Ge mum ie Bericklen. 1 1 grens tussehen die provinciën, vastgesteld by de wet van 27 Mei 18G9 Staatsblad no. 90.) De Staats-courant behelst de volgende opgave van de op 31 Dec. '1876 in de onder staande entrepots aanwezige hoeveelheid bui- tenlandsche ruwe suiker: Amsterdam5,545,340 kilogr. Rotterdam2,089,203 Schiedam Dordrecht 1,217 j> Middelburgs Totaal 7,635,760 kilogr. De Staatscourant van heden bevat de nominatieve opgave van deEuropeesche officieren, onder-officieren en soldaten, overleden na eva cuatie uit Atsjiu, voor zooverre daaromtrent tot op den 2den December 1876 bij het depar tement van oorlog in Nederlandseh-Indie be richt was bekomen. (81ste vervolg.) De overleden bisschop van Haarlem, de heer G. P. Wilmer,' was in het jaar '1800 te Boxtel geboren. De Tijd deelt do volgende bijzonderheden mede omtrent de loopbaan van den overledene: Nog vóór zijne priesterwijding, in de jaren 18211825, werd hij benoemd tot professor in de Rhetorica en Philosophie; te Keulen ont ving hij de H. Priesterwijding op den 8 Sep tember van het jaar -1824. Na vervolgens in October '1825 adsistent te zijn geweest te Crom- voort en te Ileusden, werd hij den 30 Januari 1826 tot kapelaan benoemdste Eindhoven. "Ver volgens werd hem, den 10 November 1829, te IJerlaer do leerstoel der theologie aangeboden, dien hij behield tot '12 September '1834, toen hy secretaris werd van den Aposlolischen Ad ministrator van het Vicariaat te 'sllertogen- bosch. Op den 23 Maart 1852 ontving hij zijn be noeming tot pastoor te Boxtel en deken van Oirschot. Later, op den 23 September 1856, werd hij deken van 's Bosch en plebaan dei- Kathedraal. Op den 4 Mei 1861 tot bisschop van Haar lem benoemd, werd hy den 23 Juni van dat zelfde jaar in de kapel van het seminarie te Haaien geconsacreerd. Maandag a. s. viert een der verdienste lijkste toonoeldirecteuren in ons land zyn 25- jarig jubileum. Wij bedoelen den ondernemenden directeur van Amsterdams Grand Thektre, den lieer A. van Lier. .Gedurende 1876 zijn langs den Nieuwen Maasmond binnengekomen 2451 stoom-en 732 zeilschepen,, en vertrokken 2864 stoom- en 1381 zeilschepen. Volgens de M. en Bocrlodeheeft de wethouder van Roermond, mr. J. Jansen, het raadslid mr. -K. Cornelis aangeklaagd, omdat de laatste hem in de openbare raadszitting ïschoft" heeft genoemd. In de Steenw. Ct. leest men de volgende curieuse advertentie: »Door eeuige jougelingen van Zuidveen (Steenwijkerwold) worden gevraagd 8 meisjes, van 18—25 jaren; de vrool'yksten genieten de voorkeur. Brieven worden franco ingewacht bij den kastelein te Zuidveen. De meisjes van Zuid veen warden verzocht in persoon te komen en geene briefjes op te zenden, daar deze laatsten alsdan ter zijde 'worden gelegd." Delft. Jl. Woensdagavond, omstreeks 6 uren, had de lieer v. d. V., kapelaan te Kethel, het ongeluk, door de duisternis misleid, bij het op de stoomboot gaan, aan 't Mallegat alhier, mis te stappen en in 't water te vallen. Door den alhier gestationeerden agent vaa politie Koekoek, werd hij echter onmiddellijk gegrepen en op 't droge geholpen. Scheveningen. Alhier is het nieuw aan gelegd riool in zee, door den storm vao den 1 dezer, byna geheel vernietigd. Amsterdam. Toen men eergisteren bezig was op het binnenplein van het voormalige oude mannenhuis alhier het standbeeld van M. A. de Ruyter weg te nemen, brak eender touwen, waardoor het sierlijke beeld met een vervaarlijk geraas van zijn voetstuk stortte en voor een groot gedeelte verbrijzeld werd. Op nieuwjaarsdag heeft de Burgemeester dezer gemeente f 1000 voor de algemeene armen ontvangen. üoonlwijk. De Noordsche bark Noach kapt. N. Gjeruldsen, van Baltimore naar IJmuiden, geladen met petroleum, geraakte Vrijdagmorgen te half negen uren, door mistig weder, een uur boven deze gemeente aan den grond. De reddingboot verleende hulp, bracht eerst 8 man der ekwipage aan wal, die verpleegd worden en wilde toen de 7 anderen, waaronder kapitein en loods, halen, doch het schip raakte vlot en zette te 41 uren de reis voort. Men zegt dat de manschappen geweigerd hadden het bevel van den kapitein op te volgen, om petroleum over boord te werpen. Groningen, Een venter die nop den boer" placht te gaan en in de koude dagen van de vorige week weder zijn tocht ging doen naar de Leek, is vóór eenigo dagen dood teiugge- vonden. Men onderstelt dat de strenge koude hem den dood gedaan heeft. Breda. Eergisteren had in de suikerfabriek alhier een allertreurigst geval plaats. Een op passend werkman, ruim 30 jaren oud, gehuwd en vader van 3 jeugdige kinderen, geraakte tusschen een der machines en werd in een oogenbük totaal vermorzeld. Kiiinre. De handel in hooi en stroo, vet en ander vee, is, bij weinig voorrai. I, zeer levendig, 't Stroo wordt reeds afgeteverd voor f 34 per '1000 kilogr. Hengelo. In de vorige week werd Frederik Wilmink, een 27-jarig ongehuwd molenaar, alhier inwonende bij zijn vader, dood in bed gevondenzooais gezegd werd, was hij beschon ken te huis gekomen, voorover in bed gevallen en zoo gestikt. Zijn vader wilde echter niemand bij het lijk toelaten, bestelde inderhaast een lijkkist, legde 't lijk er zelf in en verzocht het spoedig te mogen doen begraven. Hij bezigde bovendien eenige vreemde uitdrukkingen, die ongunstige vermoedens opwekten, ten gevolge waarvan op bevel der rechtbank te Almelo een gerechtelijke schouwing van het lijk en een verhoor van Wilmink heeft plaats gehad. Er moeten teekenen van geweld op het lijk be vonden zijn. Men vervaardigt tegenwoordig in Engeland en Frankrijk ketels, bestaande in een cilinder van 45 centim. hoogte en 20 centim. middel lijn. In dezen ciliuder liggen koperen buizen spiraalvormig omgebogen. Wanneer nu een of meer gasvlammen, of eenig ander verliittings- middel de warmte in dezen cilinder voert, zijn de buizen onmiddellijk aan de vlammen bloot gesteld. Men laat nu boven in de buis water vloeien, op den langen en zeer heetea weg, dien het doorloopt, wordt liet zeersnel verwarmd, en te heeter wordt het, naarmate er minder doorvloeit. Deze toestel geeft per minuut een liter kokend water of 2'4 liter water van 45 gr. C. Om 100 liter water te verwarmen, gebruikt men 20 cM. gas iu plaats van 1 fr. 50 centim. die de verhitting in gewone ketels zou kosten. In photographische ateliers gebruikt men deze inrichting reeds vrij algemeen. menigeen genoegen doen te ver nemen dat de draaiorgels aan 't uitsterven zijn. Te Parijs vindt men er op het oogeublik slechts 62, terwijl men er voor 1870 nog meer dau duizend telde. En daar Parijs nog altijd over den smaak regeert, mag men aannemen dat deze muzikale foltertuigen overal in de wereld uit de mode geraken. Vrij algemeen weet men dat het woord draaiorgel in het Fransch Orgtie de Barlarie beteekent. Min der bekend is het echter dat dit woord eene verbastering is van den naam des uitvinders, zekere Barberi, instrumentmaker te Modena, die in *1818 de eerste draagbare orgels met pijpen in de wereld bracht. De orgels zijn dikwijls verwenscht, maar hebben toch ook hun tijdperk van glorie gehad. De beroemdste Fransche Italiaansche opera's (van deDuitsche bijna alleen de FreiscJtiïtz en de Marthaals men deze laatste tot de Duitsche school wil rekenen) zijn op de draaiorgels in de wereld bekend geworden. Rossini wist dan ook zeer goed wat hy aan de orgels te danken had. Een jongmensch sprak eens in zijne tegen woordigheid op minachtenden toon overAuber, dien hij niet hooger achtte dan een leverancier van draaiorgeldeunen. Daar stoof Rossini driftig op. sVriendje, zeide hij, gy moet wat meer eet bied hebben vooi' onze straatinstrumenten. Er bestaat geen wezenlijke muzikale roem, zoolang onze draaiorgels er niet toe mede werken." Wagner zou hier zeker anders over denken. De vraag is echter of op dezen iu dit opzicht niet de fabel toepasselijk zij van den vos, die de druiven zuur noemde, omdat hij ze niet krijgen kon. Voor het gerechtshof te Rouaan werd onlangs een vroolijk proces gevoerd. Er werd namelijk voor eenigen tijd daar een bruiloft gevierd, waarbij liet gezellig moet zijn toege gaan te oordeelen naar de lijst van 't geen er verteerd werd, nl. voor '120 frs. gevogelte, biefstuk naar verhouding, '120 flesschen wjjn, 30 liter cognac, voor 22 frs. olijfolie, voor 2 frs. peper enz. De vader der bruid outviug de gasten. Toen de rekeningen werden ingezonden, kwam hij op het denkbeeld, dat de vader van den bruidegom de helft van de gemaakte kos- ten moest betalen, waarvan deze evenwel niets weten wilde. Ilij riep de hulp in van 't ge recht en somde daar de geheele lijst der ge maakte kosten op, waarbij hij zelf zoover ging, om vergoeding voor de helft van de bruidkans aanspraak te maken. Zijn eisch werd hem evenwel ontzegd door het gerecht, zoodat hy alles moet betalen. i In Frankryk telt men ongeveer 40 millioen kippen, die, tegen 2 Va frank het stuk, een waarde van 100 millioen franken vertegen woordigen. "Van deze 40 millioen kippen wordt jaarlijks een vijfde gedeelte als vleesch verbruikt, alzoo voor 20 millioen franken, terwijl, daaren boven nog 5 millioen hanen tegen een waarde van 5 millioen franken worden gegeten. Jaarlijks brengen de 40 millioen kippen '100 millioen kuikens voort, waarvan 20 millioen bestemd zijn om de opengevallen plaatsen door het opeten 'en andere ongelukken aan te vullen. Er blijven dus nog 80 millioen kuikens ovei> die tegen i'A frank per stuk gerakend, een derde voordeel van 120 franken leveren. Hierbij moet nog worden gevoeg»! voor kapoenen en gemeste hoentjes een bedrag van 6 millioen franken, te zamen 151 millioen franken. De 40 millioen kippen leveren eindelijk 4 milliarden- eieren per jaar, die 6 centimes per stuk dus, gezamenlijk 240 millioen franken waard zijn. De kippen leveren alzoo in het geheel jaarlijks aan Frankryk een waarde van 391 millioen franken. Onze lezers zijn niet onbekend met de- reusachtige pogingen, welke in den loop der laatste jaren aangewend zijn, teneinde de vrije Pooizee en zoo mogelijk de Pool zelve te be reiken.-Volgens den heer Th. Overbeck zou dit* onmogelijk zijn. »Om de honderd geographische mijlen, welke de Pool nog van de noordelijkste punten die wij bereikt hebben scheidt, te overschrijden," schrijft hij in het Auslandj »is het niet enkel' ■fj&i

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2