Béitieiiidë BÏÏfcïia S C ÏIIED AM 30 November 187C. Bij Z. M. besluit van '27 dezer, no. 25, is aau rnr. II. M. O. Poortman, op zijn daar toe gedaan -verzoek eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kantonrechter alhier. II. M. de Koningin is eergisteren van Biarritz te Parijs aangekomen. Onder de inschrijvers bij de to Rotter dam plaats gehad hebbende aanbesteding van grondwerken op het Noorder-eiland, komt o. a ook voor de heer W. van Zon, alhier, tol een bedrag van f 25,900. De hoog«te inschrijving beliep f 29,900, de laagste f 22,940, Morgen, den '1 December, zal het 25 jaar geleden .zijn sedert de rijkstelegraaf hier te lande werd ingevoerd. In welke mate die tak van openbaren dienst is vooruitgegaan, kan o. a. blijken uit de volgende cijfers, die ontleend zijn aan een opstel van den beer A. C. Ilissink, in de laatste nomrners van Eigen Haard voor komende. In '1855 telde de dienst 74 ambtenaren (zonder de bestellers) en 33 toestellen, in'1875, 690 ambtenaren en 379 toestellen. Te Amsterdam waren op 1 Jan. -1855 werk zaam 23 ambtenaren en 4 bestellers en waren 7 toestellen in gebruik; op 1 Jan. 1875 waren die cijfers gestegen tot 232 ambtenaren, 58 bestellers en 83 toestellen. In 1854 werden daar ter stede behandeld 79,934 telegrammen, in 1875 1,345,553. In het oorlogsjaar 1870 was het getal 2,105,246. waarvan alleen van 11 tot 22 Juli '134,892 stuks of gemiddeld '12,263 per dag. Wij ontvingen een exemplaar van het uitvoerig programma der internationale tuin bouwtentoonstelling, in 1877 te Amsterdam te houden. Bet bevat 662 nommers, verdeeld in negen afdeelingen, als: 1°. warme en gematig de kasplanten; 2°. koude kas- en oranjerieplan- ten, 3°. planten voor den vollen grond; 4°. Ar rangementen van planten en bloemen; 5n. vruch ten groenten cn zaden; G". nijverheid toegepast op tuinbouw; 7'. kunst, toegepast op tuinbouw en plantenkuude; 8°. vooruitgang van den tuin bouw ia' de variëteiten; 9°. tuinbouw-wetee- tenschap en onderwijs. In de tiende afdeeling wordt medegedeeld, dat prijzen zijn beschikbaar gesteld voor buiten het programma ingezonden voorwerpen, voor medewerkers, tuinlieden van liefhebbers enz., alsmede medailles voor de grootste of voornaamste binnen- en buitenland- sche inzenders, liefhebbeis en kweekeis afzon derlijk, "Voor verdere inlichtingen gelieve men zich te vervoegen bij den algemeenen secretaris, den heer II. Groenewegen, 5 Oetewalerweg, te Amsterdam. Wy vernemen, dat aan den kunstschilder A. Pleijsier is opgedragen voor een lid onzer Koninklijken familie twee schilderijen te ver vaardigen, voorstellende de plechtige opening van het nieuwe Noordzeekanaal en van de haven van Umuiden op 'I November jl. - Uit goede bron is ons medegedeeld, dat er geen schip Louisa bekend is, waarvan de ilesch, welke dfezer dagen in het Kanaal van H. O. Z. S. werd opgevischt, afkomstig kan .Vyn. 'Het geheele verhaal vau den rnoord door den stuurman op den gezagvoerder gepleegd, alsmede hel bericht, dat het schip zich in öwrakken toestand bevond, is geheel uit de tucht gegrepen. De schrijver van den gefin- geerden brief heeft door dezen grap menig een zonder noodzaak vrij wat last op den hals gehaald. {Vad.) Voor rekening van onze marine worden te Londen gebouwd twee vischtorpedo's, vaar tuigen van ongeveer 25 voet lengte, die, onder water door, een aanmerkelijken weg afleggen en, onder een vijandelijke vloot ontzettende verwoesting kunnen aanrichten. Het is een En- gelsche uitvinding en de détails er van worden natuurlijk zooveel mogelijk geheim gehouden. Een telegram van Madera van 26 dezer bevat, dat aldaar, per de Nyanza, het bericht uit de Kaapstad is aangebracht, dat, ten gevolge van het voortzetten van den oorlog in het Transvaalsche, in weerwil van alle vertoog van Hr. Ms, gouvernement, sir II. Barkly, Britsch gouverneur der Kaapkolonie, thaus tegen het vooitduren daarvan heeft geprotesteerd. Edniu. Op de boedelverkooping van den gewezen stadsteekenmeester Krumpelman is o, a. eeno teekening, voorstellende een Engel lij het grnf van Jezus, voor f 85 verkocht. Nu zegt men, dat dit stuk gebleken is een sechte Rubens" te zijn. Deventer. De rechtbank veroordeelde giste ren een jongen uit Goor, oud'16 jaar, die 4 of5 peren, die onder een pereboom in den tuin vau mevr. de wed. de IC. te Goor lagen, had weg genomen, tot 5 dagen celstraf. Apeldoorn. Een gruwelijke misdaad is den 28 dezer alhier gepleegd op den tegenwoordig zoo eenzamen Arnhcmschen weg. Vrouw W. uit Beekbergen had zich dien morgen naar haren broeder op »Terlet" begeven en keerde tegen den middag te voet naar Beekbergen terug. Onderweg is zij aangevallen en van het geld beroofd dat zij bij zich had. Vreeslijk mishandeld vond men tegen schemeravond haar lijk op den berm tusschcn da zoogenaamde »Woeste Iloeve'-' en Beekbergen. De vermooule vrouw Iaat zes kinderen achter. Als vermoedelijke dader is een poldergast in hechtenis genomen. llilyaronlicek. Den 2Gsten der vorige maand werd alhier de Ll-jarige J. Ketelaars gearresteerd, omdat hij met moedwil een huis had in brand gestoken. Een paar dagen later keerde hij weer in zijn woon plaats terug. "Waar schijnlijk ten gevolge van het verdere onderzoek is- de kleine deugniet, die alleen uit wraakzucht schijnt gehandeld te hebben, thans weder ge vankelijk naar Eindhoven gebracht. .Maastricht. De arrondissementsrechtbank alhier heeft een instructie bevolen" naar aan leiding van het proces-verbaal, opgemaakt ter zake eener op 14 Mei te Sittard gehouden processie. Men meldt, dat het aan zekeren Mónier te Bordeaux gelukt is een luchtballon met roer te vervaardigen, waardoor de ballon na de opstijging in een bepaalde richting gestuurd kan worden. De Parijsche advocaten mogen geen knevels meer dragen! De deken der orde heeft hen bij circulaire herinnerd aan de sinds den oorlog veronachtzaamde, doch nog altijd be staande wet, waarby zulks verboden wi -<U. De traditie wil van de rechtsgeleerden 4 a glad gezicht, ais passende by een gladde tong en tevens ter onderscheiding van de in de gerechtszaal assisteerende deurwaarders en gendarmen. Onder de jonge advocaten wordt natuurlijk luide over het gemis van dit man nelijk sieraad geklaagd. Uit New-York meldt men dat te Sacra mento, in Californie, de vloer van een schouw burg is ingestort, waarbij zeven menschen zijn omgekomen en een honderdtal, waaronder vele doodelijk, gekwetst. Carlylo over do Oostersclie kwestie. De Engelsehü bladen deelen het navolgend schrijven mede, door Carlyle gericht tot°zijn vriend Howard «Dat een uiting van mijn meening over de Oostersclie kwestie van betcekenis zijn kan, is mij volstrekt niet zoo klaar als het u schijnt te zijn; maar daar ge mij verzekert, dat ik daarmede een dienst zou kunnen bewijzen aan velen, die nog niet tot een vaste ovet tuiging zijn gekomen, zul ik mijn grooten tegenzin om over dit onder werp te spreken overwinnen, en trachten in korte f trekken mijn eigen inzichten uiteen te zetten. In do eeiste plaats dan is het al 50 jaren 1 geleden mijn overtuiging geweest, dat de Russen 1 een goed, ja zelfs een kostbaar element in Europa 1 zyn. Zij bezitten het talent van te gehoorzamen -1 en in stilzwijgen de hun gegeven bevelen op te volgen, een talent, dat in een tijd van algemeene verheerlijking van de stembus en van de godde lijke vrijheid van bijzondere en onschatbare waarde is. Sedert Peter de Groote zyn zij ge-: stadig vooruitgegaan. In onzen tijd hebben zij; wezenlij ke diensten aan God en de menschen bewezen door regeeritiglooze bevolkingen tot orde en vrede te drillen. Ik houd den tegen- wooidigen Czaar voor een strikt eerlijk en recht vaardig man en, om koit te gaan, ik acht da Russen geroepen om groote tliugen in de wereld te doen en hun medemenschen direct of indirect van dienst te zijn. Een oorlog tegen Rusland ten behoeve van de Turken zon ik niets meer of minder dan een kiaukzinnige haudeiing noemen, en gelukkig is die, naar wij vurig hopeuonmogelijk voor eonigen minister of «piemier" in ons midden. Twintig jaar geleden voerden wij reeds een dolzinnigen oorlog ter verdediging van de Tur ken, een historie van de vieeselijkste en meest tragische domheid, slecht beleid en rampspoed, waarin Engeland ooit betrokken was by mijn weten. '100 rnillioen pd. st. en meer dan 60,000 dapperen gingen daarbij vei loi en. Door verschil lende tractaten bleef Tuikije intact; de Porte verbond zich tot hervormingen in haar regee- ringsstolsel, die trouwens dringend noodig waren. Nu, na 20 jaar, blijkt het, dat Turkije niets hervormd heeft en zelfs geen poging daartoe heeft gedaan, om niet eens te zeggen, dat het door een bankroet de fortuinen van tal van Engelsche weezen en weduwen heeft doen ver loren gaan. Ten slotte is het geëindigd met de gruwelen in Bulgarije. Aldus veiergerd, komt de Turksehe kwestie opnieuw tot ons en vracht op een oplossing. Het komt mij voor, dat de Tm ken nu iets geheel anders noodig hebben dan een oorlog ten hunnen behoeve. Wat zjj noodig hebben is de uitdrukkelijke verklaring, dat wij hun pogingen om in Europa to hees- schen niet lauger kunnen dulden, dat zij zoo spoedig mogelijk hun gezicht naar het Oosten te keeren hebben, voor altijd deze zijde van den Hellespont moeten verlaten en alle gedachte laten varen om over anderen dan zichzelf den scepter te zwaaien. Velen zullen een dergelijke verdrijving der Turken uit Europa een al te krachtig werkend geneesmiddel noemeu, maar in mijn oogen is dit het eenige, dat in de gegeven omstaudigheden werkelijk afdoende is. Een verbeterd bestuur van deze ongelukkige provinciën zou kunnen beginnen daags na de vei wijdering van den vloek, die zoo lang op hen gerust heeft, en verstandige en monschehjke pogingen zouden dan vrij spel hebben. De vreedzame Mongolen zouden natuurlijk met vrede worden gelaten, als gelijken en zelfs vriendschappelijk worden be- handeld, maar de Turken met al hun Pacha's en Bashi-Bazouks zouden op eenmaal bevel kry- j gen hun biezen te pakken en nooit weer terug te keeren. Ten slotte is deze uitweg onvermij delijk, en het was beter dien nu maar ineens te kiezen dan te temporiseeren, en af te dingen om' to zienof men het ook goetlkooper kan gedaan krijgen. Onze eigen ervaring in Indie heeft bewezen, dat het mogelijk, ja zelfs niet moeilijk is om! de van de Turken gezuherdo provinciën tydelyk teadministreeren, bijv. voor een twintigtal jaren. Bij een gezindheid als die van den Czaar en; van den Keizer van Oostenrijk behoeft een billijke vordeeling dier proviuciën geen bron vau twist te zyn. Oostenrijk moet natuurlijk verwachten meer en meer een Slavisch jen Ilongaarsch rijk te worden, terwijl zijn 9 rnil lioen Duitsche onderdanen iioe langer hoe meer tot hun landgenooten van het groote Duitsche Rijk zullen overhellen. De Czaar, wiens gewich tige taak het is de Christen-onderdanen in het eigenlijke Turkije te beschermen, zal terecht vasten voet willen hebben in de, bevrijde pro-., vinciën. "Voor Engeland is slechts één ding van belangeu dat is den weg naar Indie vrij te houden, die vaa Egypte en liet Suez-knnaal afhangt. Eendracht onder die drie groote Mogendheden is zeer te wenschen, en indien men, zooais wy hopenvan weerszijden vertrouwen stelt iffj elkanders eeilyke bedoelingen, en niemand meer eischt dan hem uit den aard der zaak toekomt, j dan kan meD met grond verwachten, dat dc\ I moeilijkheden niet onoverkomelyk zullen blijken-.

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2