IHGEZOKDEI Kerknieuws. S t e d Blijk Sleuws. hadden bekomen, uitgekeerd ruim 381,000 p, st zijnde ruim 25,000 p. st. meer dan in 1874. Aan schadevergoeding voor beschadigde goederen vterd* betaald bijna 279,000 p. st., zijnde ruim 27,000 p. st. meer dan in 1874. Te Parijs zijn tweo Florentijnsche politie talen gekomen, om een paar dieven, die een juwelier te Florence voor f 400,000 fr. opge licht hebben, op te sporen. Voor een paar maanden namelijk waren te dier plaatse twee, naar het uiterlijk voorkomen te oordeelen, voor name vreemdelingen afgestapt. Zij heetten vader en dochter te zijn. Zij hadden hun intrek ge nomen in een hotel van den eersten rang, en de vader had onder zijne bagage een cilinder- schrijfbureau medegebracht. Dit meubelstuk werd zoodanig in den slaapkamer van den vader geplaatst, dat het eeue deur in die kamer mas keerde, terwijl achter die deur in eeue andere kamer eeno secretaire nedergezet werd. Mylord en zijne dochter waut liet schenen Eogetechen te zijn leefden op, grooten voet. Elke week vroeg Mylord den hotelhouder om do rekening en betaalde die prompt. Eenige dagen na zijne komst te Florence, had hij den vooruaamsten juwelier bezocht en een en ander bij hem gekocht, dat hij uit eene met banknoten rijk voorziene beurs had betaald. Dergelijke bezoeken werden meer door hem afgelegd, en de juwelier kreeg daardoor vertrouwen in don vreemdeling. Na verloop van eeno maand, toen er reeds «enige meerdere bekendheid tusschen heu was ontstaan, zeide de Engelschtnan tot den juwelier, dat zijne dochter ging trouwen en dat hij te Parijs eene parure vau diamanten zou gaan koopen. De juwelier, den vogel liefst niet naar Parijs willende zien wegvliegen, antwoordde, dat hij toevailigei wijs in liet bezit was gekomen van eetie vvonderschoone pai ure, die besteld was voor Prinses Margnretha en waarmede zelfs de dochter van een Croesus kon pronken; 400,000 fr. was de prijs. Mylord bekeek de parure steen voor steen, vond ze naar zijn zin en kocht ze voor den geviaagden prijs. De juwelier was in de wolken. Ilij wilde de parure dadelijk naar het hotel brengen. De Engelscli- man antwoorde met de openhartigheid van een voornaam heer, die zich zijner waarde bewust is, dat hij geen 400,000 fr. in zijn hotel had, dat hij die uit Londen zou laten komen, doch dat daarmede acht dagen heengingen. De juwe lier had geen bezwaar. Op den bepaalden dag en uur verscheen de juwelier in het hotel met de parure. De Engelschman zat voor het ge opende bureau een brief te schrijven. Mylord nam het étui, zette het in een der vakkeu van het nog altoos openstaand bureau en zeide, dat de dochter van den koop niets mocht weten, aangezien de parure eene verrassing moest zijn. Hij nam daarop een imndvol bankbiljetten orn den juwelier te betalenmaar op liet oogen- blik dat de biljetten den juwelier voorgeteld zouden wordenwerd de deur van de zaal plotseling geopend en kwam de dochter binnen treden. De vader, vreczende dat zij liet étui zou ziensloot haastig het bureau. %Vas dat Jiiet zoo naüiuiljjk mogelijk? Wat was de dochter nu komen doen Den yader zeggen, dat zijn kleermaker hem iuliaie kamer wachtte. De Engelschnmn had geen haast om den kleermaker te spreken; hij wilde eerst de rekening met den juwelier vereffenen. Maar hij kon de dochter, een vertroeteld kind, niet uit de kanoer krijgen. Ilij ging dus naar dc andere kamer en liet zijne dochter bij den juwelier. Deze bad niet den min*ten argwaan. Had- hij het étui niet zien wegbergenstond het bureau daar niet vóór hem? llad hij geen lapel bankbiljetten gezien In afwachting der erugkonrist van Mylordonderhield hij zich lw' aardig met de dochter. •'ll verloop van eenigeu tijd ging deze weg m vader te roepen. De juwelier, nu aan "ibzelven overgclateu, was opgetogen over de schoonheid der bruid. Maar toch wreef hij nu en danals hij aan het mooie zaakje dacht dat hij gedaan had, zich de handen. Eindelijk 't was na zeer lang wachten werd hij wat ongeduldig en meende hij wel te mngen schellen. De bediende kwam, en deze vertelde hem, dat Mjdord en zijne dochter vertrokken waren. Titans kreeg hij argwaanhij werd ongerust en deed het slot van liet schrijfbureau springen. Het étui was niet te vinden. Het was aan den anderen kant, door middel van eene opening in den rug, die door de deur heen, waarin insgelijks eene opening was ge maakt, gemeenschap had met de secretaire in do nevenkamer, er uitgenomen. Dezer dagen had de lieer Nevejans, bak ker buiten de Brugsche Poortte Genthet geluk voor de 27e maal als vader te .mogen verschijnen op liet stadhuis. Te dezer gelegen heid hadden een 27taI zijner eonfraters zich vereeuigdten einde de plechtigheid van het doopsel bij te wonen. Daarna hebben zij zich te zasnen naar liet huis van den vader be geven alwaar zij gedronken hebben op de gezondheid van moeder, kind en geheel het huisgezin en heeft men den vader een schoon geschenk gedaan, bestaande uit 12 lepels, 12 voiken, suikertang, dien- en soeplepel. Wat 7ouderling isde heer Nevejans is geboren op 27 Mei, heeft No. 27 getrokken in de loting, is geticuwd op 27 Juni, 27 jaar oud zijnde, heeft een zoon van 27 jaar, een schoondochter van 27 jaar en oen schoonzoon van 27 jaar en woont iu No. 27. Men zou nu ook denken dat hij dien 27en zoon als een heksluiter moest be schouwen, maar neen! alvorens te scheiden heeft do heer Nevejans zijne vrienden uitge- noodigd om toekonfbnde jaar op 28 December zich op nieuw te vereenigen, ten einde voor de 28e maal dezelfde plechtigheid le vieren. Om den vliegen te beletten, dat zij in de onren der paarden dringen, gebruikt men liet heilloos middel, om de kruin van liet hoofd met een goed sluitende muts van grove stof le bedekken. Bij hitte lijden daardoor die dieren verschrikkelijk. Zij krijgen dientengevolge ver- doovingen en duizelingen, die soms'doodelijk zijn. Sedert eenige jaren gebruikt een veearts een veel eenvoudiger middel. Met een penseel beslriji t hij het binnengedeelte van den gehoor- schelp met een of twee druppels cade-olie (Pisselaeum, pekolie, ranzige olie uit het hart van een jeneverboom). Ilij herhaalt dit elke week, en nooit zetten zich de vliegen op het hoofd van 't paard neer. Vijf cent olie voor eik paard is genoeg voor den geheelen zomer, liet middel is totaal onschadelijk voor het paard. Volgens een dezer dagen opgemaakte berekening werd in het jaar'1875 in Engeland, Schotland en Ierland 6,500,000 ton steenkolen voor gasfabiicage gebruikt. Een Engelsch inge nieur heeft nu vergelijkende proeven genomen met steenkool en petroleum, en zijn slotsum is, dat de quantiteit gas, uit de bovengenoemde hoeveelheid steenkool verkregen, zou kunnen getrokken worden uit 600,000 ton petroleum, zijnde de helft ongeveer van den invoer in Europa. Dat gas zou goedkooper zijn dan het steenkolengas, veel meer lichtvermogen hebben en de fabricage zonder eenig gevaar wezen. In een Duitsch blad leest men: «De oogen snel achtereenvolgens van' wit papier op eene zwarte lei te vestigen, is nadeelig voor liet gezicht. «De lei is verder een oogenverdraaier, Want men kan het geschrevene beter zieti als men er scheef voorzit. Die houding is oorzaak van scheeve schouders, kromme ruggen, ingedrukte borst en kortzichtige oogem Lei en griflel be derven ook de hand. Men neme goed papier, goede pennen en zwarten inkt in plaats van lei en griffel en een hoofdkwaal der school is verdwenen." Q 'i VfclEdelgeboren lieer II. Ja, wat -zal ik u zeggen? Ieder heeftal zoo zijn handleiding voor spraakkunst of spraakleer in zijn boekenkast liggen, en kijkt die bij gelegenheid eens in. Zoo zou ik op mijn beurt u kunnen wijzen op die van Prof. Kern, waarin liet gebruik van het bezittelijk voornaamwoord ter omschrijving van den genitiof vooreerst tot do spreektaal beperkt wordt en ten andere alleon bij eigennamen wordt toegelaten. Maar ik moet bepaald opkomen tegen de voor stelling dio gij aan rnijn lusschenzin geeft, alsof ik daarin don schoolvos bad willen uithangen tegen over »de naive jongentjes dio in Ilaverschmidt's stukjes het woord voeren", en die, «daar zo nog niet op school zijn geweest," in hun «vervoering" «een onkelo maal oen uitdrukking leen on van Jan den tuinman of Kee de keukenmeid." Wie zou zulke ventjes, nog wel in oogenblikken van ver voering, niet vrij laten praten zooals ze dat wil len? Wie heeft zich niet meermalen verlustigd iu dat ongrammatisch gebabbel? Ik heb me dus zeker vergist, toen ik meende dat op tal van bladzijden in Familie en Kennissenook in vol zinnen ais die waarin van «de juffrouw haar geest" enz. gesproken wordt, niet altijd zulk een «naïef ventje", maar ook de auteur zelf aan het woord was. De door u aangehaalde beoordeeling in Lns en Vast heb ik ook eens ingekeken, en bemerkt dat die recensent het meer met u eens is dan door u wordt vermoed. Als ik wol zie, dan rekent hij het bekende gebruik van hot bezittelijk voornaam woord tot die eigenaardigheden van Haversrlimidl's boekdie bewijzen dat de schetsjes «oorspronke lijk geschreven zijn, om door den schrijver zeiven te worden voorgedragen." Als hij zogt«Zoo iets laat zich lioorenmaar niet lezen", dan meent hij immers ook: «Zoo iets laat zich niet lezen, maar wel hooren." En dat was ongeveer ook wat. door u bedoeld werd. Overigens gevoel ik mij zeer vereerd door de «instemming" waannedo UEd. mijne aankondiging heeft gelezen. Want waarlijk, ik heb volstrekt niet de pretensie gehad om u, Schiedammers, het boek van Haverschmidt te «leeren waardeeren." "Voor een niet-Schiedammer is er daarentegen aile reden om zich bijzonder te verheugen, wanneer zijne waardeering door de Schiedammer Courant wordt opgenomen en door een Schiedammer wordt goedgekeurd. Uw Dm. Dienaar R. A. G. Ned. ïïerv. Kerk. Beroepen: te Waspik, E. A. Lazondcr, te Olde- brock. Ycrseke, K. W. Vethake, te Wilheliniimitorp. Hoofdplaat, C. Rogge, te Wnteilandkerkje (el. ljzen- dijke.) Maaitensdijk, dr. C. L. D. van Coeveulen Adriani, te Harderwijk. Diever, F. II. Geruis, te Averecst. Leersum, A. II. de Kleick, te Nederlaiig- broek.Beigschenhoek, van der Weill", te Kesteien. Bedankt: veor Wngeilhigen, F. J. Loc her, te Zellinm. Woutorsvvoude, 11. Koops, te Vaisseveld. Maassluis, Pb. Peter, te Valkenhui g bij Leiden. Strijen, G. A. Rademaker, to Dordrecht. Aangenomen: naar Gendringen, J. F. van Dijk, te Monnikendam. Lettelbert, 11. C. Lainbers, cand. B U R G E R L IJ K E STAN D. Geborens 31 December. Petrus, zoon van J. Zoetmulder en P. M. - WeberBaan. i Januari. Maria Elisabeth, dochter van N. van der Touw en T.- Kersten'Prinsensteeg. 2. Johanna Petronella,1 dochter van- H. H. J. van Gogh en J. Nels, Broersvest. Overleden: 31 December. Adrianus Fran- ciseus Moonen, oud 3 maanden, Singel. '1 Januari. Levenloos aangegeven dochter van F» II. Hnrrnes en II. E. den Drinker, Schie.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 3