Bimeilaiiscie Berisltej. Stmnntie jtrltïteii. secretaris van legatie te Parijs, wegens het schrijven van drie artikelen in dat blad, tot ééu jaar gevangenisstraf. AMERIKA. In New-Hampshire is de republikeinsehe kandidaat met groote meerderheid tot gouver neur gekozen. liet wetgevend Lichaam van dien staat en de tsvee afgevaardigden op het congres zijn ook republikeinen. Te "Washington loopt het gerucht dat presi dent Ilayes de tegenwoordige Amerikaanschc gezanten te Londen en Madrid terug zou roepen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 14 Maart. In de zitting van heden is, na verwerping van alle amendementen (ook die tot behoud der rechtbanken van Sneck en Appingadam) art. 1 van het wetsontwerp no. 7, regelende het rechtsgebied van het hof van Leeuwarden, onveranderd goedgekeurd met 53 tegen 20 stemmen. Daarna is bij herstemming het amen dement van deu heer de Jong. tot behoud der rechtbank te Ilooru, verworpen met 39 tegen 34 stemmen. Het geheelo ontwerp, rakende de indeeling der coltegiën onder het ressort van het gerechtshof te Amsterdam is aangenomen met 54 tegen 19 stemmen. Morgen de behan deling der tractements-regeling. liet voorloopig verslag van de afdeeliugen der Tweede Kamer over de onderwijswet is verschenen. Over de opportuniteit der indiening bestond verschil. Door de groote meerderheid ééner sectie, werd die opportuniteit verdedigd. Anderen keurden af den buitengewonen spoed. Eene afdeeling daarentegen drong aan op de spoedigst mogelijke behandeling. Omtrent het vraagstuk der verhouding tusschen openbaar en bijzonder onderwijs, bestonden twee lijnrecht tegenstrijdige gevoelens; eensdeels werd be weerd, dat de wet van 1857 haar hoofddoel heeft gemist, anderdeels werd even breedvoerig het tegendeel betoogd, \nn beide zijden werd over art. 194 der grondwet langdurig gerede twist en over de werking der openbare school werd met warmte gestreden. De voorstanders der openbare school beweerden dat de tegen standers haar stelselmatig en opzettelijk discredi teerden zij beweerden tevens dat men voor het bijzonder onderwijs niet meer kan eischen dan de vrijheid om onafhankelijke scholen op te richten, terwijl voor de openbare het rijk verplicht is te zorgen. De liefde voor het leer stelsel mag uiet de liefde dooden, die eeue christelijke deugd is. De meerderheid der meeste afdeelingen was van oordeel, dat het openbaar onderwijs niet mag doodhongeren, alleen ter wille van het bijzonder onderwijs, 'en bet gebod der grondwet wil, dat het openbaar onderwijs zoo goed mogelijk worde ingelicht Wat het ontwerp zelf betreft, konden de voorstanders van het bij zonder onderwijs geene woorden uitdenken, steik genoeg om hunne teleurstelling lucht te geven over het ontvangen van een dergelijk ontwerp. Hebben de hoeren van Heemskerk en van Lijnden dan twintig jaien geslapen? Alles wordt gedaan voor het openbaar onderwijs, -niets voor het bijzonder onderwijs. Sch'y'ncon- cessiën verergerden slechts de grieven. Verschei dene leden zouden ongetwijfeld het eerste ar tikel afstemmen, om eene verdere behande ling af te snijden. Ook van de zijde der voor standers van het openbaar onderwijs was men zeer onbevredigd. kMen betoogde niet al leen, dat het ontwerp aan den eisch eener hervorming van ons lager onderwijs weinig voldeed en dat het belang van liet openbaar omk'iwijs slecht behartigd was, maar tevens werd er op gedrukt, dat in de artt. 12,16, 42 en op verschillende andere plaatsen concession gedaan werden, die met het oog op do grond wet onmogelijk konden worden goedgekeurd en tot welker vaststelling zij het openbaar onderwijs niet door bijzonder wilden laten ver dringen, in geen geval begeerden er toe mede te werken. Tegen art. 16 was do zwaarste strijd gericht. Onder dezen waren leden, die eene amendeering mogelyk achten. De meerder heid wilde volksonderwijs. In eene rijks- en gemeentezaak, als gemengde zaak, moest het rijk in ieder geval een deel der kosten aan elke gemeente naar een vasten maatstaf ver goeden. De meerderheid wenschte behoud der vergelijkende examens, de meeste leden hand having der facultatieve schoolgeldheffiiig. De voorgestelde afscheiding van meer uitgebreid en gewoon lager ondeiwijs werd nagenoeg al gemeen bestreden. Hut oordcel over de memorie van toelichting is over het algemeen even ongunstig als over het wetsontwerp zelf. Over alle speciale punten bestond groot verschil van meening. Het verslag der heereu Mees, Kuyper, Kappeyne van de CoppeUo, Jonekbloet en Messcheit van Vollentioveii beslaat 59 blad zijden. Voorts drie nota's, als een van acht anti-revolutionairen, een van den heer Biehon van IJsselmonde eu een van den heer Bastert. S C HIE1) A AI15 Maart lt>J7. In het Vaderland schrijft de heer Ilenri Havard, dat hij de laatste hand legt aan een groot werk over delTtsch aardewei k, waaraan hij reeds vijfjaar bezig is. Hij verzoekt ieder, dieeenig document over dezen tak van nijveiheid bezit, hem daarmede bekend te maken. Gaarne brengen wij dezen weiifch over aan onze lezers, onder mededeeling, dat de lieer Havard woont Oranjepleio, 31, te 's Hage. Tot aanvulling van het bericht in ons nommer van jl. Woensdag, betreflende den onderwijzer die ren zijner leerlingen een slag zou hebben toegebracht,' die deu dood van het kind tengevolge had, verneemt het Vad. nader, dat de verdachte onderwijzer een kweekeling uit de gemeente Loosduinen is. De kweekeling, een jongen van 15 jaren zou het kind met den scherpen kant van eene lei zoo hevig op het hoofd hebben geslagen, dat het onder hevige pijnen na een ziekte van eeuige dagen is bezweken. Verschillende getuigen zijn reeds gehoord. De Hooge Raad heeft uitspraak gedaan in de kwestie of gemeentelijke gasfabrieken patentplichtig waren. De Ilooge Raad heeft die vraag in ontkeunenden zin beantwoord, op grond dat het leveren van gas door een gemeente bestuur aan de ingezetenen eene publiekrechte lijke zaak is. In de afgeloopen week zijn de zilverprijzen wederom achteruitgegaan en gedaald tot 55'/t d.wat vooral wordt toegeschreven aan de groote verkoopen van Duitschland. Daar de zilveraanvoereu uit Amerika niet te plaatsen waren, is een verdsre daling niet onwaarschijnlijk. Hottenhui!. Alhier is een tweejarig kind, dat in een ledekantje lag, door met lucifers te spelen in brand geraakt en, hoewel de brand, onmiddellijk werd gebluscht en spoedig genees kundige hulp werd ingeroepen, een paar uren later overleden. Krhnpenorwnnrd, Tengevolge van de op stuwing door den voortdurendon noord-westen wind is de Lek weder zóó gewassen, dat al het buitenland en de kiibben onderwater slaan, en de zegerizalmvissclieiij zeer belemmerd wordt, liet aanleggen aan de stoomboothoofdeu wordt mede zeer moeilijk. Terschelling. Op dit eiland heerscht onder de schapen een vreemdsoortige ziekte. Zjj kiijgen namelijk een ontsteking aan da oogen, die eerst gedurende een week donker blauw worden met roode kringen, om daarna in een hoogroode kleur over te gaan. De dieren kunnen dan niets zien en de ziekte verdwynt als van zelve weder. Dit verschijnsel ontstaat door het brakke drinkwater,*dat vooral na de laatste stormen zoutachtig geworden is. Groningen. Te dezer stede heeft de vuilnis in het vorige jaar nog meer opgebracht dan ooit te voren. Tot dusver was de hoogste opbrengst die over 4873, nl. de som van f'101,751.75. Over 1876 bedroeg zij f 166,91150. Op eene bevolking van ongeveer 40,000 per sonen was dat ongeveer f 2.70 per persoon in het jaar. De winst bedroeg ongeveer een halve ton. Deventer. Toen Zondagmiddag een jonge ling van 16 jaren zich op bet ijs van een der grachten begaf, zakte hij er door. Een meisje, het ongeluk bemei kende, sprong hem dadelijk achterna en had het geluk hem er uit to halen. Zij zou echter haar monïcli Revende daad met deu dood betaald hebben, ware niet andere hulp komen opdagen. Toen de jongen op het droge werd gebracht, dacht men algemeen dat hij reeds dood was. De heer do Gruy ter echter, gymnastiekmeester alhier, die toevallig aanwe zig waswas van een ander gevoelen. Hij vergezelde den drenkeling naar de ouderlijke woning, liet hem in een paar wollen dekens wikkelen en in bed leggen, "Vervolgens begon hij hem over het lichaam te wi ij venhetgeen hij eeu geruimen tijd volhield, met het gelukkig gevolg dat de levensgeesten weder bij den knaap werden opgewekt. Boornzwniig'. Alhier kwam bij het kalven eener koe, behalve een kalf, nog eeu soort bal te vooiscbiju ter groote en vorm van een stekel varken. Dit wonderdier gaf teeken vau leveu, was behaard, had ooren die duidelijk zichtbaar waren, zonder dat voor- of achterdeel konden worden aangewezen. Het beest bleek later wei ingewanden doch geen beenderen te hebben. Bergen op Zoom. Een zeer oppassend militien van het hier iu garnizoen liggend le bat. 6e reg. iufanterie is, terwijl hij inde cantine bij de kachel zat, in elkander gezegen en on middellijk overleden. Een zonderling avontuur is, volgens de Prémrseuraan het Erigelsche schip JaneT op reis van Duinkerken naar Aatwcrpen, over komen. Op de reede van Vliss'mgen zag de ekwipage een mensch drijven. Een boot werd spoedig uitgezet, en men haalde een matroos opmet een bundel kleeren om den hals vast gebonden, die bijna geheel uitgeput was. Zoodra hij spreken kon, vertelde hij dat hij Duitscher van geboorte was, dienst genomen had op een Engelsch koopvaardijschip, doch door den kapitein zóó slecht behandeld was geworden, dat hij liever een bijna onmogelijke vlucht wilde wagen, dan langer aan boord te blijven. Hij had twee uren, bij afschuwelijk onstuimig en koud weer, in 't water doorgebiacht. In Stuttgart heerscht groote onsteltenis tengevolge van een vyfvoudigen moord. Eeu slachter, Gotlieb -Greiner, tot dusver een zeer geacht man, heeft zijn zwangeie vrouw en zijne vier kinderen om bet leven gebracht. Zijne zaken gingen in den laatsten tijd slecht en hij vreesde niet meer in de behoeften van zijn gezin te kunnen voorzien. Hij wurgde eerst de kinderen en daarna zijn vrouw, waarop hij poogde zich door ophanging van 't leven te berooven; het touw was echter uiet sterk ge noeg, hetbrak, en toen is hij bewusteloos ge- wordeu, in welken toestand hij gevonden werd, Yolgens de Times heeft professor Kuhnel te Heidelberg door herbaalde proefnemingen op koeien en 'konynen bewezendat liet laatste voorwerp dat het dier gezien heeft v'oor

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2