Biniieulauflselie Bericiit». hebben, dat de oud-öostenrijksche eclite sol daten-geest in het leger worde voortgeplant, in welk geval de overwinningen niet zouden kunnen achterwege blijven. De Polk. Corr. verneemt uit Bucharest, dat de regeering besloot tot het concentreer-n van '10,000 inan ter bescherming der hoofd stad tegen een eventueele verrassing der Turk- sche troepen. Uit Bucharest wordt van 17 dezer gemeld Er is bevel gegeven tot het aanhouden van alle depêcheswaarin van troepenbeweging gewaagd wordt. Eene zeer levendige correspondentie wordt gevoerd tusschen de Kabinetten der waarbor gende mogendheden en hare agenten te Bucha rest, omtrent de houding van Humerus met het oog op de dreigende gebeurtenissen. 1IU1T8CHLAS 1). De Provincial-Correspondent schrijft: De Oostersche kwestie is een beslissende phase ingetredentengevolge van de kortaf afwijzende verklaring der Porte is elke hoop op het slagen van nieuwe onderhandelingen vervlogen. Zoo derhalve het uitbreken des ooi logs niet rreer te verdagen is. zal toch het gemeenschappelijk vredelievend streveu der Europeesche mogend heden des te stelliger" op het doel gericht zijn, om elke verdere uitbreiding des oorlogs door alle-mogelijke middelen te verhoeden. R lr S L A N 1). Eet aan vreemde beurzen verspreide gerucht omtrent eene verandering van ministerie te Koustantinopel wordt door niets bevestigd en schijnt onjuist te zijn. De Keizer en de Grootvorst-troonopvolger vertrekken Vrijdagochtend vroeg naar KischenelT, waar zij Maandagavond zullen aankomen. Gedelegeerden van Montenegro worden te Kischeneff verwacht. Men gelooft dat zij een onderhoud zullen hebben met den Keizer en Prins Gortsciiukoff. ITiLlE, De clericnal legitimistische Union zegt in slaat te zijn te verzekeren, dat de uitlevering van kardinaal Ledochowski door Duitschland gevraagd en door Italië toegestaau is. liet be velschrift van gevangeneming was op het punt van uitgevaardigd te worden, toen de Paus van dien maatregel onderricht werd, eu zoo kon Pius IX den prelaat nog tijdig genoeg eene -schuilplaats aanbieden op het Yaticaan. F R A N K R IJ K. Te Parijs is den 18 dezer het volgende be- •richt ontvangen: De oorlogsverklaring van Rusland wordt morgen verwacht. Er heeft •thans geenerlei diplomatieke bespreking meer plaats. Men hoopt, dat de oorlog zal geloeali- seenl blijven. Naar men verzekert zal het Journal Officirl van 19 dezer veranderingen in het personeel der prefecten bekend maken. Negen prefecten en zeven ondeipiefeeten zouden van standplaats verwisselen. Genei aal Ciahliui, Ualie's gezant wordt,heden te Parijs terugverwacht. Men spreekt te Parijs van de mogelijk heid dat de wereldtentoonstelling uitgesteld wordt tot 1879. GRIEKENLAND. De Grieksche leeniug van 10 000,000 dr. zal volgeteekend worden. Een kapitalist heeft voor 1600,00üj frs, geteekend. Het ministerie heeft reeds 800,000 frs. naar Frankfort gezonden, om het gekochte nieuwe geschut te-betalen. De drie Grieksche oefeningskampen zullen te Agririon, te Thirae en te Megalopolis gevestigd worden.. .Het ministerie is thans ijverig in de -'weer om de wet op de volkswapening te voltooien. DEN HAAG, 18 April 1S77. Z. M. de Koning heeft den, luiteuant- geuerna! Verspijck benoemd tot groot-kruis (ridder Ie klasse) in de orde van den Gouden Leeuw van Nassau. Z. IC, II. Prins Hendrik heelt onder toe zending van een bijdiage, zich bereid verklaard,' bij eventueel totstandkomen, het beschermheer schap te aanvaarden over de stichting te Urk, bestemd om voortdurende ondersteuning te verstrekken aan oude lieden boven de 70,jaren. Reeds zijn vele giften ingekomen, maar op verre Da nog niet toereikend voor het beoogde doel. SCHIEDAM, 19 April 1S77. ne afdeelingen van de Tweede Kamer der talen Geneiaal hebben gisteren verschil lende wetsontwerpen onderzocht, waaronder dat tot onteigening voor den aanleg van een weg van Uelfshaven naar botterdam. Maandag zulten du afdeelingen vergaderen tot onderzoek van de vooigestelde herziening der kieswet en van bepalingen der provinciale en gemeentewet, die met het kiesrecht iu velband staan. De Minister vin Financiën vestigt bij deze de aandacht der ingezetenen op den hoofd inhoud der wet vau"2S Maait 1877 Staats blad no. 43). Bij die wet, in wei king trudende I Juli aan staande, is onder anderen bepaald a. dat de thans bestaande Nederlaudsche kopeicii pasmunt zal worden vervangen door bronzen pusmuntstukken van 2'-, 1 en''j cent, rnaar dut de bestaande Nedei landsche koper munt wettig betaalmiddel blijft totdat zij, na genoegzameu aanmaak van nieuwe bronzen munt, en na voorafgaande bekendmaking buiten omloop zal worden gesteld; b. dat niemand verplicht is bronzen of ko- peien pasmunt aan te nemeu tot een hooger bedrag dan vijfentwintig cent: c. dat liet is verboden vreemde koperen, bronzen en niekelumnten in betaling te geveu; dat het echter, bij wege van uitzondering op dat verbod, in de door den Koning bij alge- meeuen inaatiege! van inwendig bestuur aan te wijzen grensgemeenten, veroorloofd is van die vreemde munten voor een waarde van ten hoogste twintig centeu in betaling te geven, mits de tubelaUuggeviug plaats hebbe met toe stemming van dengene, aan wien zij geschiedt en op geen hoogeren koeis dan door den Koning bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur vul worden vastgesteld; d. dat liet aan rijks-, provinciale, gemeente- lyke en waterschapsambtenaren en aan pachters en omlerpachters van Rijks-, provinciale, ge meentelijke eu waterschaps-itikouisien vei boden is bij ontvangsten, welke zij als zoodanig doen, die vreemde munten iu betaling aan te neineu; c. dat oveitiudiug van de suo. litt. c en d bedoelde bepalingen wordt gestralt met een geldboete van ten minste drie en ten hoogste vijlenzeventig gulden dat echter, indien „de schuldige binnen de laatste twee jaren wegens deze overtreding is veroordeeld, dc geldboete tot vijfhonderd gulden kan worden verhoogd; en dat bij de wet aan den Koning de be voegdheid is vooi behouden om de strafbepa lingen op de oveitreding der sub lilt. c en d genoemde voorschriften reeds vóór het in werking treden van bovengenoemde wet zelve, dus vóór 1 Juli 1877, in werking te doen treden. Bij de Tweede Kamer zijn ingekomen twee ontwerpen van wet tot beschikbaarstelling van gelden wegens door het Dep. van Oorlog gedane verstrekkingen voor den dienst van 4876 en 1877. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, by de gemeenschap pelijke loodingen door de beambten van den- Waterstaat en van liet Loodswezen, op den droge van den Nieuwen Waterweg van Rot terdam naar Zee, op den 15 April is bevonden: aan de zwarte tonnenzijdo 30.5 (met een kleine- bol van 29 decimeter even buiten de zwarte ton no. I) op 40 meters benoorden de lijn der geleidelichten 32.5 np de lijn der geleide» lichten 33.5 op 50 meters bezuiden de lijn der geleidelichten 34 decimeter bij gewoon lang water, terwijl aan de witte tonnenzijde door de deining niet gelood is kunnen worden. Bij liet waarnemen der seinen voor den waterstand moet worden acht gegeven, dat niet meer volgens de bevonden diepte op de lijn der geleidelichten, maar volgens die langs de zwnrte-tonnenzijde geseind wordt. Peiling van 10 April: zwarte tonnenzijde 33, 40 meter benoorden de lijn der geleidelichten 33.5, op de lijn der geleidelichten 34.5, 50 meter bezuiden die lijn 34 decimeter bij gewoon laag water, terwijl aan de witte tonnenzijd door de deining niet voldoende gelood is ki -jg nm worden. (Verbetering volgens de Slaa Courant.) In de maand Maart maakten van de1 Nieuwen Waterweg van Rotterdam naar Zei gebruik: .uit zee 183 sloom-en 24 zeilschepen; naar zee 206 stoom- en 87 zeilschepente zatnen 389 stoom- en 111 zeilschepen: in hot, geheel 500 schepen melende te zamen 545,990 M', tegen 7! schepen, metende te zamen 94,344 M' van het Voornsche Kanaal, een en ander zonder de visclwchcpen Gedurende het eerste kwartaal maakten van dezen weg gebruik: 215 zeeschepen, metende- 1,390,367 kub. meter, tegen 155 zeeschepen, metende 191,521 kub. meter, van het Voornsche- Kanaal; een en ander zonder de vjschschepen. De Nieuwe Potterd. Cour. wijst op den onvoldoenden toestand van den Nieuwen Wa terweg bij den Hoek van Holland.die steeds ondieper wordt. Twee stoomschepen van New- York konden niet binnenkomen. De "Rotterdam geraakte vast eu heeft zelfs een oogenblik ge vaar geloopeneerst na een deel der lading in lichters te hebben geborgen, slaagde men er in het schip bij een volgend hoogwater weder vlot te krijgen. De Maas was genood zaakt weder zee te kiezen, om via Brouwers haven Rotterdam te bereiken. Teieeht slaakt de N. R. Ct. een noodkreet voor do toekomst van Rotterdam.'t Is te hopen, dat met energie een werk worde voltooid, waaraan iceds zoovele millioencn 2ijn beste.ed, zonder dat de resultaten daarmede in ver houding staan. Het geldt hier niet alleen een Rolterdamsch maar een landsbejang. De Standaard heeft zonder grond gemeld, dat de lieer F, C. A. Panlekoek, predikant te Amsterdam, voornemens zou wezen zijn eme ritaat te vragen. Het doet ons genoegen te kunnen melden dat er geen sprake van is. Hoe treurig het mot de anti-revolutio naire partij gesteld is verkondigt, na een reeks van beschouwingende Standaard mot aan doenlijke openhartigheid in een artikel wamin zij tot de slotsom komt omtrent de houding welke hare partij vooreerst moet aannemen. Men deelt aan het Utrechtsch Dagblad mede »Zijn door de directie der tentoonstelling- Geesink c. s. nog al belangrijke kosten voor de jury in rekening gebracht, te meer valt dat in het oog, daar, naar wij uit goeden bron vernemenaan de leden der jury geene ver goeding is gegeven voor hunne bemoeiingen. De diploma's zjjn evenmin door den secretaris der jury geteekend, waardoor ze het waar merk van behoorlijke overeenstemming met het rapport der jury missen. Ook te Biussel is thans een comité tot

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2