Blnitnlaiiscle Berichleit. te beperken, maar zich te houden aan hetge- zag der Kerk. De commissie voor de oprichting van een Bismarck-monument te Keulen, heeft de uit voering van dat plan opgedragen aan den Ber- lijnschen beeldhouwer Schaper, voor de som vnn 40,000 mark. F II X N' K It IJ K. In de zitting van de Kamér van 20 dezer is de begroeting van inkomsten eenstemmig goedgekeurd. Ten half vijf ontstond een begin van brand in het timmerwerk van het dak der vergaderzaal. De zitting werd gesloten en de zaal ontruimd. Tiet Journal Officie! maakt bekenddat Mac-Mali on op nieuw aan 61 personen, ver oordeeld ter zake van de communekwijt schelding of vermindering van straf heeft toegestaan. Op den Lyonschen spoorweg, tu«schen Cuioz en Saint-Miche!-de-Mauriennozijn twee tieinen tegen elkander ingestoomd, bij welke lamp negen mencehen (onder welke zes spoor wegbeambten) gedood en veertien verwond werdeD? B K I. G I K. De Independence deelt mede dat het déficit van de aUnion du crédit" 6,800,000 francs bedraagt, zoodat 8 a 10 pet. stoiting van het kapitaal waarvoor zij krediet genoten van de commanditaire vennooten za! moeten worden geeischt. Deze som van 6,800,000 wordt ook door den Courrier do Bruxellcs genoemd Eméiique zou, volgens de balans, ongeveer 3 niillioen aan de aUuion" schuldig zijn. Blijkens een te Biussul uit Parijs ont vangen bericht heeft de heer Emérique eene akte geteekend, waarin hij heeft verklaard van al zijne bezittingen afstand te doen ten behoeve der bank pl'Unïon du Ciédit." In '1858 is de heer Emérique tot ridder der Leopoldsorde benoemd, ter erkenning van sde talrijke dien sten die hij aan den Belgischen handel en de industrie heeft bewezen." De balans van de Union du Ciédit is nog niet verschenen; volgens de JEtoile Beige nemen de zaken in de laatste dagen een gun stige wending, daar de bezittingen van Emé rique medevallen en onbezwaard zijn. SPANJE. De moeilijkheden tusschen Spanje en het Vatikaan zijn op het punt van vereffend te worden. Koning Alfonso heelt aan den Paus een eigenhandige» brief geschreven, welke de spoedige zending van een nieuwen nuntius naar Madrid tengevolge zal hebben. Hiervoor komt waai schijnlek mgr. Catani in aanmerking, thans nuntius te Brussel, Bij* den Koning zijn een aantal verzoek schriften ingekomeuwaarin aaugedrougen wordt op herstel der fueios. Uit San-Sebastian wordt gemeld, dat de Spaan- sche regeering bij de Bank beslag heeft gelegd op '128,000 pesetas, behooreude aan de provincie Guipuzcoa, It S L A N I). De llcrold meldt, dal de vei lenging van den vvapenstilsiaiid tut. 15 Januari n!s zeker be schouwd kan worden. Luidens nadere berichteu, heelt de Porie omtrent deze aangelegenheid haar besluit nog niet doen kennen. ITALIË. De Paus heeft Monaco la Valletta be noemd tot vicari/-generaal, als opvolger van kardinaal Patrizi. AHEIHK A. De commissie voor de verdeeling van de indemniteit in de Alabama-kwestie heeft haar ai beid ten einde gebracht. Er zijn 8,000,000 dol lars in kas gebleven, waarover beschikt zal worden krachtens een wet, die bij het Congres zal worden ingediend, Eene te New-York uit Washington ont- vargen depêche bevat, dat er op St. Domingo eene revolutie 'is uitgebroken. Do president Gonzales heeft den 9 dezer zijn ontslag ge nomen en is voortvluchtig. De vorige president Baez is teruggeroepea. S C 111 E1) A Jr27 December I87<». Bij liet Departement van Koloniën zijn per telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandse!» Indie de navolgende berich ten ontvangen Do radja van Simpang-Olim heeft reeds spoe dig bezwaar gemaakt om naar Katta Radja te gaan. Thans is door zijne huurlingen Toekoe Moeda Angkaza vermoord. De radja is gevlucht en door den militairen en civielen bevelhebber in Atsjin vervallen verklaard van zijne waar digheid. Bo hoofden en bevolking in Simpang- Olim schijnen welgezind. De tijdingen van do Noordkust luiden bevre digend. Den 23 dezer werd ten raadbuize te Ileenvliet bij enkele iuschiyving aanbesteed bet onder profil brengen en begrinten van den Welieweg eu Kerkweg onder die gemeente. Er waren acht biljetten ingeleverd waai onder een van dun lieer W. van Zou alhier tot f 4177; liet hoogste inschrijvingsbiljut beliep f 4199, het laagste f 3395. In do maand November maakten van den Nieuwen Waterweg van Rotterdam naar Zee gebruik: uit zee 213 stoom- eu 64zeilschepen naar zee 247 stoom- en 83 zeilschepente zamen 400 stoom- eu 147 zeilschepen; iü liet geheel G07 schepen, tegen 123 van liet Voorn- sclie Kanaal. Gedurende de eerste elf maanden van '1S7G maakten van dezen weg gebruik: 6817 zee schepen, metende G,3J.8,9ül kub. meter, tegen 1162 zeeschepen, metende 1,019,524 kub. meter, van het Yoornsche Kanaaleen en ander zonder de viscbscliepen. De St.-Ct. bevat de nominatieve opgave van de Europeesche officieien, onderofficieren en soldaten, overleden na evacuatie uitAtsjin, voor zooverre daaromtrent tot op den ISden November 187G bij het Departement van Ooi log in Nedoil. Indie bericht was ingekomen. (80ste vervolg.) Met '1 Januari za! de libeiale Zutphen- sche Courant dagelijks verschijnen. Naar wij vernemen, zullen alle proles- soren der di ie Rijks-akaderniëu den 4 Januari a. s. te Leiden bijeenkomen, teneinde overeen komstig de bepalingen der nieuwe wet op het hoogér onderwijs de academische statuten vast te stellen. Waarschijnlijk zal die vergadering door den minister Heemskerk worden gepre sideerd. (IJ. O.) Op de algemcene vergadering, den 29 Januari e. k. te Donliecht te houden door de «Maatschappij tot Nut van den Javaan", zal liet voorstel vau 't Hoofdbestuur tot ontbinding dier Maatschappij met 1 l'ebr., met behoud eener permanente commissie voor liet school fonds, in behandeling komen. (Vitd.) Uit den Utiechtschen Sluduuteu-Almauak voor 1877 blijkt, dat thans in het geheel 517 studenten de hoogesi hooi aldaar bezoeken, ver deeld als volgt: letteren 31, geneeskunde 84, godgeleerdheid 213, rechten '153, wis- en natuur- kunde 36. Te rekenen van '1 Januari e. k.'nf, zal 'aan de manschappen in de verschillende garni zoenen, iu plaats san commies-,' ongebuild taiwebrood worden verstrekt. Naar de Middelb. Cl. verneemt, is de brug bij Antwerpen op'den spooiweg Grand Central Beige reeds zoo verre gevorderd, dat de beproeving den 27 dezer zal plaats hebben. De dienst zou dan den 1 Januari weer geregel- den gang hebben. De lieer de 6lid der firma de G. Co., te Breda, agenten van verschillende stoom vaart maatschappijen aldaaris liet slacht offer geworden van een zeer behondigen op lichter. Op 1 dezer vervoegde zich namelijk iemand te zijnen kantore, opgevende te zijn kapitein de Ridder, van het stoomschip Conrad, eu van Brussel te komen, alwaar iiij twee kinderen gebracht liad, die onlangs met genoemd stoom schip in Holland waren aangekomen. Daar de vader van genoemde kinderen, volgens 's mans zeggen een kolonel, wonende Hotel du Saxe, echter eeuige dagen afwezig was, wa- hij teleur gesteld in de ontvangst der passagegelden én daardoor momentaneel zonder middelen, Daar de man blijkens zijne gesprekken zeer goed met alles wat op de stoomboot-maatschappijen betrekking heeft, bekend was, werd zonder de minste achterdocht hem f TGO ter leen gegeven. Den daaraanvolgende vervoegde dezelfde persoon zich andermaal tot genoemde lieeren en daar men vermoedde, de gunstige gevolgen zijner pogingen (om personen, uit België naar Jmlië vei trekkende, zich bij dit agentschap te doen aaugeveu) reeds te hebben ondervonden daar in een ontvangen ver zoek uit Antwerpen passage werd gevraagd voor verschillende personen welk verzoek thans is gebleken mede vaKch te zijn werd hem andermaal f 400 ter leen verstrekt. 1 n de vaste meeuing met den kommandaiit van het stoom schip Conrad te onderhandelen, aarzelde inen niet ten derde male, op ecu ontvangen telegiam uit Brussel van 8 dezer, nogmaals f' 200 te zenden. Daar men hierna echter niets meer van den man hoorde, schreven genoemde agenten op het einde der vorige week aan den kapitein de Ridder te Nieuwediep, doch ontvingen per telegram antwoord, dat zij het slachtoffer van dezen of genen oplichter geweest- waren, daar genoemde kapitein sedert zijne aankomst in de vorige maand niet te Breda geweest was, en ook het gelieele verhaal van het ontvangen van passagegelden te Brussel een verziusel was. Thans is aangifte by de justitie gedaan. Men zal waarschijnlijk benieuwd zijn te weten hoe het dezer dagen te Amsterdam is afgeloopen met een schutter, die op klompen ter inspectie was gekomen. De man is met groote nauwlettendheid van alle kanten door zijne chefs bekeken en nog eens bekeken, maar geen hunner heeft iets in zijn tenue ontdekt, dat aanleiding kon geven tot straffen. De schut ter op klompen was tirê a gualre èpinglee 'om door een ringetje te halen. Nooit was een schutters-uniform minder besmet geweest; nooit- hadden wapens meer geschitterd; nooit kuoopen beter geglommen. Er haperde in één woord niets aan en daar de schutterij-wet over alles spreekt behalve over des schutters schoeisel,- zoodat zelfs barrevoets «geschutterd" mag worden, wandelde onze vriend par manière de dire bedaard van de Beurs met die zelfvol doening, welke alleen het verrichten van een goede daad of het beetnemen van zijn naasten geven kan. Dan helaas, niet alles is rooskleurig "in het leven, zelfs niet iu dat vau een grap- pigen schutter. De straatjongens hadden op- zich genomen hem naar zijn woning te ge leiden, en hoe vei eerend 'nu zulk een stoet- ook zijn moge, aangenaam is hij niet precies, vooral uiet over een iaugen weg als 'die.van- den Dam naar Oosterburg. De held op klompen zou dit ondervin leii en wij. gelooven niet dat- hij, andermaal zal willen bot vieren aan ziju lust, om vau kernttn in onze trouwens niet-

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2