ring acht het niet wenschelijk, die invoering en de daarmede verbonden bepalingen tot ■wering van vreemde koperen, bronzen en nikkel- munten uit te stellen tot de nadere regeling der andere doelen van het muntstelsel. Daarna zijn de afdeelingen samengesteld en zijn door deze benoemd tot voorzitters de heeren de Vries, de Roo, Kappevne van de Coppello, Fransen van de Putte en Messchert van Vollen hoven. Een bij de Regeering ontvangen telegram uit Atsjin behelst het volgende: De bij Koerong Raja gedebarkeerde kolonne i?, zonder tegenstand, over het gebergte ge trokken en heeft zich in den morgen van den 28 Januari vereonigd met de kolonne onder kolonel van der Heijden. De paniek van den vijand is daardoor ver meerderd. Geheel Lnmnga is den 29 Januari verlaten gevonden. Den 30 Januari zijn de troepen opgerukt naar Lambada, waar vroeger het 8o bataljon het hoofd stootte. De versterking is, na hevigen tegenstand genomen en bezet, •waarbij '12 stukken zijn veroverd. Aan onze zijde zijn 10 militairen gewond en 4 gesneuveld. De gezondheidstoestand is gunstig. SCHIEDAM, 5 Februari 1877. Verslag van het verhandelde in de vet'gade- ling van liet Alhier gevestigde Departement der Maatschappij »Tot nut van 't Algemeen," gehouden den 2 Februari 1877. 1. Notulen der vorige vergadering goedge keurd. 2. Missive van den heer dr. L. J. DelBaere, houdende berient dat de benoeming tot be stuurder des ,Departements door hem niet wordt aangenomen. 3. Missiven van de boeren A. Schieveen, ,-E. Elzevier Dom en J. J. Vormer, de mede- deeling bevattende, dat de benoeming tot Com missaris der Spaarbank door hen wordt aan genomen. A, Missive van den lieer A. Schieveen daarbij kennis gevende, dat hij de betrekking van Directeur der Bewaarscholen niet aanneemt. De missiven sub 23 en allen voor kennisgeving aangenomen. 5. Voorstellen en balloteeren van Leden. De voorgestelde aaugenomen. G. Voordracht ter benoeming van een Direc teur der Uewaarscholeu. 6. Als zoodanig gekozen de heer D. F. W. Prins. 7. Voordracht ter benoeming van een be stuurder der Muziekschool (afd. Zangklassen). Tot Directeur herbenoemd de heer J. J. G. Nolet. S. Voordracht ter benoeming van een bestuur der des Departernents. Bij herstemming tot bestuurder gekozen de heer B. Hulst. De benoemde, ter vergadering tegenwoordig, verklaarde, die benoeming niet aan te nemen. Besloten in eenc volgende vergadering, wan neer door bet bestuur eene nieuwe voordracht zal ziju ingediend, tut eene nieuwe benoeming over te gaan. 9. Verslag en tekening en verantwoording der Muziekschool (aid. Znngkiasseu) over 1S7G. Verslag voor kennisgeving aangenomen en rekening goedgekeurd. iü. Missive G. Gips Zonen, houdende aanvrage ter bokoming der door de Maatschappij ingestelde medaille, ten behoeve van Gerrit van ElTeren, die gedurende 50 achtereenvolgende jaren bij hare firma in dienst is geweest. Besloten deze missive te stellen in handen eener commissie, bestaande uit de heeren B. Hulst en mr. C. F. A. Knijlï, ten fine van onderzoek en rapport. 11. Missive van het departement Koog Zaandijk daarbij voorstellende om van de be voegdheid, in Art. 18 der wet omschreven, gebruik te maken, door zich tot het hoofdbe stuur der Maatschappij te wenden, met het verzoek om zoo spoedig mogelijk eene buiten gewone algemeene vergadering te beleggen ter bespreking van het ontwerp van wet op liet lager onderwijs. Besloten, in verband met eene te dier zake ingekomen missive van het hoofdbestuur, de missive van het departement Koog—Zaandijk voor kennisgeving aan te nemen. '12. Nadere deliberatie over de aanhangige missive der Commissie voor do Volksvoorlezingen. Na langdurige discussie op-voorstel van het bestuur besloten, doze zaak opnieuw aan te houden, teneinde in de vergadering, te houden in de maand A pi iltot de bouoeming eener nieuwe commissie voordie instelling over te gaan. Zondag jl. werd door den beer W. H. Kühne, organist van ds kerk van den II. Joannes den Dooper aan de Lange Haven alhier, her dacht de vijfentwintigjaiige vervulling zijnet- betrekking als zoodanig. De leden van bet koor den jubilaris blijk willende geven van hunne belangstelling, had den het koor op smaakvolle wijze doen ver sieren met levend groendeden den heer Kühne te 10'A uie per rijtuig afhalen en werd hij aan den ingang der kerk door eene com missie uit hun midden ontvangen en naar het koor geleid. Na afloop van de Hoogmis werd de jubilaris weder per rijtuig naar de pastoi ie aan de Hoog straat gebracht, waar heeren Kerkmeesteien hem huu opwachting maukteu en na eeu harte lijke toespraak bij monde van den voorzitter, den Eeiw. lieer F. W. van Wees, pastoor van genoemde kerk, den heer Kühne een geschenk aanboden. Zichtbaar aangedaan betuigde de jubilaris daarvoor in hartelijke" bewoordingen zijn dank. Na zich eenige oogenbbkken met heeren Kerk meeste re n te hebben onderhouden, werd de jubilaris naar zijn woning gebracht, waai de koorleden hem bij monde van een hunuer huntte gelukwensclien kwamen aanbieden en hem levens als blijk van hoogachting en waar- deeriug een geschenk vereerden. Deze verras sing trof den jubilaris dermate, dat hij schier geen woorden kon vinden om zijn erkentelijk heid uittedrukken. Ook van oud-leerlingen ontving de lieer Kühne geschenken en van verschillende corpo ration en stadgenooteu blijken van belangstelling, zoodat deze feestdag voor den jubilaris zeker steeds de aangenaamste herinneringen zal ver levendigen. Gisterenavond gaf «Schiedams Mannenkoor Orpheus" zijn tweede winter-conceit, onder leiding van zijn bekwamen directeur, den heer C. C. A. de "Vliegli. Een zeer talrijk en be schaafd publiek vulde de groote zaal vau Musis Sacrum. Welwillend hadden de heeren S. van Groningen van bier en II. Scbmitz van Rot terdam hunne modewei king toegezegd. De laatste, die door (ingesteldheid belet word over te komen werd echter door een ander vervan gen. Voor de hulpvaardigheid waarmede die lieer de vrij omvangrijke en niet gemakkelijke tenor-solopartij in Hansken van Gelder aan stonds op zich heeft willen nemen, zullen zeker alle leden van i Orpheus" hem recht dankbaar zijn. De heer van Gioningen (om bij de solisten te blijven) die door een groot deel van Schiedarns kunstminnend publiek onlangs mede op een concert mocht gehoord worden, en waardoor hij zijn naam als kunstenaar reeds dadelijk ook alhier zag gevestigdwist op I nieuw zijne talrijke toehoorders, door zijn meesterlijk pianospel, mede te slepen. Ziju «Impromptu" van Chopin, keurig net afge werkt en gevoelvol voorgedragen, zal vooial niet licht uit het geheugen gaan. En v nu een enkel woord over hetgeen ïOrpheus" zelf ten gehoore- bracht. Wij kun nen daarmede kort zijn. De meeste stukken werden gezongen zooals wij dat van «Orpheus" gewoon zijn, en waardoor do vcreeniging het aan zichzelve te danken heeft dat zij in Schie dam zoo gunstig bekend slaat. Voortreffelijk vooral klonk het «Avondlied" van Vei hulst en de »23e Psalm" van Schubert. Minder gunstig moet ons oordeel wezen over de uitvoering van i(h- compositie van haren Directeur sWo still ein Herz" enz- De vry inoeielijke modulatie van dat toonstuk, was waarschijnlijk oorzaak dat een paar malen het koor niet van onzuiverheid was vrij te pleiten, hetgeen te bejammeren was, omdat veel van de werkelyk schoone compo sitie hierdoor verloren ging- Deze kleine opmer king hebben wij durven maken, overtuigd dat «Orpheus" boog genoeg slaat op den trap der kunst om niet te willen, zooals sommige vereeni- gingen, dat men uitsluitend art altijd zal prijzen, ook dan wanneer werkelijk een op- of aan merking alleszins gegrond is. Op de naamlijst van correspondenten voor de Internationale Tuinbouw-Tentooustelling en het Congres in 1877 te Amsterdam te houden, vinden wij vermeld voor Schiedam de heer dr. C. J. Vaiilant en voor Maassluis de heer II. W. Vollenhoven van Daalen. In de correctioneele terechtzitting van het Gerechtshof te 's Hage .werd gisteren de Schiedamsche bouwmar W., ter zake van arg listige ontvreemding van een bankbiljet van f 1000 ten nadeele van de Schiedamsche Spooling*ereeniging tot een jaar celstiaf ver oordeeld. Üe Staats-Courant' van Zondag en Maan dag bevat de uoininatieve opgave van de Euro- peesche officieren, onderofficieren en soldaten, overleden na evacuatie uit Atsjin voor zooverre daaromtrent tot op den 22 Dec. 187G bij het Dep. van Oorlog in Ned. hul ie bericht was ingekomen (83ste vervolg) en de vervolgopgave van gesneuvelde en gewonde Europeesche mili tairen van de expeditionaire macht te Atsjin, sedert den 30 October 1876 (Siste vervolg.)- Onder de gewonden komt o. a. voor: J. P. Smith, geboren te Schiedam, le luit. bij het- regter 8e bat. bij het nemen eener vijandelijke linie van verstel kingen bij Katljoe, den 26 Sept. 1876, een houwwund in de linkerhand. De Staatscourant vau heden bevat de 85ste vervolg opgave van de Europeesche officieren onderofficieren en soldaten overleden na evacua tie uit Atsjin, voor zooverre daaromtrent tot- op den 30 December 1876 bij het departement van Oorlog in Nederl. Indie bericht was be komen. Omtrent de jongstgewoed hebbenden storm en plaatsgehad hebbende overstrooming, lezen wij nog het volgende De Eemspolder bij Ilunsingo is weder bijna droog. Men zegt, dat de reparatie kosten van den dijk de helft zuilen beloopen van 't geen hij gekost heeft. Op e'en stuk bout kort bij den Eemspolder is den rnan komen aamliyven die daarop 11 uren heeft doorgebrachtdoor genees kundige hulp mocht men slagen de levensgees ten weder op te wekken; bij behoorde tot de ekwipage vau een barkschip, komende van Hamburg; de overige ekwipage was, naar hij meende, verdronken; het schip was in de buiten Lauwere stukgeslagen. Aan don spoorweg nabij Haltent heelt mien, -nadat men van hot water bevrijd was, de gaten weder dichtgemaakt en hersteld; den 2 dezer zou de dienst weder hervat worden. Nu te Teiwispel het water weder tot liet gewone peil is teruggekeerd, is gebleken dat in de Veenpoldeis door het wegspoelen van turf en het instorten vau molens voor duizenden guldens schade is aangericht. Te Schiermonnikoog zijn un schei done gaten in den dijk geslagen, zoadat. de bewoners moes ten vluchten; het nieuwgebouwde- postschip is-

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2