BiittHlaiiscis Bsriclteu. iiMealaVinle BcriilttiT" A0. 1876. aterda# 23 December. M 4057. Dertigste J a a r g a 11 g-. Adunnkmkntsi'hus, per kwartaal 1,85. Franco per post, door liet gehcele Rijk - 2,50. Atomlerlijke nommers- 0.10. BUREAU: 1HAKRV, E, 134. Advertentieprijs van!10 gewone regels. 1,00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing woidt tegen tweemaal berekend Om liet Kerstfeest, zal aanstaan den DIKSDAdAfOND geen Courant voorden uitgegeven. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der Gemeente Schiedam brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat opDlngsdag den 26 December eerstkomende zijnde de Tweede Kerstdag, van des middags 12 tot 's namiddags 2 ure, aan het Bureau van den Burgerlijken Stand gelegenheid zal worden gegeven, tot "het doen van aangiften van geboorte en overlijden. Schiedam den 22 December 1876. De Ambtenaar voornoemd, NOLET Wz. P it a N' k it i.t k. De Senaat iieeft met 226 tegen 42 stemmen weder op de begrooting gebracht het totale krediet voor de Hoven van appèl dat de Kamer had verminderd met 40,000 fr. De Senaat nam het budget van Justitie en Koophandel aan. Bij de bei aadslaging over het budget van Oorlog vroeg de heer Belcastel onmiddellijk aan de orde te stellen de petities waarbij gevraagd wordt om den post voor de aalmoezeniers bij het leger weder op de begrooting te brengen. De heer d'Audiifiet Pasquier antwoordde hem dat de orde der te behandelen zaken aan het eind der zittingen wordt vastgesteld. De Senaat nain met 229 tegen 45 stemmen het vooistel der oommissie aan, waarbij de post voor de mili taire aalmoezeniers weder op de begrooting wordt gebracht. Vervolgens werden de begroo- tingen voor oorlog en marine goedgekeurd. T UKKIJ E. Ten gevolge der benoeming van een nieuwen Grootvizier zal de conferentie morgen geen zitting houden, de benoeming van Midliat- Pacha wordt beschouwd als liet begin vaneen nieuw tijdperk voor Turkye; de nieuwe staats regeling zal nu spoedig worden openbaar ge maakt De komst van Midhat Pacha aan het bewind is door de openbare meening der Mu- jelmansche, Grieksche, Armenische bevolking met groote vreugde begroet. De geheele open bare meening is vervuld van zeer vaderlands lievende gevoelens; liet volk, hervormingen wenschende, wil niet hooren spreken van con cessies, die de nationale waardigheid beleedigen De constitutie zal Znterdag worden afge kondigd met groote plechtigheid, 's Avonds Zullen de openbare gebouwen verlicht worden. Generaal IguatielT heeft de Porte, na mens de gevolmachtigden, uitgenoodigd, den dag voor de bijeenkomst der conferentie te bepalen. ENGELAND. Keuters agent te Konstantinopel meldt, Jat Midhat Pacho heeft verklaard aan den vertegenwoordiger van liet bestuur der ver- eeniging van houdeis van weemde fondsen, dat hij besloten was zich zoo spoedig mogelijk bezig te-houden met de verbetering van den linancieelen toestand en zou tiachten dit vraac- stuk onafhankelijk te houden van de oplossing der tegenwoordige staatkundige verwikkelingen. Djevdat Pacha is benoemd tot voorloopig voor zitter van den Raad van State. RUSLAND. Den 18 dezer heeft gedurende de godsdienst oefening voor de Kasansche kerk een tegen de regeering gerichte demonstratie plaats ge had, waarbij eenige personen zijn gevangen genomen, naar't schijnt studenten, zoo manne lijke als vrouwelijke, van de medische faculteit eu de polytechnische school. Een onderzoek is ingesteld. UUITSOULAND. In de zitting van den Rijksdag op den 21 dezer zijn al de rechterlijke'wetten, bij eind stemming, aangenomen. Daarna is in die ver- gadeiing eene ingekomen Keizerlijke boodschap vooi gelezen, luidens welke Keizer Wilhelm den den volgenden dag den Rijksdag met eene lede zou sluiten. OOSTENRIJK. De Pr esse meldtdat de heer Zukits agent der Servische regeering te Weenen, naar Belgrado is ontboden, en ook reeds derwaarts op ïeis is gegaan, om zich met dc leiding van het Kabinet te belasten. Zoodra Vorst Milan bericht had ontvangen van liet betreurenswaardige incident met den monitor Maros, heeft hij den Oostenrijkschen consul-generaal Wiede op het paleis ontboden eu hem peisooulijk zijn diep leedwezen betuigd over liet gebeulde. Het orgaan der regeering heeft gisteren de mededeeting bevestigdj dat tengevolge van het betreuieuswaardige, zeer afkeurenswaaidige, incident tusschen het fort en den Oostenrijkschen monitor, de Seivisclie iniuisteis hun ontslag hebben aangeboden, dat door deu "Vorst is aangenomen. De ministeis zullen de zakeu blijven waarnemen totdat een nieuw ministerie is gevormd. U E L G I E. In de Kamer van afgevaardigden heeft de lieer Coomaus aan de regeering gevraagd, of aan Belgie was verzocht, tioepen naar Bulgarjje te zenden. Be lieer Malou heeft hierop geant woord, dat liet gebiuikeiijk is, alvorens eene inteipellatie te doen, den daarbij betiokken minister er van te verwittigen. Ilij hoopte der halve dat de Kamer het hem ten goede zou houden dat hij op de vraag niet antwoordde. AMERIKA. Hendiicks, democratisch gouverneur van Indiana, zou hebben verklaard dat de demo cratische conventie van Indiana bijeengeroepen is, om de rechten der Kamer van Volksverte genwoordiging te steunen ia de beslissing om trent de kwestie der keuze van den president de democraten denken er volstrekt niet aan de toevlucht tot geweld te nemen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL Avondzitting van 21 December. In deze zitting zijn.de discussiiin over het Hoofdstuk Koloniën voortgezet en is'het woord gevoerd door de heeren Wiutgens, T„"lingvan Berkhout, Fransen van de Putte en van der Hoeven. De drie laatsten bestieden de rede van den heer Wintgens, waarin deze over dre conservie van communaal in individueel bezit sprak en zich beriep op van den Bosch, Baud en anderen tot kenschetsing van 't gevaarlijke van 't individueel bezit, dat tot Westersch eigendom en daarna tot 't proletariaat voert. De lieer van der Hoeven toonde vooial aaD, dat het cultuurstelsel alleen werd ingesteld ten bate van hot moederland, /naar dat dit stelsel, waaraan zooveel misbruiken vei bonden waren heeft uitgediend. Vervolgens verklaarden de lieeren Gorver Hooft en Iusinger tegen en de lieer Bichon voor de begrooting te zullen stemmen. Morgen voortzetting. In het bij de Kamer ingekomen wets ontwerp op het lager onderwijs is het minimum der traktementen voor de hoofdonderwijzers gebracht op f600; het bedroeg in de wet van 4857 f 400 en in het ontwerp van den heer Moens f 1000. SCHIEDAM, 22 December 1876. In de zitting van den Gemeenteraad alhier, gisteren gehouden, en die door elf leden werd bijgewoond (afvve/ig de heeren L. W. Jansen, Kerdel, Loopuyt, Melchers, J. B. Nolet en Zoetmulder) zijn: 1. De notulen van de zitting van 24 Novem ber 1.1. gelezen en goedgekeurd. 2. Is ingekomen eene missive van Gedep. Staten, houdende goedkeuring der gemeente- begrooting voor 4877. Aangenomen voor kennisgeving. 3. Idem, tot goedkeuring van betalingen uit den post voor ouvooi ziene uitgavendienst 4876. Hetzelfde besluit, 4. Idem, tot goedkeuiing van af- en over schrijvingen op de gemeente-begrooting voor 4876. Gelijk besluit. 5. Idem, tot goedkeuring der onderhand- sclie verhuring van perceelen. Gelijk besluit. 6. Idem, houdende bericht dat de verorde ning op de honden door Gedep. Staten ter ver nietiging is voorgedragen. Gelijk besluit. 7. Missive van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, om vermeerdering van het aan tal korenmeters eu wegers. Ter ozage en aaugehouden. tiü

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1