BlH6Hlaii8Cle Berichten. legd, of het niet raadzaam zou zijn, zich nog eens persoonlijk tot Koning Victor Emanuel te wenden. Doch dit werd hem ontraden, op grond dat het een geheel nuttelooze stap zou zijn. Pius IX is een weinig ongesteld. TUK KIJK. De Porte heeft den wapenstilstand met Mon tenegro verlengd tot '12 April. A SI E It I K A. Het Kabinet heeft besloten, het congres tot het houden eener buitengewone zitting tegen den 6 April bijeen te roepen, alsmede tot het zenden eener commissie van voorname politieke personen naar Louisiana, alvorens omtrent het daar ontstane conflict een definitieve be-- slissing te nemen. EERSTE KAMER DER STATEN-GÉXERAAL. Zitting van 22 Maart. Tot rapporteurs over de rechterlijke wetten zijn benoemd de heeren Cremers, van Akerla ken, Pické en Schimmelpenninck van der Oije. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 22 Maart. In de zitting van heden is de beraadslaging over de wijziging dei' onteigeningswet voortge- gezet, na aanneming eener motie van den heer de Roo, om de .ontwerpen nopens de dienst regeling bij hypotheek en kadaster niet meer voor het recès te behaudelen, waardoor verviel de motie van den heer van den Berch van Heemstede, om de onteigeningswet uit te stel len. Na nog eenige discussie zijn de ontwerpen tot wijziging der onteigening en mkwartierings- wetten aangenomen- met -43 t'egen -14 stemmen, zoomede het ontwerp tot vei strekking van rijkspaardeu aan de officieren; die tot liet hou den van dienstpaarden zijn verplicht, ook met 43 tegen '14 stemmen. Eindelijk heeft de Mi nister van Oorlog op eene vraag van den heer Wintgens geantwoord, dat hij geene regeling kan maken omtrent de toelating tot den cursus der militaire akademie in September a. s. al vorens beslist zal zijn omtrent de behandeling der nieuwe wet op het onderwijs aan die aka demie, welke behandeling hij als zeer urgent schetst. De Kamer is daarna op recès gescheiden. DEN HAAG, 22 Maart 1877. Naar men verneemt, is door Z. M.-den Koning aan den lieer de Clerq tegen uit. April e. k., op zijn verzoek, eervot ontslag verleend als secretaris der Nederlandsche Handel maatschappij. Bij Kon. besluit van 22 Maart 1877, uo. 22, is bij de dienstdoende schutterij te Vlaar- dingen benoemd tot kapitein-kommandaat, de heer J. M. den Boer, vroeger kapitein-kom- mandatit bij diezelfde schutterij. Z. K, II. Prins Hendrik der Nederlanden heeft i et beschermheeischap over de voorge nomen uitzending naar de Poolstreken op zich genomen. Tot leden van het Hoofd-comité zijn benoemd Z. K II. Prins Alexander der Neder landen tot voorzitter, benevens de heeren J. D., Fransen van de Putte, M. II. Jansen, O. baron van Wassenaer van Catwijck, J. K. .T. de Jonge en L R. Kolemans Beijneu, met toevoeging der presidenten van de op te richten plaatselijke comité's; terwijl rrir. J. Beelaeitsvan Blokland zich met de betrekking vau secretaris heeft beiast. Blijkens een by de Regeering ontvangen telegram uit Atchin, dd. 19 Maart, %vas de Gouverneur-Géneraal den 14 dezer aldaar aan gekomen om persoonlijk den staat van zaken op te nemén. Hij vond den toestand, ook wat de gezondheid betreft, bevredigend. De radja's Rigas, Tenom, Telokroet en Sabi (Westkust) zijn onderworpen en beëedigd. Onlangs is over land uit onze posten te Groot-Atchin een tocht naar Pedir gemaakt, zonder tegenstand teont-, moeten. S C III E D A M 23 Maart 1877. Gisterenavond trad voor de Vereeuiging Paulus" als spreker op de heer A. G. van Hamel van Rotterdam, die tot onderwerp zijner rede had gekozen,.de opstanding van Jezus, en de verbalen daaromtrent in het Nieuwe Verbond. In keurigen vorm schetste de spieker4 hue dat geloof langzamerhand was ontstaan bij Jezus discipelen, die na zijn smadelijken kruisdood, geschokt in hun geloof in Jezus als de Christusmeer en meer door de macht der herinnering aan de zedelijke grootheid van Jezus, tot het bewustzijn kwamen, dat Hij, hun Meester en Heer, niet, volgens het ge loof dier dagen, in het dooden of schimmen rijk kou zijn gebleven, maar, dat God Hem 1 uit dat sombere schimmenrijk bad opgewekt en aan zijne rechterhand in den Hemel ge plaatst van waar (lij weldra zou wederkomen om het Godsrijk voor goed op aarde te vestigen. Met dit geloof van Jezus eerste jongeren bracht spreker in verband de opstandings- verhaleu en toonde op zeer duidelijke wijze aan hoe we in cukele daarvan den oorsprong van dat geloof terug vinden, maar hoe ook de jongere verhalen de duidelijke kenmerken droegen van den geest der legende en vaak ontaarden in grof zinnelijke voorstellingen. Op boeiende wijze werd de beteekenis welke die verhalen ook voor ons nog kunnen hebben in een helder licht gesteld, wanneer zij name lijk werden opgevat als symbolische voorstel lingen van het geloof der eerste Christeuen in de opstauding van Jezus. Na nog een vfuchtigen blik geworpen te hebben op de geschiedenis der Kerk, en te hebben aangetoond hoe telkens het verheven en toch eenvoudige Christus-ideaaldoor de Kerkelijke overmacht werd ten grave gesleept, maar hoe het telkens schooner uit zijn graf verrees en op nieuw zijn kracht openbaarde, besloot de spreker zijne belangrijke^.rede met een opwekkend woord voor onzen tijd. De heer P. Heus, hulponderwijzer aun de bijzondere school aan de Tuinlaan alhier is benoemd tot hoofdonderwijzer aan de bijzondere school te 's Grdvesande. Het verdrag tussehen Nedeilaud en België tot wederkeeiige uitlevering van misdadigers, den lön Januaii 11. te Biussel gesloten, is in afschrift aan de Tweede Kamer medegedeeld. Met zekerheid wordt thans gemeld, dat de Belgische Regeeiiug liet vei bod van invoer der goedeien uit Nederland, die in hooi of stroo zijn verpakt, geheel heeft opgeheven. De heeren rar. G. de Vries en mr. D. J. baion Mackay hebben hun ontslag genomen nis leden vau de Tweede Kamer; de eerste omdat hij de benoeming tot lid van den Raad van State heelt aangenomen, de tweede, omdat hij zich metterwoon te Londen gaat vestigen. Met genoegen vernemen wijdat de belangstelling iu de lutei nationale Tumbouw- Tentounsteliiug, die te Amsterdam in April zal worden geopend, dagelijks toeneemt en dat, als een gevolg daarvan, reeds voor een hoogst aanzienlijk bedrag in liet waarborg- fouds is deelgenomen, terwjjl ruime giften voor medailles en andere geldelijke bijdragen aan het Hoofdbestuur werden ter hand gesteld. Door Z. K. H. Prins Hendrik werd voor 20 aandeelen ingesclueven. lloe belangiijk de ontvangen eu toegezegde sommen ook mogen zijn, verdere deelneming blijft, met het oog op de groote kosten, die gemaakt moeten weiden, alleszins wensehel'gk. Uitsluitend aan inschrijvers en genoodigden zal toegang tot de openingsplechtigheid ver-- leend worden. Het aantal inzenders, dat zich heeft aan gemeld, is zeer groot. Vele en zeldzame ver zamelingen zijn opgegeven. Daaronder komen- voor inzendingen van het Koninklijk Paleis en. Domein het Loo, van Z. K. H. Prins Ileudrik en van de tuinen van Z. M. den Koning van Wurtembèrg. De voornaamste Engelsche, Bel gische en üuitsche kweekerijen zullen ruim vertegenwoordigd zijn. Bezendingen uit Mel bourne en Nedertandsch Indië zijn reeds aan gekomen. Tot toewijzing der uitgeloofde prijzen is een Jury van omstreeks 400 personen uitgenoodigd. Deze zijn gekozen onder de meest bekende deskundigen uit alle landen van Europa. i De uitgave van den catalogus zal plaats hebben in de Nederlandsche eu in de Frausche taal en is opgedragen aan de firma A, "W. Sythoff te Leiden. Behalve door de sub comité's voor België eu Italië, waarvan wij reeds melding maakten, is de Tentoonstelling vei tegenwoordige! door Com mission te Parijs, Keulen, Petersburg, Bremen, Batavia eu te Cliefoo (China). De volgende middelen van vervoer hebben aan de inzenders gedeeltelijken vrijdom van vracht toegezegd: Maatschappij tot Exploitatie van Staats-spoorvvegenIlollandsche IJzeren- spoorweg, Nederlandsche Rhjjn-spoonveg. Ned, Ceutraal-spoorweg, Kon. Ned. Stoomboot Maat schappij, Belgische Staats-spoorvvegen, groote Belgische Ceutraal-spoorweg, Spoorweg van Antwerpen naar Gend, Spoorweg Geml— EeclooBrugge, Köln.-Miudener spoorweg, Rheinisclie spoorweg eu BerlijnHamburger- spoorweg. Gedurende de Tentoonstelling zal een dag blad der Tentoonstelling worden uitgegeven door Gebr. van Es, te Amsterdam. Onze lezers herinneren zich ongetwijfeld de zaak der school te Kwintsheul. Den 27n Maait van het vorige jaar werd bij Kon. besluit de oprichting van een school te Kwinstheul, gem. Monster, bevolen, doch tot heden bleef dat besluit onuitgevoerd, hetzij door het beweren dat vruchteloos naar grond was omgezien, hetzij omi'ftt de raad vooraf een subsidie voor den schoolbouw en voor de gewone kosten wilde erlangen. Nadat eindelijk terrein was gevonden en leeds voor de buitengewone kosten van den schoolbouw een subsidie van ongeveer f14000 was toegezegii, beslisten de provinciale staten in hun laatste najaaisvergadering, dat de aanvraag om doorloopende subsidie rnoest worden aangehouden tot de sciiool in gebruik was gesteld. De raad bleef weigeren het Kon, besluit uit te voeren. In de laatste vergadering der gemeente Monster bracht de voorzitter nu een brief ter tafel van den cotnmiscaris des Konings, waarin deze in krachtige bewoordingen zijn verontwaardiging te kennen gaf over bet verzet van den raad, de nalatigheid van het college van burg. en welh. enz. 'Hoezeer de voor- zitter de leden wees op hun eed, op bun plicht tot opvolging vaa een Kon. bevel, op de finan- cieele schade voor de gemeente en voor henzelf bij de nutteloosheid van verder verzet; hoewei hij aantoonde, dat de financiëele bezwaren later wel zouden worden overwonnen en zijn per soonlijke inkomsten zelfs aanbood voordenoo- dige rentebetaling ook nu bleef de raad met 8 tegen 2 stemmen, die vau den voorzitter en van den heer J. D. van Leeuwen, bij zyn be sluit om de school niet op te richten, aau den Commissaris des Konings overlatende te doeu wat hij noodig rnocht achten. Met belangstelling zien wij nu den verderen loop der zaak tegemoet. (Fad.) In de maand Februari maakten van den Nieuwen Waterweg van Rotterdam naar Zee gebruik: uit zee 146 stoom- en 6zeilschepen', naar zee 150 stoom-, en 32 zeilschepen, te

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2