den'16 December 1876 bij het Departement van .Oorlog in Neder!, Indie bericht was inge komen. (83ste vervolg.) Onder de opgave van bileven geadres seerd aan onbekenden, over de 2e helft der maand December 1S76, welke aan het Post kantoor te Botterdam schriftelijk door geadres seerden of afzenders kunnen gereclameerd wor den, komt o. n. voor M. Iloogendam te Maas land. De Vereeniging Hot Witte Kruis te Am sterdam heeft aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal een adres gelicht, om te bevorderen dat in de wet op het lager ouderwijs worde opgenomen: 1. dat aan de aanstaande onder wijzers en onderwijzeressen op allo kweek- en normaalscholen voldoend onderricht gegeven worde in ontleedkunde en natuurleer (physiolo- gie) van den meusch, tot recht begrip van de algomoene waarheden der gezondheidsleer; 2. dat do onderwijzers cn onderwijzeressen, nlvo- rens eene akte tot hot geven van onderwijs te ontvangen, moeten toonen van de algemeene waarheden der gezondheidsleer grondige denk beelden te hebben, om die niet alleen in hunne - scholen in praktijk to brengen, maar ook op de scholen aan de leerlingen mode te doelen; 3. dat op de scholen voor lager onderwijs en op herhalingsscholen de kennis van do algemeene waarheden der gezondheidsleer door het gebruik van geschikte leerboeken worde verspreid. Aan het Mailoverzlcht van het A.lg, Bagbl. van Keil. India ontleenen wij het volgende: De telegrafische gemeenschap met Europa is thans weder in orde. Uit Atsjin is weinig te tclcgrafceren. Het schijntdat cr weder een tocht op vijandelijk gebied wordt voorbereid. De radja van Siinparag-Olim heeft ons teleur gesteld door niet naar Kotta-Radja, maar naar de bergen in zijn land te gaan. Wij vonden in een brief van het Bat. Ilnndb. vermeld, dat. dit geweien moet worden aan onhandigheid van den ass.-res. van Edi, die de eerste onder handelingen voor zijn rekening kreeg. De ass.- res. van Pedir, de Scheemaker, is nu nnar Simpang-Oüm gegaan en zou don radja een ultimatum vanvier dagen hebben gesteld. Dezelfde berichtgever spreekt van plunder tochten door de troepen van onzen bondge noot van Pasei begonnen, waardoor de politiek van vertrouwen inboezemen voor ons ia Sirn- pang-Oiim onmogelijk wordt. De eerste tijdingen van de plotselinge hartelijke onderwerping van Simpang-Olim en zijn vorst, waren toch ook een weinig al te fraai 1 Zekere 13jarige knaap, Ehaden Tegoe, die zijn grootvader vergezeld Had, toen deze den eersten brief van generaal van Swieten naar den Sultan van Atsjin over bracht en tot loon door dezen vermoord word, is thans door Pedirsche tussclienkornst verlost. Dit bericht werd overgeseind, en wordt in de Javnschn Ct. van gisteren herhaald. De jongen is reeds hier te Batavia gekomen en het is gebleken, dat liet verblijf in Atsjin niet ont- 4 wikkelend op hem gewerkt heeft, en dat hij slechts weinig belangstelling waard is. Omtrent hutgeen echter belangrijk in liet feit is, de wijze 'jiamel. waarop onze bondgenoot de Radja van Pöilir den knaap uit de macht van Pangliina Polim heeft losgekregen, vermeldt het rapport van den opperbevelhebber niets. Aangaande den toestand te Atsjin meldt 'de Minister van Koloniën in zijn antwoord aan de" Eerste Kamer het volgende: »De berichten van den laatsten tijd zijn niet ongunstig, in zooverre als zij minder dan vroegere berichten van vijandelijke aanvallen en van versterking der vijandelijke strijdkrachten door hulptroepen uit de kuststaten, en meer van gebrek aan voedingsmiddelen bij den vijand gewagen. Het is bekeud, dat de krijgsverrichtingen van het - vorige jaar het isolement des vijands beoogden. "Wellicht mag men zich vleien, dat dit doel i gedeeltelijk bereikt is eu dat het geheel be reikt zal worden, wanneer aan het bekende opcratioplan van wijlen den generaabmajoor Pel volledige uitvoering zal gegeven zijn." De heer ,van Bnurnhaucr, voorzitter der Nederlandsclie hoofdcommissie te Philadelphia schrijft in de Laniïb. Ct. het volgende. »De hotel's, ingezonden door de Iloll, maat schappij van landbouw, In glazen flessehen geslo ten door kurken stoppen, die met lak bedekt waren en die reeds een halfjaar te voren waren verzonden, waren niet alleen bij een temperatuur vau 42 gr. C., die wij gedurende eenigo weken te Philadelphia hebben gehad, geheel en al vloeibaar, maar daarenboven bleek het bij de opening dat ze volkomen raus waren.... »Dc Deenselic boter die op de wijze der ver duurzaamde groenten cn vleozen in toegesol- deerdo blikken bussen was ingezonden, bleek niet alleen volkomen onbedorven, maar daarenboven zoo hard en vast, dat zc de algemeene bewonde ring der juryleden tot zich trok". Eenigo later deerde Ilollandsche maatschappij ingezonden monsters boter, welke niet aan die ongunstige omstandighedeu waren blootgesteld, zijn goed gebleven eu hebben van de jury van appèl eoue medaille verkregen. De Laiidhoiuo-couranl teekent hierbij aan, dat hetgeen nauwelijks te gelooven scheen niette min gebeurd is, namelijk dat de Ilollandsche maatschappij om de eenheid en fraaiheid harer uitstalling niet te verbroken, hare boter in flessehen gezonden heeft, terwijl a priori mocht wordenaangenomen, dat zij niet goed meer wezen kon. De hoop blijft nu nog over, dat de lieer v. B. aan zijne jury-medeleden heeft op gemerkt, dat, wij in ons land niet gewoon zijn otn onze boter in glazen llesschou in den handel te brengen. Omtrent de Deensche boter wordt nog opge- rneikt dat deze, blijkens een ingesteld onderzoek op twee blikjes dier boter van Java afkomstig, de hardheid daarvan te danken schijnt te zijn aan inmenging van talk of ecnig ander vet, dat er niet in behoort. De redactie der Land- louw-cour ant-\s zelve in het bezit van twee blikjes te Philadelphia bekroonde boter, het eeno bevat tende Deensche, liet andere Ilollandsche boter. Zij stelt zich voor die beide monsters in tegenwoordigheid vau getuigen te openen en zo te zenden aan den directeur van het proef station te Wageningen, die ze iu 't algemeen belang wel zal willen onderzoeken. De invoer van verscli vleeseh uit Amerika in Eugeland neemt gestadig toe. In de maand October van het vorige jaar werden gemiddeld per week IOÜO geslachte Hinderen uit Amerika (Illinois) nnar Groot-Brittanje vei scheept. Maar sedert is er de invoer nog aanzienlijk grooter geworden. Zoo hebbende handelaren te Liver pool de vorige week niet minder dan 700,000 kilo's vleeseh afkomstig vau 3000 ossen, ont vangen. Deze hoeveelheid werd door drie stoom- booten aangebracht. Dat de prijzen vau het Amerikaausche versch vleeseh aanzienlijk goed- kooper zijn dan van het vee iu Engeland of het vasteland van Em opa, is bekend. Doch hier komt bij, dat du kwaliteit gezegd wordt beter te zijn dan vau de rundeion die gemid deld iu Engeland geslacht worden. Omtrent het zoogenaamd hardglas worden in den laatsten tijd onrustwekkende dingen ver teld. De een heeft, terwijl hij poogde eenigo aangekleefde korrels suiker te verwijderen, zijn bierglas in splhiteis zien springen, een ander heelt een glas, waarin hij kokend water schonk, met eene ontploffing door de kamer zien vliegen, bij een derde zou het glas, zonder eenige be kende ooraak, van zelf uit eikander gespat zijn. Men zou eindigen niet ieder voorwerp van hardglas als eene soort van heische machine te gaan beschouwen! Zontler dat wij eenige reden hebben om voor de Lcerdamsche firma Jeekel en Co. partij te trekken, moeten wij tegen voorbarige yeroor- deeling vnn dit Nederlandsclie fabrikant waa schuwen. Er schijnt nagemaakt hardglas'; omloop te 55jjnAan de redactie van de Zwoltc, Ot. werd o. a. een gebroken voorwerp vertoon dat, waarschijnlijk vau Duilsche afkomst nva dnni er een merk op geplakt was bevattem het woord har Tg las. ZwCt.) Van de knapen, ontsnapt uit de kolos Ncderi. - Mettray, zijn de twee eersten ze; spoedig uit eigen beweging teruggekeerd en beide anderen door de politie teruggebrach Betreffende de effectentrommel vau de gemeente-ontvanger te Vriezen veen schrijft me aan de Fr. Z. O. het volgende: Terwijl ee ingezeten uit deze gemeente bezig was met iu halen van hout vau een. stuk grond, in de or middellijke nabijheid der woning van den mcentc-ontvnnger gelegen, werd zijn aandacl getrokken door een voorwerp, hetwelk aanvan kelijk door hem voor een cendeunest werd aar geziendoch'dat bij onderzoek bleek een blikke: trommel te zijn, gevuld met papieren. Ver moedeude dat deze trommel de vermiste effet teudoos was van den gemeente-ontvanger, wet zij onmiddellijk naar diens woning overgebracl en voor de vermiste doos herkend. Met uitzon dering van do contanten, een inschrijving 4p'Ct Werkel. Schuld ten uame der gemeente Yrie zenvoeo, groot f500, eu verschillende ingewis selde coupons, zijn, voor zoover men heef kunnen nagaan, al de stukken (hypothecair inschrijvingen, schuldbekentenissen enz.) ia dt doos aanwezig. De met geweid opeugebrokci en stuk getrokken trommel was verborgen i: het water onder een weinig rijsde papieie: waren r.at, Men schrijft uit Emmen van 17 dezer: Aan de grenzen, nog even op Nederlandse!] grondgebied moet tusscheu rijks-ambtenaren en eenige smokkelaars, een ernstig geveeld hebben plaats gehad. Men zegt, dat een bekend sluiker, wonende in de provincie Groningen, doodelijk gekwetst is. Den Haag. Op liet zestal ter beroeping van een predikant bij de Hervormde gemeente alhier voor de vacature van den heer van den Broekzijn geplaatst de predikantenH. \V. Creutzberg te Schiedam; E. E. Gewin Bz. te AbcoudeW. J. Immink te Amersfoort;'— G. A. Kademaker te Dordrecht;Ph. S. van lloukel te Amsterdam;cn .T. A. de Vlieger te Katwijk a/Zee.. Wateringen. Bij een alhier gehouden veiling eener huizingc, werd onder de verkoops conditiën de bepaling opgenomen, dat in hei te veilen pand, ten eeuwige dage geen tapperij, herberg, kroeg of sterkon dranknering zal mogen gehouden worden. Katwijk aan Zee, Het visschen naar de twee lijken in het Oegstgeesche kanaal heeft tot geen gewouscht resultaat geleid zoodat men spoedig tot een ander vermoeden is gekomen, Men meent namelijk dat de beide echtelieden, omtrent wie allerlei geruchten loopen, door hot achterlaten van het'bewuste briefje des te meer lijtl'on gelegenheid hebben getracht te vinden zich uit dc voeten te maken. Zwolle. Do heer Blainoupikeur der manége alljier, hoeft met den heer M. een weddenschap aangegaan van f25, om te paard in 29 n 30 minuten van het hotel »<Ic 1 Provinciën" alhier, tot voor de Buitensociëteit tu Kampen tc rijden. Do heer B. vertrok van hier Zondagmiddag' tc Ï.'IO ure en arriveerde ter bestemder plaatse teu 1.39/j ure, dus in 29Ztminuut. Wanneer hij halfweg geen bittertje had gebruikt, zo» hij lrct traject (3 uren gaans) binnen 25 minuten hebben afgelegd. liet spoor doet er 20 minuten over. Deventer. De politie alhier heeft de Hand gelegd "op. eentroepje jongens van 9-tot Irz

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2