A°. 1877. Zaterdag 6 Januari M 4066. ■lijts, ai Biiteilamlsclie Berichten. Binmlanisclit Berichten. ID ml mi I> e rtigr ste Jaar {?ang. TDK ene (•op C011 Jk80NNBMKNT-5PHUS, |lör fcWIUtllal f t,8F. Franco per post, door het geheele Rijk - 2.50. Afzonderlijke notnmers- 0.10. BUREAU: HARKT, E, 124. Advürtentiki'RIJS .an 110 gewone regels. 1.00. Iedere geworte regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. TURKIJE. uit Konstantinopel van 3 dezer Berichten luiden De ongerustheid vermindert en de algemcene stemming is van meer verzoenenden nard. Waarschijnlijk zullen de Turksche gevolmach tigden, |n de morgen te houden bijeenkomst der conferentie, de voorsteilen der Europeesche mogendheden niet verwerpen. Bovendien schij nen laatstgenoemden tot eenige kleine concessiën geneigd. De onderhandelingen zullen alsdan in de zitting van morgen worden hervat en de zittingen der conferentie geregeld worden voort gezet. Men mag nog hoop voeden op eene vredelievde beslechting der hangende geschil punten. De mogendheden verklaarden de tegenvoor stellen van Turkije als duister en onvoldoende; zij schenen verdere verklaringen van de Porte te wachten. Het afbreken der conferentie be hoeft echter niet liet onafscheidelijk gevolg te zijn van deze verklaring der mogenheden On danks de weigering van Turkije wordt in goed onderrichte kringen het behoud des vredes nog niet als uitgesloten beschouwd, dank zij de verlenging van dun wapeustilstand. OOSTK N' lt IJ K. De Foliiisclte Correspondent meldt uit Konstantinopel van 3 dezer het volgende: De Porte is, naar men zegt, voornemens het woord tot Europa te richten. Volgens sommigen zou zij een memorandum bekend maken, volgens anderen daarentegen een protest, en stellen de gevolmachtigden pogingen in het werk om haar hiervan af te brengen. De Turksche gevolmachtigden zouden mor gen in de conferentie geen tegenvoorstellen willen doen, maar over de voorstellen der mogendheden spreken, 'tgeen als een stap tot toenadering beschouwd zou mogen worden. Van den anderen kant schijnen de gevolmach tigden geneigdeenige bijzonderheden der voor stellen nog te wijzigen. Het gevaar voor eene vredebreuk schijnt niet meer onmiddellijk te dreigen, al is de hoop op eene definitieve min nelijke schikking bij sommigen nog zwak. Het Russische vaartuig Krikli is te Konstantinopel aangekomen, om ter beschikking van IgnatielT te blijven, voor het geval dat deze mocht goedvinden te vertrekken. Uit Bucharest wordt van 4 dezer gemeld. De zitting van de Kamer der Volksvertegen woordigers alhier heeft gisteren geduurd van des avonds 8 uren tot des morgens 2 uren. De minister van buitenlaudsche zaken constateerde, dat de verklaring der Porte in de artt. 1 en 7 der Turksche grondwet ook betrekking op Rumanie heeft. De Kamer heeft daarop eene motie aangenomen, waarbij een krachtig protest tegen die opvatting der Porte wordt verlangd. De minister Bratiano verzekerde, dat de regee ring niet zal rusten, alvorens Turkije plechtig zal verklaard hebben tint Rumanie geen deel van het Turksche rijk uitmaakt. I) V ITS C II LAND. Ter gelegenheid van 's Keizers militair jubild heeft het Duitsche Kriegerbund een fonds opgericht ter ondersteuning van weduwen der leden. Het Westfaatsche Kr ier/er- und Land- werk-Verhund heeft den Keizer een zilveren victoria-zuii aangeboden. De advocaat Dockhorn is namens den gewezen bisschop van Munster in hooger beroep gekomen tegen het vonnis, waarbij deze we gens verduistering van gelden veroordeeld was tot gevangenisstraf. Volgens de Ultramoütaan- sehe bladen zullen de geestelijken, die met hem veroordeeld waren, insgelijks in appèl komen. Het totaal der boeten, waartoe de bisschop van Hildesheim, in Pruisen, in den loop van het jaar 1875 is veroordeeld, bedraagt volgens de Bank- und llandclsz. 87,600 mark. RUSLAND. De bekende speculant Strousbei'g is te Moskou door zijn kiediteuren op nieuw ge gijzeld. Wel zit hij niet in het huis van arrest en bewaring, maar bij wijze van verzachtende maatregelen bevindt hij zich in arrest in het door hem betiokken hotel. Volgens de Rus sische wet op de gijzeling, kunnen de kredi- teureu een debiteur onder zekere omstandig heden vijf jaren lang gijzelen. Men weet nog niet hoedanigen loop de zaken zullen nemen. E N G E L A N D. Van 21 tot 31 December jjjn 38 schepen het kanaal van Suez doorgevaren, vertegen woordigende een opbrengst van frs. 798,000. Gedurende de inaaud December passeerden'120 Schepen het kanaal, frs. 2,589,000 opleverende. F RANK R IJ K. De bijeenkomst, welke de heer Jules Simon den 2 dezer had met Prins Orloff, den Rus- sisehen gezant, was van geheel bijzonderen aard en heeft de bijeenroeping van den ministerraad niet noodzakelijk gemaakt. Vóór den 4 dezer wordt in den stand van zaken te Konstautinopei geeue veiaudering verwacht. De hertogDecazes rekent voor het behoud des vredes, op de gematigdheid der gevolmachtigden en op de voorzichtigheid van de Turksche regeering. Juister en karakteristieker beeld der Oos- tersche kwestie, althans tot zekere hoogte laat zich nauwelijks deuken dan hetveruuflige/oa/oa, dat op de Nieuwjaarsmarkt te Parijs te koop geboden werd en van den ingeuieusen uitvinder den naam sla question d' Orient" gekregen had. Het bestaat uit een stalen halve maan, waaraan op de een o( autleie wijze eenige onderling verwarde ringen bevestigd zijn; die ringen nu moeten ontvvaid worden en 't eigenaardige van het voorwerpje is, dat hoe meer moeite men zich daartoe geeft, des te meer de ringen in elkander verwarren. Geeft men 't eindelijk op, dan breekt de verkooper met het onnoozelste gezicht ter wereld de halve maan in stukjes, waardoor de vingen onmiddellijk ontward zijn. 'tls te hopen, zegt de Parijsche correspondent van den Times, dat dit spelletje, hetwelk, zoolang de ringen nog verward zijn, zulk een juist beeld der Oostersche kwestie is, niet ook in de op lossing een ware voorstelling zij. Trouwens aan eene verdeeling, a l'iustai" van het ongelukkige Polen, zijn wij nog lang niet toe. Maar ook gelijke onzekerheid bestaat nog omtrent hetgeen de zitting der conferentie van Donderdag dan wèl brengen zal. Waarschijnlijk nog niet wat aanvankelijk na de ongunstige berichten omtrent de zitting van Maandag gevreesd werd, den oorlog tusselien Rusland en Turkije en het af breken der diplomatieke betiekkingen van een of meer mogendheden met de Porte. Voor deze wond zal men nog wel een pleister vindeu, evenals dit reeds vroeger geschiedde en mis schien ook nog wel Sater gebeuren zal, om, wanneer men bet oogenbiik van den oorlog gekomen* acht, met ruwe hand al de pleisters weder van de wonden te rukken. IT ALI E. De Unita Gattolica meldt dat drie groote Te Dcums dit jaar te Rome zullen gezongen wordenhet eerste tot viering van de 800-jarige herinnering der onderwerping van Keizer Hen drik IV aan Gregorius VII; het tweede voor het feit, zeven eeuwen geleden voorgevallen, dat Frederik Barbarossa vergiffenis vroeg aan Alexander III en hem te Venetië hulde bracht; het derde voor het vijfde eeuwfeest van het herstel van den Pauselijken zetel te Rome, na na 70 jaren verbanning te Avignon. DEN RAAG, i Januari 1877. Z. M. de Koning wordt 17 dezer in de residentie terugverwacht. Vanwege II. M. de Koningin is heden aan een groot aantal behoeftigen te dezer stede onderstand in geld uitgereikt. Baron von Gagern, hofmaarschalk van Z. D. II. den Prins von Wied, is dezer dagen op liet Huis de Paauw overleden. SCHIEDAM, 5 Jnnnnri 1877. Dinsdag jl. 'werd' van wege de gemeente 's Gravenhage aanbesteed het leggenopnemen en herleggen van de kei- en klinkerbestratin- gen, waarvoor vier inschrijvingsbiljetten waren ingekomen, als: II. Jongenburger, te Waddings veen, voor f0.23"Vion; O. de Groot, te'sGra venhage voor f 0,257100'; G. Keij, te Rotterdam, voor f 0.25Vioo; W. van Zon, te Schiedam, voor f 0.26'Vido, per vierkante meter. Het Staaisllad no. 245 bevat de wet van den lSden December'1876, tot verandering der grenzen van gemeenten in de provinciën Zuid-HoMand en Zceluud, in vei band met de

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 1