L°. !876. onderdag 21 December. M 4055. TerscMjat flaielijfes, litpmnM DWat. BiittnlaaJscliE Beneden. Biimenlandsclie Berichten. a a r g a m g. COURANT. i oNNBiiKNTsi'RiJS, per kwartaal. t t.SE. Ê.nco per post, door het geheele Rijk 2.50, lomleilijke ïiomniers 0.10. BÜBEAÜi MARKT, E, 134. Advertentieprijs: van 110 gewone regels. 1.00. Iedere gewone regel meer- 0,10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. FRAN KR IJ K. Door den afgevaardigde Laisant is een voor- el ingediend, dat de algemeene goedkeuring m het Frnnsche volk wegdraagt, nl. om den ilitairen dienst verplichtend te stellen voor in tijd van 3 jaren. Het vrijwilligers-systecm altijd beschouwd als een aanslag op de ge- jkheid. Het voorstel om de jongelieden, na fgelegd examen, na een of twee jaar bij de serve in te deelen is een voldoende beloo- ing voor bekwaamheid en goed gedrag. Tweehonderd afgevaardigden hebben dit voor- iel, dat eerst in 1877 in behandeling kau omen onderteekendnaar men verzekert kan len ook een groot petitionnement ten zijnen unste verwachten. Te Aix heeft Zondag de onthulling plaats ehad van het standbeeld van Mirabeau, in egenwoordigheid eener talrijke menigte, waar- ader zeer vele vreemdelingen, die zich door len hevigen regen niet hadden laten weerhou- ien deze plechtigheid bij te wonen. De maire en de heer Reynold, hoogleeraar a de rechtsgeleerde faculteithielden te dier •elegenheid lofredenen op Frankrijks grootsten edenaar. De rechtbank van de Seine heeft den 9 dezer uitspraak gedaan in het proces van ouders der Madridsche loten van '18G8 tegen conversie dier loten. Zij heeft deze conversie lietig verklaard en hare toepassing in Frank- ijk verboden. De Senaat heeft de begrooting van buitcn- andsche zaken goedgekeurd. Volgens de Renaissance zijn 498 personen 6 Puy de Dóme in Frankrijk van de Katholieke ot de Hervormde kerk overgegaan. ENGELAND. Daily News bevat een brief van Selim lendi aan Gladstone, aan dat blad door den K-premier toegezonden. Gladstone had indertijd ;ezegddat Selim, die door de Porte naar Bulgarije was gezonden om een enquête naar 'e gruwelen in te stellen, drie Bulgaarsche ;etuigen op de pijnbank had gebracht, omdat geen getuigenis gaven zooals hij wenschte. dim spreekt deze beschuldiging tegenen ladstone belooft een nader onderzoek in te tellen omtrent de hem indertijd meegedeelde 'riten. In een kolenmijn bij Newport (graaf- chap Monmouth) heeft een ontploffing plaats ;ehad. Reeds heeft men '17 lijken terugge- 'onden. Vele mijnwerkers hebbeu ernstige vonden bekomen. Men is voornemens te Londen een school homoeopathic op te richten. Er is reeds foor eén belangrijk bedrag ingeschreven. OOSTENRIJK. Het Lagerhuis van den Oestenrijkschen Rijksdag heeft in zijne zitting van heden de staatsbegrooting en de fiuaucieele wet voor 1877, iu overeenstemming met de conclusie zijner commissie, aangenomen, nadat de afge vaardigde Ilerbst iu zijne rede) onder de luide toejuichingen van het Huis, had doen uit komen, dat het noodig was, het ministerie ia de tegenwoordige kritieke oogenblikken eenparig te steunen. Uit Cettinje wordt bericht dat de krijgs gevangen Osman Pacha door den vorst van Montenegro op vrije voeten is gesteld, nadat hij den vorst had geluk gewenseht met zijn verjaardag. De Oostenrijksche perscensuur is tegen woordig zeer scherp. Hamerlings iDanton en Robespierre" is zoo verknoeid, dat de opvoering te Weenen onmogelijk is geworden/ U E L G 1 E. Aan den chaos van berichten in de Belgische bladen voorkomende omtrent de Union de Crédit ontleenen we nog de volgön'deiDe-Ihrfép. zegt Het Dpassez a la came" van het speciaal es- comptkantoor, heeft de kalmte in de gemoederen hersteld en de vrees doen ophouden, die door allerlei geruchten dreigde zich van den koop handel van Brussel meester te maken. De op schudding is nagenoeg geëindigd. Zaterdagavond vreesde men in de hoofd stad voor ernstige onlusten door werklieden, die in sommige werkplaatsen zouden worden bedankt, uit hoofde van het nadeel dat de ramp der Union aan industrieelen heeft toegebracht. De politie had bijzondere maatregelen genomen, al de agenten en de pompiers waren geconsig neerd en 50 gendarmen stonden gereed om te paard te stijgen. De rust is echter niet gestoord. Eene bijzonderheid welke wij in geen enkel blad nog aantrofien, zegt de Courtier daBruxel- les, is dat men den dag voor de ramp, Woens dag 's middags, aan de Union du Credit nog steeds geld van de kooplieden in deposito nam voor de loopeude rekeningen. Wij hebben een ontvangstbewijs voor ons liggen, geteekeud door een kassier van een depot van meer dan 7000 fr., bestemd om gebi uikl te worden voor zekere zeer nabijzijnde vervaldagen. De toestand der Union was aan de bestuurders sedert Zoudag bekend en men veronderstelt dat de beambten er evenmin onbekend mee waren: doch boe komt het dat men tot op het laatste oogenblik geld heeft ontvangen, hetgeen men zeker was op den bepaalden dag niet te kunnen weergeven? Omtrent den ontvluchten directeur Eméri- que meldt de Independence dat Frankrijk reeds toegestemd heeft in de uitlevering. DUITS ral L AN D. De Rijksdag heeft den 19 dezer het ontwerp betreffende de rechterlijke wetten, na een uit voerig debat, bij derde lezing, ki overeenstem ming met het vergelyksvoorstel van den afge vaardigde Miquel, aangenomen. De Bulgaarsche afgevaardigden, Zancoff en Marco Balabanow, die de groote mogend heden afreizen om voor Bulgarije een betere positie te vragen, zijn den 14 dezer te Berlijn gearriveerdna door den staatsminister von Bülow en Prins von Bismarck te zijn ontvangen, zijn zij gisterenavond naar Petersburg ver trokken. In een brief aan de Nation. Zeit. zeggen zij, dat zij over liet onderhoud met den Rijkskanselier zeer voldaan zijn en zich overtuigd houden dat Duitschlaud gunstig voor de Bul gaarsche zaak gestemd is. Een telegram uit Londen aan de JE'Öln. Zeitung bevestigt, dat tusschen Rusland en Engeland vrijwel overeenstemming bestaat over de kwestie der bezetting van Bulgarije, door troepen van een neutralen staat. In dit telegram is niet, zooals vroeger het geval was, sprake van Belgische of Zwitschersche troepen, maar van Belgische of Nederlandsche. ITALIË. De Kardinaal Patrizzi is overleden. Hij werd in 1798 te Sienna geborenin 183G verleende de Paus hem het purper. Het onderhoud van Keizerin Eugénie met den Paus duurde anderhalf uur. Hierna werd kardinaal Simeoni aan de Keizerin voorgesteld en bezocht deze de verzamelingen van het Vaticaau. Volgens de Lilerta viel deKeizerin op haar knieën zoodra zij den Paus zag en barstte zij in tranen uit. Prins Louis Napoleon is tot eerelid benoemd van de jachtclub te Rome en zal een ver gadering dier club bijwonen. TURKIJE. Midhat-Pacha is tot Grootvizier benoemd, in plaats van Mehemet Ruchdi-Pacha, die eervol ontslagen is. GRIEKENLAND. In de Kamer is het wetsontwerp betref fende de leening van tien millioen ten behoeve van de buitengewone militaire organisatie aangenomen. AMERIKA. Er is een commissie uit de beide Kamers van het Congres gevormd, die eene wet zal ontwerpen, ten einde de methode vast te stellen, volgens welke de stemmen der kiezers voorde benoeming van den president zullen worden onderzocht. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL Zitting van 19 December. In deze zitting is ingekomen een voorstel van den heer Hafl'mans atot regeling van het recht van antwoord" droit de repanse). De discussie over het hoofdstuk Financiën is voort gezet, De Minister heeft medegedeeld, dat de hoofdpuntén eener regeling tot herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigen-

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1