beveling van drie kandidaten, welke lijst*aan den Koning wordt aangeboden, om daarop zoodanig acht te slaan als Ilij zal dienstig oordeelen." 2. Een nieuw artikel, 4 bis in te voegen, luidende: Leden der rechterlijke macht en van liet openbaar ministerie, het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal aanvaar dende, blijven, zoolang hun lidmaatschap duurt, in het genot van twee derden hunner jaarwedde als nonactiviteits-tractenient, In hunne plaats wordt een ander tijdelijk benoemd. Ophoudende lid der Kamer te zijn, koeren zij tot hunne vorige betrekking terug." DEK IIAAG, 1 Haart 1S77. H. M. de Koningin en Z. K. H. Piins Alexander hebben aanzienlijke bedragen doen ter hand stellen aan hoeren commissarissen der 's Gravenhaagsclse Zeevisscherii-Maatsclmppij sRegt door Zee" ter ondersteuning van de na gelaten betrekkingen der zeelieden, die bij liet vergaan van den vischlogger Prins van Oranje het leven lieten. SCHIEDAM, 1 Maart 1877. - Onder do brieven verzonden gedurende de 2de helft der maand Januari door het post kantoor te Rotterdam, die wegens onbekend heid der geadresseerden niet bezorgd zijn kun nen worden, komen o.a. voor: C. Suijker, te Overschic; Mevr. Gratleizc, te Vlaardingen en otuler de briefkaarten, P. de Haau, te Overschie. Do Nederlamlsche Hoofdcommissie voor de Internationale Tentoonstelling van voort brengselen van kunst, landbouw en nijverheid te houden te Parijs in 1878, heeft de volgende circulaire verzonden: De bij Koniuklijk besluit van 27 Januari 1877, no. 11, benoemde Hoofdcommissie ter bevordering van de belangen der Nederlandsche Afdeeling in de Internationale Tentoonstelling van voortbrengselen van kunst, landbouw en nijverheid te Parijs in 1878, heeft de eer aan Heeren kunstenaars, landbouw en tuinbouw kundigen en allen die eenig vak van nijverheid uitoefenenvan haar optreden kennis te geven. Zij rekent het tot haren eersten plicht, voor zoover noodig, alle Nederlanders, allo ingezete nen des Rijks en zijner overzeesche bezittingen en koloniën op te wekken, om, door krach tigs deelneming aan de ophanden Wereldten toonstelling in Frank rijks hoofdstad, de eer van ons vaderland te handhaven. De Hoofdcommissie kan niet ontkennen, dat het een wezenlijk bezwaar oplevert, wanneer de Internationale Tentoonstellingen 'elkander al te spoedig opvolgen; maar zij is het met Regeering en Volksvertegenwoordiging eens, dat Nederland zich aan de vreedzame mede dinging der beschaafde natiën niet kan ont trekken zonder den rang prijs te gevendien het daaronder inneemt, en zonder den roem te vei loochenen, dien het op gebied van kunst, landbouw, handel en nijverheid rechtmatig heeft verworven. Nederland, dat, onder andeie omstandigheden, vooraan stond, en den toon gaf aan Europa, mag en zal de eervolle plaats, die het nog bekleedt, niet moedwillig opgeven. Integendeel, het is aan zichzelf verplicht alle krachten in te spannenenmoet het zijn zich opofferingen te getroosten, om in den geopenden wedstrijd niet overwonnen te wor den. Die inspanning zal niet gering kunnen zyn, want juist de opvolgende wereldtentoon stellingen hebben het geleerd, dat bijna overal de nijverheid met goed gevolg streeft om aan de steeds hooger klimmende eisclien- van het leven te voldoen door smnakvollen vorm te paren aan practhcho bruikbaaiheid; eu liet zal door niemand worden ontkend, dat op kunst gebied bezieling eu kunstvaardigheid de ver gelijking met vroeger eeuw kunnen doorstaan. Met het meeste vertrouwen wendt zich de Hoofdcommissie&tot allen, die kunnen mee werken om het - voorgestelde doel te helpen bereikente eer, omdat de algemeeue lof, door Nederland nog onlangs op de tentoonstelling te Philadelphia ingeoogst, ons waarborgt, dat het ons niet aan de noodtge kracht faalt. Van haren kant, geeft de Hoofdcommissie aan allen die zij oproept de verzekering, dat op hare krachtigste medewerking te rekenen valt. Zoodra de gegevens daartoe bij haar aanwe zig zijn zal zij alle noodige inlichtingen ter kennis van de belanghebbenden biengen. Zij verzoekt reeds terstond allendie aan deze Tentoonstelling deel willen nemen, daarvan vóór 15 Maart aan het kantoor der Hoofdcommissie kennis te willen geven opdat hun later de lijsten ter invulling van de opgave van ge- wenschte plaatsruimte enz. kunnen worden toe gezonden. De Nederlandsche Hoofdcommissie zal alleen achtslaat! op de aanvragen van kunstenaars, landbouw- en tuinbouwkundigen en industri- eelen '/elven, daaronder ook begrepen die voor collective tentoonstellingen; doch niet op die van zicli noemende agenten of vertegenwoordi gers van inzenders. De Standaard doet een poging ,om te bewijzen, dat enkele liberale leden der Kamer, indien zij aan hun verleden getrouw blijven, bij de behandeling der schoolwet aan haar zijde moeten staan. Bij de behandeling in de secties zouden sommige liberalen reeds vrij ver met de geestverwanten zijn meegegaan. De Standaard meldt, dat er in de maand April e. U. te Utsecht een algemeene vergade ring zal gehouden worden van de Vereeniging voor christelijk-iiationaal schoolonderwijs. Aan het 23e jaarverslag omtrent de Inrich ting voor Doofstommenonderwijs te Rotterdam, ontleenen wij de volgende bijzonderheden: De inrichting is in zeer voldoenden toestand. De gang der zaken was geregeldhet cijfer der bedragen bleef ongeveer hetzelfde van het vorig jaar en omtient de vorderingen kan het be stuur zijne tevredenheid betuigen. Op den 31 December '1875 bedroegen de ingekomen contribution van 1220 leden f6308.25 en. moest nog ontvangen worden een som van f 202, zoodat het geheele p fel' een som van f0510.25 zou bedragen. In het vorig jaar bedroeg liet cijler der con tributie een som van f 655475 en het leden tal 1297. 1 Beide cijfers tooueu dus wederom een ver mindering aan. "Verschillende legaten werden dit jaar weder ontvangen, waaronder een vau incj. de wed. J. van den Anker, groot f 1724, zoodat de rekening over slot van f509.31. De inlichting werd door tal van autoriteiten uit het buitenland bezocht. Aan het einde van het verslag uit het be stuur den vveusch, dat de inrichting 'steeds op donzelfdeu weg van vooruitgang moge blijven voortgaan, dut het bestuur voortdurend aan de talrijke aanvragen om plaatsing van mis deelde natuurgenooten zal kunnen blijven vol doen en roept daartoe de krachtige medewer king in van voorstanders en beschermers. Maandag, zoo meldt men uit IJmuiden aan het if. v. d. D.woei liet hard uit het westen, hoewel het daarom nog geer. nvliegend stormweder" was, zooals het genoemd is. Er stouil echter buitenzooais met een harden westenwind trouwens natumlljk is, veel zee. Dal de Cosmopolitan en de European binnen kwamen, was geen wonder, want hunne wak kere kapiteins varen wekelijks op Amsterdam. Maar wat voor onze nieuwe haven getuigt, is dit, dat de Allicore, kapt. J. Lawson, die hier 1875 kon sluileu met een batig nimmer geweest was en geen loods aan boor had, ongedeerd binnenviel. Dat een stoomschip met veel zee hier kan binnenkomen is ook toond door kapitein Weber, toen hij onlaag de Java, eu dat wel in ballast liggende, hij,, binnenbracht. De kapitein van een Noordsch schip snreeki ook met veel lof van de haven. Hij kwam voor het gat, maar er stond geet water genoeg; de loods wilde naar het Nieuwe, diep, het woei van het W.Z.W. eene gereefde nu en dan dubbel gereefde marszeiIskoelte maar de kapitein hield op zee en kwam des morgens zeilende binnen. De kapiteins die 6n hier èn in den Rotter- damschen "Waterweg binnenkwamen, zijn hel allen eens, dat het binnenkomen onder alle omstandigheden hier veel gemakkelijker is. Een koopman uit Bockholt, komende uit Nederland, is met 14 zware runderen door de Pruisische douanen aan de grenzen gecalangeerd, Naar men zegt staat deze persoon 3 maanden gevangenistraf eu 700 thaler boete te wachten, ongerekend de in beslag genomen runderen,! Volgens de weerkundige waarnemingen! te Helder was Maandagavond de vloed te 7'/> ure, 0.95 M, boven volzee; winddruk den volgende morgen 2 uur 55 Kg.; windrichting W.N/YV. met hevige sneeuwbuien. Een loodskotter is uit de Noordzee gekomen met gebroken kluiverboom gebroken stengen en andere averij, üe loodsen verklaarden dat zij in doodsgevaar hadden verkeerd. Iu het N. v. d. Dap stelt een inzender de vraag, of liet nu geen tijd wordt de Trans vaal krachtdadig materieel te steunen. Waar zijt ge nu zoo schrijft hij gij, die getoost hebt in het Ainsteihotel? Hebt gij handen ge drukt en hoemh geroepen zonder meer? En gij, steunpilaren \an de beurs, handelt gij alleen om geld te verdienen? Oi drijft gij handel om een edel beginsel te redden? »Kornt aan, nu is het oogonblik daar. Sluit gij u aaneen, gij rijke Amsterdammers, dan zal aan Afrika's stranden een republiek als onze aloude herrijzen. Doet gij 'liet niet, zijt gij te hebzuchtig om een pam honderd gulden op het altaar onzer broeders iu den vreemde te offe ren, dan zullen de Transvaalsche burgers moeten wijkeu voor intriges en verraad." De berichten van de Kaap de Goede Hoop met de mail gisterennamiddag ontvangen luiden niet gunstig voor de Transvaal. De oorlog met Secococni is nog niet ten einde en er waren zelfs weder vijandelijkheden gepleegd, die aan de geneigdheid van het opperhoofd tot vrede doen twijfelendaarbij komen de vijandelijkheden met de Kaffers, die begonnen zijn met een aanval van een vazal van den Zulu-koning Cetywayo op eenige Kaffersche onderdanen der Republiekterwijl er door genoemden Koning hooge eischen worden ge daan met betrekking tot het betwiste gebied aan de Zuid-oostergrens der Republiek. De eendracht in het Transvaalsche laat buitendien veel te wenschen over: in verschillende streken, zoo bericht het Kaapsche Volksblad, weigert men de oorlogsbclasting te betalen en de Regeering verkeert steeds in volslagen geld- gebiek. De kans voor de presidentsverkiezing staat ongeveer gelijk tusschen Burgers en Kriiger, Het schijnt ook dat het denkbeeld van een confederatie of aansluiting aan Enge land niet zoover meer wordt weggeworpen. Naar men verneemtzou tegen een boer, die op een uithoek van Loon-op-Zand woont, proces-verbaal rijn opgemaakt, omdat hij zijne krankzinnige dochter gedurende eenige dagen aan een ketting had gelegd. AmstCt.) t< f P tt si le h ki tl tc kl D v< oi tr bi m Zi óf of in 0(1 P' er dr Sc scl aa bo ze' na aa a set ee rru da; aai gel 2 we De Dier. Het tractement v«h den heef W. Westbroek, hoofdonderwijzer alhier is met f '100 verhoogd en alzoo gebracht op f 1000} dat van den hulponderwijzer, de lieer den Har*

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2