i»I A". 1877. Donderdag 1 Maart. 4104. Vmlijil üaplijta, titwonW Dinsflai. JiitBilailiclie Berichten. BiHeilailscle Berlclitea. 1 1 j e^v iisa-zU- ffite "E en en 3i> e rtiff ste Jaar gang. V«*ïw ABONNKMKHTsPBUb, pei kwutanl1.85. Franco per post, door liet geiieele Rijk - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0,10, ttVKU.1V: M AII KT, 134. Advertentieprijs vaal10 gewone regels. 1 00. Iedere gewone regel meer- 0.10. I Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. In de busaan het Bureau dezer Courant geplaatstvoor de nagelaten betrekkingen van de bemanning der verongelukte loggcrschcpenJPrin* van Oranje en Marie, van de Vlanrdlng- sclie vlsscbersvlootwaaronder zich bevinden 13 weduwen met 33 kinderen, is sedert de laatste opgave ontvangen f 0.35 makende met het vroeger op gegeven bedragf 113.91. ITALIË. Nadat de Paus bij het leven van Antonelli aan eene vereeniging van kardinalen eenige vragen had voorgelegd, in verband met het eventueel bijeenroepen van het conclave, heeft Pius IX, naar luid van de Italië, na den dood van Antoneili, op nieuw eene vereeniging van kardinalen te dier zake geraadpleegd. De Paus verlangde antwoord op de vier volgende vra gen: 4, waar zal het conclave gehouden wor den? 2. Indien het in Italië bijeenkomt, welke voorzorgen behoort men dan te nemen? 3. Indien het elders bijeenkomt, welke plaats dient dan gekozen en welke schikkingen behooren geno men te worden? 4, Moet het> beginsel om een Italiaan tot Paus te verheffen, in stand blijven. Omtrent, de drie eerste vragen luidde het antwoord, dat als de omstandigheden niet ver- andeiden, er geen reden bestaat, om het con clave niet op het Vaticaau te doen bijeenkomen ter verkiezing van een nieuwen Paus. Mochten zich echter moeilijkheden daartegen opdoen, dan zal men naar omstandigheden handelen. Op de vierde vraag werd geantwoord, dat de keus van het conclave nooit bij een Pauselijk voorschrift tot eene nationaliteit beperkt is geworden en dezelfde vrijheid van keuze, die er altoos bestaan heeft, dient ook aan het toe komstig conclave te worden toegelaten. Men schat het aantal pelgiims, dat op het eind van Mei te Rome zal komen bij gelegen heid van het jubilé van den Paus, op 300,000. In de Si. Gothard-tunnel heeft weder een dynamietontploffing plaats gehad. Er wer den 2 arbeiders gedoodde rnnteriale schade is zeer groot. E U G E L A N 1). In het Hoogerhuis heeft lord Derby betoogd, dat de regeering het tractaat van 4856 als steeds verplichtend beschouwt en handhaaft. De motie van lord Stratheden dienbetreflende is daarop verworpen. Sir Theophilus Shepstone is met geest drift ontvangen op zijn tocht door de Trans vaal. Nabil Pretoria werden de paarden van zijn koets afgespannen en deze door de be volking voortgetrokken. Een adres werd hem aangeboden en na zijn antwoord werd 't »God save the Queen" aangeheven. De heeren Kruger en Jorissen zijn aangewezen om met hem te confereeren. Ayldward, (de opvolger van Schiiek- man) is weder afgezet. Cetchwayo is minder rusteloos. Zoo luiden de jongste berichten over Madera ann de Eugelsche bladen uit de Kaap toegezonden. De Great Eastern, het bekende reuzen- schip waarmede reeds zoovee! is gesold, wordt thans weder van nieuwe machines voorzien en zal nu in gebruik worden gesteld om goederen en vee tusschen Engeland en Amerika te ver voeren. Door zyn grootte stelt men zich voor, er goedkooper mede te kunnen vervoeren dan met eenig ander schip. OOSTENRIJK. Het ofliciëele blad te Pesth deelt den elgen- haudigen brief mede van den Keizer, waarbij het ministerie Tisza herbenoemd wordt. e De Polit. Oorr. verneemt uit St. Peterburg dat de berichten omtrent onmiddellijk te wachten staande militaire actie voorbarig zyn. De be slissing hangt af van het antwooid der mogend heden op Ruslauds circulaire. Hei antwoord van Eugeland daarop wordt tegen het einde dezer week te gemoet gezien. Eergisteren werd te Pesth een belang wekkende pi oef genomen betrekkelijk het over trekken van rivieren met paarden. Een Hou- gaaisch officier heeft eeo toestel bedacht, welke aan het paard vastgehecht wordt en het belet te zinken. Hij heeft het nut van zijne vinding bewezen doei- te paard den Douau op zijn breedst over te zwemmenhetgeen in ongeveer 20 minuten met den besten uitslag geschiedde, niettegenstaande een sterke stroom liep. Het paard bleef zeer goed met den kop boven water. Uit Bucharest wordt van 27 dezer ge meld: In den Senaat heeft de minister in antwoord op een tot hem gerichte vraagge weigerd om de stukken over te leggen betref fende de ueutialiteit van Ru menie. 1> UIT SC 11 LAND. Volgens het Mannh. Journ. zal het plan tot opvoering in den aanstaanden zomer te Bayreuth van Richard Wagner's Iting des Nibelungen niet doorgaan. Te Bannen is de runderpest uitgebroken in eeu stal met SOiundeien, die uit het Oosten van Pruisen waren aangevoerd. Te Eller, nabij üusseidorf, is een geval van lunderpest voorgekomen. Dadelijk zijn alle vooizorgsinaatregelen genomen om de versprei ding dier ziekte te voorkomen. Ten einde alle communicatie af te snijden, is de omtrek door militairen bezet. R U S L A N 1). Te Moskou is liet lechtsgeding aange vangen tegen de zoogenaamde club der roodo jongens. Het aantal aangeklaagden bedt aagt 47. Daaronder zijn personen uit alle standen, zelfs een vorst Doigorukofi', ook eenige dames vindt men op de bank der aangeklaagden. Zij wor den van vele misdaden beschuldigd, o. a.'zou den zij onderscheidene personen levend be graven hebben^ F RANK R IJ K. Volgens Ilavas heeft Ilyaciuthe Loyson geen vergunning van de regeering bekomen, om lezingen te houden over godsdienstige vraag stukken, maar wel om in het openbaar te handelen over kwestien van moraal en over staathuishoudkunde, eene vergunning die hij echter volgens de wet van 4868 niet noodig had. Hevige stormen hebben in de laatste dagen de Fransche kusten bezocht en vrij wat schade aan de koopvaardij- en visschersvloot toegebracht. Een der bladen bevat eene depeche uit Konstantinopel, meldende dat eene omwenteling was uitgebroken in het paleis, zoodat Edhem- pacha en de Sheik-ul-Isiam vervangen waren. Niets bevestigd dit bericht. De overeenkomst tusschen de Porte en Servie is definitief gesloten. Het protocol zal stellig heden Woensdag geteekend worden, AMERIKA. Volgens berichten uit Mexico van 48 Februari is Diaz tot President van de republiek gekozen, lguaro Villerta tol opperste rechter. De aanslag op het leven vau den aartsbisschop van Mexico is niet gelukt. De aanrander is in hechtenis genomen. Te Washington lïfeerscht gvoote onzeker heid over den afloop der presidentsverkiezing. Voor Zondag moeten nog de stemmen van 9 Staten worden onderzocht, en de democraten doen hun best de zaak op de lange baan te schuiven, want de verkiezing van Hayes is zeker, tenzij de kwestie niet is uitgemaakt vóór 4 Maai t. In dat geval zou een nieuwe verkiezing moeten plaats hebben en Dudley Field, de leider der democraten in de Kamer, heeft reeds een wetsontwerp in gereedheid om die tot Mei ui te stellen. i rr-,SSSa TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 27 Februari. In de zitting vau heden is, na uitvoerige discussie, met 41 tegen 21 stemmen aange nomen de conclusie der commissie over de inlichtingen der Regeering omtrent de goederen vau de voormalige Doopsgezinde gemeente te Dordrecht, strekkende om te verklaren, dat ai t 9 der armenwet toepasselijk is en daaraan alsnog behoort te worden voldaan. De Minister vau Binuenlandsche Zaken heeft vooraf die toepasselijkheid bestreden en verklaard, de con clusie alleen te beschouwen als een advies. Met 40 tegen 24 stemmen nam de Kamer eene bijna eensluidende conclusie omtrent de fondsen der voormalige Doopsgezinde gemeente te Maastricht aan. Morgen zijn de rechterlijke wet ten aan de orde.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 1