Biimlaiïiciie Berichta EERSTE KAMER DER STATEN-GENEIUA.L. Zitting van 17 Januari. Iu de zitting van heden is met 22 tegen 4 stem aaugenomen de begrooting van staats spoorwegen, na discussie, waarbij verschillende punten werden besproken. De minister ver klaarde dat de naasting van de Grand Central Beige" niet dan in overleg met België kan geschieden; dat het dubbel spoor op de Zeeuw se he lijn eerst kan gelegd worden als het ver keer dit wettigtdat de exploitatie der lijn ZaandamAmsterdam nu reeds in te voeren, zoo goed als onmogelijk is, en dat, indien de concessie RotterdamMunster niet wordt uit gevoerd, het gestorte waarborg-kapitaal ter beschikking van den staat blijft. DUN HAAG, 18 Januari 1877. Z. M. de Koning heeft gisteren middag een bezoek van rouwbeklag aan Prins en Prinses zu IVied op het huis »<!e Pauw" gebracht. Z. M. de Koning heeft den Italiaanschen tooneelspeler Ernesto Rossi bij zijn bezoek op het I.oo ook een prachtig zilveren theeservies vereerd. De beide zonen van UIL DD. IUI, Prins en Prinses zu Wied verkeerden heden in eonen zeur gunstigen toestand. De nacht is rustig vooi bijgegaan. SCHIEDAM, IS Januari 1877. In de zaak van J. W. alhier, heeft het Gerechtshof te 's Gravenhage gelast dat den 30 dezer een uader getuigen vei hoor zal plaats hebben. Do vormelijke herstelling der goede be trekkingen tusschen Nederland en Venezuela laat nog steeds op zich wachten. Bij voort during bestaat er echter ook van de zijde van Venezuela toenadering. De gespannen toestand is geheel geweken. De Minister van Binnenl. Zaken heeft naar aanleiding van de te Altona uitgebroken runderpest per telegraaf bevolen deu invoer vau runderen of voorwerpen, daarvan afkomstig, niet toe te laten en alle reeds gegeven verloven jn te trekken. De Min. van Financiën heeft aan de Eerste Kamer wederom eenige nieuwe meedeelingen gedaan aangaande zijn plannen van belasting herziening. De Minister geeft de.verzekering, dat een herzieuiug van de patentwet, juist zooals zij in het verslag der Kamer gewenscht wordt, ontworpen is en weldra gereed zal komen, dat een herziening der personeele belas ting wordt bearbeid en reeds zeer verre gevor derd is, dat over liet ontwerp tot herziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen thans bet gevoelen wordt inge wonnen van de colleges van Ged. Staten en dat andere ontwerpen tot herziening van belastingwetten zijn ter band genomen. De Minister vleit zich, dat die verschillende voor stellen waai bij dan vanzelf de herziening of afschaiiing van verbruiksbelastingen terspiake komt, alle nog in deze zitting bij de Vertegen woordiging zullen kunnen ingezonden worden. Volgens een teiegiam uit Bern zijn at de Nedeilandsche koloniën, bei-evens die van Spanje, Brazilië, Ceylon, Straits-Settlements, Labuan, Trinidad, Britsch-Guyana, de Bermu- das-eilanden en Mauritius met 1 Juli in het internationaal postverkeer opgenomen. Hong kong en Japan treden terstond tge. De Keizerlijke Academie van weten schappen te Petersburg heeft bij gelegenheid dei* viering van haar '150jarig bestaan o. a. in de klasse der historie en phiiologie tot eere- jid benoemd Dr. Kern, hoogleeraar te Leiden. De heer J. J. van Kerkwijk geeft in de 2f. B. Gt. van gisteren eenige belangrijke beschou wingen ten beste over sde Nederlandsche Staat en de particuliere Spoorwegmaatschappijen." Htj tracht aan te toonen, dat na een tat van- milüoenen te hebben besteed, nog geen vol doend nut van onze spoorwegen wordt ge trokken. Hij wil daarom dat de Slaat die spoorwegen naaste, welke noodig zijn om de voornaamste gedeelten des lands in directe gemeenschap te brengen met de middelpunten van handel en verkeer. Naar gelang de be doelde spoorwegen worden genaast, moeten zij voorloopig geëxploiteerd worden door de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. Zijn zij allen eens genaast, zegt de heer van Kerkwijk, dan behomt het contract met de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoor wegen zoodanig te worden gewijzigd, dat die Maatschappij niets anders is dan de agent, de zetbaas der Regoering, en in zake van tarieven, het aantal treinen enz., geheel de bevelen der Regoering moet opvolgennatuurlijk tegen waarborging eener goede belooning. Zou liet evenwel niet beter zijnvraagt de geachte schrijver ten slotte, om alsdan een stap verder te doen, en over te gaan tot Staatsexploitatie? De A. O. ontkent, dat de heer de Roo of eenig ander officier in aanmerking zal komen voor de betrekking van secr.-generaal bij liet Departement van Oorlog. Bij de op treding van den tegenwoordigeu Minister is besloten, aan geen militairen deze betrekking meer op te dragen. liet Vaderland berichtdat uit de thans georganiseei do liberale partij in de Tweede Kamer zich, nevens den leader Kappeyne, oen permanent comité fan advies uit alle fraction dier partij heeft gevormdbestaande uit de heeren Blussé. van de Putte, do Tries, Smidt en du Roo. Ia de maand December maakten van den Nieuwen Waterweg van Rotterdam naar Zee gebruik: uit zee 195 stoom- en 27 zeilschepen; naar zee 221 stoom- eu 407 zeilschepen, te zamen 410 stoom- en 434 zeilschepen; in het geheel 410 schepen, tegen 78 van het Yoorn- sche Kanaal. In het jaar '1876 maakten van dezen weg gebruik: 7367 zeeschepen, metende 0,909,4b5 kub. meter, tegen 1240 zeeschepen, meteude 1,727,991 kub. meter, van het Voornsche Kanaal; een eu ander zonder de vischschepen. Met iubegripder vischschepen gingen in'1876 langs den nieuwen weg 9004 schepen, meteude 7,126,466 kub. meter; langs het Voorusche Kanaal 12S2 schepen, metende 1,735,182 kub. meter. Op 27 Januari zal in een buitengewone vergadering' van de onderwijzers-gezelschappen uit alle districten iu de provincie Groningen, in de hoofdplaats der Provincie te houden, in behandeling wouleu geuimien het rapport eener Commissie iu zake het aanhangige ontwerp van wet op het lager onderwijs. Ook do afd. Giouiiigen van Volksonderwijs zal op '19 Januari bijeenkomenten einde over het ont werp te beraadslagen. Do onteigeningen voor den spoorweg LeidenWoei den ondervinden veel tegenwer king, doorHle samenspanning der belangheb bende eigenaren, die zich dau ook iu eenige gemeenten, zonuls bekend is, tot een bond hebben gevormd, om boogero cischen te-wil len stellen. "Voor twee gemeenten Zoetervvoude eu Hazerswomle zijn verdere ondei handelingen opgegeven, en de onleigeningszaken voor dio- gemecuten in handen van een advocaat gesteld. Iu het Utr. Volksblad vestigt Autodidac- tus de aandacht op de uitvinding van een thans 74jaiig man, dio, indien ze bekend werd en proefondervindelijk practisch bleek, van onbe rekenbaar nut zou kunnen zijn. Het geldt nl. liet aanwenden van een tot hieitoe niet ge bezigde natuurkracht, door het voortbewegen van een vloeistof op een horizontaal vlak. Het zou inderdaad, te betreuren zijnals deze uit vinding misschien van evenveel waarde als Watt's ontdekking voor de wetenschap en industrie verloren ging. Een jaar geleden besloot het bestuur van Natura Artis Uar/istra de kunstmatige visch- teelt op uitgebreide schaal te staken en enkel tot proeve voor de leden en bezoekers van i Artis op kleine schaal vischeieren te ontwikkelen. 1 Be inriciiting voor kunstmatige vischteelt te Velp leverde voor Staatskosten genoeg jonge •zalmpjes en zalmforellen om de binnenlandsche wateren te bevolken. De annluvoeking te Velp echter gevaar loopende te worden gestaakt, be sloot Artis, met hot oog op het algemeen belang de kweeking op groote schaal weder te hervatten. De vorige week worden dus uit Freibuig, in Baden, ongeveer een half millioen zalmeieren, tusschen vochtig mos gelegd in donzen, naar hier uvergebtacht. Het zachte winterweder was voor do overbrenging hoogst gtufstig, zoodat de thans gekweekte'eieren iu bijzonder gunstigen staat vei koeren. De eieren zijn geleverd door de groote visch- kweekerij, bestuurd door deu heer Schuster, burgemeester van Freiburg. Tweo zalen werden ingericht voor de kweek. De ontwikkeling heeft plaats in zuiver duinwater, dat door middel van afvoer langs kleine verlaten altijd strooinende gehouden wordt en zoo over en door de zeefjes spoelt, waarop de eieren I liggen. Deze zeven zijn van lijn ij ze rd raad of van giazen staafjes. Het tijdstip waarop de visclijes I zooverre zullen zijn ontwikkeld, dat zij kunnen I worden vrijgelaten in dn rivier, valt in de eerste dagen van Maart. Voor die ontwikkeling tot 1 eene grootte van ongeveer 2 centimeter zijn 5G dagen noodig. Nu leeds komen er eieren uit. Een bezoek in de juist opengestelde zalen, waar deze diertjes bij duizenden ontwikkelen, is zeer belangwekkend. Het is evenwel hoogst treurig, dat zooveel zorg en offers ter wille der vischteelt het minst beiooud worden door hen, die allereerst bij haai' belang hebben, door de visschers zeiven. Voor beelden bestaan, dat manden vol eenjarige zalmp jes ter markt gebracht zijn eu te koop aanga-* boden als'n vreemd sooit spiering. Gezwegen nog van het twintigvoud honger be drag, dat die visch," ontwikkeld, vei tegenwoor digeu zou, worden duizenden, uitgegeven voor rivierbevuiking, zoo met één slag vernietigd Met fijne sleepnetten worden hier en daar door visschers rivieren en vaarten afgevischt, dio kunstmatig bevolkt zijn met jonge zalmen ea foi ellen. Opzettelijk of onwetend gebruiken zij de kostbaarste jonge visch tot aas, terwijl dan nog het soort, dat te klein is, wordt uitgeschoten en als onnut vuil weggeworpen. Nog oulangs maakten wij melding van zulk eén feit. Werden de vischjes weder iu het water geworpen, zij zouden weidra een kapitaal vertegenwoordigen, aan waarde groot genoeg om hen en de hunnen jaren lang te voeden, die er zoo roekeloos mede handelen. Oordeelkundige wetten tot bescherming vau jonge visch blijken wel een dringende behoefte. In den staat fuwa bevindt zich eene gemeente van socialisten of liever communisten. Zij bewoont een stieek Amaua geheeten, op 120 uren afstand van Davenpmt en telt '1450 leden. Dezen, meest van Duitschen oorsprong, hebben alles met elkander gemeen en gevoelen zich zeer gelukkig, wat vooral daaiaan te dan ken is, dat do gemeente ryk is. Zichzelveu betitelen zij met den naam van ware broe ders der ingeving. Ilun geestelijk hoofd of profetes is eene vrouw van 80 jaren.- {Kerk Gt.) Delft. Bij de op gisteren gehouden ver kiezing vau een lid vau den Gemeenteraad is

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2