A". 187 Zaterdag 24 Maart. 412L YerscMjit flaielijïs, litpzoiierl DiMai. Kennisgeving. Buitenlandsclie Berichten. P u Id 1 i c a t i e. Een en De rtigste Ja a r g- a n g. Abonnementsprijs, per kwartaalf 1.85. Franco per post, door het gcheele Rijk - 2.50, Afzonderlijke nommers- 0.10. BUREAU: MARRf, E, 124. Advertentieprijs: van!10 gewone tegels, f 1 00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. De Buboemeesteb van Schiedam, Biengt ter kennis, dat de Itrug over de lange Haven by de Gcrrlt Vërbuon- gtraatj ter zake van reparatie daaraan, voor de passage gesloten zal zijn van Vrijdag dm 23 dezer, des avonds te 9 uren tot in den voormiddag van den daarop volgenden dag. Schiedam, den 22 Maart '1877. De Burgemeester voornoemd P. 'J. VAN DIJK VAN MATENESSE. Burgemeester en Wethouders van Schiedam herinneren bij deze aan de Ingezetenen, de Wet van den 'lsten Maart 1815, betrekkelijk de viering van de dagen aan de openbare Christelijke Godsdienst toe gewijd, zijnde van den volgenden inhoud: Wij Willem, dij de Gratie Gods, Prince van Oranje-Nassad Souvërcin Vorst der VereeniodeNederlanden, enz., enz., enz. Aan alle degenen die deze zullen zien of hooren lezen, salutl doen te weten: AI700 wij in overweging genomen hebben de nood zakelijkheid om, op het voetspoor onzer godsdienstige voorvaderen, die daarop steeds den hoogsten prijs stel den, de pligtmatige viering van den dag dos lleeien en ntideie dagen, den openbnien Christelijken Gods dienst toegewijd, door eenparige en voor de geheele uitgestickthcid der Yercenigde Nederlanden algemeen welkende maatregelen te verzekeren; Zoo is het, dat Wij, den Raad van State gehooid en met gerneen overleg der Statcn-Generaal dezer landen hebben goedgevonden en verstaan, gelijk Wij goedvinden en verstaan bij deze: 1. Dat op Zondagen en op zoodanige Godsdienstige Feestdagen, als door de Kerkgenootschappen van den Christelijken Godsdienst dezer landen algemeen erkend en gevierd worden, niet alleen geene beroepsbezig heden zullen mogen verrigt worden, welke don Gods dienst zouden kunnen storen, maar dat in het algemeen geen openbare ai beid zal mogen plaats hebben, dan Ingeval van noodzakelijkheid, als wanneer de Plaatse lijke Regering daartoe schriftelijke toestemming zal geven. 2. Dat op deze dagen, met uitzondering van geiinge eetwaren, geene koopwaren hoegenaamd op markten, straten of openbaie plaatsen zullen mogen vvoiden uitgestald of verkocht, en dat kooplieden en winkeliers hunne waren niet zullen mogen uitstallen noch met opene deuren veikoopen. 3. Dat gedurende den tijdvoor de openbare gods dienstoefening bestemd, de deuren der herborgen en andere plaatsen, alwaar drank verkocht wordt, voor zoo verro dezelve binnen den besloten kring der ge bouwen liggende zijn, zullen gesloten zijn, en dat ook, gedurende dionzelfden tijd, gccnerlmmlo spelen, hetzij kolven, balslaan of dergelijke mogen plaatshebben. 4. Dat geene openbare vermakelijkhedenzooals schouwburgen, publieke danspartijen, concerten en harddraverijen op de Zondagen en nlgomeenc Feest dagen zullen gedoogd woiden; zullende hct'nin de Plaatselijke Besturen vvoiden vrijgelaten hieromtrent eone .uitzondering toe te staan, mils r.iot dan na liet volkomen eindigen van alle godsdionstoefenijig. 5. Dat do Plaatselijke politie zoig zal dragen, ten einde alle hinderlijke bewegingen en gerucht in de nabijheid der gebouwen tot der. openbaren eeredienst bestemd, en in hot algemeen alles/wat dcnzelveu zoude kunnen hinderlijk zijn, voor tej komen of te doen ophouden. I 6. Dat de overtredingen tegen de bepalingen van dit Besluit, naar gelang van personen en omstandig heden, zullen gestraft worden inet eene boete van niet hooger datv vijf en twintig guldenof met eene gevan genis van niet langer dan drie dagenvoor de overtreders die buiten staat mogtcn zijn deze'boete te betalen. 7, Dat bij eene tweede overtreding de boete of straf zal verdubbeld worden en wijders alle de te koop ge legde of uitgestalde goederen verbeurd verklaard en de herbergen of andere publieke plaatsen, voor ééne maand gesloten. En dat door deze algemeene 'verordeningen, alle daarmede niet overeenkomstige Piovinciale of Plaat selijke reglementen en inrigtingen zullen worden ge houden voor vervallen. Lasten en bevelen, dat deze in bet Stiatsblad zal worden geïnsereerd en dat een genoegzaam getal exemplaien gedrukt en aan de Staten in de onder scheidene Piovinciën of Landschappon, ingevolge art. 86 der Grondwet, ter uitvoering zal worden gezonden, met last om dezelve aiomme te doen publiceren en affi- geren, en van de predikstoelen der onderscheidene Christelijke Kerkgenootschappen te doen aflezen. Lasten en bevelen vooits, dat onze Ministeriële Departementen en andere Autoriteiten, Justicieren en Officieien, vvien zulks aangaat, aan de naauvvkeurige uitvoering de hand zullen houden, zonder ecnige connuventie of dissimulatie. i Gegeven te s G-ratsenhageden lsten Maart des jaars- 1815, hut tweede van Onze regering. Ciet.) WILLEM. Tor ordonnantie van Zijne Koninklijke Hoogheid, Cget.) A. It. F A I. C K. Burgemeester en Wethouders voornoemd vertrouwen, dat gevoel van het pligtmatige, om door naleving van de in bovenstaande Wet voorgeschreven bepalingen, het doel daaivnn, behoorlijke viering van den dagdes Ilceien on andeie algemeen ei kende Christelijke feest dagen, te bevorderen en te helpen bei eiken, bij ieder Ingezetene steeds levendig zijn en blijven zal, en meer nog dan de bij deze wet gestelde strafbepalingen de handhaving dier Wet gemakkelijk zal maken. En opdat niemand Uiervan onwetendheid /oude kun nen vooi wenden, zal deze worden afgekondigd zoo als gebruikelijk is. Aldus vastgesteld bij Buigerneester on Wethouders voornoemd, en afgekondigd den 22 Maart 1877. De Bwqemeesier P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris A. W. MULDER. E N G E L A N' 1). De Regeering lteeft de wijzigingen, door Rusland in het protocol voorgesteld, niet goed gekeurd; zij cischt dat Rusland uitdrukkelijk beloven zal tot ontwapening over te gaan. De onderhandelingen duren voort. In liet Iloogerhuis zegt lord Derby in zijti antwoord aan lord Dudley, dnt de tekst van het protocol en de voorwaardenwaar onder het, iugeval liet onderteekend -ware ge worden, onderteekend zou zijn, nog steeds dooi de regecring overwogen wordeu. 1 In het Lagerhuis deelt de heer Bourke mede dat'de Khedive Gordon gemachtigd heeft vtede met Abyssinië te sluiten. Sir Stafford Northcote zegt, ter beantwoor ding van de vraag van Sir G. Campbell, dat de amnestie in Turkije geen betrekking heeft op hen die zich in Bulgarije aan wreedheden schuldig maakten. De heer Bourke beantwoordt den heer Faw- cett en zegt dat de berichten over ongeregeld heden in de omstreken van Adrianopel over dreven zijn geworden, maar dat den consul last gegeven was persoonlijk de zaak in loco te onderzoekeu. Zondagavond jl. vierden de te Londen wonende Parijsche Commune-mannen eneenige hunner Engelsche geestverwanten de verjaardag van de Parijsche Commune met een feestmaal. Het gezelschap telde 450 personen. Emile Landrin presideerde. Er werd geld ingezameld ten behoeve der getransporteerden op Nieuw- Caledonie. FRANKE IJ K. Het Hof van Parijs heeft in het proces van de familie de Monlalembert uitspraak ge daan, en aan pater Hyacinthe het recht ont zegd tot uitgave van liet werk ÏEspagne ei la lilerlê. Het is nu bekend dat Hyacinthe Lnyson den 15, 22 en 29 April aan ziju voornemen gevolg za! gevenom te Parijs lezingen te houden over onderwerpen van moraal. De commissie uit de Fransche Kamer voor de petitiën tot verdrijving van de Jezuïeten uit Frankrijk heeft voorgesteld die petitiën in handen te stellen van den Minister van Justitie. DUITSC11LAND. Generaal von Stosch keert morgen terug en zal een antwoord op het rappoit van den Rijkskanselier indienen, waarna eerst een be slissing in de hangende kwestie genomen zal worden. Prins Kareide broeder van den groot hertog van Hessen cn diens vermoedelijke opvolger, is eergisteren overleden. De vermoe delijke troonopvolger wordt nu zijn oudste zoon Lodcwijk, de echtgenoot vau prinses Alice van Engeland. ITALIË. De Paus heeft den 20 dezer weer een confe rentie gehouden. Hij richtte bij die gelegenheid tot de aanwezige prelaten een korte toespraak waarin hij nog heftiger dan in de allocutie van den 42 dezer tegen de bestaande orde van zaken in Italië te velde trok en de geloovigeu aanmaande in den tegenstand te volharden. Ily verklaarde vooits dnt hij ten aanhóore der gansche wereld zijn stem zal verheffen voorde vrijheid van liet woord, die men hem ontne men wil. Verder wordt gemeld, dat de Paus aan cenigc kardinalen de viaag heeft voorge-

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 1