A". 1876. Maanda 11 December. JtS. 4048. iint was. kiisclB BerMten. BlMlaiJscïe Berlcltei. ''JV Dertiffste Jaar g- a n g-. ENGELAND. De Engelsche vereeniging tot bestrijding der slavernij is voornemens adressen te zenden aan de Keizers van DuitschlandOostenrijk en Ruslandaan den Koning van Itaiië en aau Mac-Mahbn, om hun te verzoeken dat zy hun vertegenwoordigers op de conferentie gelasten de behandeling der Slaven in Turkije op de conferentie ter sprake te brengen. Reuters correspondent te Koustantinopel deelt dato 7 dezer bet volgende mede: De dag van de opening der conferentie is nog niet bepaald heden begonnen de vergaderingen van de Europeesche gevolmachtigden op de Russische ambassade om de onderwerpen van het pro gram der conferentie vast te stellen. In de Turksche hoofdstad bestaat veel opgewonden heid; de Ottomanische nationale garde wordt druk geoefend; zoons van de meer gegoede Turksche familiën laten zich inschrijven als vrijwilligers. Een aantal bataljons Nizams zijn vertrokken naar Varna en Routschouck. Aan de nationale conferentie namen den 8 dezer in twee achtereenvolgende bijeen komsten meer dan 4000 gedelegeerden deel. Er heéischte groote geestdrift. Gladstone en eenige andere parlementsleden, geestelijken en professoren voerden het woord. Eene resolutie strekkende tot het oprichten van een comité, ter bevordering der anti-Turksche beweging, werd aangenomen. In een brief van Spurgeon over de Oos- tersche kwestie vetklaait de bekende kansel redenaar, dat hij wenscht, dat de macht van Turkije gebroken worde. De speech van Bea- consüeld was een uitdaging aan Rusland, en aan een man, die zoo spiak, kon men niet het bestuur van Engeland toevertrouwen. De be langen van Engeland zouden altijd het best gediend zijn, wanneer men deed wat goed en billijk washet kon nooit goéd.zyn despotisme te steunen, Engeland moet de vriend der vrij heid en der gerechtigheid zijn. F R A N K R IJ K, De Dèpubligae üranpaise, over de crisis sprekende, zegt, dat men nu de keuze heeft tusschen een ministerie, uit de linkerzijde ge vormd, of kamerontbinding. Er is geen andere uitweg mogelijk en de republikeinsche meer derheid zal in geen schikking toestemmen. Het resultaat van de laatste conferentie, '"'gisteren door de gedelegeerden van de linker zijde gehouden, was, dat de republikeinsche meerderheid zich onverholen heeft verklaard tegen het aanblijven van het ministerie. RUSLAND. Het telegraaf-bureel te Riga meldt, dat ''het goederenvervoer opt'den spoorweg van .iDünaburg naar Warschau den 12n dezer wordt jgestaakt; er zullen alleen personentreinen rijden.' Ten einde dg-moeilijkheden en eventueele vertraging van 4ös onderhandelingen ter eon- ferentie'zooveêrl^mogelijk'' te vermijden, werl aan den ambassadeur, .generaal IgnatiefT, een groote vrijheid van handelen gegeven. TURKIJE. De gevolmachtigden -""voor de conferentie zyn reeds verschillende malen bijeengekomen. Lord Salisbury had afzonderlijk een langdurig onderhoud met generaal Iguatieff. 'Volgens dezer voorloopige besprekingen schyut het niet on mogelijk, dat de Mogendheden tot overeen stemming geraken. De eigenlijke preliminaire vergaderingen zullqn^nog niet beginnen. OOSTENRIJK. Ds Rumeensche regeering heeft 8000 chassepotgeweren en een groote hoeveelheid munitie' ia Belgie besteld. ITALIË. Z. Em. kardinaal Patrizzi, deken van het H. College, Bisschop van Ostia en Velletri, is overleden. AMERIKA. De republikein Chamberlain is als gouver neur van Zuid-Carolina geïnstalleerd. Het verbranden van den schouwburg te Brooklyn is een der vieeselijkste iampen, waar van in den laatsten tijd melding werd gemaakt. Het aantal gevonden lijken is nu ïeeds tot 300 gestegen, en men vreest, dat nog vele lijken zullen gevonden worden. De geschiedenis van deze ramp is de ge schiedenis helaas van vele schouwburgbranden. Even voor den afloop der vooi stelling, waarbij De twee weezen opgevoerd werd, ontstond de brand op het tooneel. De toeschouwers op de galeryen, waar ongeveer vier honderd personen zaten, rezen allen tegelijk op en verdrongen elkander om te vluchten langs een nauwe trap. Door het gedrang brak de leuning, en de ongelukkigen stortten naar beneden, waar zij in den gang en den kelder op een hoop vielen, en door verstikking omkwamen of verbi andden. Daar heeft men tot dusver de meeste lijken gevonden. Nog heeft men in het puin van de zaal zelve geen opgravingen gedaan; daar ligt natuurlijk ook nog menigeen begraven. De tamp heeft een onbeschrijfelijke veisla- genheid in de stad teweeggebracht. Alle zaken staan stil en de menigte verdringt zich in angstige spanning in den omtrek van het ver brande gebouw. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL Zitting van 8 December Het debat over hoofdstuk Y is voortgezet. Het amendement van den heer van Ileemstia, om den post (art. 62) tot afwering van het ge vaar, waarmede 'besmettelijke veeziekten den veestapel bedreigen, uitgetrokken op f800,000, met 3 ton te verminderen, is na discussie door den voorsteller ingetrokken, nadat de Minister den post was blijven verdedigen, maar ver klaard had, dat, waar dit niet uoodig was, afmaking niet absoluut zou plaats hebben. Het debat over de afdeeling Waterstaat is aange vangen en wel over het amendement de Vries, tot het schrappen der voorgestelde verhoogiug van de tiactementen der ambtenaren van den waterstaat, met het oog op dewenschelijkheid eener wettelijke regeling en organisatie van den waterstaat. Dit amendement is, na herhaalde bestrijding door den Minister, aangenomen met 34 tegen 33 stemmen. 'Morgen voortzetting. SCHIEDAM, 9 December 1876. H. M. de Koningin is gisteren avond met Z, K. H. Prins Alexander, die in het begin dezer week naar Parijs was vertrokken ten einde lid. moeder op Hare terugreis te verge- zeilen, omstreeks 8 uren van Hare buitenlandsche reis te 's Ilage teruggekeerd. De grootmeester van Hr. Ms. Huis, de com missaris des Konings in deze provincie, de burge meester en de geneiaal plaatselijke kommandant der residentie, begroetten de Voistin by lid. aankomst in het Rhijnspoorstation. De keurige bouquetten die de Koningin medebracht waren vermoedelijk de bewijzen van hartelijke ont vangst en vereering aan sommige stations gedurende de terugreis. Hedea morgen, omstieeks 7 uren, is het beurtschip van den Haag op Middelburg, vol geladen met stukgoederenvan hier wil lende vertrekken, op den hoek van het Hoofd zoo hevig door het stoomschip Maasvan Rot terdam naar New-York, aangevaren, dat het onmiddellijk zonk. Naar men zegt, zou het stoom schip, voor een nit de haven gekomen stoomboot hebben willen uitwijken, zoodat het niet zoo spoedig kon draaien en alzoo op het beurtschip geloopen zijn. De opvarenden, de schipper en zijn knecht, sprongen onmiddellijk op den wal. Daar dit schip gezonken is op de aanleg plaats der stoombooten die deze gemeente aandoen, is het schip terstond uit het vaar water gehaald en zullen maatregelen worden genomen om het te lichten. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat den 11 dezer, zullen ontstoken worden de geleidelichten voor den bovenmond der doorgraving van den Nieuwen Waterweg van Rotterdam naar zee. De opstan den, zijnde een lantaarnpaal, (buitenste licht) en schilderhuis, staan op de hoogte der nieuwe vluchthaven aan den rechteroever en leiden, inöéngehouden, vrij van de aan den linkeroever uitstekende punt van de zwarte ton no. 6. De heer mr. J. M. B. J. van der Does de Willebois, president van het geregtshof te i 's Hertogenbosch, is door den Paus benoömd tot kommarideur in de orde van den H. Gre- gorius den Groote. t com Abonnementsprijs, per kwartaal t.85. Franco per po|t,ïdoor het geheele Rijk - 2.50. Afzonderlijke ao^méra.,- 0.10. lIDREAIJi J1A.SKT, E» 134. Advertentieprijs van 1—10 gewone regelsl.OOJ Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend; ti.

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1