Gcmeïide" Büriciteii.- sche vereenigingen, samengesteld uit ten minste 30 en ten hoogste 55 zangers, uit plaatsen die minder dan 25000 inwoners tellen. De eerste prijs is de groote zilveren vergulde medaille met premie van 500 francs; de tweede prijs, dezelfde medaille met premie van 300 francs; de derde prijs, dezelfde medaille niet premie van 150 francs, voor de uitvoering van een voorgeschreven zangstuk en een zangstuk naar keuze. liet Staatsblad u" 34 bevat de wet van den 28sten Maart 1S77, houdende goedkeuring van eenige bepalingen der overeenkomst, tus- schen Nederland en Duitsclilaud op 12 October 1876 te Berlijn gesloten, nopens vei bindingen tusschen Nederlandsche en Pruisische kanalen. De Staats-courant behelst de volgende opgave vau de op 31 Maart 1877 in de onder staande entrepots aanwezige hoeveelheid bui- tenlandsche ruwe suiker: Amsterdam7,205,570 kilogr. Rotterdam3,320,801 Schiedam Dordrecht Middelburg Totaal 10,526,371 kilogr. De Maasen Roerbode ontving het tele gram van den geslaagden moordaanslag op Koning Victor Emanuel uit Amsterdam; het was geteekendBureau, Tijd. Be Tijd echter is er vreemd aanzoodat men hier met een mystificatie te doen heeft. Het Pensioenfonds zal zijn eerste buiten gewone vergadering houden te Utrecht op 21 April a. s., des middags om 1 uur, in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen. De volgende punten zullen door het bestuur ter tafel worden gebracht: 1. of het beginsel, dat de Staat de pensioenen der ambtenaren zuiver uit de schatkist dient te verstrekken, als punt van uitgang moet Worden aangenomen2. of het, wanneer de Staat die verplichting erkent, billijk en wensehelijk is, dat het Algemeen Bur- gelij k Peusioeufouds als eerste grondslag worde aangenomen voor een op te richten weduwen- en weezen-pensioenfonds. üe Afd. Leeuwarden heeft voorgesteld, deze punten voorloopig nog niet te behandelen en is van oordeel, dat de zaak nog niet voldoende is vooi bereidmaar wenscht, dat door de zorgen van het bestuur een rapport over de pensioen-kwestie wordt sa mengesteld, waarin de zaak van alle kanten wordt beschouwd. liet best. der Afd. Amster dam wil het tweede punt behouden, doch het eerste aldus wijzigen: of zonder praejudicie van elk auder stelsel, dat tot het beoogde doel kan leiden, aanvankelijk als punt van uitgang moet worden genomen het beginsel, dat op den staat de veiplichling behoort te rusten om de pen sioenen der ambtenaren zuiver uit de schatkist te voldoen. Dinsdag vergaderden te Amsterdam de afgevaardigden van de Vereeniging Volksou- derswijs", iu buitengewone bijeenkomst bijeen geroepen, tot bespreking van het ontwerp- Heemskerk tot regeling van het lager onderwijs. De heer II. J. E. van Hoorn presideerde. Hij deelde bij de opening mede, dat de Vereeuigiug 145 afdeelingen, 28 correspondentschappen, 11,807 leden (waaronder 1198 leden tegen ver laagde contributie) telt en wees de vergadering opliet belangrijke van den arbeid, dien zij had te vervullen. Terwijl de stemming geschiedde, had de be noeming plaats van drie leden der commissie, belast met het' onderzoek en de goedkeuring der rekening en verantwoording over 1877. Tot lid van het hoofdbestuur werd herkozen de heer mr. A. Kerdijk te Delft (thans secre taris) en gekozen mr. H. Goeman Borgesiuste 's Hage (iu plaats van den heer R. P. Mees R.Azn., die volgens hefcreglement niet herkiesbaar was), laastgeaoemde in herstemming met den heer Armand Sassen te Breda: Bij acclamatie werd de volgende notie, door den heer Borgesius voorgesteld, aangenomen: »De vergadering, hulde brengende aan het hoofdbestuur voor alles, wat het reeds gedaan heeft in liet belang eener goede schoolwet, waarin de openbare neutrale school wordt ge handhaafd. verbeterd en bevestigd, magtigt het hoofdbestuur om; op den grondslag van de be ginselen, neergelegd in de Bode no. 1 van 1877, een adres aan de Tweede- Kamer te richten onverminderd de nog nader door de vergadering te nemen besluiten." Daarna had een zeer uitvoerige discussie plaats over de verschillende hoofdpunten der regeeringsvoordracht tot herziening der wet op het lager onderwijs, iu verband met het prae- advies van het hoofdbestuur. 1. de school: a. de omvang van het onderwijs; b. de schoolge bouwen; c. de gelegenheid tot het genieten van onderwijs. 2. liet onderwijzend personeel: a. het gehalte en de opleiding; b. de getal sterkte; c. de bezoldiging der onderwijzers. 3. Het toezicht. 4. De kosten. 5. De leerplicht. Op bijna al deze punten was de meerderheid der vergadering volkomen eenstemmig met de zienswijze van het hoofdbestuur. Een motie van den heer B. II. Heldt, presi dent van het Algemeen Werkliedenverbond, werd aangenomen, strekkende om niet alleen te protesteeren tegen het beginsel au verplichte schoolgehlhefling, maar ook aan to dringen op liet verstrekken van kosteloos neutraal onder wijs aan alle kinderen, wier ouders liet ver langen. Toorts is nog eeu motie van den heer mr* 3. A. Levy, om aan te driugeu op de wensche. jijkheid dat de staatshuishoudkunde, worde op genomen ouder de leervakken dei-kweekscholen voor ouderwijzers, door liet hoofdbestuur over genomen en. door de vergadering goedgekeurd. Eindelijk heeft de veigaderiug nog besloten de wenschelijkheid te kennen te geven, dat het landbouwonderwijs een plaats uunue vinden bij het voortgezet lagèr onderwijs; het niet wen sehelijk te verkiaien, dat de schoolcommissiëu worden opgeheven, maar wel dat een betere regeling vau de bevoegdheid en samenstelling der commissién in 'de wet worde opgenomen. Overigens werd volkomen adhaesie betuigd aan de beginselen, door het hoofdbestuur iu zake het lager onderwijs ontwikkeld. Door hoofdouderwijzeis van eeu 40tal bijzondere scholen te Amsterdam, die door 8203 leerlingen bezocht werden, werd iu de vorige week een adres ingezonden aan Z. M. den Koning, waai bij op staatsrechterlijke gelijkstel ling van het bijzonder met het openbaar onder wijs wordt aangedrongen. Adressanten verzoe ken: sdat liet Z. M. moge behagen haar zorg voor het onderwijs op zoodanige wijze te willen behartigen, dat ook voor hen, die niet tot de zeer rijken belmoren, de vrijheid, om andere dan openbare scholen, te bezoeken, geen gevaar loope" IS aar men verneemt, worden in onderschei dene oorden des lauds gelijkluidende adressen van adhaesie iu gereedheid gebracht (W. R. Ct.) De Zuiderzee is zoo vol haring, dat uien ze bij Hoorn met manden vol opschept. Rotterdam, De te dezer stede gevestigde vereeniging uFloi nliu" zal ook dit jaar weer eeu tentoonstelling geven van door kinderen gekweekte plantjes. Zondag II. werd door de postduiven- sociëteit sde Telegraaf' alhier eene wedvlucht gehouden van Doulrecht uit. Te 9 ure 1 mi nuut werden de duiven opgelaten. De prijs werd behaald door eene duif van den heer R. van Buren, die te 9 ure 40 minuten 2 secon den hier aankwam. Alplien. Maandagavond werd op den pu- blieken weg tusschen deze gemeente en VVamel "een persoon aaugeraad door een zwart gemaakten kerel, die hem zijn geld ontnam en vervolgens, onder bedreiging, een mes op de borst van den aangevallene zettende, hein zijn horloge afvor derde. De aangevallene gaf hem echter met den knop zijner parapluie een zoo geweldigen slag tegen het hoofd, dat hij ternedervie), waar op de aangevallene het hazenpad koos. De po litie is ijverig in de weer om den aanrander op te sporen. Leeuwarden. Onze stad is gekozen voor de in 1877 te houden jaarlijksche openbare uit voering van het Nederiandsch Gymnastiek-Ver- botul. liet bestuur heeft zich tot burgemeester en wethouders gewend om de vereischte ver gunning te bekomen. Te oordeelen naar het geen voor die uitvoering wordt voorbereid, belooft zij een waar feest te zullen worden.'Zij zal drie dagen duren eu ook door vele buiten- landsche turners worden bijgewoond. Van de Nederlandsche turners zullen alléén de leden van het verbond kunnen medewerken. Snc-ck. Alhier is een kind van 15 weken, dat bij de moedor in bet bed sliep, doodgelegen. Tiel. In de Diusdag alhier gehouden al- gemeene vergadering der centrale kiesvereeni- ging werd voorlezing gedaan van een schrjj- vau mr W. II. Beaufort, waarin hij verklaart de kandidatuur door genoemde kiesvereeniging hem eventueel aan te bieden, volgaarne te zullen aannemen. Hij zal 't zich een eer rekenen de kandidaat te wezen eener vereeniging, die man- men als Knoop, Stieltjes, Mackay onder hare kandidaten telde, met wier politiek hij zich in hoofd/aak vereenigt. Zeker iemand uit de provincie (zoo ver haalt de Zutph. Ct.) kwam per treiu in de hoofdstad en nam een rijtuig van de a'gemeene dienstonderuemiog. Toen hij afstapte, vroeg hij wat hij betalen moest. Vijf schellingen, zei de voerman. Goed, daar zijn zewat is uw nommer? Ik bedoel vier schellingen, mijn heer. .Ook goed; wat is uw nommer? Nou, drie schelliugen dan, omdat jij 't bent. Hier zijn ze, man; wat is uw nommer? Twee schellingen is 't minste, mijnheer. Nu, twee schellingen dan; wat is uw nommer? Een schelling, mijnheer, ik wil 't dit keer voor één schelling doen. Dear heb je ze, man; dat zal wel alles zijn wat je toekomt. Jou nommer kan me nu niet meer schelen. Goede morgen! Bij gelegenheid van de geboorte van een zoon, schonk het hoofd vau heihuis Rothschild te VVeenen een som van f 120,000 aan het per soneel van zijn kantoor; dat is bijna zijn in komen van één dag. Dit wordt nl. tegenwoor dig berekend op f 150,000 daags. Wegens de resultaten omtrent het gebröik van erwtenworst bij het Duitsche leger in 1870, heeft men ook beproefd andere mengsels te vinden, die iu eeu kleine ruimte een groote voedingswaarde vertegenwoordigen en niet aan spoedig bederf onderhevig zon. De beschuit van Mandet is zulk een samenstelling cn bestaat per 100 deelen uit: tarwemeel 45, osse- of kalfsvleesch 10, varkensvet 5, keukenzout 5, water 15, kaas 15 en kruiderijen 5 deelen. Volgens opgave kan deze beschuit in normalen toestand, doch ook geweekt en gekookt gegeten worden. Door den heer Lajoux, apotheker te Pa rijs, zijn proeven genomen, hoeveelsalycilzuur er noodig was om de verschillende siropen goed te houden eu, voor gisting te behoeden gedurende den zomer. De proeven worden ge nomen op eeu tempeiatuur van 17 graden en een duizendste van de suiker, die zij bevatten, "bleek genoegzaam te zijn, om het gisten te voorkomen. Aalbessensap, volgens de wijze van Appert gemaakt, had niet meer dan een tienduizeudste' salycilzuur noodig om goed le blijven.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2