A". 1877. Donderdag 11 Januari. M 4069. Bniteniaiiisehe Beriehteii. Billte nlandsEje Be richten. E en en X> e i* t i g- s t e Jaargang. Abonnementsprijs, per kwartaal 1.85. Franco per post, door het geheele K:jk - 2.50. Afic-nderlijke iiominers- 0.10. BUREAU: 9IABKT, E, 124. Advertentieprijs: \an 110gewone regels. 1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. TURK IJ E. De loop der conferentie-zitting was Maan dag tegen aller verwachting niet ongunstig. De Italiaansche gedelegeerde Corti beantwoordde de argumenten, welke door Safvet Pacha in de voorlaatste zitting waren aangevoerd; hij wees op het onlogische in de Turksche tegen voorstellen, en herinnerde den Turken dat zij de in het hervormings-ontwerp van Andrassy bedoelde commissie hadden aangenomen, ter wijl zij de thans slechts voor één jaar voor gestelde internationale commissie afwijzen. Lord Salisbury ondersteunde niet slechts dit betoog van Corti, doch wees er bovendien op, dat de voorstellen der conferentie de hoofdzakelijke grondslagen van het Engelsche programma niet overschrijden. Deze vertogen bevorderden eene conciliante behandeling, waarbij menig punt in beginsel werd vastgesteld. Het is mogelijk dat de zitting der con ferentie verdaagd zal worden op verzoek der Turksche gedelegeerden, die een vergelijk wen- schen voor te bereiden op den grondslag van het ontwerp van Andrassy. RUSLAND. De Qoloa bevat, uit Konstantinopel van 7 dezer, het volgend telegram, dat echter slechts onder voorbehoud wordt medegedeeld »Men verzekert, dat in een zitting van den Grooten Raadsamengesteld uit ministers pacha's, muchirs en generaals, met eenparige stemmen besloten is, om elke concessie van de hand te wijzen. Volgens een geruchtzou de Porte particuliere onderhandelingen met Rusland hebben aangeknoopt." Meermalen is beweerd, dat bij de mobili- seering van het Russische leger talrijke kuipe rijen en bedriegerijen aan het licht zijn ge komen. Keizer Alexander moet hebben gezegd sik wist wel, ,dat er veel gebreken voor den dag zouden komen, maar zoo erg had ik het mij niet voorgesteld. F It A N K 11 IJ K. volgens inlichtingen ingewonnen bij het ministerie van buitenlandsche zaken, bij de Russische en Turksche gezantschappen en bij den heer Thiers, mag men vredelievende be slechting van het Oostersche vraagstuk ver wachten zoo niet onmiddellijk dan toch spoedig. De conferentie zou hare zittingen tot aanstaan den Donderdag verdagen. In den Senaat heeft de heer Rumiliy, president van jaien, een toespraak gehouden, waarin hij den Senaat aanspoorde om de tolk te wezen vnn de behoeften des lands, en reke ning te houden met de openbare meening. De Kamer heeft met 326 van de 340 stem men. Jules Grevy tot voorzitter gekozen. ITALIË. De directeur voor de wapeningen en den bouw van oorlogvaartuigen, 'is naar Rome ontboden, om met den minister van oorlog te confereeren. De bevelhebbers van al de schepen van het eskader hebben bevel 'ontvangenom zoo spoedig mogelijk de bewapening te vol tooien en zich tot onmiddellijk vertrek gereed te maken. Haar de Italienisc'/ie NachricJiten verze kert, is de heer Haymerle, thans gezant te 's Gravenhage, benoemd tot Italiaansch ambas sadeur te Weenen. De meening omtrent de Oostersche kwestie is hier gunstig. Men gelooft dat Turkije zal eindigen met toe te geven. B E-L 6 1 Reuter meldt uit Konstantinopel, dat Ru me nie de Porte heeft doen weten, dat zijne rech ten geschonden zijn door art. 7 van de Turksche constitutie, en dat het bijgevolg zich ontheven verklaart van zijn vazatschap en de verant woordelijkheid op de Porte werpt. OOSTENRIJK. Generaal Klapka heeft van Midhat eene officieele mededeeling ontvangen, ten doel heb bende, om hem te polsen over de aanneming 'van het opperbevelhebberschap over de inter nationale gendarmerie, welke Bulgarije zal be zetten. Het antwoord van Klapka is in beginsel bevestigend. DUITSCIILAND. De bevolking van liet Duitsche Rijk be draagt volgens den laatsten census ongeveer 43 millioen zielen. De Paus heeft den oud-kathoüeken bis schop van Zwitserland, den heer Eduard Herzog en bisschop Reinkens, die hem had gewijd, met al degenen, die hun hulp en steun ver leenden, in den ban gedaan en vervloekt. AMERIKA. De door de democraten en republikeinen gekozen kandidaten voor het gouverneurschap van Louisiana, zijn als zoodanig geïnstalleerd, zonder dat er wanordelijkheden plaats hadden. Groote democratische meetings zijn den 8 dezer gehouden te Richmond, Washington en eenige steden van het Noorden. Besluiten zijn genomen, verklarende dat de verificatie der gehouden stemming voor een President der Unie toekomt aan de beide takken der wet gevende macht, en dat de President van den Senaat geen recht heeft om het vraagstuk te beslissen. De sprekers lieten zich kalm, maar met kracht uit. SCHIEDAM, 10 Janunrl 1877. Bij Kon. besluit van 6 Januari 1877, no. IC, is op zijn verzoek eervol ontslag ver leend aan den heer mr. II. M. C. Poortman, als 2den luitenant bij de dienstdoende schutterij alhier. Op de gistereu gehouden leesvergadering van ons Departement der Maatschappij »tot Nut van 't Algemeen" ontmoetten wij weder een oude keunis, en wel een zooals wij helaas niet het voorrecht hebben dikwijls tegen te komen, onzen voormaligen stadgenoot, den heer mr. L. G. Greeve, van 's Gravenhage. Zijn onderwerp was weder een van die treffende voorvallen, welke in iedere i echtsgeleerde erva ring kunnen voorkomen, doch die niet door iedereen zoo kunnen worden wedergegeven als door den heer Greeve. Een azeer secure broe der", treffend geteekend, verzendt een brief met geld. Die brief nu komt niet aan zijn adres Nu is het voor den secure en zijne vrienden, ja voor het gansche stadje zijner inwoning volkomen duidelijk dat hij zich niet vergist heeft en alles en alles nagegaan weet men al dadelijk te zeggen dat de surnumerair van het postkantoor dien brief heeft gestolen. Men weet dat zoo zeker, men scheldt den surnumerair voor dief, tot Doch waartoe een zoo verrassende ontknooping in een dagblad meegedeeld. Wij gunnen anderen van harte het genoegen dat wijzelf gehad hebben en verklappen niets. Mogelijk kunnen zij, die den heer Greeve nu niet gehoord hebben, nog eons elders hunne schade inhalen, Lichtvaardigheid in het beschuldigen van anderen en vooral die schandelijke lichtzinnigheid, die een gansch corps ambtenaren vaak een klad aanwrijft om dat er een enkele oneerlijke onder loopt, ziet- daar wat de spreker aan de kaak heeft willen stellen. Danken wij hem voor den aangenamen avond, dien hij ons verschaft heeft, door op zijne uitnoodiging aan het slot te zorgen dat wy niet in die beide kwaden vervallen. De Minister van Financiën herinnert de belanghebbenden, dat de schuldvorderingen over liet jaar 1876ten laste van zijn Depar tement en de daaronder behoorende administra tion ingevolc" de wet van den 8 Nov. 1815 (StaatsliM no. 51) voor of op den laatsten Juni aanstaande moeten zijn ingediendbij gebreke waarvan zij verjaard en vernietigd zijn. Van de indieniog kan op verzoek een schrif telijk bewys worden verkregen, De brievenmalen naar Nederlaadsch Indie, door middel van de stoomschepen der maat schappij Nederland, worden in het vervolg om de drie in plaats van om de vier weken op de navolgende tijdstippen uit Nederland ver zonden a. van het Nieuwe Diep Zaterdag den 13 Januari en vervolgens des Zaterdags om de drie weken; b. langs den weg van Napels, van Amsterdam Maandag den 22 Januari en' vervolgens des Maandags om de drie weken per eersten Rhijn- spoor 's morgens 7 uur. Ten aanzien der verzendingen uit Nederlandse!» Indie naar Nederland wordt, te beginnen met den 24 Maart of daaromtrent, met den drie-' wekeljjkschen dienst aangevangen. De Tweede Kamer zal, volgens de Haag- ttWim COURANT. t

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 1