Eiileclaniscle Berichten Bimmlaiiliclie Berichieii. A0. 1876. Woensdag: 13 December. M 4049. tint X> ertigste Jaargang. comi Abonnejientsi'RHS, per kwartaal 1.85. Franca per post, door het geiieele Rijk - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BUREAU: MAIIKI, 124. Advertentieprijs: van 110 gewone regels. t.OU» Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweehaa.1, berekend F R A N K R IJ K. De voorzitters van de drie groepen der lin kerzijde hebben Maandag ochtend eene bijeen komst gehad met den heer Jules Grévy, voor zitter der Kamer. Zij verlangden van hem dat hy zich naar Mac Mahon zou begeven, ten eirde dezen te verzoeken aan de crisis weldra eu. einde te maken overeenkomstig den wensch der meerderheid. De senatoren C-almon en St. Valiier hebbenuit naam van de groepen der linkerzijde, in den Senaat zich naar den hertog d'Audiflret-Pasquier met gelijk doel be geven. Dufaure heeft den 10 dezer een onder houd gehad met Jules Simon en hem de porte feuille van binnenlandsche zaken aangeboden. De Siècle, de 1lêjpublig%ie 'Franf aise en het Journal des Dilate deelen mede, dat Dufaure voor goed heeft afgezien van het formeeren van een Kabinet, en jl. Zaterdag opnieuw bij Mac Malson op zijn ontslag heeft aangedrongen. De Fransche Moniteur heeft een aanval tegen Thiers en Gambetta gericht en beweerd dat er twee geheime regeeringen bestaan: die van Thiers, welke slechts den val van Mac Mahon ten doel heeft, en die van Gambetta, die slechts zijn eigen vrienden in het kabinet wil brengen. De te Parijs gevestigde Poolsche uitge wekenen zijn dit jaar, als naar gewoonte, bijeengekomen, om den verjaardag van den Poolschen opstand (29 November 1830) te ge denken. De Siècle meldt, dat de deelneming ditmaal grooter geweest is dan in de laatste jaren het geval was. Vermoedelijk was dit toe te schrijven aan de vele geruchten, die omtrent de stemming der Polen in omloop waren. Het voorzitterschap werd waargenomen door een oud-strijder van 1830. Tot de personen, die het woord gevoerd hebben, behoorde een priester, die in korte trekken den tegenwoordigen toe stand van het Katholicisme en van de geeste lijkheid in Polen schetste. Een ander spreker zette de redenen uiteenwaarom de Polen in den opstand tusschen de Turken en de Slaven van de aan Turkije onderworpen- gewesten onzijdig bleven en behoorden te blijven. DU ITSCHLAND. Van particuliere zijde wordt uit Konstan- tmopel gemeld: Safvet-pacba beantwoordde de nota van Prins Gortschakolf van 13 Nov. met een circulaire van 1 dezer aan de vertegen woordigers der Porte. Safvet-pacha zegt, dat de Porte voor den ongunstigen toestand van som mige provincies niet verantwoordelijk kan ge steld worden. Zij nam eerst na uitputting van alle verzoenende middelen en tot behoud van den Europeeschen vrede, de toevlucht tot krach tige maatregelen. Zij is thans, nu de opstand is onderdrukt, voornemens hervormingen in te voeren, welke alle onderdanen zonder onder scheid van eeredienst of ras, tevreden zullen stellen. De gematigde houding der Turksche regeering is de zekerste waarborg voor de in voering der hervormingenen daarom ook zyn de Russische krijgstoerustingen en de voorge nomen bezetting in geenen dee'e gerechtvaardigd. Thans is er sprake van het verlengen van den wapenstilstand tot den '15 Jan, 1877, en wel op liet daartoe uitgedrukt verlangen door Rusland, aangezien de eigenlijke conferentie toch niet vóór den 15 dezer te Konstantinopel zal bijeenkomen. Misschien dat ,de voltooiing der oorlogstoebereidselen van Rusland aan die verlenging niet geheel vreemd is. OOSTENRIJK. De Wiener-Almdpoü resumeert het oordeel van de pers over de verklaringen van Bismarck in den Duitschei! Rijksdag en zegt, dat alge meen de staatsmanswijsheid van den Duitschen rijkskanselier hoog wordt geschat, evenzeer als het streven van Duitsehland om tot het behoud van den vrede mede te •werken. Door krachtige handhaving van het drie-keizersver- bond, ziet men tevens het doel, om het Ooster- sclie vraagstuk biunen de tot dusver gestelde perken te houden en aldus een ernstige ver storing des vredes te voorkomen. De door de commissie vastgestelde demar catie-lijn is door de betrokken regeeriogen goedgekeurd en de Turksche generaal Mouklar Pacha heeft last ontvangen die lijn ten strengste te eerbiedigen. TÜRKIJE. Lord Salisbury is jl. Maandag door den Sultan i j een bijzondere audiëntie ontvangende Sultan was omgeven van de grootwaardigheidsbeklee- ders des rijks en ontving den Engelschen ge volmachtigde zeer welwillend. Deze laatste was vergezeld van den EDgelschen ambassadeur Elliot. Tot dusver bestaat er tusschen lord Salisbury en den Russischen ambassadeur gene raal Ignatieflj volkomen overeenstemming. RUSLAND. Het telegraafbureel deelt uit Dünabrug mede, dat de staking van het goederenverkeer op den spoorweg Dünabrug"WilnaWarschau weder is opgeheven. J)e Russische staatsbank heeft bekend ge maakt, dat voor de leening van 100 miliioen roebels is ingeschreven tot een bedrag van 123,590,000 roebeis. GRIEKENLAND. Het nieuw-opgetredeu Ministerie is gevallen door een motie van wantrouwen in de Kamer, die met 85 tegen 57 stemmen is aangenomen. ITALIË. De Voce della Verita meldt, dat Z. Em. kardinaal Patrizzi niet alleen met is overleden, maar zich zelfs eenigszins beter bevindt, zoodat er nog hoop bestaat, dat zijn leven voor het lieil der Kerk en der armen van Rome zal gespaard blijven. AMERIKA. President Grant heeft met den correspon dent van eenige bladen eene bijeenkomst ge had, en bij die gelegenheid zijn leedwezen betuigd over de kwalykgezinde voornemens door de democraten aan den dag gelegd. Het zenden van troepen naar het Zuiden wasuit aanmerking van de vele staatkundige moorden, noodzakelijk. Grant verklaarde verder, dat hy alle burgers tegen geweld zou beschermen; maar op dit oogenblik achtte hij de rust in 't Zuiden verzekerd. Het aantal troepen te Washington is thans 800 man; maar hij zou er meer laten komen, indien het noodig mocht zijn. Wij zullen vrede hebben, zeide hij ten slotte, zelfs indien wij, om dien te verwerven, moesten vechten. Een telegram uit Matamoras bevestigt naderdat Lerdo en de Ministersdie door Diaz uit Mexico waren verjaagd, door de op standelingen gevangen zijn genomen. De Minis ter van Oorlog in het Kabinet-Lerdo is naar men zegt met nog verschillende anderen ter dood gebracht. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL Zitting van 9 December. Bij het voortgezet debat over hoofdstuk V is met 37 tegen 31 stemmen aangenomen een amendement van den heer de Vries, om art. 76 te verminderen met f3800 voor de aanstelling van een rijksarchitect cn wel om niet, door het instellen van een korps rijks-architecten, in het vervolg eene eenzijdige richting in de bouw kunst te verkrijgen. De uitvoerige discussie werd voortgezet bij art. 78, ten aanzien van den bouw van een nieuw Departement vau Justitie. De heer Storm van 's Gravesande wees vooral op de verongelijking, den architect Vogel aangedaan. De Minister verklaarde, dat die archi tect alleen niet eervol was ontslagen wegens zijne indiscrete publiceering van brieven. Ove rigens wil de Minister geen offscieele kunsten handhaaft hij de instelling van de rijksadviseurs. Op art. 81 heeft, de Minister overgenomen een amendement van den heer Schimmelpenrsïnck van der Olie c. s., tot vermindering van dien post met f50,000, ten einde de verruiming van het winterbed aan den boven mond van den IJsel bij Weslervoort te doen vervallen, met het oog alleen op nadere voorbereiding en onder zoek. Dij de behandeling van den post: ver betering van "den waterweg van Zwolle naar zee, verklaarde de Minister zich geneigd tot nadere overweging der wenschen van die stad, om verplaatsing der sluis. Bij het art., nopens den Rotterdamschen Waterweg, heeft de Minister zich verklaard tegen het denkbeeld van den heer van den Berch van Heemstede, om eene commissie van deskundigen te benoemen tot het ontwerpen van een vast plan, omtrent het-

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1