I A". 1876. aterdaiir 16 December. JS. 4052. Kennisgeving. BiitBülaniscle Berichten. Bhncilaiiscie ieritiitiii. X> e r tigste Jaargang 'tm DUITSCHLAND. 1.85. Sbonnembntsphijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Uionderlijke nommers BlIKKAV: MAKHV, E, 124. Advertentieprijs: %an 1—10 gewone regels. 1.0» Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal lierekenn Inrlgtlngen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en "Wethouders van Schiedam; Gelei op Art. 8 c\>' Wet van den 2den Juny 1875 (StuatsMu-i ut, 95); Geven kennis aan te ingezetenendat op heden de navolgende vergunningen zijn ver leend 1. Aan de Firma WOUTERLOOD en BER KELAAR en' hare regtverkrijgemlen om ten dienste van hare Stoonilioutzageri), gelegen aan de Ooijevnarsteegin haar pakhuis, kadastraal bekend onder sectie B, no. 1381, grenzende aan eerstge noemd pandeen stoomwerktuig met ketel van 12 paardenkracht te rnogen plaatsen; en zulks ter vervanging der thans ia genoemde stoomhoutzagerij in gebruik zijnde locomobile. 2. Aan JACOBUS KORTLAND en JAN VAN WAGTENDONK en hunne regtver- krijgenden tot oprigting eener Kulpcry in het pand, staande en gelegen aan de Laan, wijk C, no. 255, kadaster sectie B, uo. 2450; 3. Aan CASPARUS ZOETMULDER en zijne vegtverkrijgenden tot oprigting eener Branderij op het perceel weiland, ge legen in den Nieuwlandschen polder, kadaster sectie F, no. 965. Schiedam, den 14 December 187G. Burgemeester en Wethouders voornoemd P'. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. Be Secretaris A. W. MULDER. F R A N K R IJ K. Jules Simon heeft den 14 dezer in de Kamer een korte mondelinge verklaring afgelegd waarbij hij, na zijn leedwezen te hebben uitgedrukt over het aftreden van Dufauie en de Marcère, de staatkunde van het Kabinet in het licht stelde;, dat 'verantwoordelijk optreedt en een parig besloten is zich bij alle ambtenaren van de Republiek te doen gelden, en de beginselen der gewetensvrijheid toe te passen. De minister heeft dezelfde verklaring in den Senaat af gelegd. Het standbeeld van Mirabeau zal den 17n December te Aix worden onthuld. B E I G I E. ïL'Union du Credit" te Brussel zal een voor- loopig uitstel van betaÜDg vragen. De president sou voortvluchtig zijn. Er zal een consortium geformeerd worden. De Nationale Bank zal hulp verleenen. liet disconteeren zal gestaakt worden. liet deficit wordt op 2'4 millioen begroot. Men vreest nog voor andere financieele catastrophes. De heer Frère Orban heeft naar aanleiding j'an het gebeurde bij de d'Union du Credit" de regeeriug geïnterpelleerd. IJlj gelooft dat zij in de zaak moest intervenieereu. De minister van financiën verklaarde, dat hij reeds met de Nationale Bank in ovet leg ,is getreden over de noodige maatregelen om alle storing tegen te gaan en de talrijke belanghebbenden te vrijwaren tegen alle woikelijkei redenen van bezorgdheid. De minister houdt zich overtuigd, dat de crisis gemakkelijk zal worden opgelost. De rechtbank heeft voorloopig surseance van betaling verleend. ENGELAND, De Graphic deelt eeü - staaltje van Mon- tenegrijnsche wreedheid mede. Van 11 Turken, die bij het gevecht van Meilun in handen der Montenegrijuen waren gevallen, zijn 7 te Kou- stantinopel teruggekeerd, waarvan 5 van neus en bovenlip zijn beroofd. Bovendien dragen zij talrijke litteekens van messteken. In het lokaal, waar de gewonde gevangeuen waren gebracht, hielden de Montenegrynen den zuippartij zij dansten met messen om de gevangenen rond en brachten hen steken toe. De te Konstanti- nopel teruggekeerden deelan mede, dat van de overige vier gevangenen twee voor hun oogen levend verbrand werden. Van een derde wer den de armen van de huid ontdaan, toen met petroleum besmeerd en in brand gestoken. De vierde moest zijn handen op tafel leggen en de Montenegrijnen bakten die daarop vinger voor vinger af met hun messen of bijlen. Bei de stierven ten gevolge der vreeslijke mis handelingen. Aan de Xöln.' Ztg. wordt uit Berlijn gemeld, dat het Duitsche Rijk de uitnoodiging lieeft afgewezen, welke door Frankrijk, onder steund door Engeland, Nederland en België, aan de mogendheden was gericht, om deel te nemen aan de Suiker-Conferentie. OOSTENItIJ K. De Polit. Corr, meldt uit St. Petersburg: Het Russische' gouvernement heeft aan den vorst van Montenegro te kennen gegeven, dat hij kan rekenen op Ruskinds ondersteuning in zijne wenschen aangaande een uitbreiding van grondgebied en het verkrijgen eener haven, maar dat de vervulling van dien wensch slechts kau worden verkregen in overleg met Rusland en de 't meest er by betrokken mogendheden. Het regecriagsblad maakt een decreet vau Vorst Karei openbaar, luidens hetwelk, behalve de acht bestaande, nog acht Doro- bantzen-regimeuten zullen georganiseerd worden. GRIEKENLAND. Een nieuw Ministerie is eindelijk tot stand gekomen: Koumoundourospresident, binnen- landsehe zaken en justitie; Boucoule, Marine. De overige ministers blijven. AMERIKA. liet Huis der "Volksvertegenwoordigers heeft de bill aangenomen,strekkende tot f^ot slaan van zilveren dollars, ter gehalte vau 4'12'/a grein, als wettig betaalmiddel voor alle schulden, uitge zonderd wanneer de wet de betaling iu goud voorschrijft. Voorts heeft de Senaat het voorge steld amendement op de constitutie verworpen, hetwelk strekt om liet tellen van de stemmen, bij de verkiezingen voor het presidentschap, aan het hooggerechtshof dp te dragen, Te Dayton (Ohio) werd den '13 dezer aan Hayes een serenade gebracht. Ilayes drukte zijn vertrouwen uit. dat het gezond verstand van het Amerikaansche volk de regeering zal verhinderen het voorbeeld van Mexico, te volgen. Welke ook het resultaat der presidents-ver- kiezing moge zijn, zeide hij, ik zal er mij rustig bij neerleggen en ik geloof dat de groote meer derheid mijner tegenstanders hetzelfde zal doen. Ik ben het eens met den Londenschen Times Kt dat geen land ter wereld, onder zulk eene agitatie, zulk een krachtig voorbeeld van orde gegeven heeft. Laat ons de wereld de waarde van eene republikeinsche regeering toonen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL Zitting -van '14 December. In deze zitting is het debat over hoofdstuk V der staatsbegrooting vooitgezet en wel over de afdeeling onderwijs. Er zijn geene algemeene beraadslagingen gevoerd. Bij art. '149 had de heer Jonekbloet een amendement voorgesteld, om de sommen, uitgetrokken voor persoonlijke toelage aan de hoogleeraren en lectoren aan de universiteiten, te doen vervallen, als prejudi- ciereeude de beslissing der Kamer over de organi satie dier tractementen, overeenkomstig de nieuwe wet op het hooger ouderwijs. Toen de Minister echter de goedkeuring van den post kenschetste als een vei langen der Kamer om de Regeeriug in de gelegenheid te stellen de wet op het hooger onderwijs iu 1877 in te voeren en daarbij verklaarde dat de bedoelingen der Regeering overeenstemden met het verlangen van den heer Jonekbloet, speciaal om de tracte menten in categoriën naar de dienstjaren te rege len, trok de heer Jonekbloet zijn amendement in. De heer van Ilouten nam het toen over als een protest tegen de niet detailleering vau de som, waardoor de Kamer zou voteeren zonder kennis van zaken. Het werd, na eene levendige discussie over de opvatting van art. 61 der grondwet, verworpen met 45 tegen 21 stemmen. Bij de afdeeling middelbaar onderwijs is, na discussie, een amendement van den heer van Asch van Wijck, tot het schrappen der subsldiën aan de middelbare meisjesscholen te Deventer en Arnhem, verworpen met 37 tegen 24 stem men. By het lager ouderwijs kwam o. a. ter sprake de toelating van vele vreemde dames tot het geven van lager onderwijs. De heer Bredius was daarover bezorgd, vooral wat de richting van het ouderwijs betreft. De heer vanNispeu verdedigde die toelating. De Minister verklaarde dat alleen wegens iinperieuse gronden die toe-

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1