A"., IK? oeiisdaa; 31 i Januari. A?. 4083. Versclijiit flatelijts, litpMrd Einslas. Bnitenlauiscis BericSten. 'l#u TD ©n xl 3D ertigste J aar sau CO!) Abonnementsprijs, per kwartaal f 1.85, Franco per post, door het geheele Rijk - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BUmSilUz MABKT, K, 124. Advertentieprijs: van 110 gewone regels. 1.' 0. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal, plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. E N G E L A N I). Volgons eene particuliere depêche uit Kon- stautiuopel, heeft de Porte, ingevolge den raad van Frankrijk en Oostenrijk, Servie en Monte negro uitgenoodigd, afgevaardigden te zenden om over den vrede te onderhandelen. De Porte heeft eene algemeene ontwapening bevolen van de burgerlijke bevolking, behoudens enkele kleine uitzonderingen. Te Glasgow is Donderdag 11. 't aldaar voor den dichter Robei t Burns opgericht stand beeld onthuld. Ten gevolge van de uitbreiding der vee ziekte in Duitschland heeft de Geheime Raad op 27 dezer verboden den invoer van vee, reuzel, hooihuiden, horens, klauwen en vleesch, zoowel uit Duitschland als uit België. De Times bevat een belangrijk artikel, waarin Gordon, thans in dienst van den Khedive, om zijn talenten warm wordt aanbevolen voor de betrekking van gouverneur van Bulgarije. Treurige berichten komen uit Britsch- ludië. Professor Monier Williams beschreef hoe de stad Madras is opgevuld met duizenden hougeiende schepsels, die om de rijstmag.uijnen zwerven en, daar zij niet durven stelen, zich vergenoegen met uit 't zand eenige verstrooide korrels op te delven. Ook aan veevoeder ont breekt 't geheel in-de benarde provinciën, zoo dat de inlanders hun buffels, te uitgemergeld om te werken, voor 2 shillings per stuk ver- koopen. Men kan denken hoe nijpend de nood is, wanneer de Hindoe voor zulk eene kleinig heid afstand doet van 't bij hem zoo geheiligde dier: bet rund. Ook cholera heeft zich reeds vertoond. De Londensche bladen bevatten het vol gende bericht uit Kaapstad, van 2 dezer: Luidens tijdingen uit de Tiansvaal, beweren de Transvaalsche vrijwilligers eene overwinning te hebben behaald te Majneet-hoogte, waarbij 50 Kaffers gedood werden. Een Engelsch geestelijke te Leydenburg heeft een piotest in 't licht gegeven tegen de bejege ning van inlanders in de Tiausvaal. Hij be weert dat alle gevangen vrouwen en kinderen naar Pretoria worden gezondenom voor den tijd van vijf jaren aan de boeren te worden weggegeven als arbeiders. De gedragslyu van President Brand in Enge land wordt door den Volksraad goedgekeurd. Het openen van de internationale tentoon stelling in de Kaapstad is tot 15 'Maart uit gesteld. F K A 5 K It IJ K. Het gerucht, den 27 dezer ter beurze ver spreid, volgens hetwelk de Paus zou zijn over leden, wordt tegengesproken. Integendeel verzekert een telegram van 27 dezer uit Rome, dat de .Paus den volgenden dag weer audiëntie zou verleenen. Volgens de Pressa kan men binnenkort een manifest van "den graaf Ide Chambord te gemoet zien. J De Fransche ministeri'vau landbouw en koophandeloverwegende, b. a. dat de run derpest zich heeft vertoond in veischeidene plaatsen van Pruisenvoornamelijk te Berlijn en dat zij eveneens is verschenen op de Eugel- sche markt, waar zij is ingevoerd door een transport vee uit Duitschland en te Hamburg ingeladen, heeft den in- en doorvoer in Frankrijk verboden van alle nuidvee van het steppemas, alsmede van versche huiden en andere versche bestanddeelen van zoodanige diereu. Hetzelfde verbod is van toepassing op alle soorten van rundvee, schapen en geiten alsmede op hun versche huiden en verscluj bestanddeelen af komstig uit Duitschland, Engeland,-Oostenrijk, Hongarije, Rusland, de Dffidau-votslendomtnen en Turkije. j De invoer van genoemde dieren uit andere landstreken dan de zooevea gernelc'e blijft ge- oorloofdbehoudpnsJeerr-nauwkeurig onderzoek naar den gezondheidstoestand van het vee door een veeai tsenijkundige en alleen over de douane- bureaux te Tourcoing, Jeumont, Givet, Verrières de Joux, Bellegarde, Modane, Brianpon, Nice en Maiseille. Vee uit Algerië en Spanje af komstig is van deze bepaliugen vrijgesteld, De Dien Public bevestigt liet bericht van dun Parijsehon correspondent van Daily News omtrent oneei.igheid tusscheu Jules Simon en Decazes en voegt er bij, dat zoo Decazes aftreedt, Jules Simon de portefeuille - van Buitenlaudsche Zaken zal overnemen en die \an Binnenlaudsche Zaken aan Bardoux zal worden opgedragen. De werküedeu te Bordeaux hebben een inschrijving geopend, ten einde op de plek, waar thans de Tuilerieën stauu, een gedeukteeken op te richten ter herinnering aan de held haftige verdediging van Parijs. Tegen het oi gaan van Rochefort Zes droit de Vhomme is voor de 11e maal een vervolging ingesteld. Ook Deneinarkeu zal waarschijnlijk niet officieel deelnemen aan de aanstaande Parijsche tentoonstelling. De verkoop van schilderijen en schetsen van Diaz is afgeloopen; de opbrengst bedroeg 236,SÜÜ frs. O OSTENKIJ K. De Monta'jsrevue deelt mede, dat de aange kondigde Russische nota een geheel nieuw tijdperk opent in de Oostersclie kwestie; de vraag toch is of de Europeesche Mogendheden zullen besluiten aan de meeningen op de con ferentie uitgedrukt, slechts een platonisch karakter toe te kennenof tot een sterkeren drang ten opzichte van de Porte over te gaan. Is het eerste het geval, dan geraakt de zaak op de lange baan; in het laatste moet men denken aan een verder zelfstandig optreden van Rusland. In elk geval, zegt de Montagsrewe, moet de Porte zich haasten, wanneer zij door de uitvoering van de constitutie en door het spoedig sluiten van den vrede met Servië en Montenegro aan het zonder twijlel door Ruslaud voorgenomen optreden elk motief wil ontnemen. Het gevaar van een oorlog staat wel niet on middellijk voer de deur, maar zeker is het, dat 't alleen bij groote krachtsinspanning kan ge lukken de wolken aan den horizon weg te vagen. In de Wiener Abendpost van 23 dezer komt op een zeer in het oogvallende plaats een brief uit ,St. Petersburg voor waariu deze zinsnede staat: ïToen de Keizerin Moskou zich uitliet over den politieken toestand was tus scheu de zes groote mogendheden nog geen overeenstemming verkregen. Thans zijn de om standigheden geheel anders. De groote mogend heden zijn het eens over haar eisrhen aan de Porte en de Sultan heeft een constitutie afge kondigd, van welker invoering men 'eenig resultaat kan verwachten. Er kan daarom van een eenzijdige oorlogsverklaring geen sprake meer zijn". liet zonderlinge van deze rede- ueering springt dadelijk in het oog. 1> DIT SC ILL AND. Tengevolge van de toepassing der Deut sche kloosterwet zijn uil het aartsdiocees Keulen 600 ordeleden, waaronder '120 priesters, die de andere geestelijken behulpzaam waren in de geestelijke verzorging der gemeenten, naar eldeis \ei trokken. De runderpest vertoont zich in Pruisen meer en meer. De Meichsanzeiger erkent dat het aantal besmette plaatsen sterk is toegenomen, en schrijft het ontstaau der besmetting toe aan een en dezelfde bron, nl. de binnensmokkeling van besmet rundvee over de Russische grenzen naar Rosberg bij Beuthen in Opper-Silezië. De regeeriug hoopt nu door krachtige maatregelen het kwaad meester te worden en zendt daartoe militaire krachten naar de besmette plaatsen om die zoo scherp mogelijk af te sluiten, ter wijl de buitenlandsche grenzen mat de grootste gestreugheid wordeu bewaakt; de Silezische grenzen zijn vooral met een sterke militaire macht bezet. Ook is naar aanleiding \an het uitbreken der runderpest iu Altona een speciale rijkscommissaris voor de Pruisische provincies Sleeswijk, Holstein eu Hannover en voor het gebied van Oldenburg, Hamburg en Lubeck aangesteld, om voor eenheid iu de door de plaatselijke autoriteiten te nemen maatregelen te zorgen. B E L 6 I E. Er heerscht te Gent een levendige agitatie en er had den 28 dezer eene demonstratie tegen het ministerie plaats bij de opvoering van de »Muelte de Portici". Er werd den 29 dezer een groote meting gehouden. De Nord, sprekende van de mogelijkheid, dat Turkije den vrede sluit met Servie en Mon tenegro, zegt dat de oorlog die beiden tegen

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 1