(lenende Eerisliteii. ,ie Staatsloterij. Z. K. H. Prins Fredeiik is heden namiddag van zijn reis naar Duitscldand te 's Ilage teruggekeerd. Dc Gemeenteraad alhier zal, Donderdag den 21 dezer, des namiddags te half twee ure eene openbare vergadering houden; de alsdan ter behandeling aan de orde gestelde onder werpen zijn: Ingekomen stukken, waaronder ontwerp-besluit tot het doen van af- en over schrijving op de gemeen tehegrooting voor'1876, dat ter visie is gelegdten einde te worden behandeld. Deliberatie over: Ontwerp besluit tot af- en overschrijving op de gemeente- begrooting voor '1876; rekening beheer fondsen van het voormalig oude mannenhuis over *1875; benoeming lid commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs; idem lid der plaatselijke schoolcommissie; idem onderwijzend peisonee! voor de Kweekschool van onderwijzers en onder wijzeressen; adres M. Tu'yl om aanstelling als makelaar in granen, gedistilleudjeneverbes sen en steenkolen.Voorste! betreffende dvuk- werken en aaubestcding van kantoor-, schrijf- en sehoolbehoeften, enz. Adres A. J. J. Jansen, afstand van grond en rapport der com missie van fabricage, En verdere voorstellen en mededeelingen. Zaterdagnacht is ingebroken op het kas sierskantoor van de Ileeren Meijer KoavvSc Co., alhier. Nadat de dieven zich toegang tot het kantoor hadden weten te verschaften, hebben zij de brandkast in 't midden van het vertrek gebracht, aan de zijde van het slot er een gat in gemaakt en haar zoodoende geopend, Er was slechts een geringe waarde in aan wezig, die zij hebben medegenomen. Nog den vorigen dag moeten belangrijke betalingen gedaan zijn, waardoor genoemde kassiers werden gevrijwaard voor grooter verlies. De Staats-eourant behelst dc volgende opgave van de op '15 Dec. '1870 in cle onder staande entrepots aanwezige hoeveelheid bui- tenlandsche ruwe suiker: Amsterdam4-,260,890 kilogr. Rotterdam'1,653,217 Schiedam Dordrecht'1,217 Middelburg Totaal 5,915,324 kilogr. De Minister van Binneulandsche Zaken heeft ter kennis gebracht dat het goedkeurings- met'k gedurende het jaar -1877 bij den ijk en herijk der maten en gewichten te bezigen zal zijn de letter K iu den gewonen drukvorm, schuin gesteld; bij den ijk van weeg werk tuigen voor gewoon gebruik van gasmeters de Konink lijke kroon; bij den ijk van weegwerktuigen voor fijnere wegingen eene vijfstralige ster en dat hut merk van het kantoor waar de eerste stempeling heeft plaats gevonden o. a. voor het kantoor Rotterdam, waartoe Schiedam behoort, uit het cijfer 6 bestaat. Op verlangen van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken zijn de gemeentebesturen in deze provincie door Z. Esc. den Commissa ris des Konings aangeschreven geen personen, die veehouders of hoeders zijn, met het waar- decrcn of slachten van besmet of verdacht vee te belasten. Ue Mini-der van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, bij de gemeenschap pelijke loodingcn' door do beambten van den Waterstaat en van het Loodswezenop den droge van den Nieuwen Waterweg vau Rot terdam naar Zee, op den'15 dezer is bevonden: aan de zwarte tonnenzijde 33,5 op 40 meters benoorden de lijn der geleidelichteu 34.5, op de lijn der geleidelichteu 37, op 50 meters be zuiden de lijn der geleidelichten 35 decimeter by gewoon lang water, terwijl aan de witte tonnenzijde door de deining niet gi lood is kunnen worden. Bij het waarnemen der seinen voor den waterstand moet worden acht gegeven, dat niet meer volgens de bevonden diepte op de lijn der ffclcidelichlen, maar volgens die langs de zwarte-ionvenzijde geseind wordt. Peiling van 7 dezerzwarte tonnenzijde 34 40 meter benoorden de lijn der geleidelichten 35, op de lijn der geleidelichten 37,50 meter daar bezuiden 34.5 decimeter bij gewoou laag water, terwijl aan de witte toimenzijdo dooi de deining niet gelood is kunnen worden. De Minister van Financiën heeft vast gesteld de 293ste staatsloterij en bepaald dat die zal bestaan uit 21,000 loten,'10,500 pi ijzen en 2 promiën. De collecte wordt geopend op Maandag 8 Januari 1877 eu gesloten op Zater dag den 20 Januari daai aan volgende. De trek king van do onderscheidene klassen geschiedt veertien dagen de eene na de andere. Die van de eerste klasse vangt aan don 5 Fcbiuari, terwijl in de vijfde klasse de laatste nommers getrokken worden op Zaterdag 2S April 1877. Naar de Stoompost verneemt, zal de be proeving van de biuggen en vau de viaducten in den spoorweg MallegatDeiftselm poort iu het begin der volgende maand plaats hebben. Onder hen die op de tentoonstelling te Philadelphia medailles en andere onderscheidin gen bekwamen, komt in "de vervolgopgave o, n. nog voor onder no. 52 de firma J. van der Valk Oo. te Delfsliaveu. De Gids van Januari zal het begin be vatten van een romau van mevrouw Bosboom- Tousaint, Langs een omweg", De vindingrijke er. bekwame mechanicus Olland beeft een werktuig gereed, dat op den Domtoren te Utrecht geplaatst zal worden en de aanwijzingen van barometerhoogte en wind snelheid in het lokaal vau het Meteorologisch Instituut elk kwartier zal opschrijven. Zaterdag is de Zeedijk van den Nieuwen Neuzou polder over eene longto van 400 a 500 meter in de Westerschekle verzonken. Men hoopt dat do bestaande iulaagdijk het water zal kunnen blijven keeren. Rotterdam. Het voorstel van Burg. eu Weth. tot het stichten eener succursale achter het tegenwoordige ziekenhuis is door deu Raad met 23 tegen S stemmen vei worpen. Woerden. In den nacht van 15 op *16 dezer is inde kerk der Israëlielische gemeente alhier ingebroken. Eenige zilveren voorwerpen zijn ontvreemd. Harlingcn. Naar gissing zal de stads reiniging te dezer slede over het jaar '1876 weder een zuiver voordeel afwerpen van tus- scheu f 6000 eu f 7000bovendien is er zoo groote vraag naar liet vuil, dat de directeur der straal!einiging reeds zijn voorraad tot iu Maart 1877 kan verkoopen. Utrecht. Bij vounis der arrondisseirients alhier, is in het geding tusschcn de gemeente Rotterdam en de Ned. Rijnspoorweg-Maatschap pij (over de gemaakte werken iu de rivier de Maas) beslist, dat in het maken dier werken geen onrechtmatige daad lag opgesloten, zoo dat de eisch aan de gemeente Rotterdam is ontzegd. Dc gelukkigste gemeente in ons land is wel Hioslum (Wonseradeei), waarde raad den armvoogd, wiens collega was overleden en die dus alléén de armverzorging tot laak had, op verzoek heeft ontslagen, uit overweging dat er geen armen zijn I Naar aanleiding van het nieuwe Duitrche woord van 21 lettergrepen, voorkomende in ons nommer van 4 December IIrneldt men ons dat in Ooslemijk de goedkeuring zou zijn aangevraagd \au de statuten der: n o rOestcrroicliiuigarischekeizei l.clikoeniglichjjri- viligirtedonaudampfsehleppsohifffahrtsactiengc- seilschaft". Een merkwaardige preekstoel bevindt ziek ia de kleine dorpskerk te Raddatzin Ach ter-Pom nieren, die door zijn rijk verguldsel de aandacht van den bezoeker trekt. Opmerkelijk is 't dat' die preekstoel oorspronkelijk eeu triomfwagen was, dien Koning Johan Sobieski van Polen op een zijner veldtochten tegen de Turken, in eeu Turksche legerplaats buit maakte. Eeit vroegere bezitter van de heerlijkheid Raddntz, generaal vou Kleist, liet de wagen tot het heilig gebruik, dat er thans nog van gemaakt wordt, inrichten. Hoe echter de triomfwagen in 't bezit van de familie von Kloist kwam, is niet bekend. [Iet bezigen vau duiven tot vervoer van brieven dngteukent al van de vroegste tijden Zoo legt reeds de Grieksche dichter Anakreon (529 vóór Ghr.) een duif de volgende woorden in den mond: sik ben Anakreons bediende en heb uu dezen brief voor hem weer te bestellen." Ook Aelian rneldt dat Tiiauratbeues, toen hij te Olympia deu prijs behaalde, zijn vader daar van bericht gaf door middel van een duif. Dc Sai-racenen hadden overal verbindingen door duiven posten. Onder Ahmed van Bagdad, die in 1225 stierf, bloeiden de duivenposten door het geheele rijk, maar met het verval van liet Moluun- medaansciie rijk ging ook de duivenpost vei loren, daar andere rijken deze inrichting niet over namen. Eerst in '1573 bediende men zich weder vau haar bij de belegering van Haarlem en Leiden, waarna zij weer in gebiuik geraakten, tot dat Napoleon I in J806 de oprichting eener duiven- post beval, en meu zich op de aanfokking vau daaitoe geschikte duiven toelegde, eerst in Frankrijk eu Belgie en iets later ook in Enge land en Diiitschkind. In bet jaar 1844 bestond tusschen Parijs en Londen een geregelde duiven- post-verbinding; en welke groote rol dit middel vau vervoer in den Fransch-Duitscben oorlog speelde is van algemeeuo bekendheid. Toen dc beroemde Weener dokter Frank op zijn sterfbed lag, waren acht van zijn col lega's om hem vereeuigd. /Plotseling begon de stervende te lachen en zei: suu ik u, mijne vrienden, zoo om mij zie, doet mij dit deokeu aan de uitdrukking van "dien Franschen grena dier die, op het slagveld van Wagnun van acht kogels doorboord Ier aarde stortende, zei: ssWel sapperloot, acht kogels zijn er alzoo uoodig om óón Franschen grenadier te doen sneuvelen." Een provinciaal Ooslenrijksch blad discht liet volgende opwekkende bericht op: »De te Weencn voor '1050 ft. nieuw aangekochte lijk wagen is thans alhier aangekomen en zal in gebruik worden gesteld, zoodra zij door de commissie is in ontvangst genomen. Het voer tuig ziet er tot ons genoegen over 't geheel sierlijk en netjes uit." Dit bericht herinncit aan den doodkisten- maker wieu gevraagd werd wat voor onder scheid er eigenlijk bestond tusschen een metalen en een houten kist. »Ja, antwoordde dc man in ernst een metalen kist is altijd veel eleganter weet u, maar 'n houten is be paald gezonder!" De vellen van den ICanguro of springhaas ronken tliaus een tak van handel voor Australië uit. liet is liet buigzaamste leder, dat men keni. Men vervaardigt er bij voorkeur iaarzen- sclmchten van. maar ook handschoenen, en uitstekende rijzweepen. Men brengt de huiden deels ruwdeels gelooid naar Europa. Prijicn en premièn van f 100 en daarboven* Vo Ki. 9c Trckk., 18 Dcc. No. 10579 f50,000.-' No. 17353 f 15000. No. 5385 f 5000. - No. 98.3810, 11895, 12695, 14733, 10137 cn 1097! ieder f 1000 Nos. 4754, 17105 cn 18742 inlcr f 400. Nns. 079, 3035, 7284, 14032 en 18002 ieder f 2Ü0. Nos. 1981,

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2