f A". 1877. Donderdag 18 Januari. Verscbijnt iaplijls, aitpzoaJenl Biaslat. Biitaalaiistlie Berichtea. BlHealanlsclit Bericlten. t) r 4074 f? f Ben en I> e r tigste Jaargang-, DUITSCHLAND. De Beichsanzeiger schrijft: door de buiten- JaniNehe pers werden io den jongsten tijd geruchten verspreid over het beweerde isole ment, dat Duitschland ter conferentie heette verkozen te hebben of te zullen verkiezen. De oorsprong van die geruchten is voornamelijk te zoeken bij de Agence llavas. Van alle is geen enkel woord waar. Duitschland heeft zoo min als vroeger te Konstantinopel diiect voor politieke belangen op te treden. liet heeft niet méér, veeleer minder reden dan de andere mogendheden, om op de bespoediging der onderhandelingen aan te dringen of daaromtrent vorderingen te stellen, die verder zouden gaan dan dis van de andere mogendheden. De Duit- sche vertegenwoordiger ter conferentie heeft, als voorheenlast zich, by al de stappen van zijn collega's aan te sluiten, en, ingeval de Porte bij 't afwijzen der gezamenlijke gedane voorstellen mocht volharden, met de andeie gezanten Konstantinopel te vei laten. Zijne ge dragslijn heeft stipt rnet dezen last gestrookt. De berichten die het tegendeel beweren en grooteudeels uit Fransche bronnen afkomstig zijn, berusten op niets beteekenende leugens. De minister van financiën heeft bij bet Huis der Afgevaardigden ingediend de begrooting voor 1877—78. By die gelegenheid heeft lnj een overzicht gegeven van deu financieelen toestand, waarbij hij de moeilijkheden, gedurende het vorige jaar ondervonden toelicht. Men mag zeer tevieden zijn nu de begrooting zonder deficit sluit. De inkomsten voor den dienst 187778 zijn geraamd op 051,413,934 m. derhalve '15,466 m. minder dan bij de begiooting van het vorige jaar. De gedane uitgave zijn begroot opG31,075,487 m., d. i. dus. 11,915,369 meer dan de vorige begrooting; de buitengewone uitgave zijn ge raamd op 20,368,338 m., derhalve op 11,938,135 minder dan op den vorigea dienst. Te Wurternberg zal een Lulhermuseum worden opgericht. De heer Falk heeft deze zaak ouder zijn bescherming genomen, naar men verneemt. ENGELAND. De Daily Telegraph deelt eeue depêche uit Peia van '15 dezer mede, luidens welke lord Salisbury dien dag een onderhoud met den Sultan heeft gehad, hetwelk twee uren duurde. De Sultan zou geneigd zijn, de gewijzigde voor stellen der groote mogendheden aan te nemen. De berichten'uit Zulu zijn verontrustend. 3e zendelingen hebben het land verlaten. Oetchvvajo, die vroeger het bezetten van het betwiste grondgebied door Engelsche troepen in de hand werkte, weigert thans een over eenkomst aan te gaan. Men zegt dat hij den brief van den Eugelscheu gevolmachtigde Shepstone ongeopend heeft teruggezonden. 8000 soldaten zijn op de grenzen van het land waarover de strijd loopt, byeengebiacht. De toestand is hoogst ernstig. In deu Kabinetsraad, den 16 dezer gehouden, heeft de Minister van Marine zijn voornemen te kennen gegeven omwegens redenen van gezondheid, zijn demissie te nemen. Men doet stappen om hem te doen blijven. Een ji. Maandag te Parijs ontvangen telegram zegt, dat de Sultan besloten is, het opperbevel over het leger te nemen, en aan.de spits zijner soldaten voor den Islam te velde te trekken. Volgens eene mededeeling van Engelsche zijde, is thans de toestand van het Turksche leger voortreffelijk. Het leger kan op 600,000 man gebracht worden. Naar gemeld, wordt, zyn bij de commissie voor de vveieldtentoonstelling nu reeds 5500 personen, alleen uit Parijs, 'aanvragen ontvan gen om toegelaten te worden als exposanten. Dit cijfer is 2000 hooger dan in 1867. De gemeentel aad van Marseille heeft be sloten 5 nieuwe neutrale gemeentescholen voor jongens, 12 voor meisjes en 4 bewaarscholen op te richten. Bovendien zullen 16 reeds be staande seeteseholen in neutrale worden ver anderd. Binnenkort zal voor liet Ilof van Parijs het proces in behandeling kamen van de familie de Montalembert tegen pater Ilyacinthe. Deze had een «oeuvre posthume" van Charles de Montalembeit uitgegeven getiteld: L'Bspagne et la libertéwaarin de schrijver betoogde, dat het verval van Spanje samenhing met den godsdienstdwang. Dat weikje wekte groot mis baar in de Katholieke wereld en de familie heeft pater Ilyacinthe in rechten vervolgd. B E L G I E. Iu de zitting der Kamer van Volksver tegen woordigeis van den 16 dezer, heeft de Minister van Financiën, de heer Malou, een wetsontweip ingediend tot voorkomiug van be- driegelyke handelingen bij de verkiezingen. Het ontwerp is vervolgens door hem voorge lezen. Hg stelde den couloir volgens liet Engel sche stelsel voor en de stemming met gediukte biljetten, waarop de kiezers de kandidaten hunner keuze met een kruisje merken binnen het af geschoten hokje van den couloir. De kandidaten worden binnen zekei e tijd vóór de verkiezingen opgegeven. Is er geen strijd omtrent de kan didaten. dan worden de voorgestelden zonder stemming gekozen verklaard. ITALIË. Z II. de Paus zou voornemens ziju een protest uit te vaardigen legen de jongste circu laire der Italiaansche Begeering betreflende liet ambtsmisbruik der geestelijkheid. SPANJE. De Koning zal den 45 1* ebruari naar Malaga vertrekken, om het kommando over het eskader in de Middeilandsche zee op zich te nemen. NOORWEGEN. JI. Maandagnamiddag brak er brand uit in den grooten schouwburg; het gebouw en de inven taris zijn grootendeels vernield. OOSTENK IJ K. Het plan is te Weenen gevormd om voor Beethoven een standbeeld op te richten. AMERIKA. De kom mandaat der federale troepen ont ving den 15 dezer bevel van den President Grant, om den door de republikeinen gekozen gouver neur Packard te erkennen. Packard heeft in een proclamatie de democraten gesommeerd liet gerechtshof te ontruimen en uiteen te gaan. De Kamer der Vertegenwoordigers heeft een resolutie genomen, waarbij wordt bepaald, dat elke poging, strekkende om invloed uit te oefenen op de algemeene opinie aangaande de verkiezing vau den nieuwen president, alvorens deze kwestie op coustitutioneele wijze is beslist, zal worden beschouwd als gevaarlijk voor" de rust van den Staat en onvaderlandüevend. De heer Packard heeft er officieel op aange drongen, dat de bevelhebber der federale troepen op voldoende wijze zal worden ondersteund, ten einde in staat te zijn liet Hooggerechtshof aldaar weder te installed en. De Hessager Franco Amérieain bevat do volgende bijzonderheden omtrent een vreeselijken brand, die onlangs te Tokio (Japan) gewoed beeft. Bij dien biand, die acht uien duurde, zijn 5000 huizen verwoest. Het vernielde gedeelte der stad vormde 65 straten. Het hotel van den Oostenr'ykschen gezant en dat van den gezant der Vereeuigde Staten zijn geheel iu de asch gelegd, l)e schade wordt op 10 millioen dollars geschat, doch men is reeds bezig aan liet werk om de vernielde wijken te herbouwen en tegelijk te verbeteren. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting vanj 10 Januari. Tegen morgen te 1 uur zijn aan de orde gesteld de begrootingen van staatsspoorwegen en van het domeinfonds, en tegen Donderdag morgen te 11 uren de begrootingsontwerpen voor 4877. DEN HAAG, 17 Januari 1S77. Z. M. tie Koning is gisterenavond v.in hel Loo alhier aangekomen en werd aan het Riiijnspoorstation door Z. K. IJ. Prins Alexan der verwelkomd. Met genoegen vernemen wij dat de topstand van den oudsten zoon van Z. D. II. den Prins Von Wied, na een rustigen nacht aanmerkelijk verbeterd is. Het gevaar dat ook dat kind dreigde, is gelukkig geweken. r t* ii f-, K u inoNNKiiBNTsi'iujt., pei kwtirta.il f 1,85. Franco per post, door liet gelieele Rij* - 2.50. ifioiiilerlijke nommers- 0.10. BUREAUS MAK KT, E, 124. Advertentieprijs: van 110 gewone regels1.00 Iedere gewone tegel meer- O 10. Driemaal plaatsing wuiilt tegen tweemaal berekend. F R A N K R IJ K. 8, M Sa 11 se ij ït ti

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 1