freatengfle BericllsD. I over 1876; staat van oninvorderbare posten der plaatselijke directe belasting, dienst 1875; rekening der Kamer van Koophandel over 1876 adres van G, van Ameijden, over het bouwen van een bovenwoning; adressen van J. 'f. Wittkampf, Z. van der Poel en van F. E. Numan, over demping van een gedeelte sloot langs de Fraukelandschelaan; adres vanN. vau der Sluijs, om gratificatie; adres vanH. Braat, om afstand van grond aan deWestvest, thans bij hem in bezit op erfpacht; missive van de Kamer van Koophandel, over uitbreiding van het personeel der korenmeters-wegers. En ver dere voorstellen en mededeelingen. Tot de Eerste Kamer is door eenige I loodfabrikanten het verzoek gericht, om het gewijzigd tarief van invoerrechten te verwer pen omdat in strijd met een der beginselen 'Van dat ontwerp geplet lood en looden buizen, ofschoon volledig fabrikaat, van invoerrecht zijn vrijgesteld. Professor E. II. von Baumhauer heeft voor zijn benoeming tot inspecteur van het lager onderwijs in Noord-Holland bedankt. Volgens den Haagsehen correspondent der Amst. CL, is do opvolger vnn den heel de Vries als lid der Kamer sals 't ware reeds met den vinger aangewezen". Hij noemt mr. E. H. 's Jacob the right man on the right place. Gisteren is de Raad van State buiten gewoon bijeengeroepen tot onderzoek van een nieuw ontwerp tot herziening der kiestabel om het ledental der Tweede Kamer met vier te vermeerderen. Heden of morgen zou het worden ingediend bij do Tweede Kamer, ton einde nog onderzocht te worden vóór het recès. (Anih. Ct.) Volgens het Vaderland zal de heer Heems kerk, in plaats van een eenvoudige kiestabel in te dienen, zijn stelsel van enkele kiesdis tricten met weglating van de wijzigingen in den census op nieuw aan de goedkeuring dei- volksvertegenwoordiging aanbieden. M, a. w. opnieuw zal de urgentie worden gevraagd voor dat deel van de kieswet, dat wel als het meest ingrijpende mag worden beschouwd. Naar men nader verneemt heeft de Raad van State het nieuwe ontwerp-kiesiabel berus tende op liet stelsel van enkele kiesdistricten, aan de Regeering teruggezonden, doch heeft deze besloten het ontwerp niet naar de Tweede Kamer te zenden. Aan het departement van Marine is gis teren aanbesteed: het maken van een woon gebouw voor den dienst van het loodswezen bij den Nieuwen Waterweg aan den Hoek van Holland, met den aankleve van dien. Van de vijf ingekomen biljetten was het minste dat van den heer J. Slot te Maassluis, voor f16300. In de zitting van den Rotterdamschen gemeenteraad van 16 dezer is o. a. ingekomen een adres van het' bestuur der Rotterdamsche Afdeeling van het algemeen Nederlandsch werklieden-verbondwaarin liet verklaart met leedwezen vernomen te hebben dat de raad f '10,000 beschikbaar heeft gesteld ten einde mede te werken tot feestelijke opening van den spoorweg door Rotterdam. Adressanten verzoeken dat de raad op dit besluit zal terug komen, op grond voornamelijk dat vele open bare werken om financieele redenen moeten worden uitgesteld, waarbij zij vooral doelen op het gebrek aan bewaarscholen en tweede tusschenscholen en uiten den wensch dat met ruimer hand door de gemeente zal worden voorzien in het onderwijs van de kinderen van den werkenden stand. Liever dan fiOjOOO, te besteden aan eene feestviering zoo wordt gezegd roepe men nog eene bewaarschool en eene tweede tusschenschool in het leven. 'In een ingezonden stuk, in de iV, li. Cl. van 47 dezer, verklaart de heer A. S. van Ree- serna'te Rotterdam, dat het bezwaar der werk lieden 'door'zeer velen wordt gedeeld. Er is zoo wordt in dat stuk o. a. gezegd in onze gemeente zoo ontzettend veel te doen; wjj zijn zoozeer ten achter bij hetgeen b. v. te Am sterdam geschiedt, dat inderdaad alle onnoodige uitgaven moeten worden vermeden, vooral wanneer het een feest betreft waaraau niets verheffends is verbonden en dat alleen aanlei ding kan geven dat velen worden verleid tot onnutte uitgaven en dronkenschap. De Belgische regeering heeft het verbod van invoer van goederen, die in hooi of stroo zijn verpakt, geheel opgeheven. (N. Bred. Cl.) la de te 's Hage gehouden bijeenkomst, met het doel om middelen te beramen ten einde een gedcnktoeken voor Heemskerk en Barendsz in de Noordpoolstieken op te richten is besloten, zoo mogelijk in dezen zomer, gedenksteenen op te richten op Jan-MaijenBeereneiland Spitsbergen, de Oranje-Eilanden en Novn-Zembla indien althans de natie bereid blijkt te' zijn om have sympathie aan de zaak te schenken, Daartoe zal het comité een beroep op het volk doen. -Br. Eelco Verwijs erkent in de Ned. Speet, hoe de bejaarde scheepstimmerman Corneüs over de Limlen hem met het Oera Linda Bok heeft misleid. De wijze waarop de heer Verwijs die misleiding opneemt doet zijn karakter eer aan. Rij lacht er zelf ook over. Dit evenwel blijkt uit het artikel, dat de ge leerde tnalvorscher geeu oogenbük dupe is ge weest van het bedrog, dan slechts in zoo verre, dat hij nooit in dien leuken, gemoede- Sij keu ouden man den maker van het handschrift heeft gezien. Onbetaalbaar is die plastische, voorstelling, hoe over de Linden, als Verwijs iets uit het Oera Linda Bok vertaalde, zijne vrouw trouwhartig op de knie klopte, als wilde hij zeggen: shoe is het mogelijk 1 Wie had dat gedacht, kind!" En dan die vrees, dat er iets ten naderde van zijne familie in mocht staan 1 Piet van Os heeft zijn meester gevonden. Bergseheuhoek. Alhier overleed eergis teren in den ouderdom van 73 jaar de heer J. Schut, R.-K. priester en pastoor bij de parochiekerk in die gemeente. Hij was om zijn welwillendheid en verdinagzaamheid bij roomsch en onroontsch geacht. Trouw zoon zijner kerk, gaf hij haar in zijn gedragingen een Voorbeeld van eeibiediging der begrippen van andersden kenden. In 4876 vierde hij zijn 2:3-jarig jubilé alhier, bij welke gelegenheid ook vele protes tanten blijken van belangstelling gaven. Delft. De gasprijs alhier is tot '10 cent per stère verminderd. Beu Hang. Op het Rijksmuseum alhier is door de goede zorgen van de heeren J. K, J. de Jonge en S. van tien Berg weder een zaal ingericht, die men een nieuwe Oranjezaal zou mogen noemen. Er zijn toch uit donkere hoekeu of uit het stof van zolders bijeengebracht por tretten van den Zwijger, van zijn drie zoons, van andeie leden van hun huis en van man nen, die onder hun bevelen voor 't veege vaderland bloed en leven hebben veil gehad. Amsterdam. Zondag was het 200 jaren geleden, dat alhier met buitengewone pracht het stoffelijk overschot van Michiel Adriaansz. de Ruyter werd ter aarde besteld. Beverwijk. Dezer dogen is alhier een afdeeling (de 64e) opgericht van het Anti- dienstvervangingsbond niet 37 leden. Deventer. J. Maandag werd alhier de groote palinpanrdenniarkt gehouden. De aanvoer was buitengewoon groot en er werd door vele Fransr-he en Belgische kooplieden eene menigte schooue exèmplaren aangekocht. De prijzen varieerden van f70 tot f900 per stuk. In Delgie wordt tegenwoordig door de politie jacht gemaakt op de melk en brood- vervalschers. Een groot aantal melkverkoopsters zijn reeds veroordeeld. Een jonge deern gaf' bij.die vervolging aanleiding tot een vroolijk tooneel. Toen zij bemerkte, dat ook hare waar het onderzoek niet ontloopen zou, nam zij met haar melkemmer de vlucht, doch de politie agent vervolgde haar. Geen uitkomst meer ziende, wierp zij den emmer en zijn inhoud voor de voeten van den agent, die daarover stiuikekle en een melkbad kreeg zoadat al zijne kleederen wit waren. Het gejuich der bekeurde melkverkoopers was natuurlijk groot, maar de heldin van 't gebeurde, die meende er nu zon der boete af te komen, vergiste zich. Een paar andere agenten vingen haar op, en nu werd proces verbaal tegen haar opgemaakt wegens verontreiniging van de straat. Ten behoeve van den Dresdener spoorweg werd een kerkhof onteigend en vond men in een der kisten een met zand opgevulde pop. Zij moest volgens onderzoek het lijk bevatten van een jongeling van 24 jaren, een 40tal jaren geledeu begraven. Naviaag is niet meer mogelijk, daar geen enkel lid der familie meer in leven is. Men gelooft, dat hier een levensverzekering maatschappij het slachtoffer is, althans is een aanzienlijk bedrag bij bet ovei lijden van den jongen man uitbetaald. Waarschijnlijk beproeft hij met dit geld zijn fortuin in Amerika. DAT OEltA-LINDA-BOK, tot zekere en finale sluiting, ssAhveèr over dat Oera-Liuda-Bok" I" hoor ik iemand zeggen met een grooten zucht Stel u gerustmijn vriend't is het vijfde bedrijf van een büj-eindend 'treurspel! Be muzikanten gaan naar binnen. Zoo 't waar is, dat er in 't leed ook van onze beste vrinden, iets ligt, wat ons niet mishaagt, dan' mogen wij, als leeken gerust in ons vuistje lachen nu degeleerde wereld zich door een broede'rleek jaren lang in 't ootje heeft laten nemen. Wat een curieus vernuftig, geestig man moet die Fleldersche oude Zeebonk, die Gerrit over de Linden zijn geweest, die met eigen hand en uit eigen brein dat hoog merkwaar-- dig Oera-Liuda-Bok schreef, 't welk door tal van Nederlandsche en vreemde Geleerden ge houden is voor een handschrift van onschat bare letterkundige en oudheidkundige waarde f Dezer dagen toch is onomstootelijk bewezen, dat niemand anders dan Gerrit over de Linden zelf de schrjjver is geweest van 't meerge noemde boek. Wat zullen de Heeren wel op hun neus ge keken hebben't Is dan ook waarlijk al te gek,, 't is haast niet te gelooven ïTwee glazen heete rumgrog, juffrouwzoo- kommandeerde de rustende scheepskaptein Klaassens, die met Stuurman Gerrit 's avonds bij den haard zat in »De jolige Matroosjes" te den Helder, tsDuizend donders, Stuur," ging de kaptein voort z'n dampend glas- tegen dat van z'n maat stootend, nkapitaler Ui is er nooit verkocht. Ik drink de gezondheid van alle Geleerden!" Ze hadden samen een reis gemaakt naar China met een ouwerwetschen Driemaster, de XJtopia. Ze waren dikke vrinden. Kaptein Klaassens hield van een grap en Stuurman Gerrit met z'n fijn lachje dronk nergens lekkerder Rum dan bij den Ouwen in de kajuit. Ze brachten een sloep vol porcelein en lak werk mee terug tot welkomthuis voor de vrouwen. Stuurman Gerrit nam voor eigen gerief een pak Chineesch schrijfpapier meê.. »Ga je minnebrieven schrijven op Chineesch papier", zei de ouwesdaar heb ik een allerliefst plannetje meêzei stuur en lachte lijntjes De ouwerwetsche Utopia kwam behouden in - den Helder terug. d d Si VI al VI g' ct at le no a ge en du ha kl< en 1 ]aa Bat luii tat kor! Laz Bin Y. Elbi B te Ree iiss Wo A Oie Strt

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2