niet weinig heeft bij- gediageu. De heer Wintgens heeft, naar aan leiding der verklaring van den Minister van Koloniën omtrent de conversie, in eene uit voerige rede de onhoudbaarheid van den tegen- vvoordigon toestand en de positie van dien Minister uiteengezet. Ernstig waarschuwde hij het kabinet zijne beginselen niet prijs te geven. De heer Schimmelpenninck van der Oije heeft de hoop uitgedrukt, dat de Minister van Justitie vooial de anti-revolutionaire i ichting zal hand haven, ook met het oog op de wet op het lager onderwijs. De heer Haflmans heeft ook de actueele positie van het conservatief-minis terie, dat liberaal legeert, onhoudbaar ge noemd en zuivei ing van den poütieken toestand hoogst noodig geacht. De heer Ileydenrijck be toogt, dat het kabinet niet in conservatieven zin gehandeld heeftdat is geen reden echter om het door ons votum te doen vallen. Immers de liberale partij toont niet in staat te zijn het bewiud te aanvaarden. De spreker doet de pertinente viaag: Deelt het geheele kabinet de piefeientie van den Minister van Koloniën voor het individueel grondbezit? De spreker blijft overigens bij de meening, dat hij van den Minister van Biunonlandsche Zaken niet de infamie kan vei wachten, in de onderwijswet niet iets ten gunste zijner party te hebben opgenomen, of zonder die opname die wet uit te voeren.-De lieer van Baar voeit fmancieele beschouwingen. De heer van Wasseuaer vou Gatwyck zegt dat, zoo hij het ministerie voor alsnog steunt, hij niet wil geacht worden des- zelfs politieke gedragslijn in alles goed te keui en. Nadat de hecren Insinger en Fabius de houding van de legeering en den Minister van Koloniën, in de koloniale kwestie, speciaal wat de con versie betreft, hadden afgekeurd, is de dis cussie verdaagd tot morgen ochtend ten elf uur. SA! HIE DA SI, 29 November 187,0. Heden middag is een paard, dat beslagen moest worden, uit de tvavailje losgebroken, op hol gegaan en na eenige straten te zijn door gerend, den Oudendijk opgegaan, zonder echter ongelukken te veroorzaken. De Staatscourant van heden bevat de wet van den 17 November 1876 tot regeling der coöperatieve vereenigingen. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, bij de gemeenschap pelijke loodingen door de beambten van den "Waterstaat en van het Loodswezen, op den droge van den Nieuwen Waterweg van Rot terdam naar Zee, op den 22 dezer is bevonden! aan de zwarte tonnenzijde 33.5, op 40 meters benoorden de hjn der geleidelichten 35, op de lijn der geleidelichten 38, op 50 meters be zuiden de lijn der geleidelichten 35, aan de witte tonnenzijde 26.5 decimeter bij gewoon laag water. Bij het waarnemen der seinen -.voor den waterstand moet worden acht gegeven, dat niet meer volgens de bevonden diepte op d' '{f.J dor geleidelichten, maar volgens die lawgs de zwarte-tonnenzijde geseind wordt. Peiling van 15 dezer zwarte tonnenzyde 32, 40 meter benoorden de lijn der geleidelichten 34, op de lijn der geleidelichten 36, 50 meter daar bezuiden 35.5 decimeter bij gewoon laag water, terwijl aan de witte tonnenzyde niet gelood is kunnen worden. Omtrent de in het 3e kwartaal in- en uitgeklaarde schepen langs de uiterste wachten en aan de kantoren van lossing binnengekomen en uitgegane schepen, wordt o. a. het volgende medegedeeld: Ingeklaard te Maassluis: stoombooten, ge laden 7, metende 7485 kub. meters; zeilschepen geladen 214, metende 85,032 kub meters; in ballast 15, metende 5375 kub. meters. Uitgeklaard te Maassluis: stoombooten, ge laden 14, metende 7092 kub. meteis; in ballast 173, metende 271,248 kub. meters: zeilschepen, geladen 211, metende 110,557 kub. meters; in ballast 276, metende 182,452 kub. meters. Gelost hebben of met de lossing zijn aan gevangen Te Maassluis zeilschepen geladen 2, metende 515 ton. Te "Vlaardingen zeilschepen geladen 36, metende 13,418 ton; in ballast 1 metende <■557 ton. Te Schiedam stoombooten geladen 8, metende 46S5 ton, zeilschepen geladen 119, metende 24,195 ton. Blijkens de jongste bij de Regeering ont vangen officieele berichten uit Zwitserland betreffende den stand der veeziekten daar te lande, loopeude tot 16 November j!., was in het kanton Luzem een nieuw geval van be smettelijke longziekte voorgekomen op een stal van 7 runderen, die als gewoonlijk alle afgemaakt waren. In den vry gunstigen stand van het mond- en klauwzeer^ was sedert het begin dezer maand geene verandering gekomen. Voorts waren wederom 6 gevallen van honds- RANI.

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1