Biittilaiisclit BerichtBn. Binnenlaadsclie Mete ,A°. 18771 Zaterdag .7 April f> 4130. en n J> e rtigste Jaargang, Abonnementsi'Rijs, per kwartaalf 4.85. Franco per post, door het geheele Rijk - 2,50. Afzonderlijke nommers - 0.10. BUKEAV: JIABJiT, JB, 124. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels, f 100, Iedere gewone regel meer- 0.41', Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. ENGE L"';A K I). In een redevoering, 'bij een feestmaal te Glaucester den 5 dezer gehouden, keurde de minister Hicks-Beach interventie van Engeland in de Oostersclie kwestie af, die tot een ver delgingsoorlog zou leiden. Wanneer het proto col in zijn geheel bekend was, zou het de al- gemeene goedkeuring wegdragen. Men kon het gewicht van liet protocol nauwelijks te hoog schatten, dat een bewijs was van de verstand houding tusschen de zes groote mogendheden en een onderpand voor den vrede. De minister wees nog op de gewichtige roldie Engeland ui dezen had vervuld. F It A N K R IJ K. De correctioueele rechtbank te Parijs veroor deelde Cassagnac tot twee maanden gevangenis en 300 frc. boete; Puel, den gérant van den Rays, tot '1000 fre. boete; beiden wegens be- leediging der Kamer. Men zpgt te Parijs dat bet besluit, waarbij Bismarck ontslagen wordt, den 5 dezer is ge- teekeod door den Duitscben Keizer, ondanks den herhaalden en kraclitigeu tegenstand van den Keizerlijken Prins. T It K IJ E. Het protocol werd den A dezer aan Safvet- Pacha ter hand gesteld, die verklaarde dat hij de beslissing des Sultans zou inwinnen. Den 5" dezer had te IConstantiuopel weder een samenkomst plaats tusschen Safvet-Pacha en de Mocitcnegrijnsche gezanten. Deze bleven staan op de laatstelijk door hen gestelde eischen, in 't bijzonder van den alstand van de districten Nicsic, Koutchi en Koltchin. Zij vroegen eeu categorisch antwoord: toestemming of weige ring, en verklaarden dat zij in de volgende week zullen vertrekken ingeval zij eene stellige weigering ontvingen. Safvet-Pacha antwoordde, O O O dat hij nog geen beslissend autwoord geven kon 1) U IT S C H L A N* D. Betrefieude Prins Bismarck's verzoek om ver lof is de toestand nog onveranderd. Allo ge ruchten omtrent zijn aftreden worden herhaal delijk en ten stelligste ongegrond verklaard. Het wachten is slechts op 's Keizers beslissing omtrent het vervangen van den Rijkskanselier gedurende zijn verlof, ITALIË. De Osservatore Romano zegtdat de Paus den Kardinaal Ledochowsky heeft verzocht op net Vaticaan te komen wonen, •De Italië verzekert, dat sommige nuntiussen zullen verplaatst worden; mgr. Bianchi zou naar Brussel gaan, Yanutelli naar Weenon en Carpi naar Munchen. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting,van 5 April. In deze zitting zijn de algemeene beraadsla gingen over de rechterlijke wetten aangevangen, üe heeren Pické, Hein, Dumbar, en van Aker laken hebben de voordiacht sterk bestreden wat den vorm eu inhoud aangaat en haar ge- schets als heilloos voor het land, Zoiuler het recht te verbeteren. liet grondwettig bezwaar tegen de ontbinding van alle rechtscollogiciu woog bij heti zwaar. De heer Borsius hestreed daar entegen dat grondwettig bezwaar en verdedigde de wetten, als voortspruitende uit de noodza kelijkheid van eene vereenvoudigde inrichting als gevolg der bovenwet en als voorbereiding tot eeu nieuwe ïechterlijke organisatie. SCHIEDAM, G April 1877. Heden is het 40 jareu geleden dat de heer J. F. Krabbendam in dienst trad bij de heeren de Groot Roelauts Co., cargadoors alhier, gedurende welk tijdvak de jubilaris zich door ijverige en getrouwe plichtsbetrachting do achting zijner .patroous mocht verwerven. Te dezer gelegenheid mocht hij van velen blijken van belangstelling ontvangèn. Bij de akte-examens in Gelderland zijn gis teren toegelaten als hulponderwyzeres, onze stadgenooten de dames A. E. Visser eu A. P, Post Uiterweer, beide leerlingen van de kweek school voor ondeiwijzeressen te Arnhem: in de provincie Noord-Brabiant, als hulponder wijzer, de lieer C. L van Balen Jr., vroeger kweekeling alhier, thans als zoodanig werk zaam aan het instituut Ihisselmau te Etnrnik- hoven bij Gorinchem. Do Minister van Marine brengt ter ken- mis van belanghebbenden, dat eene zwaï te buik- ton, 0de grootte, is geplaatst op de hifogte van den inoleu van Rozenburg in de rivier liet Scheur, in de volgende merken De "kerk cn de molen van Rozenburg inéén. Da nieuwe stee op Rozenburg even luiten den hoek van dat eiland, in 30 decimeters. Langs den Ilolllandscheu IJzeren-Spoor weg (lijn AmsterdamRotterdamHelder Zaamdam) zijn gedurende do maand Maart •1877 '109,461 reizigers vervoerd; opbrengst f '141,404,99 cn van goederen f47,443,02'/ di- veise ontvangsten f533,79; totaal f'189,4-4i,S014. Aan mevrouw See bach is den 4 dezer eene hoogst vereeremle ontvangst bij II. M, de Koningin ten doei gevallen. Onze Vorstin onder hield zich ongeveer een uur met de beroemde tooneelspeelster en betuigde haar leedwezen verhinderd te zijn de gastvooistelling in den schouwburg bij te wonen. II. M. heeft do be gaafde actrice evenwel uitgenoodigd later in het paleis eene voordracht te houden. -Voor 't gouden bisschopfeest van Paus Pius IX is thans bijeengebracht door: de Tijd f 11,763.22, de Maasbode f 2030.18/.!, Ie Courier 'de la Meuse fis. 3743.69. Als een bewijs van hot groote voordeel dat het Noordzeekanaal oplevert, deelt da Hult Reivs mede, dat het Engelsche stoomschip Europeankapitein Ansdell, dat Zaterdag avond 8 uur van Huil vei trok, den volgenden avond te 7 uren te Amsterdam aankwam, een bewijs te meer voor het praclisch nut van den nieuwen waterweg. Vermits de loop der zaken in Noord- Duitschiand, bij en langs onze grenzen, met name te Emden, inet betrekking tot den vee- typhus zoo gunstig is, zullen de detachementen militairen uit de uitgestrekte gemeente Ylagt- weclde (in Groningen) vermoedelijk bïnueo kort naar hunne garnizoensplaatsen terugkeeren. Nog nooit hebben landeigenaren en land- gebruikers iu Friesland zich zoo krachtig ge toond tegen liet eieren uithalen en vogelfloppen als in dit voorjaar. Onderscheidene landeigenaren waarschuwen bij advertentie het publiek, dat op hunne landerijen tot dat doel geene personen worden toegelaten. Hei programma van de eerste reis ron dom de wereld in 320 dagen, door de Maat schappij voor Studiereizen te Parijs georgani seerd, kondigt 't verliek uit Marseille op 31 Mei aanst. aan. Men meldt ons echter, dat de afvaart zal worden uitgesteld tot het einde \an Juni. Voor velen is dit zeker een welkome verandering, omdat zij nu gelegenheid hebben, zich tot '10 Mei aan te melden voor deelneming aan de reis; alle vroeger opgegeven datums zijn ten gevolge der latere afvaart een maand verschoven. Fad.) De mSocietö des auteurs dramatiques" te Parijs is, meldt men, voornemens te procedee- ren tegen allo theater-directeuren in den vreemde, die stukken \an Fransche schrijveis opvoeren, zonder geldelijke uitkeering aan de bezitters van het copie-recht. Wat Nederland betreft, wil men zich op een art. van bet buigerlijk wetboek beroepen. Dezer dagen maakte in de dagbladen liet bericht de ronde wat in do dertiende eeuw de eieren kostten eu hoe men toen voor zes stuivers feestmalen gaf, die even overvloedig als luisterrijk waren. liet was zeer interessant voor de liefhebbers van dergelijke wetenswaardigheden. Maar tegen over dat »oneinilig kleine" verdient het oneindig groote van onzen tijd wel vermelding, en als zoodanig mag worden genoemd het deficit van de Bassins Iloulllers, dat op geen honderd millioen francs na is te schatten. Misschien zal er een tijd komen dat meu met evenveel minachtend medelijden spreekt van een bankroet van honderd millioen, als nu over een feestmaal van zes stuivers. (Arnh. Ct.)

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 1