A". 1877. Donderdag 15 Maart. M 4114. VerscMjnt iaiijts, tponjeri ffinsdai. Bijl sal» ils olm BeriohlEii. Blniienlajlscle BerisJittn. 13 o ml en I> ertigste Jaargang. C 011R A N l Abonnementsprijs, per kwartaal1.85. franco per post, door het geheele Rijk - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BVHBJLVi MARKT, E, 134. Advertentieprijs: vanl10 gewone regels1.Ü0. edere gewone regel meer0.10 Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. <i I >i| c< In de busaan het Bureau dezer Courant geplaatst, voor de nagelaten betrekkingen van «1c bemanning der verongelukte loggerselicpen Prints van Oranje en Marie, van de Vlaardlng- sche vlKseliersvlootwaaronder zlcli bevinden 12 weduwen met 33 kinderen, is sedert de laatste opgave ontvangen f 0.30, makende met het vroeger op gegeven bedragf 134.66. BELGIS. De Parijsclie correspondent van de Indépen- dance heeft den 43 dezer een onderhoud gehad met generaal Iguatieff. Deze hoopt dat de beslissing die Engeland nemen zal, gunstig zal wezen. Daar Engeland deu oorlog met Servie heeft veroorzaakt door de verwerping van liet Ber- lijnsche memoiandum, zal liet geene nieuwe verantwoordelijkheid op zich willen laden door directe goedkeuring (sanctie) te weigeien aan het werk der coufeientie. Ignalicff hecht weinig gewicht aan den vorm dier sanctie, mits zij slechts uitvoerbaar zij. Ignatiell heeft volkomen volmacht. Ilij is tegen het uitstel van een jaar voor de uitvoering dpi' hervormingen. Zoo Turkije de hervormingen niet tot .stand biaeht, zou de overeenkomst tusschen de mogendheden haar niet alleen ver plichten tot interventie, maar zou haar ver plichten zich niet te verzetten tegen de interventie van eene of meer der mogendheden. De generaal wensebt den vrede; zoo Engeland slechts ten deete te gemoet kwam, zou Ignatiefl'de onder handelingen voortzetten, maar Rusland wit onmiddellijke sanctie, aangezien het zijn leger niet kan onderhouden zonder het te gebruiken. E G E L. A N Is» In het Lagerhuis zegt sir Stafford Northcole, ia antwoord op de viaag door den heer llar- tington aan de regeering gericht, dat deze de Russische circulaire tegenwoordig in ernstige overweging neemt. De heer Bourke zegt, in antwoord aan den heer Lewis, dat hij geen enkel bericht oi t- vangeu heeft omtrent ren eisch van Bismarck, dat Frankrijk het maken van vei sterkingen aan de grenzen zou staken. Reuters Agentschap meldt, dat devvrede tusschen deTrunsvaalscherepublieken Secocoeni is gesloten. Deze laatste heeft de Tiansvaalschc souveieiniteit erkend en zich verbonden tot het leveren eeuer vergoeding, bestaande in 20ÜÖ stuks vee. TURK IJ E. De Porie heeft wat de eischen der Xlonteue- gïijnen betreft, het meest bezwaar tegen deu afstand van Destrick en Niksich en van het grondgebied aan den kant van Albaniu; dit wordt zelfs meer onaannemelijk beschouwd dun de afstand van een haven. De Montenegrijnen schijnen echter al hun eischen te willen vast houden. In de Kamer te Bucharest is gisteren goedgekeurd en onmiddellijk door den Vorst bekrachtigd de begrootiug voor 1877, bedragende in inkomsten 81, in uitgaven 87miliioen fr. E It A K K IJ K. De Paus heeft den '12 dezer het aange kondigde consistorie gehouden. Elf Kardinalen zijn benoemd. De meesten zijn Italianen. Er zijn twee Franschen onderhen: Caverot, aarts bisschop van Lyon, en deFalloux duOoudiay, bestuurder van de apostolische kanselarij. AMERIKA. De ministeis van buitenlandsche eu binnen- landsche zakeu beieideu een ontwerp voor tot hervorming en reorganisatie van hun depar tementen. De demociatische Wetgevende Vergadering van Louisiana heeft besloten da staatkunde te ondersteunendie 'in iiet inauguraal adres van Hayes is aangeduid. De senator Cameron heeft zijn mandaat neergelegd. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL, Zitting van '13 Maart. De inteipeliatie van den lieer Haffmans. over de opheffing van de Pauselijke consulaten, is bepaald op Maandag. De heer Oorver Hooft heeft voorgesteld vóór het paasch-reces de kieswet in de afdeelingen te onderzoeken. Na uitvoerige discussion, waarbij de voorstanders zich beriepen op de bepaling der grondwet, de bestrijdeis op de onmogelijk heid urn de kieswet vóór Mei in te voeren, is het vooiste! verworpen rnet 41 tegen 32 stommen. De Minister van Justitie had verklaard, dat de Regeering prijs stelde op spoedige behandeling der kieswet. De heeren Kappeyne van de Coppello en Godefroi drongen aan op indiening van de herziening der kiestabel vóór de aanstaande veikieziugen. Vervolgens is de discussie voortgezet over de vaststelling van het rechtsgebied en de ze tels der nrroudissemonts-iechlbankeii en kanton gerechten binnen het ressoit van het gerechts hof te Amsterdam en over het amendement van den heer de Jong, om de arrondissements rechtbank te Hoorn te behouden, met opheffing van Alkmaar, en over het subamendement van den heer van der Knay, om de airundissements- rechtbanken te Alkmaar en te Hoorn te be houden, maar die te Haarlem op te heffen, lint amendement van den heer van der Kaay is vei worpen met 57 tegen 15 stemmen. Over het amendement van den lieer de Jong staak- i n ten de stemmen, 36 tegen 36. Morgen her stemming. SCHIEDAM, 14 Maart 1S77. Een onzer geabonneerden maakt ons op merkzaam dat op bladz. 44 der brochure sSpinoza," van prof. jonkh. v. d. Wijckde mededeeling voorkomtdat die beroemde denker en wijsgeer, eenigen tijd in onze stad heeft gewoond. Wij achten de vermelding van dit feit niet onbelangrijk, en zouden gaarne weten of een onzer stadgenooten iets meer omtrent dat verblijf weet, ja soms misschien het huis kan aanwijzen waarin hij zijn verblijf heeft gehouden. Vereerders van den man wiens naam thans op aller lippen zweeften voor vvien men in 's Gravenhage een standbeeld zal oprichten, zullen dan trachten, door het aanbrengen van een steen in dat huisde herinnering levendig te houden aan hem die om zijne godsdienstige gevoelens uit andere plaatsen verdrevenbinnen onze veste eene veilige rustplaats vond. De redactie houdt zich dus zeer aanbevolen tot het ontvangen van alle mededeelingen, die tot bereiking van het beoogde doel kunnen leiden. Zooals bekend is werd Spinoza in 4032 geboien, en omstreeks 4658 uit de Portugee- sche synagoge te Amsterdam gebannen. Dewijl hij in '1677 te 's Gravenhage overleedmoet zijn verblijf alhier natuurlijk tusschen die twee jaai lallen zijn ingevallen. Gisteren avond viel ook aan onze stad het voorrecht ten deel de Amerikaansche Neger zangers iu haar midden te zien optreden. Reeds eenige dagen te voren waien alle beschikbare zitplaatsen in de Groote Kerk, ten getale van ongeveer 440Ö besproken, zoodat het ruime kerkgebouw tot in de verste hoeken bezet was. De vootzitter der commissie, de heer G. de Wilde Cz., leidde de zangers met een kort woord bij liet publiek inwaarna de zanguitvoering een aanvang nam. De liooge verwachting die men omtrent de melodiën en de stemmen der zangers koesterde is, meenen wij, zooals elders ook hier ter plaatse niet teleurgesteld. Tenvijl niemand weet, zoo is naar (waarheid opge merkt, waar en hoe deze liedereu onder de onbeschaafde slavenbevolking ontstonden, zijn de melodiën, wiev aangrijpende forschlveid met de liefelijkste zachtheid wordt afgewisseld, vaak zoo tijk, dat zij hierin voor geen zang der beschaafde wereld hebben onder te doen. Niet te vee! werd tevens tot dusverre gezegd omtrent den klankde volheid eu de zuivei beid der stem men die zich gelijk blijveu rok al werd het geluid van liet krachtigst forto tot het /achtste O o piano langzaam overgaande, soms zóó feeder, dat het nauwelijks meer kou worden opge vangen. Wegens ongesteldheid van de pianiste miss Ella Sheppard werden enkele nornmers van het programma door andere vervangen, terwijl wg aan de attentie van den hoer II. J. P. Texlor, die door keurig orgelspel het publiek aan zich ver plichtte en de Negcrzaugers bij hun optreden

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 1