Terschijnt iaielijb, titpmiM IMai. J A. Gr T. BiiiteilaEisclu BtricMti. BiinenlanilscM Bericlilei. A". 1876. Vrijdag 22 December. 4056. I Dert i gs te Jaargang. rx/vy ABONNEMENTSPRIJS, per kwiUt.lill i 1,85. franco per post, door het. gehaele Rijk - 2.50, Afionderüjke nommers0.10. BUHEAV: MA It KT, K, 121. Advertentieprijs: van 110 gewone regels. 1.00, Iedere gewone regel meer0,10, Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekenn. De Commissaris jies Konings in de Pro vincie Zuid-TIolland, Gezien liet besluit van do Gedeputeerde Staten tanden 5dcnDecember '1876, no 52; Gelet op art 11 der wet van den 13den Jursij 1857 Staatsblad no: 87) Brengt ter kennis van belanghebbenden dat bij bovengenoemd besluit van de Gedeputeerde Staten de jagt op klein wild in deze Provincie wordt ge sloten op Zulurdug don 30stm December aan staande met zonsondergangmet uitzondering van het in art. 15, sub lett. g dier wet bedoeld jagt- bedrijf, van het vangen van houtsnippen met laat-, war- of valflouwon, hetwelk blijft toegelaten tot en met den 31sten Maart 1877. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de iSederlundsche Staatscourant worden geplaatst. 'sGravenhage, 8 December 1876. De Commissaris des Konings voornoemd, Fock. OOSTENRIJK. De Polii. Corr. deelt het volgende mede: Op den Oostenrijkscli-Hongaarschen monitor Karos zijn den 19 dezer, terwijl daarmede iu het gewone vaarwater gemanoeuvreerd werd bij liet voorbijgaan van de vesting van Bel grado, uit deze verscheidene geweerschoten ge vuurd, die aanvankelijk voor losse schoten werden gehouden, doch waarvan uit de sporen welke zij achterlieten, weldra bleek dat zij uit met scherp geladen geweren afgevuurd waren. De consul-generaal, Prins Wrede, die zich aan boord van deu monitor bevond, beval terstond naar Belgrado op te stoomen en voor de vesting post te vatten. Behalve deu Oostenrijksch- Hongaarschen consul-generaal bevond zich ook die van het Duitsche rijk aan boord van den monitor. Toen de monitor in den namiddag tegenover Belgrado positie nam, ontploften on- verwaobts in den toren van den Maros eenige granaten, waarop waarschijnlijk wegens de onjuiste stelling dat de Maros tegen de vesting vuurde, uit deze laatste op nieuw geweerscho ten op het schip gelost werden, zonder echter iemand te tieffen. De Servische minister Ristic haastte zich, op specialeu last van den Vorst zijn innigst leedwezen over het voorgevallene te betuigen, tevens mededeelende dat de kom- mandant der vesting van zijn ambt ontzet was. Uit Semlia wordt hieromtrent gemeld dat door het springen van veen granaat een vaan drig en vier matrozen zwaar en zeven man schappen licht gewond zijn. Franeesconi, de moordenaar van den brievenbesteller Guga te Weenen, heeft geene gratie gekregen. Zaterdag ochtend is het dood vonnis aan hem voltrokken. Het- was bijna 10 jaren geleden, dat een doodvonnis te "Weenen ten uitvoer werd gelegd. Sedert dieu tijd is de wet iu zoo ver veranderd, dat de vol trekking niet meer in het openbaar geschiedt. De galg was op een plein van de gevangenis opgericht, waar slechts een klein aantal per sonen door hun ambt daartoe geroepen, de uitvoering van de doodstraf bijwoonden. E RANK R IJ K. 1 In den Senaat heeft de Minister van Koop handel, ia antwoord op eene interpellatie, ver klaard, dat Belgie, Nederland en Engeland door de«-Mmister Decazes zullen worden uit- genoodigd, om binnen korten tijd bijeen te komen, ten einde de suiker-kwestie te onder zoeken. Eergisteren heeft de Fransche Senaat de begrooting voor Buitenlamlsche Zaken goedge keurd. Bij de begrooting voor Onderwijs en Eeredienst vreest men, dat de Senaat eeuige gewichtige, door de Tweede Kamer genotnen besluiten zal verwerpen't geen licht tot een conflict zou kunnen aanleiding geven. Jules Simon moet, evenals zijn voorganger Marcère, reeds nu allerlei moeilijkheden onder vinden bij zijne pogingen om het personeel der beambten te zuiveren. De Minister van Oorlog schijnt niet van plan zijne vroegere gedrags lijn te veranderen. Immers hij heeft bij de be grafenis vau deu 86jarigen Generaal Berti and weèr order gégeven, dat de troepen zich moeten verwijderen, wanneer de begrafenis plaats mocht hebben zonder den bijstand der Kerk. T U R K IJ E. Het antwoord van Engeland op liet Rus sische voorstel om Bulgarije door neutrale troepen te doen bezetten, is nog niet ontvan gen. Zwitserland heeft reeds geweigerd eu men gelooft dat Belgie ook voor die taak be danken zal. In de instructies, door de gevolmachtigden ter conferentie van huu regeeringen ontvangen, worden hun vooiioopige schikkingen goedge keurd. De voorconferentie wordt dus als geëin digd beschouwd. De eigenlijke coufereutie zal waatschijnlijk Donderdag a. s. byeenkomeu. I' A N J E. Berichten uit Madrid spreken het verschijnen van verschillende rooverbenden iu de provinciën Valencia en Gatalonie tegen. Iu de Baskische provinciën schijnt men nu weêr niet bevreesd te zijn voor ernstige onlus ten hoesvei de strenge uitvoering der wet welke de ftieros in die provinciën afschaft, welke eene oorzaak voor malaise onder de bevolking is. Generaal Morioues is door de Spaansche Regeeiiug tot gouverneur der Philippijnsche eilanden benoemd. ENG E L A N II. Iu een redevoering, den 19 dezer te Dul- verton gehouden, drukte lord Carnarvon zijn volkomen vertrouwen in lord Salisbury uit. De toestand was zeer lastig, maar de Regeering beoogde het behoud van den vrede, ea in weerwil van de toebereidselen tot den oorlo" O hoopte zij dat de conferentie een vreedzame oplossing van de Oostersche kwestie zou vinden. Op de plotselinge en snelle rijzing van den prijs van het zilver op de Lomiensche markt is Maandag een reactie gevolgd. De markt was zeer flauwde naaste not'eeringen die opgegeven kunnen worden zijn 57 d. bieden en 57 'A d. laten. Intusschcn werd na de dalinw O weinig of niets aangeboden. RUSEAND. Van eene ophanden zijnde verlenging van den wapenstilstand, waarvan de buitenlandsche dagbladen melding maken, is iu de politieke kringen te Petersburg niets bekend. Eveneens is de mededeeliug der dagbladen, omtrent eene aanstaande verhooging van het inkomend recht op spoorweg! ails, ten eeue- male ongegrond. 1 TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL Zitting van 20 December. De Minister van Oorlog heeit, bij den aan vang der discussie over zijn budget, eene zeer uitgebreide rede gehouden, om zijne indrukken mede te deelen omtrent onze weermiddelen. Dat tafereel was verre van gunstig, zoowel wat administiatie eu andere dienstvakken, als de levende strijdkrachten betreft.Wat de laatsten aangaat, heerschte bij alle wapenen gebrek aan oefening, aan officieren, aan kaders en aan vrijwilligers. Als de handen niet spoedig aan het werk worden geslagen, dan zal bij 't eerste conflict onze nationaliteit groote kans loopen verloren te gaan. Met medewerking der ver tegenwoordiging zal hij trachten de noodige verbeteringen aan te brengen, die, ja veel geld kosten, maar strekken moeten tot handhaving onzer neutraliteit en onzer nationaliteit. Hij deelt vervolgens zijne plannen voor de toekomst mede, strekkende op alle gebied tot het ver zamelen der goede elementen, voor de versterking der zwakke en verbetering der gebrekkige. Naast de schaduwzijde heeft de Minister ook de licht zijde uiteengezet en opgegeven, wat hij reeds in twee maanden gedaan of voorbereid heeft in het belang onzer weerbaarheid. De wet rege lende het onderwijs aan de militaire akademie, is bij den raad van state; andere regelingen zijn in bewerking. Na eene uitvoerige rede van den Minister hebben de heereu van der Schrieck, Fabius, vau Houten, Bredius, deBieberstein en Stieltjes het woord gevoerd, deels om den Minister vau hun steun te verzekeren, deels om be denkingen te maken of nadere ophelderingen te vragen, waarop de Minister beeft geiepliceerd en sommigen dier leden nog nader hebben ge dupliceerd. De heer de ïloo beschouwde dit

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1