A". 1877. Maandag 5 Maart. 4107. Yeraüjit flapüjts, nitjezonïerfl DUm. Nationale Militie. BuilTilailsflie Bsrid ten. BiHeilanissle Berioitei 'k}P> 3U en. ml 3D e rtigste J a a r g- a iï g. .85, w co .■ren am, ,eo e in In de bus aan bet Bureau dezer Courant geplaatstvoor de nagelaten betrekkingen van de bemanning der verongelukte loggerschcpcn Prins van Oranje en Marie, van de Tlanrdlng- sebe visscbersvlootwaaronder zich bevinden 13 weduwen met 33 kinderen, is sedert de laatste opgave ontvangen f 0.35makende met liet vroeger op gegeven bedragf 135.41. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft Courtney aangekon digd, dat hij in de zitting van 23 Maart eene resolutie zal voorstellen, waarbij wordt ver klaard, dat de onrechtvaardigheden, de oni- koopery en de wreedheid van het Turksche régime Engeland onliieven hebben van elke verplichting, die hel ooit op zich heeft geno men, om de onafhankelijkheid en de integriteit van het Turksche rijk te waarborgen, Stafford Northcote heeft in antwoord op de vraag, door Mundelia gedaan, gezegd, dat de regeoring liet gedrag van Baring goedkeuide. Deze vei liet Konstautiuope! omdat hij het vrij laten van Tcs'oun Bcy en acht anderen, die bij de gruwelen in Bulgarije betrokken waren, af keurde en in stiijd achtte met de afgelegde getuigenissen, T U K IC IJ E. Uit Konslnntiuopoi wordt van 2 dezer gemeld: De uilwisseling van de getcekende stukken betreflende den vrede met Servie heeft heden plaats gehad. De Mnnteuogrijusche gevolmach tigden komen hedenavond hier aan, lieden worden liier de leden der Kamer verkozen, lïet schijnt, dat de Montenegrijnsche ge delegeerden vcrlaugend zijn den vrede te hor stellen, De ondei handelingen zullen Zaleidan- 3 Maart beginnen. Het bevel tot ontruiming vau Servie is gegeven, 11U S L A N1). De Polit. Qorr. heeft eeD telegram uit Catarro ontvangen, waarin wordt" gemeld dat de geheele stam der Miriditen ia opstand is. Z'y belegeren de Turksche vesting Puka, gelegen op den weg naar Prizren. Derwisch-Pacha heeft troepen uit Skutari gezonden om Puka te ontzetten. Ook uit Prizren zijn troepen afgezonden om den opstand der Miriditen te onderdrukken. In de Kamer van Afgevaardigden is een wetsontwerp ingekomen van den Minister van Onderwijs, strekkende om een schoolfonds van 120 millioen te vormen voor het bouwen van openbare .scholen. AMERIKA. In een gemeenschappelijke zitting der beide Kamers is de kandidaat der republikeinen, Hayes, tot President der Yereenigde Staten verkozen verklaard met 1S5 stemmen. De zit ting eindigde des morgens 4 uur 12 min. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 2 Maart. In de zitting van heden is het débat voort gezet over de rechterlijke wetten. De heeren van Baal' en Saayrnaus Vader hebben gerepli ceerd. De heer Geertsema zeide, uit het ant woord van den Minister vau gisteren te liebben opgemaakt, dat deze wetten een eeisten stap uitmaken lot eene rechterlijke organisatie, waarvan de zin en beteekenis wel aau den Minister maar niet aan de Kamer bekend zijn, zoodaL voor deze de aanneming afhangt an de meerdeie of mindere mate van vet ti ouwen in den Minister, 'tgeen in deze zaak nog al veel gevergd is. De Minister heeft daarentegen vol gehouden, dat deze wetten ziju een vervolg op de bovenwet en de Regeering door de aan neming daarvan gebonden was deze wetten voor te dragen. Van eene rechluihjke inrichting kan nu niet, maar eerst iater sprake zijn, veel minder van hare beginselen. Het algemeen debat is daarop gesloten. Bij de behandeling vau het ontwerp no. 1 (wijziging van velschillende aitikelen der wet op de reehtcilijke organisatie) is het amende ment van den heer Lenling, om de leden der rechterlijke macht, die leden der ICamer worden, op wachtgeld te stellen en in hunne plaats tijdelijke rechters te benoemen, verworpen met 51 tegeu 'li stemmen. Het amendement der commissie van rapporteurs (het eerste van eene geheele reeks)veranderde redactie van 5, maar met deze stiekking, om principieel uit temaken, dal, zonder aanneming van de regeling van het rechtsgebied, eene ts aclementsverhoogmg moge lijk is, werd door den Minister overgenomen, maar losgemaakt van de toelichteug die hij bepaald bestreed. Daarna is in discussie ge komen liet amendement vau den beer Lonting, tot behoud vau de aanbevelingslijsten voor vaca tures in de rechtbanken of kantongerechten. Na langdurige discussie is dit aangenomen met 34 tegen 31 stemmen. De'geheele wet no. 1, tot wijziging van eeuige artikelen der rechterlijke organisatie, is daarop aangenomen met 59 tegen 3 stemmen. Maandag te 1 ure voortzetting. De heer Saaymans Vader heeft op de rechterlijke wetten een amendement voorgesteld om de rechtbank te Goes te behouden, eerstens wegens het zeer groot aantal zaken door dit college behandeld, ten tweede uit hoofde van de wenschelijkheid om alle rechtbanken in Zee land te behouden en ten derde op grond van de gunstige ligging van dit arrondissement voor de justiciabelen. DESHAAG, 3 Maart 1877. Z. M. heeft met 1 April e. k., A. Beeloo op zijn verzoek, eervol ontslagen als inspecteur van het lager onderwijs in Noord-Holland, onder dankbetuiging voor bewezen diensten, en te zijner vervanging benoemd dr. E. II. von Baumhauer, te Haarlem. SCHIEDAM, 3 Maart 1877. Gisterenavond werd in het gebouw Musis Sacrum, ten vooideele van de nagelaten be trekkingen van de bemanningen der schepen Prins van Oranje en Marie, het reeds vroeger aangekondigde Militair-Concert door het Scherp schutters-Muziekkorps alhier gegeven, waarbij de heeren vau Groningen c. s. welwillend hunne medewerking hadden toegezegd. Groot was de opkomst niet, hetgeen te bejammeren was, daar er heel wat goeds viel te hooren en voor afwisseling ruim gezorgd was. Mochten wij in ons verslag over het Concert door genoemd korps bij gelegenheid van 's Konings verjaardag gegeven, ïeeds niet een enkel woord de groote vorderingen vermelden, die het naar onze meeniug in den kletsten tijd heeft gemaakt, gisteren werden wij op.nieuw in die meeuing vei sterkt. Het verschil toch tusschen hetgeen het korps vroeger en dat wat het gisterenavond ten gehooic bracht, was zoo groot dat rnen, niet beter wetende, zou wanen een andei muziek gezelschap te hooren. Den verdienstelijken kapel meester, den heer Aug. La Roudelle, een man van ei kende bekwaamheid, komt alle eer toe, voor de wijze waarop hij, mei de geringe lunchten die hem ter beschikking stonden, in zoo bctrekkelyk korten tijd, liet korps heeft weten op te voeren tot die hoogte waarop het thans is. Over werkelijk goede krachten heeft het korps tc beschikken, hetgeen gisteren duidelijk uitkwam bij de eukelö solo-passages. De solo voor trombone rik ken eeu lied", blijkens liet programma op verzoek voorgedragen, beviel ons ditmaal minder goed dan de vorige keer. Die voor klarinet, door den kapelmeester, was uitstekend en mocht de luide goedkeuring van liet publiek wegdragen; de piano begeleiding daarvan was mede zecrperdienstolijk. liet dubbel mannenkwartet gaf eene aangename afwisseling en mocht zich mede in degocijkeui ing van het publiek verheugenhoezeer de keuze van stukken niet de onze zou geweest zijn, Sn wat ten slotte te zeggen om de woorden van het' iLBONNEMENTblMUJb, per kwiutaal1.85. Franco per post, door het gchecle Rijk 2.50. Afzqnclerlijke nommers - 0.10. BUIIEAIl! KABKÏ, *34. Advertentieprijs vanl10 gewone regels, f 1.00. Iedere gewone regel ineer- 0.10, Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. KËSIIISCËVUIO. Burgemeester on Wethouders van Schiedam, Golot hebbende op Alt. 150 der Wet Min Jen 10 Augustus 1861, (Staatsblad No. 72); Roepen bij deze alle Lo telingen op, die erlangen mochten bij DE ZEEMILITIE te dienen, om daarvan voor den 1 April aanstaande ter Gemeente-Secreünie aangifte te doen. En is hiervan afkondiging geschied, waar liet behoort, den 3 blaart 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. Be Secretaris, A. W. MULDER. cj D LJ O

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 1