GeieinSeJiericliteB. i io,oo geen met de doorgraving verder geschieden moet. Het artikel is zonder verdere discussie aangenomen met 48 tegen '1 stem. Maandag te 1 uur voortzetting. Zitting van '11 December. Bij het voortgezet debat over de afdeeling waterstaat van hoofdstuk V is uitvoerig dis cussie gevoerd over de verbetering van den Ouden I.lssel. De Regeering wanhoopte niet aan de tot standkoming van het werk, maar zij bleef tegen Rijksuitvoering, Vervolgens is na discussie met 46 tegen 23 stemmen aangenomen een amendement van de heeren Tak en Stieltjes, om een memoriepost op te nemen voor eene bijdrage in het onderhoud en de verbetering van de Berkel en de Regge. De discussion over het amendement van de heeren Tak en Stieltjes, om in beginsel uit te maken, dat eon voldoende waterweg van Amsterdam naar de Waal zal worden daargesteld, werden afgescheiden van de droogmaking dor Zuiderzee. De heer Tak be lastte zich met de toelichting. Z. i. mag Amster dam niet langer verstoken blijven van een behoorlijk kanaal naar den Rijn. De heeren Bastei t en Corver Hooft hebben het amendement bestreden. De heeren Storm van 's Gravesande en Knppeyne van de Coppullo bespraken het verband met de droogmaking van het zuiderdeel der Zuiderzee. De heer Stieltjes heeft al de technische punten behandeld. De Minister heeft zich niet bepaald tegen het amendement verzet; hy laat de beslissing geheel aan de Kamer over. Het is eene eenvoudige motie van onge duld, maar de Minister houdt staande, dat er een bepaald verband bestaat met het plan der Zuiderzee; overigens laat de uitdrukking naar de Waal de richtiDg vrij der twee andere plannen. Do heer Begram stelt voor te lezen: Aanleg of verbetering. De heer Godefroi zegt, dat het amendement is een motie v&n gewettigd ongeduld, De Minister protesteerde tegen het beweren van den heer Tak, alsof de Regeering de belangen van het land zou uitstellen. Ten slotte is het amendement TakStieltjes ver worpen met 3G tegen 34 stemmen. SCHIEDAM, 12 December 187G. Z. M. de Koning heeft, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend aan den heer John F. Loudon, ais hofmaarschalk van Z. K. II. Prins Alexander. Men verzekert, dat Z. K. II. de Prins van Oranje tegen Januari in de residentie terug zal keeren. - Z. M. de Koning heeft bepaald, dat Rijkskweekscholen van onderwijzers zullen wor den gevestigd te Middelburg en te Deventer, In Silezische bladen leest men, dat Prins Frederik der Nederlanden te Muskau vrij ern stig ongesteld geworden is, zoodat een lijfarts van den Keizer van Duitsehland per telegraaf is outboiieu. De Prins zou thans buiten gevaar zijn, rnaar zijn vertrek van Muskau blijft nog uitgesteld. Een later bericht mpldk dat Z. K. H. nog in deze week in de hofstad wordt verwacht en IID. ongesteldheid niet van dien ernstigen aard was als de buiteulandsche bladen meldden. De Eerste Kamer der Staten Generaal is bijeengeroepen tegen Woensdag den '13 De cember des avonds te acht uren. Tot lid van den raad van justitie te Ma kassar is benoemd de heer B. C. Knappert, agent van de factorij der Nederlandsche Handel maatschappij. De jacht op klein wild in deze pvovincie wordt gesloten op Zaterdag den 30 December aanstaande met zonsondergang. Te Frankfort' a/M is op 5 dezer een ver gadering gehouden van de direction der vier Bovenrynsche Stoombootmaatschappijen. Het onderwerp was een adres over de brug te Rot terdam, dat tot onze Regeering zal worden ge richt en waarvan tevens afschriften gaan naar de gemeente Rotterdam, den Duitschen rijks kanselier, de ceutraal-commissie voor de Rijn vaart en de Kamers van Koophandel in de Rijnstreken. In liet vastgesteld adres beklagen zich adres santen over hot bouwen der tweede (stads) brug, tenzij deze even hoog worde als de spoorbrug, of ook beweegbare openingen \erkvijge. Verder verlangen zij op kosten der gemeente Rotter dam of van den Staat de noodige sleepbooten. Zij vertrouwen, dat do Nederlandsche Regee ring de plannen zal doen onderzoeken en wij zigen en verzoeken een buitengewone zitting van <le Rijnvaartcomrnissie, ten einde ook van haar zyde zoodanig onderzoek te gelasten Men meldt uit den Haag, dat in het wetsontwerp op het lager onderwijs de ver plichting zou opgenomen zijn tot oprichting van gemeentelijke bewaarscholen in gemeenten van 5000 zJelen en daarbovenin kleinere gemeenten zou de zoogenaamde kleine school ingericht moeten worden tot voorbereidend lager onder wijs. "Van dispensatie zou geen sprake zijn. Een ambtenaar van het postwezen maakt in het Nieuics van den Dag de volgende bij zonderheden bekend, omtrent het stellen van verkeerde of onduidelijke adressen op brieven, waardoor eenig licht geworpen wordt op het feit, dat in de laatste 5 'jaren in Nederland gemid deld op iedere'10,000 brieven er 70 niet bezorgd zijn kunnen worden, sWat moet het postkantoor te Amsterdam b. v., aanvaugeu met een brief, geadresseerd aan den heer Smit of Jansen, zelfs al heeft de afzender zich afgesloofd om er de eerste letter van een voornaam voor te zetten Ten tweede draagt onduidelijk schrift er ook niet weinig toe bij. Brieven, bestemd voor Bonn, worden niet zelileu naar Rome gezonden Greiz als Griiz geschreven; BrammenBarmen, Bremen en Brunnen zijn dikwijls niet te onderscheiden, om niet te spreken van Minden en Mijnden, Gemünden en Gmunden, Altona en Athene, Castel en Gastel of Borkum, Rochum, Bornum en Bornirn 1 Zoo maakte een brief aan een Bres- lauer hoogleeraar op de Silezische badplaats Landeck, huize Arcadië, eene reis naar Grieken land, en brieven naar Zwitseiland zijn vaak voor hetzelfde geld naar China gezonden, wyl het woord kauton op het adres met grooter letters geschreven was dan de juiste plaats der bestemming. Vervolgens bestaan vele honderden gelijknamige plaatsen, iets wat voor de admini stratie een ware ramp kan zijn, als het publiek in het geheel niet, of niet duidelijk genoeg, er bij zet wat er bij behoort. Zoo tellen wij in ons land dezelfde benaming soms voor tien, vijftien verschillende plaatsen. Ofschoon de ambtenaar daarbij zooveel mogelijk oordeelkundig tewerk gaat, kan dit onmogelijk altijd aan het doel, met het oog op een spoedige aankomst, beant woorden. Hoe licht kunnen Carlsruh (in Silezie) en Carisruhe (in Baden) Lijben en Lubben, Bou logne en Bologna, Frankfort a/O en Frankfort a/M, Ilei'foit (in Engeland) en Herford (in Duitsehland) en ten slotte de talrijke gelijk namige plaatsen in de Ver. staten van Noord- Amerika en Engeland niet veiwisseld worden? Ook de veie titels, welke de Duitschers op hunne adressen plaatsen, geven aanleiding tot verwarring. Zoo reclameerde het postkantoor te Madrid indertijd een brief aan Sennor Wohl- geboren. Daarbij komen nog de verschillende talen met hare uitspraak. De Engeischman b. v. schrijft niet zelden Leghorn, hetgeen een plaatsje in Hanover is, voor Livonio. Brieven geheel zonder adres zijn geene zeldzaamheid en brieven zonder plaats van bestemming komen bijna dagelijks voor." Voor eenigen tijd werd in een schrijven uit Leiderdorp melding gemaakt van een meisje, dat langen t'yd achtereen had geslapen. Dit meisje is sedert een paar dagen uit het zieken huis te Leiden ontslagen en bevindt zich thans te 's Hage bij hare familie. Hare gezondheid moet, naar men verneemt, thans niets te wen- schen overlaten. De Groninger Oourant van Vrijdag, bevat de navolgende advertentie: Er wordteen groot aantal bonnes gevraagd om de studenten aan de Groninger Akademie naar de collegies te brengen. De diensttijd .vangt aan bij het begin der kermis. Zij, die in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich te wenden tot den Akademischen Senaat. Rotterdam. De vorige week kenmerkte zich door ruimen aanvoer van visch. Behalve dat een massa schelviseh en kabeljauw, van Maassloepen afkomstig, ter afslag werden aan geboden en ruime toezendingen plaats vonden van spiering, zoo van Maassluis als Amsterdam, was het iu hoofdzaak Engeland dat den door- slag gaf. Dagelijks toch werden bij honderden vaten, schol of schelviseh, zoo van Hull of Grimsby, aangevoerd. Den inhoud dezer vaten was zoo veelvuldig, dat meu bij afslag daarvan, met het bovengenoemde, van 's morgens vroeg tijdig tol in den namiddag bezig was. Omtrent de kwaliteit liet een en atuler wel te wenschen over en was er van puike levende soorten bijna geen sprake, tenzij men hier en elders ook aan de Scheveniugsche markt met arends- oogen een enkele kriinpschelvisch bon be speuren. Wat den handel betreft, deze was de geheele week door zeer geanimeerd en ging rijp en groen goed van de hand. Het is echter ongetwijfeld dat er hier of daar nog eenige paitijtjes visch aanwezig zijn, die het daglicht niet mogen zien, bij kaarslicht den oningewijde zullen worden aangeboden, zelfs wel eens onder den uitroep van zeewarm of zeebanket. Indien er nog keur op den visch bestond, het zoogenaamde zeebanket zou der mestvaalt worden prijs gegeven, thans wordt alles ver kocht. (A. V. Ct.) Leiden. De commissie van oppertoezicht en beheer over de Kweekschool voor Zesvaart alhier heeft ter kennis gebracht, dat op Woens dag den 27 dezer in het gebouw der inrichting een keuring zal plaats hebben van knapen, die bij 's Rijks zeemacht een vei bintenis wenschen aan te gaan. Amsterdam. Door 125 ingezetenen, onder welke alle kassiers en verscheiden voorname eflecteufirma'sis een adres aan den Gemeen teraad ingediend, aandringende op maatregelen tot verbetering der veiligheid in deze gemeente. Groningen. Alhier is een adres aan den gemeenteraad in omloop, waarin, naar aan leiding van het adres van den akademischen senaat, op geheele afschaffing van de kermis wordt aangedrongen. Door de kermis, zeggen adressanten, worden de neringdoende inge zetenen benadeeld ten bate van vreemden, die met hunne rijke winsten de stad uittrekken. Maar vooral verzoeken zij de afschaffing wegens de grove onzedelijkheid, die door de kermis in de hand wordt gewerkt. Lunteren. Het geraamte, dat onlangs alhier is gevonden, is naar het gemeentehuis te Ede vervoerd, waar de vrouw die sedert heitrouwd is zal worden ontboden om te zien. of de horlogeketting, bij het geraamte gevonden, aan haar man hpelt toebehoord. Men vermoedt, dat de man, toen hij met een som gelds, die hy in Holland als grasmaaier verdiend had, terug keerde, in de nabijheid zijner woning is vermoord. De hoeveelheid steenkolen, vermindert langzaam en onlangs heeft de mijn-ingenieur Gruner weder een berekening gemaakt, hoe lang wij nog steenkolen zullen hebben. I heii opb 250 mill ia 1 bole kom is te bum kelij dier dage Mag het lum leefd beric visch 18,31 milii iedei :De v door getln op f kend millii der f900 a ijs ijjna nidd ;an i jsezor Tiet v lat i a ha sootc 'bkaa trt to

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2