deituile Heruiten. 1 5 grrr-i? Dr hoer Haffmans heeft aangekondigd het initiatief te zullen nemen voor een ontwerp van wet waarbij aan politieke personen, die in dagbladen worden aangevallen, het recht ge geven wordt, om daarop te antwoorden en de opneming van dit antwoord, mits tot eene zekere ruimte beperkt, voor die dagbladen ver plichtend gesteld wordt, welk recht bekend is onder den naam van droit de reponse. Het algemeen debat is gesloten. SCHIEDAM, 6 December 1876. Het heeft Z. K. H. Prins Hendrik be haagd een jaaiTyksche bijdragen van f 400 toe te zeggen aan de Anna Pauiownn vereeniging te Rotterdam. Gisteren werden weder bij gelegenheid van het St. Nicolaasfeest. de leerlingen der drie armen- in schalen uitgenoodigd om den namiddag in vroolijkheid in de excercitie-schuur te komen doorbrengen. In blijde verwachting verbeidden dezen dan ook het bepaalde uur, en verschenen te 1 uur in opgewekte stemming op de aan gewezen plaats. Was hunne verwachting groot, zeker werd die nog overtroffen, toen zij de met smaak versierde uitspanningsplaats, waar zelfs een orgel zijne opwekkende tonen deed hooren, binnen traden en door de dames, die hun dit feest bereiddenmet liefde ontvangen werden. Nu nam dan ook weidia de pret een aanvang: springen en dansen afgewisseld door gezang en muziekvoerde de vreugde ten top terwijl de dames zonder ophouden in de weer waren, hen op chocolade en krentebroodjes te onthalen en hunne feestvreugde aan te vuren. Intusschen gaf de komst van den burgemeester en den schoolopziener het bewijs hoe hoog zij de ongedwongen vroolijkheid der jeugd waardeeren, en hoe zeer zij genoegen schepten in de vreugd, die zij zoo vol op genoot. Na alzoo cenigen tijd in het feestlokaal rond gedarteld te hebbe„, werd het tijd om aan ver trekken te denken; temeer daar de dames aan elk kind bij het heengaan uog een Sinter klaaspop en een kleedingstuk wenschten uitte deelen. Wel voldaan en opgetogen zag men dan ook langzamerhand de kleinen huiswaarts keeren. Eere de dames, die zich zooveel zorg en moeite hebben willen getroosten om zoodanig kinderfeest te organiseeren. Zij hebben aan spraak op onze dankbaarheid, want waaiiyk het is eene hoogst moeilijke taakdie zij op zich namen, en waarvan zij zich op zoo loffelijke wijze gekweten hebben. Algcmeene dankbaarheid zal haar dan ook voorzeker niet onthouden worden 1 Ook door dezelfde dames-commissie werden de kinderen van de Roomsch Katholieke school voor minvermogenden, aan de Warande, des morgens op gelijke wijze onthaald en hen eveneens St. Nicolaas geschenken aangeboden. Weldra zullen by de Tweede Kamer der Staten-Generaal wetsontwerpen tot afschaffing van de lijfstraffen bij de zee- en landmacht ■worden ingediend. In het wetsontwerp tot wijziging van ver schillende bepalingen onzer Burgerlijke Rechts vordering zal behalve de afschaffiug van het procuiaat ook worden voorgesteld alle zaken summier te behandelen. Darwin is uitgenoodigd in het studenten gezelschap „Doctrina" te Leiden een voordracht te komen houden. Hij heeft echter om redenen van gezondheid voor het vereerend aanzoek moeten bedanken. Gaarne had hij de «famous University bezocht. Sedert de vorige opgave zijn ten behoeve der zieke en gewonde krijgslieden in den oov- log met Atsjin de navolgende bijdragen bij het hoofdcomité van het «Roode Kruis" hier te lande ingekomen: van het comité te Rotterdam f 4500, te Utrecht f 2.50, tweede inzameling door den generaal-majoor Smits te Bronbeek f 400, derde idem f 400vierde idem f 400 totaal f 1802,50. De persdelicten zijn in Limburg aan de orde van den dag. Weder is proces-verbaal opgemaakt tegen den drukker en uitgever van den Gourrier ie Ia Heuse en tegen den uit gever van da Nieuwsbode van §ittard, beiden wegens beleedigende uitdrukkingen tegen de maréchaussee, l'n het December-nommer van de Gids komt een hoogst belangrijk artikel voor van den heer I. D. Fransen van de Putte, een nadere toelichting van zijn advies van 26 Sep tember betrekkelijk Atsjin. Dit advies strekte om te waarschuwen op Noord-Sumatra niet verder te gaan, dan tot bevestiging van het geen wij daar reeds veroverd hebben noodig is; alzoo den offensieven oorlog te stakeB. In het Gids-artikel vindt men dit advies toegelicht op uitnemend heldere wijze. Wij hopen, dat ieder die in de publieke zaak belang stelt, er kennis van zal nemen: veel misvetstand en kwalijk begrip zal daardoor worden weggenomen. Over de redenen, die den oorlog hebben doen ontstaan, over de geschiedenis van ons eerste optreden in Atsjin spreekt de heer van de Putte niet; zoolang de Regeering ge heimhouding der stukken noodzakelijk acht wil hij daarover niet spreken. Hij verdedigt zich dus niet tegen de aanvallen, waaraan hij wegens zijn aandeel aan den oorlog heeft bloot gestaan en nog dagelijks blootstaat. Maar zóó veel blijkt dan toch uit het Gids-artikeldat men hem niet mag verantwoordelijk stellen voor de wij ze, waarop de oorlog wordt voort gezet. Zijn doel was eeu ander als nu wordt nagestreefd, en zijn advies strekt juist om terug te zien keeren tot het door hem beoogde doel, dat ook 't doel was, door van Swieten en Pel tot grondslag gelegd voor hun plan van uit voering. ';t doel is: de bezett'mg van de kuststreken, eensdeeis om vreemden iavLod te weren, ander deels om het biunenland te isoieeren. Het is dezelfde tactiek, die altijd door de Compagnie gevolgd is en die door het koninklijk gouver nement steeds werd voortgezet, en altijd met hetzeilde gunstige gevolg. Al de redenen, die voor deze tactiek pleiten, en tevens de redenen die een tegenovergestelde tactiek onraadzaam maken, vindt men in het Güfa-artikel bondig en klemmend uiteengezet. Het verheugt ons, dat de heer van de Putte langs dezen weg zyn toelichting gegeven heeft: dit is het middel om de publieke opinie tot zijn bondgenoot te maken. {N. li. Ci.) In een artikel «Politieke Moraliteit" be tuigt i>De Tijd," liet hoofdorgaan der ultramon- tauen, haar sympathie met de anti-miuisterieele houding, door de meeste ultiamoutaansche Ka merleden bij de algemeene beraadslagingen over de staatsbegrooting aangenomen. Ook met de grove philippicn van den heer liaifmans stemt zij in wat hij zeide was h. i. volkomen waar. Van'de Nedeilnmlsehe Katholieken, zoo schrijft zij, heeft het Ministerie Heemskerk het verwijt verdiend, dat bet hen, en hen bij voorkeur, aau de liberale eischen overgaf eu hun rechten als vredeoffer op het uitaar biacht." Maar de maat is vol geworden »nu de Minister de Wil- lebois, zonder daaitoe door eeaige reden ge wettigd of gedrongen te zija, bereid is het exequatur van den pauselykeu consul-generaal in te trekken en aizoo verder te gaan in de ontkeuniug van 's Pausen recht," Daardoor is het oordeel der DÏ'ijd" «stellige veroordeeling" geworden. «Als Nederl. staatsburgers, in naam der politieke moraliteit, als Nederl. Katholieken in naam onzer onvervreemdbare rechten ach ten wij ons verpliclit zoo eindigt het arti kel voor het oogenblik aan deze Rege* ons vertrouwen te ontzeggen," Langs den IIo11. IJzeren Spoorweg] AmsterdamRotterdamHelder en Zaan' zijn gedurende de maand November 483,045 reizigers vervoerd; zijnde de opbrL f451,547.44 '/3 en aan goederen f64,862,4 diverse ontvangsten f830.88, totaal f217,24 Sedert 4 Januari 11. bedraagt het aantal' voerde reizigers 2,314,474 e-, is het ba der ontvangsten f2,053,467.13' t. Gorlncliem. Op don laatsten kermii alhier had op de gedempte Kalkhaven het] gend kluchtig voorval plaats. Een beercnlé bood eenige boeren aanzijn beer, tegen taliug van ieder een dubbeltje, verscliille toeren te laten verrichten en hem onder an te laten dansen en in een boom te doen k men. Een der boeren, die zijne centen te: had, gaf te kennen, dat hij niet alleen evei de beer kon dansendoch even goed in boom kon klauteren, doch dat hij van beerenluider een kwartgulden daarvoor mp hebben. De-zenatuurlijk belust om den te foppen, stelde hem dit geldstuk onmiddé ter hand en de boer begon zijn tocht al boven, doch nauwelijks een eindweg geklommi liet de andere zijn beer den boer volgen, 3 dit bemerkende klom hoe langer hoe hoog! totdat het augstzweet hom uitbrak. De I leider, die zijn bruintje aau eeu touw had, r den boer toe onmiddellijk een gulden uit boom te werpendaar anders de beer I kwam gezelschap houden. Men kan begrijp dat de gulden spoedig beneden was, wat de beer door zijn geleider werd omlaag trokken. Sclieveutugen. De bomschuit Saik homeschipper Corn. Mos Mz., alhier terug keerd, aanbrengende de bemanning van Engelsehe schip Emtace,\an Sunderland, I laden met steenkolen naar Dordrecht, hoogte van Zandvoort was een der huidplank van gezegd schip gesprongenwaardoor schip zóó lek werddat het niet meer bovl water was te houden. In die benauwde ol standigheden werd het zinkende schip opj merkt door schipper Mos, die dadelijk sch] bovennatuurlijke middelen in het werk stel om de opvarenden der brik, bestaande uit 'man en deu kapitein, van een wissen dood' redden, wat hem na veel moeite is gelul Het schip verdween onmiddellijk in de diep Tiel. De commissaris van politie te dei stede waarschuwt voor een gezelschap, bestas de uit twee mans- en twee vrouwspersonej met zich voerende een kermiswagendie vroi wen hebben nl, getracht bij verschillende \vi keiiers nieuwe rijksdaalders en guldens in I wisselen, tegen bijbetaling van f0.25 per stul na hun vertrek bemeikte men, dat zij tevel f20 hadden ontfutseld, eu het gerucht ga; dat bedoelde personen zich ook in andere g meenten aan dergelijke handelingen hebbt schuldig gemaakt. 1 Wederom is uit de Seine nabij Pari te Boulogne, eeu vrouweulijk opgevischt, ditmai niet, zooals te Parys, in stukken gehouwei maar met twee zeer diepe dolksteken in 4 borst. Het lichaam oogenschijnlyk van eer dertigjarige, hoogst eenvoudig gekleede vtouv kon slechts eenige uren in liet water geweest zij; In het aquarium te New-York bevin zich thaus een levende walvisch. Deze gas de reus der zee, is gehuisvest in een bassit dat 30,000 gallons water bevat, hetwelk or de 24 uren verfrischt moet worden. Het die werd in de St.-Lomensbaai gevaugen in ee opzettelijk daartoe gegraven en met paleu om

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2