Jl g h g 2 v o b n lilting zou mogen worden geweigerd; dat alle toegelatenen bewijzen ovevlegden van burgerlijk en zedelijk goed gedrag, en dat de Minister zich zou schamen den Koning te adviseeren tot niet- toelatiug op grond van godsdienstige gezindheid der dames.Dat ware ilüberaal en on-nederlandsch. Het is een fabel, door de couranten opgedischt, dat alle toegelatenen, geestelijke zusters uit Duitschlaud waren. SCHIEDAM, 13 December 1876. Gisteren avond trad in de vereeniging iPaulus" de heer P. J. ten Plegt Jr.predikant te Ilektdingenals spreker op. Tot onderwerp had hij gekozen de verhalen aangaande Jezus geboorte en eerste kindsheid, waarvan oor sprong, beteekenis en waarde door hem met duidelijkheid werden uiteengezet. Een opwek kend woord tot hartelijke deelneming aan het naderend Kerstfeest besloot de lezing, waarvoor de president ten slotte den spreker den rechl- maiigen dank bracht der vergadering. Volgens officieele opgave in de Sl.-Ct. van heden, zijn in de maand Oct. in deze gemeente geboren GS kinderen, waarvan 41 van het mannelijk en 27 van het vrouwelijk geslacht; levenloos aangegeven van het vrouwe lijk geslacht; overleden 5! personen waarvan 25 van het mannelijk en 20 van het vrouwe lijk geslacht; gehuwd zijn 8 paren. Onder de opgave der brieven, verzonden uit Rotterdam over de 2e helft der maand November 1876, geadresseerd aan onbekenden, die op schriftelijke aanvrage door de afzenders of geadresseerden aan het postkantoor te Rot terdam, kunnen gereclameerd worden, komen o. a. voor: Berkel te Overschie en D. Keizer te Vlaar- dingen. Bij Kon. besluit van 7 November jl. Staatsblad no. 195) zijn nadere bepalingen ingevoerd tot vereenvoudiging der formaliteiten, in acht te nemen bij het in-, uit- en doorvoeren van goederen over entrepót. Eenige nadere toelichting van dien algemeenen maatregel van inwendig bestuur schijnt niet overbodig. In de eerste plaats strekt het besluit tot opheffing der beperking in de wet van 31 Maart 1828 (Staatsblad no. TO), dat alleen goederen die ter zee worden aangebracht om ter zee uit te gaan, in de thans bestaande aigemeene entrepóts kunnen worden opgeslagen. Mitsdien worden de entrepots opengesteld voor alle goederen, onver schillig hoe deze zijn ingevoerd, of al dan niet weder uitvoer zal plaats hebben, en hoe die zal geschieden. In de tweede plaats wordt gelegen heid gegeven om op denzelfden voet aigemeene entrepótsbij genoemde wet alleen toegelaten voor «voorname zeehandelsteden" ook toe te laten in alle andere plaatsen waar het belang van den handel dit vordert. Yoorts worden belang rijke nieuwe faciliteiten toegestaan voor de in- en uitslagen en het verblijf der goederen in de aigemeene en particuliere entrepóts, als mede voor het verpakken, sorteoren en ver werken van goederen in die inrichtingen. Voor de gewone publieke entrepóts, bedoeld bij de artt. 88 en 89 der aigemeene wet van 26 Aug. 1822 (Staatsblad no. 38) zijn gecne nieuwe faciliteiten toegekend, omdat uitbreiding van opslag in dergelijk entrepot niet noodig is naast hetgeen ten behoeve van in- en uitvoer over algemeen en particulier entrepót thans is ver ordend. Bij de toepassing van het omlerwerpelijk besluit hoeft men er dus wel op te letten, dat voor den in- en uitvoer van goederen over publiek entrepót niet de faciliteiten zijn toege kend, welke met betrekking tot andere entrepóts konden worden verleend. Volgens berichten, die wij uit Zuid-Afrika ontvangen,, gedagteekend 14 November, zijn verschillende schermutselingen in hot Trans- vaal.sche met de Kaffers gunstig voor de vrij willigers afgeloopeneen nieuwe aanval op Johannes-Kraal is voorbereid. Men verwacht dat Secocoeni zich spoedig zal onderwerpen. President Burgers' herkiezing vindt meer en meer ondersteuning. De spoorwegzaak wordt druk in den Volksraad besproken. (Hbl.) Het comité déb houders van Grieksche fondsen, te Amsterdam, heeft een in zeer krasse bewoordingen gestelde circulaire verzonden, in houdende een protest tegen het voorstel tot 't plegen van «frauduleus bankroet", door de Grieksche regeering bij de kamer van afge vaardigden ingediend. Het protest is gegrond op het feit, dat het ontwerp ten doel heeft, bij voortduring jaarlijks millioenen te besteden ter volledige uitbetaling der renten en kapitaal van leeningen, sedert vijftien jaren binnenslands gesloten, terwijl do wettige schuldvorderingen van buitenlanders tot op ongeveer 'L7 van liet be drag zullen worden verminderd. Tevens pro testeert het comité tegen liet voornemen der Grieksche regeering tot het sluiten eener nieuwe leening, waarbij waarborg zou worden gegeven op domeinen of staatsinkomsten, die wettig ver bonden zijn ten behoeve der houders van bewijzen der buitenlandsche lecniugen van 1824 en 1825. Het comité behoudt zich voor, alle medeplichtigen aan deze «publieke berooving" in rechten te vervolgen. Uit eene goede bron, meldt Sieloldia, vernemen wij, dat bij dn in Japan gevormde commissie, ter inzameling van bijdragen voor het Siebold-mouumciit reeds voor ruim 5000 fis. is Ingeschreven, terwijl de lijst ter inteekening nog steeds open blijft. Intusschen kunnen wij meldoo, zegt het blad, dat het niet onwaar schijnlijk is, dat door een paar kweekers hier te lande, bij gelegenheid der te Amsterdam te houden internationale tuinbouwtentoonstelling, alsdan eene Siebold-tentooustelliiig zal gehouden worden, waar zooveel mogelijk alles zal bijeen gebracht worden, wat door von Siebold is ingevoerd en op hem betrekking heeft. De af zonderlijke zuivere opbrengst hiervan zou ten bate komen van het Siebold-monument, en dan het uitgangspunt zijn voor eene bijdrage uit ons land. Wjj hopen, dat de bezwaren, hier aan verbonden, zullen te boven gekomen en dit werkelijk goede plan verwezenlijkt zal kun nen worden. Zoo iets, dan verdient gewis in onze rubriekNieuws van algemeenen aardeene advertentie vermelding, die wij in het Dbl. v. Z. 11. en 's Or. aantroffen. Inderdaad, het zou jammer zijn, indien het charmant aanbod daarin gedaan, zich tot Zuid-Holland of de residentie alleen bepaalde. Men oordeele- de heer J. M. IJserman in den lluag (men zegge nu nog eens, dat een naam niets beteekeut!) biedt zich in het Dbl. aanombij wien de grap er maar eens van hebben wil: te komen inbreken! Serieus, het staat er. Onder het kippenvel aanjagend opschrift: Inbraak bij nacht, verklaart hij eerst«De sluitingen 'onzer huizen en ge- bonwen leggen den inbrekers geen noemens waardige moeilijkheden in den weg." Wij geven toe, dat die stelling geen bewijs schijnt te behoeven, als men let op hetgeen tegenwoordig, bijna in alle groote steden, hier en buitenslands, geschied. Maar toch zal menig een, die meent zekere sloten en stevige boomen voor solidemet ijzer of spijkers beslagen deuren en luiken te hebben, bij het lezen der aangehaalde regels in zichzelf zeggensik wou dan toch wel eens zien: dat ze liet bij mij gedaan kregen 1" Welnu, de heer IJserman heeft de vriende lijkheid zich daartoe anti te bieden. »Wil men weten," schrijft hij, shoe weinig tijd en geraas gevorderd worden, om tot midden in een huis door te dringen; wil rneii zien, met hoe ge ringe middelen men zich den doortocht kan verschaffen door huis, kamer- en meubeldeuren, trots sloten', grendels, boomen en wat dies meer zij, dan ontbiede men mij, die dit, des- verkiezende, daadwerkelijk zal aimtoonen." Wat wil mea meer! 'tls haast al te vrien delijk, zich zoo voor meester-inbreker uit te geven, en zich met de meeste hcuschheidaan te bevelen, om uit liefhebberij, gratis, proeven te gaan afleggen van volleordlieid en handig heid in boevenstukken. Het is om bang te worden. Ging dc propo sitie uit van een emeritus dief, die 'na eenige jaren van «rustige rust" te Leeuwarden of elders, om.nog iets omhanden te hebben, uit pure liefhebberij en zucht om nuttig te zün, nog eens nu en dan zijn vroeger vak wilde uitoefenen, a la bonne lieure. Maar waar moet liet heen, als een eerlijk man, een geze ten burger, die ter goeder naam en faam be kend staat, en dus zonder speciale voorberei dende studiën en practisclm oefeningenzóó netjes kan inbreken, dat het, als 't ware, niets schijnt te beteekonen? Maar, liet is den heer IJserman, die, al getuigt hij van zichzelven dat hij zoo ongeveer als wijlen de vlootvoogd Ileemskerck dwars door 't ijzer weet te stre ven", niet te doen, om bang te maken; neen, het slot zijner advertentie luidt als volgt: «Eene zoo onveilige en onrustbarende bewoning als onze huizen ons aanbieden, is lieden ton dage" (ja, heer IJserman, onze dagen zijn wel boos, uitermate, zeer!) «onduldbaar; te meer" (en daar komt nu du klap op de vuurpijl) «daar die voor weinig kosten en zonder eenig mis verstand voldoende kan worden verzekerd en bevredigend gemaakt door M. IJserman, den Haag, Nieuwe Molstraat, 48." Wij herademen. Spoedig eene fijne fiesch en eene lekkere sigaar, dan den heer User" man uitgenoodigdom eens vriendschappelijk te komen inbreken en dan hem de mooie commissie opgedragen, om te maken, dat geen ander hem tiet kunststuk kan nadoen. Blijkt het dan heusch «heden ten dage," dat hij .de mannen van liet vak evenaart in bekwaamheid en hen overtreft in slimheidtoont hij zich hun meester door hen machteloos te maken, dan een ijzeren burgerkroon voor den heer IJserman, of hem geproclameerd tot doctor honoris causa in het «daadwerkelijk" huis- breken Men zegge het voort(Amst. Ct.) In de Groningsclie bladen wordt melding gemaakt van een gerucht, dat men mogelijk zou achten iu Turkije of in Rusland, maarniet- in de goede stad Groningen. Men verhaalt namelijk dat voogden van het Groene Weeshuis bij overrompeling en met geweld of althans met bedreiging, dat alle verdere ondersteuning zou worden onthouden, de vrouwelijke weezen van haar lang hoofdhaar hebben laten berooven, Emmen. Het mesten der kalveren en het aanfokken van biggen was gedurende dit jaar voor de landbouwers in Drente buitengewoon gunstig, tengevolge der hooge prijzen. Er zijn landlieden, die meer dan f 5000 daarmede heb ben verdiend. De gezondstoestand van den vee stapel is in allen deele gunstig. Erica (gemeente Emmen) Iemand alhier thuis behoorende, heeft dezer dagen ccn rijks daalder, van bordpapier vervaardigd en nauw keurig verzilverd, ter inwisseling aangeboden. Het bodrog werd echter terstond ontdekt en de man in hechtenis genomen. Gemcrt. Als eene zeldzaamheid kan die nen, dat den 11 dezer alhier een prachtig hert geschoten werd, wegende 228 kilo. Roermond. Na drie langdurige zittingen is eindelijk de behandeling der gomeentebe- grooting voor '1877 afgeloopen. Wat nooit ge beurd is, had nu plaats, namelijk dat vief leden tegen stemden, omdat zij geen vertrouwen stelden iu het dagelijksch bestuur. Tegen den commissaris van politie was de verbolgenhciff der clericale meerderheid zoo groot, dat zij een motie aannamwaarbij zij verklaarde het-19 st Si D Ir fii i\ lc V Z! zi V k q d d -a I n h Bl

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2