'BEN HAAG, 19 Februari 1877. k Door Z. M. den Koning is benoemd tot gen.-maj, by den groolen staf van het leger en bevorderd tot schout-by-nacht Z. K. H. prins Alexander. Tot Grootkruis der Eikenkroon is benoemd mr. W. H. Dullert, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaat. Door Z. M. is bepaald, dat tot aan moediging en belooning aan mindere geëm- ploieerdenwerklieden en bediendenwerk zaam bij inrichtingen van 's Rijks zee- en landmacht, zal toegekend worden: voor twaalf jaren ijverigen en trouwen dienst, eene bronzen medaille van ovalen vormwaarop aan de eene •zijde het borstbeeld des Konings en aan de andere zijde het opschrift: «Voor ijver eii tromv", omringd door een kians van eiken bladeren. Voor vier en twintig jaren ijverigen en trouwen dienst eene zrlveien medaille van t gelijken stempelbenevens eene gratificatie van f50, en voor zes'en dertigjarigeu ijverigen en trouwen dienst eene gouden medaille van ge lijken stempel, met eene gratificatie van f-100. De medailles zullen worden gedragen op de linkerborst, hangende aan een oranjelint. H. M. de Koningin heeft een vernieuwd bewijs van haren liefdadigheidszin gegeven doo: het zenden van een belangrijke gift aan de commissie te Vlaardingen, welke zich gevormd heeft tot het inzenden van giften tot onder steuning van de nagelaten betrekkingen dei- niet een der uit Vlaardingen uitgezeilde logger- schepen omgekomen' bemanning. SCHIEDAM, 20 Februari 1877. De Gemeenteraad alhier zal, Donderdag den 22 dezer, des namiddags te half twee ure eene openbare vergadering houdende alsdan ter behandeling aan de orde gestelde onder werpen zijn: Ingekomen stukken, waaronder ontwerp-verordeningen tot heffing v(ui r.iftrnt- gelden en legesgelden en rapport Commissie voor de strafverordeningen betreffende de be stendiging der plaatselijke verordeningen tegen welker overtreding straf is bedreigd; welke stukken zijn ter visie gelegd. -Deliberatie over: bovengemelde verordeningen en rappor ten; rekening-beheer instrumenten-verzameling over 1875 en rapport Financieele Commissie; adres maatschappij van Landbouw bet reilen de de alhier te houden tentoonstelling van vee, gébruik van lokalen en toelage; adres P. van der Houwen overdemping of overbrug ging van een sloot achter de Hoofdstraat en rapport Commissie van Fabricage. En verdere voorstellen en mededeelingen. - De COe verjaardag van i. M, den Koning werd alhier op de igebruikelijke wijze herdacht, door het uitsteken der-vlaggen uit de openbare gebouwen, de woningen-van vele particulieren en van itt de havens- dezer gemeente liggende schepen en hel'bespelen van het carillon. De wapenschouwing over de dd. schutterij 'heeft om den aanhoudenden regen geen plaats gehad. Des avonds werd in de lokalen der Sociëteit mie Vriendschap", daartoe welwillend door het Bestuur dier Vereeniging afgestaan, een concert gegeven van het korps Stafmuzikanten der dd. Schutterij -alhier, door den majoor-kommandant aan de verschillende Autoriteiten dezer stad, de officieren en het kader der Schutterijde Leden der genoemde Sociëteit en verdere geïn- viteerden, met hunne dames, aangeboden. De keurig net versierde concertzaal, prijkende met het borstbeeld .van Z. M. den-Koning, de cijfers 1817 en 1877, afgewisseld door tal van tropeeën.ea smaakvol aangebracht groen, was met de aangrenzende izaal schier te- klein om al de aanwezigen te kunnen bevatten. Met het vólkslied, hetwelk door het publiek staande werd aangehoord, dat hierdoor hülde bracht aan den Vorst wiens geboortefeest werd hei-dacht, is het concert plechtig geopend. Daarna volgde eene volksfeest-ouverture, gecomponeerd door den ver dienstelijken directeur van het korps, den lieer F, Denzier, Met genoegen maakten wij met dat werk kennis en zonder reeds nu een ge vestigd oordeel over die compositie uit te spreken, meenen wij tncli reeds te mogen ver klaren, dat menige daarin voorkomende passage ons goed gedacht en verdienstelijk uitgewerkt voorkomt. Ook de uitvoering van dat nominer, blijkbaar goed ingestudeerd en berekend naar de krachten van het korps, mocht de goed keuring van het publiek verwerven. De verdere nommers van het programma slaagden over het algemeen goed. Met de solo's voor es-klarinet, barytonhooi n en trompet, was liet korps ditmaal zeer gelukkig; die voor trompet in een lied va-i Reighardt (waarover hij een vorig concert ons oordeel onmogelijk gunstig, kon zijn) was ditmaal aanmerkelijk beter en niet van ver diensten ontbloot; die voor es-klarinet verdient vooral een afzonderlijk woord van lof. daar de uitvoering daarvan uitstekend was. Onze stad genoot. de heer y. van Groningen, had ook voor dit conceit zjjne welwillende medewerking toegezegd. Wij zulten niet op nieuw in be schouwingen treden over de verdiensten van het piauospel van genoemden heer; allen die hem ook gisterenavond weer hoorden, zullen met ons genoten hebben door de meesterlijke wijze waai op hij o. a. het- scherzo nu. 2 van Chopin voordroeg; moge de heer van Groningen nog dikwijls Schiedams kunstminnend publiek op zijn vooilieffelyk piauospel vwgasten. En hiermede liep dit concert af, waarvoor zij die aanwezig waien, den kommandant der Schutterij zeker erkentelijk zullen zijn, evoi als zij ook met ons gaarne eeri woord van dank zullen willen-biengen aan de Commissie, die met de leiding daarvan was belast. Het scherpschutters-muziek korps gaf een concert in Musis Sacrum, ouder directie van den kapelmeester Aug. La Rondelle. Reeds bij de uitvoering van no. 1 en 2 van het programma bleek het hoe groote vorderingen het muziek korps had gemaakt gedurende den korten tijd dat het onder de leiding staat van zijuen. ver dienstelijken kapelmeester La Rondelle. Het dubbel quartet voor zang voorgedragen door de heeren J. van Katwijk, L. "W. G. Walraven, J. BeurnerJ. .1, van Wijk, P." C. van der PantL. KruilanrsJ, Bokhorst en C. J. Voorlman, evenals de solo voor piano er. viool door de heeren H. J. P. Textor en L. Voortmanwerden zeer goed ten gehoore ge- bracht. Ook het tweede gedeelte van het pro gramma werd op verdienstelijke wijze afgewerkt. Het dubbel quartetde trombone-solohet conceit/voor clarinet met piano, alles werd met aplomb voorgedragen en vormde een geheel dat uitmuntend geslaagd mag heeten. Deu zeer talrijk aanwezigen werd zeker door het Scherpschutters-Muziekkorps een genotvolle avond verschaft. Wij mogen niet nalaten te 'vermelden dat den knpitein-kommandnnt door het korps onderofficieren een keurig bewerkt vaandel werd aangeboden, waarop aan de eene zijde het wapen van Nederland en aan de andere zijde het wapen van Schiedam geschilderd is, van krjjgs-aUribute», en laurier en oranje takken omgeven. Op den knop is een liggende leeuw houdende het Scherpschutters-wapen. Het schilderwerk'doet onzen'stadgenoot, den heer J. C. van der Hoeven Jz., alle eer'aan. De vaandelinarsch, door den kapelmeester voor deze gelegenheid expres gecomponeerd, werd bij de overreiking van het vaandel aan den kapitein-kommandanl uitgevoerd. 'De 2de luitenant D. Visser werd mede door het korps onderofficieren een geschenk aange boden bestaande in een Beaumontgeweer, klein kaliber, voor de uitmuntende wjjze waarop hy tijdens de ziekte van den kapitein-kommandant diens functie heeft waargenomen. De Stants-courant behelst de volgende opgave van de op 15 Febr. 1877 in de onder staande entrepots aanwezige hoeveelheid bui- tenlandsclie iu\ve suiker: Amsterdam7,619,190 kilogr. Rotterdam3,188,231 i Schiedam Dordrechts Middelburgj Totaal 10,807,427 kilogr" Volgens bet Jaarboekje voor de Stad en - Kartton'Scliiednm voor 1877, zijn erin deze gemeente 329 branderijen en 1 stoombranderij, vei tegen woordigende 13'/, biand.erij. Het getal branderijen ten vorigen jure was 318 stoombranderij, vertegenwoordigende 12 t -f\ derijen. Mouterijen 59, zijnde 1 tnue 't vorige jaar- Het personeel voor het Centra- j aan de Delft«chepoort en voor de ha! Beurs'fan de sectie 'MallegatRotter jB Maatschappij tot Exploitatie van Staal wegen is reeds aangewezen, doch de opemuJT dier lijn blijft tot Mei (vermoedelijk den eersten dier maand) uitgesteld; onder dit personeel komen o. a. voor onze vroegere stadgpnootea J.J. van Gelder eu F. T. Wsjina als 2de klerken. De Si. Ct, bevat de volgende uominatiuve opgaie van de Enropeesche olficieien, ouder- officieian en soldaten, overleden na evacualie uil Atsjitt, voor zooverre daaromtrent tot op den 'lilden Januari 1877 by het Depaitement van Ooi log in Neder!. Indio bericht was inge- kornen. (Sürie vervolg.) Volgons opgave in de Staats-Courant van 18 en 19 Febr. was de opgave der peiling van 14 dezer aan de zwaï te tounenzijde onjuist, dit moest zijn 33.5 decimeter. Enkele commissarissen des Konings-uit de landprovinciën hebben bij de regeering aap zoek gedaan om militaire macht, ten ei in staat te zijn de grenzen voldoende te waken tegen het overbrengen \au de besnr-ij - ting der runderpest, .Reeds moeten aan '"Hj divisie-generaals de noodige inlichtingen zij. geviaagd. Voor Gelderland alleen izouden 2600 militairen noodig zijn. Reeds zijn detachementen militairen ter beschikking van den commissaris des Konings in Groningen gesteld. Bij beschikking van den Min. van Binnenl." Zaken zijn benoemd: tot leden van het uitvoerend comité van de Nederlandsclie hoofdcommissie voor de inter nationale tentoonstelling te Parijs in 1878, Jac. P. R. Galesioot, L. A, II, Ilartoghdr. W. J. A. Jonckbloet, Herman F. C. ten Kate, L. C. van Kerkwyk, dr. L. Mulder, P. Stor tenbeker tot secretaris der hoofdcommissie liet lid, dr, W. J. A. Jonckbloet eu'tot penningmeester,, het lid dr. !L. Mulder. Bij beschikking van 15 Februari'jl. is aan J. van der Graaf, te Rotterdam, tot weder- opzegging, vergunning -verleend voor -eèn stoomsleep'dienst op de'stroomen, 'rivieren en kanalen in. Noord-Brabant, GelderlandZuid- Holland en Zeeland; nan W. P. de Vries, >te Rossurnvoor een 'stoomsleepdienst op de stroomen, rivieren en kanalen in acht-provin ciën en op de Zuiderzee'en aan'W. L. Bakker, te Ridderkerk, voor een stoomsleepdienst op de strooinen, rivieren en kanalen in acht provinciën. Van bevoegde zyde wordt ons medege deeld, dat Dr. van Ronkel, predikant bü 'J® Ned. Uerv. gemeente te Amsterdam, het volgend ingrijpend voorstel, bij den bijzooderen kerkeraad heelt ingediend. 1. De eerstvolgende Avortdmaalsviering niet te doen plaats, hebben in de Nieuwe-, Oude-' en Eilasdskerk, .en evenmin in de ibeide Ka-,- pellen.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2