Tiïiï'prWitïÏBÏ IJ.) 7- .als bosch- en watergeuzen zich bekend hebben gemaakt in de geschiedenis en den stoot hebben gegeven tot Neörlands bevrijding van Spaan- sche verdrukking. Zonder hunne daden altijd te willen noemen de daden van een goed Christen, toonde de spreker met krachtige bewijzen aan hoe de Geuzen in huune ruwe handelingen daartoe waren aangezet door de wreedheden hunner tegenpartij. Vervolgens overgaande tot de beschouwing van de Geuzen in den nieuwen tijd toonde de spreker aan dat de Hervormde gemeente van Maria Hoorebeeke in Belgie nog voor een deel van de Boschgeuzen afstamde, daarbij vermeldende vele merkwaardige bijzon heden op die Boschgeuzen betrekking hebbende. Eindelijk wees de spreker op den strijd in Belgie tusschen de liberalen en clericalen, en do Geuzenboud uit dien strijd ontstaan, het onderscheid daarbij aantooneude tusschen die 'Geuzen en die van den ouden tijd, bij welke laatsten een godsdienstige achtergrond te vin den was. De vele hoorders die liet spreekgeboiuv vulden zullen zeker verrijkt in kennis de plaats der samenkomst verlaten hebben. De eerstvolgende leesbeurt zal gehouden worden door den heer W. Franken Az., van Botterdam. 's Rijks middelen hebben gedurende de maand November jl. opgebracht f9,GG7,585/12\ tegen f8,7.40,385 99 in November'1875en gedurende de eerste elf maanden van 1876 f88,003,240.80, tegen f 83,227,102.20' in het zelfde tijdvak van '1875. Het 11/12 der raming bedraagt f 7S,659,460.66. Blijkens bericht van den Nederlandschen Consul-Generaal te Tripoli heeft de Pacha van Tripoli bij circulaire medegedeeld, dat de uitvoer van tarwe en gerst tot nader orde is geoorloofd. Daarentegen is de uitvoer van vee verboden, De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, bij de gemeenschap pelijke loodingen door de beambten van den Waterstaat en van het Loodswezen, op den droge van den Nieuwen Waterweg van Rot terdam naar Zee, op den 7 dezer is bevonden: aan de zwarte tonuenzijde 34, op 40 meters benoorden de lijn der geleiilelichten 35, op de lijn dergeleidelichten 37, op 50 meters be zuiden de lijn der geleidelichten 34.5 decimeter bij gewoon laag water, terwijl aan de witte tonnenzijde door de deining niet gelood is kunnen worden. Bij het waarnemen der seinen voor den waterstand moet worden acht gegeven, dat niet meer volgens de bevonden diepte op de lijn der geleiilelichtenmaar volgeus die langs de zwarte-tonnenzijde geseind wordt. Peiling van 22 Nov.zwarte tonnenzijde 33.5 40 'meter benooi den de lijn der geleidelichten 35, op de lijn der geleidelichten 38,50 meter daar bezuiden 35, aan de witte tonnenzijde 26.5 decimeter bij gewoon laag water. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederlandse!) Iodie door middel van bet stoomschip Hampton, van de Rotterdamsche Lloyd, waarvan het vertrek uit Rotterdam op den 17 December aanstaande is bepaald. Behalve voor Batavia zal met deze gelegen heid mede eene brievenmaal naar Padung wor den verzonden. De gediukte stukken en monsters van koop waren behooren uiterlijk in den avond van den L6 December en de brieven den daarop volgen den dag, 's morgens vóór 10 ure, te Rotterdam aangekomen te zijn. Het palcis, dat Prins Frederik in den Hang laat bouwen voor den Prins en de Prinses von Wied, is bijna gereed. Men roemt het als een prachtig gebouw. Dezer dageo zijn door twee jagers van Z. K» II. Prins Hendrik onder Eemues twee vossen gedood. Bij hel opgraven vau hun hol SIHB vond men niet, minder dan 5 hazen, 2 konijnen, 3 eenden en' 24 kippen. De zilverprijs is te Londen in de vorige week tot 56''+ pence gestegen en blijft dus vooruitgaan. II jj heeft weder ongeveer den stand bereikt zegt het Ilhl. dien hij in hot begin van dit jaar had. Sedert Juli, toen hij tot 46'/j daalde, is er dus een verbetering van ongeveer 20 pCt. gekomen, maar niets waarborgt dat de prijs niet weldra weder tot het standpunt van Juli zal terugkeeren en zelfs nog lager zal vallen. Omtrent de bekende kwestie der paleis Jezuïeten te Katwijk wordt aan het Ilandelshl, gemeld, dat die heeren over het loopende jaar hun aanslag in den hoofdelijken omslag hebben voldaan, maar dat zij nog altijd in gebreke zijn gebleven dien van het vorige jaar aan te zuiveren. Zij schijnen dus niet voornemens te zijn het rechtsgeding af te snijden, dat nu wel spoedig aan de orde zal komen. Volgens berichten uit Zuid-Afrika, van 7 November, heeft jde benoeming van den heer Bartle Frère, tot gouverneur, goeden indruk te Kaapstad gemaakt. De ofllcieole biiefwisseling over den Transvaalsclien oorlog is openbaar gemaaktvan Engelschc zijde is aangedrongen op do wonsèhelijkhoid eoner beëindiging van. den oorlog. President Burgers betoogt, dat de Engelsche regeering den oorlog tegen Secocoeni verkeerd opvat en hom. die slechts een opstan deling is, als souverein beschouwt. De Kaffers zetten hun rooftochten voort, de gevangen luit. Knapp is door ben vermoord. Op nieuw zijn vrijwilligers naar Steelpoortfort vertrokken. Men ondervindt moeilijkheden bij de inning der oorlogsbelastingpresident Burgers treed per soonlijk tot voorlichting op. President Brand heeft de regeering in den Oranje-Vrijstaat weder aanvaard. Naar wij vernemen, zal bij do aanstaande presidentsverkiezing in do Transvaal mr. Reitz, boofdrechter te Bloemfontein, kandidaat worden tegenover deu heer Burgers, wiens herkiezing echter reeds vrij zeker wordt geacht. Do hoogo raad heeft een te Rotterdam be staande vereeniging, waarvan de uitreiking van verschillende voorwerpen ve> bonden was, in den trant der welbekende 5 cents vereenigingen, ver klaard te behooren onder de categorie onge oorloofde loterijen. De Noordsche bark Nomen, in de Konings haven to Fijenoord gezonken, is vlot gebracht en blijkt nu geen schade te hebben bekomen. Prof. Cobet, te Leiden, is tegelijk met den Deenschen hoogleeraar Madvig benoemd tot buitenlnndsch lid van de Académie des inscrip tions et belles lettres te Parijs. Naar men verneemt, zullen de forten in de Utrechtsche linie in den onnst. zomer door een viertal komp. van het 8e reg. infanterie bezet worden. (ZT. D.) Hoe schadelijk veldarbeid voor getrouw schoolbezoek is, blijkt uit een staat door deu hoofdonderwijzer v-An Stad aan 't Haiingvliet gemaakt. Vau de 213 leerlingen, op 15 Jan. '75 ingeschreven, waren '15 Jan. 65, '15 Febr. 52, en '15 Maart 56 absent. Van de 216, op '15 April ingeschreven, waren toen 73, 15 Mei '100 en *15 Juni 82 absent. In de volgeude maanden waren de absenten achtereenvolgens 83, 117, '135, 121, 96 en 49, of gemiddeld 38 pCt. schoolverzuim. De Nederlaudsche Noord pool-visscherij moge voorloopig rusten, toch is het goed, dat bij voortduring er aan herinnerd worde wat in die richting gedaan kan worden. Daartoe behoort ook eenigermute een Neilerlandsche IJszee-expeditie. Deze zaak wordt Vrijdag a. s, door den heer A. J. ten Brink besproken, in de vergadeiing van het dep. Kokhuizen, van het Aardrijkskundig genootschap. De spreker stelt de vragen: Is een dergelijke expeditie wensche- lijk; wnt zou het doel van zulk een tocht zijn kan door het departement iets gedaan worden, om in deze een nationale onderneming in de hand te wei-ken? In de laatste '14 dagen zijn ruim een millioen witte kooien, voor het grootste deel afkomstig van Rijzenburg, langs Utrecht naar Duitschland verzonden. Rotterdam. In de Hugo de Grootstraat is Zondagavond bij afwezigheid der bewoners, door 't springen van een petroleumlamp, een bovenhuis geheel uitgebrand. Naaldwijk. In de R. K. kerk alhier werd Zondagmorgen het lezen der Nieuwe Hotter- dmnsche Courant aan de Katholieke gemeente leden verboden, voornamelijk naar aanleiding van het sSt. Niklaas"-artikel van 5 dezer; de 'Tijd en het Haghlad werden gerecommandeerd. (Vad.) Amsterdam. Bij de politie en brandweer alhier is dezer dagen een goede maatregel in gevoerd. -Alle inspecteurs en agenten die ile ronde doen en ook de mannen der brandweer zijn thans voorzien van een Kips-cartouche, een klein kartonnen doosje in den vorm van dat der oude model-patronen. Daarin bevindt zich alles, wat noodig is om de eerste hulp te verleenen bij het leggen van een verbami, als een lleschje met amoniak, bloedstillende svat- ten, brandpieister enz. Oostzanu. Door de bemoeiingen van da heeren Maarleveld en Peetors, onderwijzers al hier, is in deze gemeente eene zangschool op gericht, die jl. Zaterdag met ruim 90 leerlingen, verdeeld in twee afdeelingen, haar eerste b'y- eenkornrt hield. Deze poging tot verbetering van het volksgezang mag dus als gelukt be schouwd worden. Hoorn. Sedert half Augustus zijn alhier uit den omtrek ter markt aangevoerd, ver kocht en verscheept nagenoeg 40,000 manden appelen en Uiim 48,000 manden peren, elke mand een halven IIL. bevattende. De prijzen varieerden voor de appelen van f '1.50 tot f 2,25 en voor de peren vau f '1.50 tot f2.50 deu halven HL. Kampen Tc dezer stede zou een jong paar in het huwelijksbootje stappen; alles was daartoe gereed; de rijtuigen, waarin men naaé het gemeentehuis zou rijden, stonden zelfs reeds am dc deur, doch de vader der bruid wildé! zijn dochter een poets spelen en was even té voren naar den Keten vertrokken, om daal een publieke verkooping bij te wonen, zoodat de plechtigheid niet kon plaats hebben. 's Hortogonboscli. Te dezer stede vormde zicli vroeger een commissie met het doel eene verloting te honden, ten voordeele vau den den Paus. Ongeveer 50,000 loten 50 cent werden geplaatst, en de voorwerpen voor dé verloting werden om niet bijeengebracht. Na aftrek der onvermijdelijke kosten is dezer dagen aan den nuntius, te 's Gravenhagc, een bedrag van 38,000 fr. voor den Paus ter hand gesteld.' Een haas is niet voor een klein gerucht vervaard. Zondag nog werd er een in heij Hangsehe boscli door een hazewind bij een der achtei-pootfi gegrepen. De hond beet dea poot af, eti langoor liep door alsof er niets gebeurd was. Haast ongelooflijk'klinkt het, dat dagelijks niet minder dan 47,000,000 stuks nnainaalde-ï in de Vereenigde Suilen vervaardigd worden, terwijl er nog 25 millioen stuks worden inge voerd. Dat inaakt 26,280,000,000 per jaar! Waar blijven ze toch? Op de tentoonstelling te Philadelphia was, een zeilboot aanwezig welker samenstelling als curiositeit opscheepsbou\vteneiu der vermelding waard is. De kiel en de voor- en aclrterstevorwiju nietj

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2