A". 1877. Donderdag 15 Februari. 4094. m m Bniteilaiiiule Berichten. Bineilaaiute Bericlten. 1H en xi X> ertig-ste J a a r «r a n sr. &K* Abonnementsprijs, per kwartaal 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk - 2.50, Afzonderlijke nommers- 0.10. BUUKilV: MARKT, JB, ISA. SPAS .1 15. Te Madrid schijnt er kwestie te zijn, dat tusscheu de hooge regeering en de gemeentelijke overheden iu de provinciën Biscaye en Guipuz- coa eene overeenkomst tot stand zal komen op de volgende voorwaarden, die door de junta's voorgesteld en te Madrid aangenomen zijn Betaling van één enkele en' directe belasting; vorming en het onderhouden van een bataljon vrijwilligers voor iedere provincie, welke, voor 't geval van oorlog, ouder bevel van de regeering zotfden kuinen; autonomie op economisch en administratief gebied voor de Baskische provin ciën afzonderlijk. Volgens een gerucht zou onze vertegenwoor diger bij het hof van Italië voornemens zijn zijn ontslag intedienen, ter oorzake van de hevige aanvallen, waaraan de tegenwoordige Minister van Buitenlandscho Zaken, van deu eersten dag zijner benoeming af, van de zijde van het dagblad de Epoca bloot staat. D UIT SC II LAND. Wegens het uitbreken der runderpest te Gelsenkirchen, in de Pruisische Rijnprovincie is van regeeringswege het geheele stads en plattelandsdistrict Essen van besmetting verdacht verklaard. Alleen mag in de stad Es sen nog veemarkt worden gehouden. Uitvoer van rundvee uit het district mag alleen ee- O schieden bij speciale vergünning vau de politie. Elf gedeporteerden in Nieuw-Caledoniet wien het gelukt was een kleiue stoomboot mees ter te worden en daarmede het ruime sop in te gaan, zijn door een oorlogsschip vervolgd, ingehaald en naar de strafkolonie teruggebracht, ze zullen er nu voor een krijgsraad terecht staan. E N G E I A K D. Uit Londen wordt van 11 dezer gemeld dat 40 vischschuiteu worden vermüst met 200 visschers. De Regeering heeft twee schepen uitge zonden om in de Noordzee naar deze visch schuiteu te zoeken. F It A N K K ]J K. Een telegram uit St. Petersburg te Parijs ontvangen zegt, daf, de onderhandelingen met Servie worden voortgezet, dat men zich beijvert de moeilijkheden op te lossen en de vrede niet onmogelijk is. IJ E L G I E. De obligatiehouders van dén Prins llendrik- spoorweg te Brussel hebben tot de Luxemburg- sche Kamer een petitie gericht tegen het wets ontwerp betreffende dien spoorweg, AMERIKA. >e Kamer heeft het besluit van de ver- kieziugscommissie om de stemmen van Florida aan Hayes toe te kennen, verworpen. Dat be sluit blijft echter van kracht, aangezien het slechts kan vervallen tengevolge van een ge meenschappelijk votum der beide Kamers. liet congres heeft het tellen der stemmen voortgezet. Dit geschiedde in alphabetische volgorde. Tegen de stemmen van Louisiana werden bezwaren in het midden gebracht zoo wel van republikeinsche als van democratische zijde. Ten slotte werden zij in handen gesteld der verkiezingscommissie. TWEEDE KAMER DER STATEN'-GENERAAL Zitting van '13 "Februari. liet heden ingekomen wetsontwerp tot wijzi ging der kieswet zal worden gedrukt. Men verneemt, dat deze hoofd bepalingen o. a, erin voorkomen: 1. als regel wordt voorgesteld de creatie van enkele kiesdistricten; uitzondering daarop wordt gemaakt voor Amsterdam, Rotter dam, deu Ilaag en Utrecht; 2. algemeenecen susverlaging, met maximum voor het platteland vau f28. Tevens geeft het ontwerp ook stem recht aan capaciteiten tegen oenen lageren census. Aan de orde was de conclusie der commissie van enquêtte omtrent de koopvaardijvloot met de '17 voorgestelde punten. Door den heer van deu Berch van Heemstede werd echter voorge- steld om, zonder behandeling der afzonderlijke puuteu, met dankbetuiging aau de commissie en aan allen die medegewerkt hebben tot dit uitstekend rapport, dit aau de Regeering mede te doelen. Over de wenschelijkheid van zoo danige motie dan wel van eene uitvoerige? be handeling der punten, werd debat gevoerd. De commissie, bij monde van den heer Tak, liet de beslissing aan de Kamer over, ofschoon zij handhaafde het recht der Kamer om een oordeel over de punten uit te spreken. Ten slotte werd eone motie vau deu heer Blussé, iu denzeifden geest als die vau den heer van deu Berch, aangenomen met 20 tegen 20 stemmen, waar door naar sommiger meening hetzelfde resultaat zal verkregen worden als door eene uitvoerige bespreking der puntenwelke nu kwam te vervallen. Het debat over de belastingswetten is aan gevangen. Na eenige discussie over de tariefwet iu het algemeen, waarbij de Minister van Fi nanciën verklaarde niet te weten dat eenig voorstel is gedaan of zal gedaan voorden tot afschaf ling van den suikeraecijus, zijn de vrij stellingen van balein, darmsnaren, drukletters, fabriek-, landbouw- en stoonnveikluigen goed gekeurd. Morgen zijn aan de orde de garens, waarop een amendement is voorgesteld. De commissie van rapporteurs over de onder wijswet is gedurende den ganschcn dag in eene der sectiekamers bezig geweest met de be- Advertëntieprijs: van t-10 gewone regels1 00. Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekerd, spreking en samenstelling van het voorloopig verslag. I) E N HAAG, 14 Februari 1877. El. M. de Koningin heeft jl. Maandag ten haren paleize ontvangen mevrouw Clara Schumann, de beroemde pianiste. SCHIEDAM, 14 'Februari 1877. t Toen'de dochter van W. v. B., brandersknecht, aan de Laan, gisterenavond eefi brandende petro- leumlamp vulde, outviamde de petroleum, kwam iu aanraking met de kleederen van haar vader, die aan de tafel zat, en deed ze vlam vatten, waardoor hy aau den rechterarm en den hals zoodanige brandwonden bekwamdat de man gedurende eenigen tijd buiten staat zal zijn zijne werkzaamheden te verrichten. Het tweejarig zoontje van L.kleeder maker in 't Broersveld, had gisterenavond het ongeluk dat zijne kleederen door het omvallen van een petroleumlamp vlam vatten; niettegen staande oogenblikkelijk hulp werd verleend, had het kind zulke ernstige brandwonden bekomen dat het reeds heden aan de gevolgen er van is overleden. De vader heeft zich, voor namelijk aan de handen, ernstig gebrand. Wederom ontvangen wij door de St. CL een staat van de opbrengst der middelen over de eerste maand des jaars, eene aanmer kelijk meerdere opbrengst aanwijzende dan in diezelfde maand des vorigen jaarsnamelijk een bedrag van f680,398,93'A. Daartoe droegen nagenoeg alle middelen bijbehalve het suc cessierechtdat f 115,000 minder opbracht. De iu- en uitgaande rechten droegen daartoe bij f 81,582, maar het waren voornamelijk weder de accijnsen, en meer bepaald de suiker eu het gedistilleerd, die tot de groote vermeer dering bijdroegen. De eerste f 100,000, de tweede f 15(1,500. Ook de registiatieruchten droegen f 110,000 bij tot de vermeerdering. Dat de totale opbrengst bleef beneden de raming, was niet meer dan natuurlijk. Niet elke maand draagt bij in de opbrengst. In de eerste maand wordt aan directe belastingen gewoonlijk minder betaald; aaugrundbelasting zelfs nagenoeg nietsomdat de biljetten dan nog niet eens zijn rondgedeeld. Naar meh verneemt bevat het heden bij de Tweede Kamer ingekomen wetsontwerp tot wijziging der kieswet, dat nog moet worden gedrukt, onder andereu deze hoofdbepalingen: 1. dat als regel: etikele kiesdistricten wordt aangenomen, i»et uitzondering alleen voor Amsterdam, Rotterdam, 's Gravenhage en Utrecht; 2. dal er eene algemeene censusverlaging wordt voorgesteld en het maximum voor het platteland op f 28 wordt gesteld. De commissie vau rapporteurs over de onderwijswet is gedurende den gauschen dag' in eene der sectie-kamers bezig geweest met

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 1