i Fg YmlYr""""" tcmgcrechten binnen het ressort van het ge rechtshof te 'sHertogeubosch, art. 3 te lezen: iDe arrondissement-rechtbanken onder het res sort van liet gerechtshof te 's Hertogenboseh benevens de kantongerechten te Grave, Boxtel, Asten, Ginnekeu, Zevenbergen, Meerssen, Horst en Gennep zijn ontbonden." SCHIKDAJI, 27 Februari 1877. Gisteren werd door het It. K. Parochiaal Kerkbestuur der O. L. Vr. kerk aan de Nieuwe Haven alhier, in het logement »de Vissciierij" vaa den heer A. van Velzen, aanbesteed de restauratie der kerk met het maken van nieuwe bijgebouwen volgens ontworpen détail teeke- ningen van den architect F.. J. Margrij te Rotterdam. Minste inschrijver was de heer C. Zoetmulder alhier, voor de som van f50.750, aaa wien liet werk is gegund. De Minister van Financiën brengt ter keunis van de belanghebbenden, dat ir. den loop van dit en het volgende jaar '120 com miezen der vierde klasse der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen kunnen worden aangesteld op eeue bezoldiging van f 420 's jaars en eene toelage voor eens van f 75 voor uitrusting, nadat zij op de linie van toezicht zijn iu dienst gesteld. Verdere voor waarden en vereischten vermeldt de St. Ct. van heden. Met zekerheid vernemen wij, dat de heer mr. J. Messchert van Vollenhoven, die bij de aanstaande verkiezingen voer het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Genei aal vol gens rooster moet aftreden, zich alsdan niet weder verkiesbaar zal stellen. AmstCt.) Bij beschikking van 23 Eebruari 1877, no. 85, 12e afdeeling, is aaD L. Taat, te Katwijk aan Zee, tot wederopzegging, vergun ning verleent 1 voor eene stoomsleepdienst op de rivieren in Noord-Brabant, Gelderland, Zuid- Holland, Noord-HolUnd, Zeeland én, Utrecht. De Gemeentestem, maakt melding van het volgende, haast ongelooflijke feit: Iu zeker gemeente (de naam doet niets ter zake) heeft .men namelijk goedgevondenom aangezien de uitgaven niet door de ontvangsten 'gedekt konden worden, van de kinderen dei- door de kerkelijke en burgerlijke armbesturen bedeelden ook schoolgeld te heffen, en die arm besturen aansprakelijk te stellen voor de vol doening der schoolgelden. Met andere woorden: het gemeentebestuur wil, dat de besturen der instellingen van weldadigheid aan de gemeente kas voldoen de schoolgelden, naar het bedrag, in de vastgestelde verordening bepaald, voor elk kind van de gealimenteerden hunner insteUikg. Uit verschillende garnizoensplaatsen zijn troepen (infanterie en cavalerie) afgezonden, om aan de grenzen eene lijn van afsluiting te vormen tot wering van de veeziekte. Op de prijsvraag over opvoedkunde, door de Haagsche afdeeling van het N. O.-G, uit geschreven is slechts den antwoord ingekomen schrijver van dit bekroonde antwoord is de heer A. Admiraal te Schoonhoven. Aan het mailoverzicht van het A. D. v.N.I. ontleenen wij het volgende: Volgens de laatste ons dezer dagen toege komen berichten van het ooilogsterrein op Atsjin zou het voornemen bestaan om zoo spoedig mogelijk met '1200 man infanterie en twee batterijen tegen deu vijand op ter ukken, inaar aanhoudende bandjirs beletten de uitvoering van aanvallende bewegingen. Bij de voorposten stond op tele plaatsen het water ongeveer een meter hoog, op enkele plaatsen zoo hoog zelfs dat kolonel van der Heijden, die met de inspectie der linies belast is, den 3 Januari slechts met groole moeite en levensgevaar aan de gegeven opdracht kon voldoen en op last van den generaal de inspectie moest staken. Met genoegen vernemen wij, dat dadelijk by zijn optreden generaal Diemont den kolonel van der Heijden een nuttiger werkkring opge dragen heeft, meer overeenkomstig met zijn rang als onderbevelhebber; Kotta-Radja is hem als standplaats aangewezen en de kolonet voert tegenwoordig het bevel over de zes marsch- bataljons en de drie veldbatterijen, welke te Kotta-Radja en voorwerken gelegerd zijn. Evenwel sehijut de steeds heerschende ziekte toestand oorzaak" te tvezeu, dat thans slechts de bovengenoemde macht van 1200 man kan bijeen worden gebracht om een ernstige voor- waartsche beweging to wigeneen reserve van 000 man infanterie en een batterij zal hie! bij wel niet oveibodig zijn. Het punt van an val is zeer wijselijk geheim geblevenmaar het doel zal waarschijnlijk zijn om de XXIIe Moekims een geducht lesje te geven. In ieder geval wenschon wij dat generaal Die mont een groot succes tegemoet ga en dat de gemaakte plannen ons een stuk nader mogen brengen tot de beëindiging van den bloedigen en langdurigen Atsjin-krijg; hiertoe zal echter in de eeiste plaats een spoedige gunstige ver andering in de weersgesteldheid en in den gezondheidstoestand noodig zijn, andais kan van oprukken geen sprake wezen. Misschien ook zou door dit laatste ons belang niet ge- schaadt wordenmen weet toch dikwijls niet, waartoe een teleurstelling of mistekening goed kan zijn. Wat de verstandhouding tusschen officieren en civiele ambtenaren betreft, steeds melden onze berichten, dat deze vrij gespannen is en blijft, en door de laatste voorvallen er niet beter op geworden is. Een doorgaande grief der militairen is het geven van vrijbrieven aan Atsjineezen, zelfs door de lteeren controleurs, tengevolge waarvan "de veiligheid steeds bedieigd wordt. De Jwasclte Ct. van Dinsdag 16 Januari bevat het uitvoerigs verslag van de wijze, waarop onze bondgenoot' tegen Simpang-Olim, Moeda Angkassa, vernideilijk vennoord is ge worden door iemand, die daarvoor 1000 dollars van den overwonnen Radja van Simpang-Olim had ontvaugen. Volgens een bericht in het Bat. Mandbl. zouden op Simpang-Olim drie onzer soldaten verraderlijk vermoord zijn. Rotterdam. Yoov een vijj talrijk eu uitgelezen publiek scauseerde" de heer Renan Zaterdagavond ook hier in Fraaie Kunsten over de vraag' qn'est.ce qu'une nation? Zij, die een voordiachtbetoog hadden verwacht, werden zeker teleurgesteld; veel nieuws deelde de spreker ons niet mede. Maar het oude werd in een keurigen vorm voorgedragen; de een voudige, bijna huiselijke wijze waaiop het op zichzelf droog onderwerp be praat" werd, wekte algemeen bewondering. De lieer Renau is een meester iu l'art de causer, waarvan Frnnschen alleen het geheim schijnen te bezitten. In welgekozen woorden biacht mr. J. G. Reep maker den heer Renan den dank der vergade ring, en zeker sprak hij uit aller hait toen liy de hoop uitdrukte, dat wij den geleerden schrijver van »la vie de Jéstis" niet voor het laatst iu ons midden zouden hebben gezien. Voorscholen. Het oud-adellijk huis' sTer Horst", onder deze gemeente, waarschijnlijk iu liet begin der 13e eeuw gebouwd, en in hét begin der 17e eeuw herbouwd, is thans dooi den tegeuwoordigen eigenaar, Prins Fredérik, ia den 17eeuvvschen stijl gerestaureerd gewor den. De heistelling moet zeer goedgeslaagd zijn. Volgens het Dbltl. zal te eeniger tijd aau beminnaars van oude kunst gelegenheid gegeven worden om het slot te bezichtigen. Groningen. Door de vrijmetselaarsloge »l' Union Provinciale", te dezer stede, wordt een fonds gesticht ter opleiding van. behoeftige meisjes tot onderwijzeres en plaatsing dezer op de Kweekschool voor onderwijzeressen aldaar. Dat fonds, za! ongeveer f 12,000 bedragen, by. eengebraeht door middel van eene löterii, fl het lot. Kampen. Gisteren morgen is de stoom* boot van Zwolle op Amsterdam bij de brug gezonkenhet volk is gered. Ootmarsnm. Nabij deze gemeente is door eenige kwaadwilligen in het broek een dijkje of weg doorgestoken, waardoor verscheiden lan derijen met graan onder water zijn gezet. Oe zaak is iu handen der justitie. Deventer. Zaterdagmorgen is het grootste gedeelte van de alhier garnizoen houdende infanterie naar de Pruisische grenzen vei trok ken, ten einde aldaar een cordon te trekken, wegens-de in Pruisen heeischende runderpest, Op de bank der beschuldigden bij de rechtbank te dezer stede nam eergisteren plaats een schoolmeisje van 12 jaren, terwijl als getuige tegen haar optrad een meisje van 7 jaren. Beklaagde was teu laste gelegd, aan getuige, toen zij nu-t haar een praatje op straal maakte, eenig geld met een mandje te hebben ontvreemd, waarvoor zy eenige boodschappen voor haar moeder moest doen. Beklaagde be kende het haar ten laste gelegde feit gepleegd te hebben. Zjj zeido voorts, dat zij er een dub beltje van had weggenomen, waarvoor zij lek- Jrers heeft gekocht, en dat zij het overige geld heeft weggeworpen, uit vrees van er mede in het ouderlijke huis te komen. Hot O. M. eischte schuldigverklaring aan eenvoudigen diefstal door iemand beneden den leeftijd van 16 jaren met oordeel des onderscheid» gepleegdmet veroordceling tot een maand celstraf. Apeldoorn. Sedert eenigen tijil wordt alhier een nieuw vak van nijverheid uitge oefend. namelijk de kunstmatige vetmesting van gevogelte, naar het stelsel van den heer Odile Maitin van Cnstey, nabij Vichy, en gelijk die in het bosch van Boulogne wordt toegepast. Utrecht. Enkele varkensslachters alhier hebben het vleesch met 10 cents per kilo ver minderd; de daling der prijzen iu de laatste dagen is hiervan de oorzaak. Maastricht. I)e verschillende meelfabrieken alhier hebben zich per adres tot de Eerste Kamer gewendmet het verzoek het wetsontwerp op de afschaffing der inkomende iechten op gianen en meel niet aan te nemen. Mijnheer da Rédacteur In het no. van jl. Vrijdag werd in uw geacht blad melding gemaakt 'van een bij den Gemeente raad ingekomen adres, waarin de bewoners d^r Hoofdstraat genoemd collegie wijzen 1. Op de onvoldoende beschuttingsmiddelon, 'en het gevaar, dat dientengevolge voor de ge meente bij hoogen waterstand te duchten is. 2. Op den slechten toestand van het brnndpad, achter de Hoofdstraat. 3. Op do gestremde gemeenschap tusschen de Hoofdstraat en het overige deel der Gemeente. Als bewoner der Hoofdstraat heb ik dat adres mede ingediend. Van verschillende zijden heb ik evenwel op- en aanmerkingen gehoord, die ik, zoo UEd. in uwe courant do noodige ruimte kimt afstaan, gaarne in ruimer kring wilde bespreken. Do beschutting tegen hoog water, werd gezegd, is een locaal belang. Mijnheer do R., wat zouden de bewoners van het Frankenland, van do Nieuwe-, Korte-en Lange Haven, van den Buitenhavcnvveg, van de Plantage en van de West-Vest daarvan wel zeggen? Mot andore woordennoemt men het belang van liet grootste deel der stad, van dat deel, waarin db gasfabriek, de pakhuizen der handelmaatschappij, do meeste on grootste distilleerderijen onz. gelegen zijn, een locaal belang? Het grootste deel van het fabrikaat der distil leerderijen ligt in de grondvaten geborgen en Is bij eono cvcntueulc doorbraak onherroepelijk ver-

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2