lïïïFiilaïïscIê Berichten. f leoo. is geneigd tot den vrale en men hoopt dat deze zat tot stand komen. F It A N K U IJ K. Na een langdurige discussie heeft de Kamer het ontwerp aangenomen, betredende den aan leg van een spoorweg op het eiland Réunion. 6 1* A N ,1 E. Te Barcelona iseene Zoiillistische samenzwe ring ontdekt. Zeven personen zijn gearresteerd. De beweging moest uitbarsten tijdens het ver blijf des Konings in deze stad. De instructie heeft een aanvang genomen. DENEMARKEN. Volgens berichten uit Kopenhagen, wordt men daar door een fmanciëele ci isis bedreigd. Een dei- grootste Deensche bankinstellingen, de Bank der nijverheidzou baar ondergang nabij wezen. Haar aandeden zijn 50 pCt. ge vallen. Vele handelshuizen zouden gedwongen worden te liquideeien, A 31 E It I Ié A. Naar men zegt heelt Grant een vervolging gelast tegen eeu der New-Vorksche bladen we gens laster en ophitsing tot opstand en moord, voor het geval dat Hayes tot President werd gekozen. In de vereenigde zitting dor beide Kamers werd de beslissing van de verkiezingseommis- sie medegedeeld, waarbij de stemmen van Loui siana aan Hayes worden gegeven. De Senaat heeft die beslissing goedgekeurd; de Kamer is tot Dinsdag uiteengegaan om den democraten ,tijd te laten hun bezwaren in te brengen tegen de verkiezingen in Oregon. DEN HAAG, 20 Februari 1S77. Z. M. de Koning heeft bepaald, dat tot de pupillenschool te Nieuwersluis, voorzoovee! er plaatsen zijn, worden toegelaten zonen van militairen en van gepensioneerde of gegageerde militairen, van '12 tot 14 jaren, en die overigens voldoen aan zekere toelatings-voorwaarden. Ook zonen van niet-militairen kunnen tot de school worden toegelaten tegen betaling van eene jaarlijksche bijdrage van f50. Zy verlaten vóór hun zestiende jaar de school en gaan, hetzij als volontair naar het instructie-bataljon of de artillerie instructie-cornpaguie, heizij als jonge ling naar een der regimenten cavalerie of het bataljon mineurs en sappeurs, hetzij als tam boer of hoornblazer naar eeu der korpsen. De pupillenschool zal in de tweede helft der maand Mei e. k. worden geopend. Ter voorziening in de behoefie aan artillerie officieren in Ned. Indie wordt aan allendie vóór 1 Januari 1880 worden aangesteld tot 2en luitenant der artillerie bij het N. I. !eger} eene giatificatie voor uitrusting verleend ad SCHIEDAM, 21 Februari 1877. In de maand Januarijl. zijn door de rijks- telegraafkantoren verkocht aan telegramzegels vooreen bedrag van f 6913.87A, waaronder door het.* kantoor alhier voor f 172.50 Aan de rijkstelegraafkantoren is voor den prijs van 10 cents voor het publiek verkrijg baar gesteld eene beknopte aanwijzing voorde inrichting en schatting van telegrammen in vei band met het gebruik van telegramzegels; Aan lie Kamers van Koophandel en Fa brieken te Amsterdam, Rotterdam, 'sGra ven ding!!, Dordrecht, Schiedam, Middelburg, "V'lis- singenGroningen, Leeuwarden, Harlingen en Zwolle is gezonden het bericht betreflende den handel en de scheepvaart in het Rritsche Koninkrijk over Januari 1877. De 21 perceelen bouwterrein op Feijen- oord, door de Rotlerdamsche Handelsvereeni- ging geveild, hebben f 59,119'opgebracht, dat is dooreen ruim f 20 per centiare. De af'deeling Rotterdam der »Ned. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantenkunde" heeft een wedstrijd uitgeschreven voor tuinknechts, jongens of leerlingen. Geen patroons of lief hebbeis 'zullen mogen mededingen, en daar het hier zuiver eene zaak van eer en niet van winstbejag betreft, zullen er allóón getuig schriften en geen prijzen in medailles of geld worden uitgeloofd. Elke tuinknecht, jongen of leerling moet aan den secretaris der afdeeling, den lieer Robert Baelde, vóór of op 15 Maart opgeven inet welke stekken of zaden hij wenscht mede te dingen. De Redactie der Landb. Cl. vestigt de aandacht op de uitbreiding, welke de kunst- boterindustrie verkrijgt. Zij verklaart er niets tegen te hebben, maar komt wel nadrukkelijk er tegen op d..t men die AwwsZboter wellicht als gmcone (met bijvoeging van: Delftscheof Hollandscbe) aan de markt zal brengen. Behalve de aanvraag van de heereu Uyttenhoien en de Sonuaville, is bij de Regec- ring nog een verzoek ingekomen om concessie voor eeu spoorweg door het Westhuid. Deze zou, in aansluiting :nct den Ilolland- schen spoorweg, van 'sGiavenhage uitgaan en over Loosduinen Monster, 's Gravesancle en Naaldwijk, naar Maassluis en Vlaardiugen loo- pen om van daar te Schiedam zich weder niet den Ilollaudscben spoorweg to vereeuigen. Voorts zouden zijtakken worden gelegd van Schiedam naar Delfshaven en van Naaldwijk of Maassluis naar den Hoek \au Holland Vad.) Ons land zal eerstdaags bezocht worden door de jdubiló-Singets," neger/angers uit de Vereenigde Staten van Noord-Amen kit, vroeger slaven, thans kweckelingen van de Fisk Uni versity te Nashville. Die zangers zuilen hier te lande hoogstens een 25-tal concerten geven. Hun eerste optreden zal plaats hebben te Rot terdam in de Zuiderkerk op 27 dezer. Zij hebben door de welluidende en roerende tonen hunner eigenaardige muziek gansch Amerika, Engeland eu ^Zwitserland verrast en geboeid. Diepe lijdeiissmai't, gepaard met een onuitdool- bare hoop, innig gevoel en vast geloofsver trouwen, iets kinderlijk naïefs cn oerend aan grijpends vormt den grondtoon van die neger en plantage-zangen. De Jubilé-zangcrs hebben door hun zangen de stichting van de Jubilc Hall, een academie gebouw ten behoeve der Fislt universiteit, dat meer dan f250,000 gekost heeft, mogelijk ge maakt. De universiteit is op wettelijke wijze te Nashville iu Tennessee gev'esligd geworden, door de zendings-vereeniging te New-Yoik, in 1866, om te voorzien in alles wat noodig was voor het hooger eu lager onderwijs der milli- oi-nen vrijgemaakte slaven. Op die vereeniging bleven al de lasten eu kosten van bouw, onder wijzerspersoneel enz. rusten, totdat nu vijf jaren geleden de Ju bil ó-zangers de bnaubrekeis werden otn alleugs de vrijgelatenen zelven een deel der groote uitgaven mede te doen dragei 7 Het piachtig academiegebouw staat daar als een eerste vrucht van het ernstig eu volhar dend pogen 'der Jubilé-zangeis, eenige van de beste iifgerzangeis van Nashville, die op het denkbeeld kwamen door bun zang het voor de inrichting vereisehte geld bijeen te brengen. Hun tegenwoordige -zanglocht in Europa be doelt eene stichting, waarin allen, die in Afrika's opname in den kring der algerneeue beschaving belang stellen, als één man belmoren mede te werken. I3et geldt een gebouw, dat, -naar den grooten Livingstone genoemd en Livingstone hall geheeteu, de leerschool worden zal, waar negers, Amerika's vrijgelatenen, als onderwij- zeis, onderwijzeressen en leeraais zullen ge oefend worden om Christendom en beschaving naar Afrika's binnenlanden over te brengen. 'tWas Zaterdag weder voor Amsterdam stsec- een gewichtige dag: het eerste stoomschip de Java vertrok door het Noordzeekananl naar Indië, onder de'luide jubelkreten der honderd' belangstellenden, die zich bij Gosterdok Oostorspooi; hadden veizameld om de stnti» pakketboot westwaaits 't nieuwe kanaal te zie: instemmen Drie eu een half uur had 't schij slechts noodig oin de haven van IJnnuiden h bereikenhet passeerde op den.tocht derwaarts een 20lal groote 'zeilschepen. Een groot aantal handelaren waren op het schip tegenwoordig om het tot do zee uitgeleide te doen. Uit naam van het gemeentebestuur wenschte de wethou der Heijnsius den heer Jitta, president KanaaJmaalschappij, hartelijk geluk me gebeurtenis, welke beter dan iets bewijs^ het Kanaal geslaagd is, dat de haven tege.'; woeste Noordwesters, welke vooiai dezen winte geraasd hebben, bestand is. IJverig is men iu het Kanaal bezig met uit diepen om het iu Augustus geheel gereed te hebben. Er moet nog veel gedaan worden, en we weteu niet, hoevele honderdduizenden kul»» nieters zand nog verwijderd moeten doch dit is enkel een kwestie van volh en binnen betrekkelijk korten tijd znllei en dieper geladen schepen dan de J het Kanaal voor Amsterdam kunne liet Ilbl.van deze gebeurtenis bewoordingön melding makende, voc wensch bijdat thans spoedig een langs bet Kanaal naar Uitluiden won en weidta winkels en een goed hotel in dams voorhaven mogen verrijzen allengs behoefte ontstaat. Ou/e visschers klagen weer over dadigheid en roofzucht der Engelsche vissen - Ernstige klachten van onze Regeering hebben daarin wel eenige verbetering gebracht. Zy ontzagen zich toch een jaar geleden volsttekt niet om onze visschers aan boord te over rompelen mee te nemen wat hun aanstond de beugen stuk te snijden en de lijnen met visch weg te halen. Zij zijn nu genoodzfl"' een duidelijk zichtbaar nommer op hun te hebben, zoodat men, bij aanranding i o9| dat nommer slechts heeft te onthoudenmaar nu ziju ze ook voorzichtiger geworden en vpeyi hunne slechte praktijken des nachts uit <9 hebben zij in de afgeloopen week de been'- van een te Nieuwediep thuisbehoorenden logge afgesneden en zijn met de visch u:e aan de lijnen zat doorgegaan. Ook andere loggers uir datzelfde overkomen zijn. Amsterdam. Terwijl een tapper op de' oude Schans eergisterenavond met zijn vrouw liet vuurwerk op den Amstel was gaan zien, zijn dieven zijn woning binnengedrongen er hebben de aldaar aanwezige contanten, teL bedrage van ongeveer f'1000, ontvreemd. Texel. Het ontstaan eener tweede zee" haven (IJmuiden) van waar de-stoomschepen naar IIuil en Londen geregeld vertrekken, wat voorheen van het Nieuwediep geschiedde, be neemt onzen visschers de gelegenheid hunne producten, zooals dikwijls groote partijen mos selen, kreukelen enz., in de voor ons zeer goed gelegen haven van het Nieuwediep in te schepen, Eene meer zekere en di'-ecte stoombootverbin ding van ons eiland met Amsterdam wordt derhalve meer en meer noodzakelijk, opdat de goederen voor het buitenland via Amsterdam kunnen verzonden worden. Reeds is een plan tot een sloombootdienst door den 'heer Koning ontworpen, en wij hopen dat dit plan spoedig zal worden verwezenlijkt en men daaraan hier die ondersteuning zal geven, welke zal noodig zijn in 't belang van handel en scheepvaart, Utrecht. Maandag jl. zijn alhier een groot aantal visch venters bekeurd, die bedorven visch ten verkoop op hunne kruiwagens voorhanden hadden en niet voorzien waren van een bewys van keuriug. Er wordt scherp toezicht gehouden.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2