Wij achten het schier overbodig bij een zoo treffende ramp onze stadgenooten tot weldadig heid optewekken; deze deugd, die steeds door hen beoefend werd, zal, naar wij vertrouwen, ook bij vernieuwing aan deze ongelukkigen blijken. Gisterenavond trad in de vijfde leesver- gadering van liet alhier gevestigde Departe- inent der Maatschappij ,,Tot Nut van 't Alge meen'', de heer Ir.han Grain, van 'sGravenhage, als spreker op. Met twee novellen van zijn hand. getiteld: süo tweede man" en «Eene lezing" (de laatste mode voor liet toonool bewerkt en waarvan dezer dagen in eeji der groote steden van ons land eene opvoering plaats had) bi acht spreker zijne toehoorders in kennis. Beide romantische verhalengeestig geschreven en waarin op meesterlijke wijze toestanden uit het dagelijksch leven worden geschilderd, werden door den heer Gram vol gloed en vuur voorgedragen, zoodat hij zijne talrijke toehoorders een genotvollen avond heeft verschaft. Met recht mocht dan ook do Voorzitter bij liet sluiten der vergade ring zich den tolk der aanwezigen noemen, toen hij den geachten spreker een welgemeend it tot weerziens" toeriep. Gisteren en eergisterenavond gaf do Yor- eenigiug sPaulus" aan hare leden en genoodigden ter gelegenheid van hare veertiende openbare jaarvergaderingeen zanguitvoering door haar gemengd koorafgewisseld door piano- en orgelspel en letterkundige bijdragen. De verschil lende uommers van het goed ge kozen programma werden op eene wijze len- gehoore gebracht, die ons van deze zangver- eeniging onder de leiding van haar bekwamen directeur, den lieer K. M. Smith, met recht iets goeds doet verwachten. De heer II. J. P. Textor door zijn verdienstelijk piano- en orgel spel, -evenzeer ah de heeren A. Verboon en J. van Rhijn door hunne voordracht van letter kundige bijdragenhebben do Vereeniging sPaulus" ia niet geringe mate aan zich verplicht; zij verschaften daardoor een aangename afwis seling, en verhoogden tevens het genot dei- talrijke belangstellenden. In bet ontwerp tot herziening der kies wet wordt, gelijk reeds gemeld is, het stelsel van enkelvoudige kiesdistricten als regel aan genomen, behalve voor Amsterdam, Rotter dam, 's Ilage en Utrecht. Amsterdam blijft een zesdubbel, Rotterdam een driedubbel, den Haag een. dubbel en Utrecht met bijvoeging van verscheidene omliggende gemeenten insge lijks een dubbel district. Verder wordt hel rijk in enkelvoudige districten ingedeeld. Wat den census betreft, is de Regeering, nadat Gedeputeerde Staten der verschillende provinciën zijn gehoordte rade geworden zich te bepalen tot eene trapsgewijze voorzichtige verlaging van den census in de gemeenten waar die 't minimum van f20 overtreft, met de strekking om de ongelijkheid in census der stedelijke gemeenten tegenover die van 't platte land te doen verminderen. Tot dat einde zijn de gemeenten.waar de census thans 124 en f2G bedraagt, teruggebracht op f20; die van f 28 op f 24die van f 30 f 32 f 34 en f 36 op f 28die van f 40f 44 en f 46 op f 36; die van f 50 op f 40; die van f 60 en f 70 op f 48, en die van f 100 en f 112 op f 64. Voortaan zal 1. werkelijke betaling in plaats van aanslag in de kohieren gevorderd worden; 2. gemis der grondslagenwaarnaar men in de personeele belasting is aangeslagen, of niet- uitoefening van 't bedrijf, waarvoor patent ge nomen is, grond opleveren om den naam tan de kiezerslijst te schiappen; 3. straf worden bedreigd tegen hemdie, om op de kiezerslijst geplaatst te worden, zich bedriegelijk in'eene der directe belastingen heeft doen aanslaan. De laatste termijn voor dc betaling der aan slagen in 't personeel en patent vervalt op 31 Maart. De gemeenteraad kan ook ambtshalve do lijsten verbeteren. Een aantal verdere bepalingen strekken tot tegemoetkoming aan bezwaren tegenof tot aanvulling van onduidelijke en voor tweeledige opvatting vatbare voorschriften der kieswet, den werkkring der bureaux van stemopneming, de overlegging der geloofsbrieven enz. De termijn voor herziening der kiestabel wordt van vijf op tien jaren gebracht. liet getal leden der Tweede Kamer wordt met 't oog op bet cijfer der bevolking op 31 December 1S75 bepaald op 84. Al de enkel voudige districten en elk cijfer voor één Kamerlid bedraagt 45,000 zielen. Do Regeering acht 't wenschelijk, dat het ontwerp vóór 1 Mei '1S77 tot wet worde ver heven, opdat het getal leden der Tweede Kamer bij de verkiezingen in Juni daar opvolgende in overeenstemming met de bevolking des Rijks (3,809,527 zielen) gebracht worde. Vóór dien tijd zullen de kiezerslijsten naar du gewijzigde bepalingen niet herzien kunnen worden en zal dat gedeelte ter herziening tot 't jaar 1878 moeien worden uitgesteld. Do vóór i Mei '1877 vastgestelde kiezerslijsten gelden tot aan de vaststelling van de nieuwe in 1877. De enkelvoudige districten zijn Groningen, Zuidhorn, Appingadam, Veondam, Winschoten, Assèn, lloogevoen, Leeuwarden, Franeker, Sueek, Lemmer, Ileerenvecu, Ber- gum, Doekum, Stcenwijk, Zwolle, Kampen, Almelo, Oldenzaal, Deventer, Marknlo, Zutfen, Aalten, Apeldoorn, Arnhem, Wageningcn, Nij megen, Zevermar, Tie!, Culemborg, Nijkcrk, Amersfoort, Loenen, [loom, Purmercnd, Alk maar, Haarlem, Zaandam, Haarlemmermeer, Leiden, Voorburg, Gouda, Woerden, Delft, Schiedam, Briello, Dordr echt, Ridderkerk, Oud- Beierlaml, Gorinchcin, Ileusden, Middelburg, I.lzeudijke, Goes, Zierikzce, Bergen op Zoom, Steenber gen, Breda, Oosterhout, Tilburg, Eind hoven, Helmond, Maastricht, Gulpen, Sittard, Roermond, Venlo, Boxmeer-, Boxtel eu 's Bosch. Blijkens dit ontwerp tot wijziging der kieswet wordt Schiedam een hoofd kiesdistrict voor de benoeming van een lid der Tweede Kamer, gevormd uit do gemeenten Schiedam, Delfshaven Kralingen, Overschie, en Kei hel en Spalarrd. De census wordt voorgesteld voor Schiedam op f48, voor Kraiingen op f24 en voor de overige gemeenten op f28. Het UIL meldt, dat aau de zoogenaamde capaciteiten bij het kieswet-ontwerp stemrecht wordt verleend bij een lageren dan den ge wonen census Reeds Dinsdagmorgen heeft de Commissie van rapporteurs voor de omlerwys-vtjordraclit zich beziggehouden met de resumtie van het afdeelings-debat. Tot dien spoed schijnt ook te hebben bijgedragen de omstandigheiddat de lieer Kuyper weder de residentie wenzclfte te verlaten om tot het laatst van April, naar wij vernemen, nog in het Zuiden van Frank rijk te vertoeven tot herstel van gezondheid. De stukken van het verslag zullen der'halve, alvorens in druk te kunnen worden gegeven, een reis naar Nizza moeien maken, waarvan ver traging natuurlijk hel gevolg moet zijn.' Vnd De Jmst. C't. verneemt, dat in het ont werp van wet, thans bij den Raad van State aanharigitig, tot gedeeltelijke droogmaking der Zuiderzee, tevens is voorgesteld voor-rekening van het Rijk de verbinding van Amsterdam met de Gehleiscbe Vallei te nemen. Op 11 en 12 April a. s. zal te Zwolle de vijfde samenkomst van predikanten en ge meenteleden der Evangelische richting gehouden worden.* De volgende punten van behandeling zijn vastgesteld: 1. Kan het Godsryk in de menschheid verwezenlijkt worden zonder kerke lijke gemeenschap? Referent: Dr. S, K, Tl loden van Velzen, van Leeuwarden. Secundus: Dr. P. J.. B. IC, Simon van der Aa, van Goutum, 2. Heeft de Christelijke Dogmatiek nog recht van bestaan? Referent: Dr. A. F. H. Blaauw, van Baflo. Secundus: J. Douvves Jr., vanLeens. 3. Zijn de denkbeelden van E. Buss over de zending onder de beschaafde heidensche volke ren aannemelijk en uitvoerbaar? Referent: '6, Ch. Ledeboei-, van Loenen a/d Vecht. Secun dus: Dr. A. G, Boon, van Enkhuizen. 4. Zijn het wezen, de oorsprong en de gevolgen'van de zonde niet anders te verklaren dan óf door- de orrtvvikkeliugs-theorie, óf volgens de oud- kerkelijke opvatting? Referent: Br. J. Offerhaus, van Eekle. SecundusE. H. Lasonder, van Leeuwarden. Zeer karakteristiek is ditmaal het mande ment op den feestdag van den «Zoeten Naam Jezus" (14 Febr. 1877) door den aartsbisschop van 's Hertogenbosch aan zijtt geloovigett uit gevaardigd. Ondanks het her-haalde verbod van de hoogo geestelijkheid om een groot aantal boeken en dagbladendie de zuiverheid van het geloof in gevaar zouden kunnen brengen, niet te lezen, schijnt nog altijd de verboden lectuur vele Katholieke huisgezinnen binnen te dringen. Daarom heeft de lieer Zwijsen het zijn plicht geacht om er nog cons op te wijzen, dat geen Katholiek, om welke reden ook, van de met deu ban getroffen boeken en bladen inzage mag nemen. «Wat is'" zoo lezen wij ia dat mande* mout «de vraag? De vraag is niet, of naar do rneeniug van dezen of genen, het verbod der Kerk, om zekere boeken te lezen, doel matig geschikt is of niet; evenmin, of volgens zijn opvatting, dit of dat boek voor hem als gevaarlijk lmd moeten verboden wor den of. iiiet; hij heeft ook niet te onder zoeken, of, zijns bedunkens, die wet voor onzeu lijd, of voor zekere klas van personen niet moest zijn gewijzigd. Niets van dat alles is hier de vraag. Waarom niet? Omdat God de geloovigen niet tot rechters heeft gesteld over tie kerkelijke overheid en haar wetten, rnaar- wel hun den plicht heeft opgelegd, die overheid en haar gezag te eer biedigen en te gehoorzamen. »De vraag is eenvoudig deze: Heeft de H. Kerk inderdaad een verbod gegeven en blijft zij dit verbod ook hedendaags nog handhaven? Zoo ja, dan heeft elk Katholiek dit verbod, zoover- het strekt, stipt na te leven, en moet hij zich van de lezing van elk geschrift, bij dat verbod hem ontzegd, nauwgezet ont houden." Verder worden de priesters opgewekt om desnoods door bedreigingen verderfelijke boeket en bladen uit de huisgezinnen te weren, niei alleen de bladen, die met name in den Index' zijn genoemdmaar ook die uoor «algemeene regels" verboden zijn, terwijl eindelijk meteen vermaning om de Katholieke pers te 'steunen de allocutie wordt besloten. Naar wij vernemen is 'afwijzend beschikt op het verzoek om gratie door do drie geeste lijke zusters, welke waren veroordeeld wegens het geven van lager onderwijs zonder daartoe bevoegd te zijn. Evenals te Amsterdam is dezer dagen ook te Rotterdam het wapenbord ingenomen van het consulaat van den voormaligen Kerke- lijken Slaat. De geneeskundige raad voor Friesland en Groningen heeft in 't kort de vercis elften gepubliceerd van een goed tonnenstelsel. Omtrent de inrichting der tonnen wordt aldus geschreven: »De tonnen moeten bestaan (om niet te spreken van meer samengestelde en op zichzelf betere, maar voor liet algemeen gebruik voor-» sfiands stellig te dure tonnen) uit goed iueenge- kuipt en geharpuisd greeneniiotft. De tonnen moeten van stevige ijzeren banden zijn voorzieD, een afgeknotte» kegelvormen de volgende afmetingen hebben hoogte 53 cM.doorsnede'

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2