Binralaiiiscle Berichten. aangegaan en het is voornemens, in zijne vre delievende politiek te volharden, tenzij de be langen en de oer des lands eene andere politiek mochten vereischen. Nadat de heer Petrueelli had verklaardmet deze mededeelingeti niet voldaan te zijn, heeft dn heer Malegari zijne vredelievende betuigingen herhaald. Hiermede was het incident afgeloopen. TÜBK IJ E. De Porte heeft op grond van het tiaclaat van 18HS Rumenië uitgenoodigd, om met haar in overleg te treden over de verdediging van het Rumonisch grondgebied, dat door de Russen wordt bedreigd. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 23 April. In de zitting van heden is ingekomen het bekende ontwerp tot droogmaking van het zuiderdeel der Zuiderzee en omtrent den water weg van Amsterdam naar de Waal door de Geldersche vallei. Tot rapporteurs over het ontwerp tot wijziging der kieswet zijn benoemd de heeren van Kei kwijl;, de Ruo van Aider*; werelt, Kappeyne van de Coppello, Tak en de Jong. De heeren vau fleukelom en de Beaufort zijn beeedigd en toegelaten. Op eene interpellatie van den heer Mees, omtrent den toestand van don Rotterdnmschen waterweg, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken verklaard, dat een wetsontwerp tot ver hooging van hoofdstuk V der staat«begrooting, in .verband tot dien waterweg, reeds zijn depar- partement verlaten heeft. De heer Mees dankte den minister voor de mededeeling. Tegen Woensdag is het belasting-ontwerp, daarna de enquête omtrent de longziekte, enz. aan de .orde gesteld. DEN HAAG, 21 April 1S77. Z. D. H. de Prins von Wied is Zondag avond, na een verblijf van eenige weken Duitschland, te dezer slede teruggekeerd, doch heden weder naar Neuwied vertrokken. SCHIEDAM, 24 April 1877. De Gemeenteraad alhier zal, Donderdag den 2G dezer, des namiddags te half twee ure, eene openbare vergadering houden; de alsdan ter behandeling aan de orde gestelde ondei werpen zijn: Ingekomen stukken, waaronder ontwerp besluit tot af-en overschrijving op de gemeente- begrooting dienst '1S7G en een rappoit der Plaatselijke Schoolcommissie op bet adres van M. van Wamden; welke stukken zijn ter visie gelegd. Deliberatie over: Oatwerp-besluiten tot betaling uit Onvoorziene Uitgaven en tot af- en over-chi ijviug op de gemeentebegroo- ting, dienst 187f); vnoistel tot benoeming van een hulporiderwijzerrs 3e klasse aan de openbare school voor mei-ju*adres van M. van Wamdenom eervol ontslag als hulp onderwijzer.En verdei e voorstellen en rnedo- deelingen. De commissie voor het eind-examen der mei li neen van de lioogeie burgerscholen iu Zuid-Hollandvvelk examen zal worden ge houden te Dordrecht, bestaat uit de volgende heeren: dr. .1. C. van Deventer, duecteur der II. IV. S. te Dordrecht, vooiz.leden dr. W. F. Koppesehaar, dr. K. J. G. Evcits, leetaren der H. B. S. te 's Hace; C. Schepp, P. L. Gocheret, leeraren der H. 15. S. te Rotterdam; C. van Tiel, leeraar der II. B. S. te Leiden; dr. A. van Oven, H. U. de Vrie«, leetaren der II. B. 8. te Dordrecht; dr. T. Knottenbelt, dr. 11. J. Rink, leetaren der II. B S. te Delft; dr. C. A.. Sclieltema, leeraar der II. B. S. te Schiedam; nrir. P.'A. Tukker, F. A. M. Beekman,, leeraren der II. B. S. te Gorincbem. Bij de te 's Hage gehouden akte-examens heeft de heer J. Brouwer, hulponderwijzer aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens alhier, akte bekomen voor de Hoogduitsehe taal. 5 Gisterenmorgen is bij het afbreken van een schuur te Delfshaven een balk neergekomen op het hoofd van oen in het liroersveld alhier woueuden arbeider, W. T. van Dijk genaamd, met iiet ongelukkig gevolg dat zijn hoofd deer lijk misvormd werd. In den namiddag werd hij met een bootje naar zijn woning vervoerd alwaar hij tengevolge vau de bekomen wonden heden morgen is overleden. Hij was een oppas send en ijverig werkman. Op do internationale tuinbouw-tentoon- stelling te Amsterdam is de lieer J. II. Henkes te Delfshaven, bekroond met 2 bronzen me dailles en een getuigschrift, voor ingezonden planten naar de fumitiüa geschikt. Naar wij vernemen is door den raad van toezicht op de spoorwegdiensten bii®de opneming van den spoorweg Delftsche poort Mallegat niets bevonden dat aanleiding zou kunnen geven dat de opening dier lijn niet op den 1 Mei a.s. zou kunnen plaats hebben. De Padangsche bladen spreken van een ziekte in de koffieboorneu. in de bovenlanden, liet gevolg van insecten, die den stam der boomen doorboren. De Sumatra Ct. bericht echter, dat het kwaad met succes vvoult bestreden. De waai de vermindering van liet kapitaal der voornaamste Eiuopeescbe leeningen be draagt sedert hot begin der thans nog hangende verwikkelingen in het Oosten 1500 millioen gulden. Slechts de in hooklzaak aan de groote beurzen verhandelde effecten zijn bij deze be rekening in aanmerking genomen; deOosteur. loten •lSê'i, de oude üougtvntschc leeniug, do 9 pCt. en G pCt, Turken zijn dam ouder zelfs niet begicpeu. Volgens bet Tad. behooren onder de werk zaamheden der Tweede Kamer voor bet tegen woordige zittingtrdperU de rnilitare bevordenugs- en pcn-ioenvooidi achten. Reeds moet zich eene der afdeelingen met het onderzoek der Kieswet hebben bezig gehouden. De Brusselscbe Brandverzekeiing-maat- schappij heeft aan den timmerman A, van de Flieit te Barneveld een bronzen medaille en f25 aangeboden, wegens zijn kloek gedrag bij het uitbarsten van den brand ten huize van - Ovennars aldaar, die zijn manufacturen met petroleum begoten en daarna in brand gestoken had. De opgaaf van den ingenieur voor het stoomwezen van het aantal stoomketels, op 31 December 'iS7U in ons land aanwezig, is als volgt gedetailleerdVan de 4691 aanwezige stoomketels zijn 2552 van biimenlandsch en 2139 van buhoulainlseh fabrikaat; de vervvar- mingsoppervlakte bedraagt voor bet gebecle Rijk '137433 viert;, meter. In de provincie Zuid- Holland zijn 730 met stoomvvci kende fabrieken, 324 stoom booten en '181 lucomobilen bet aan tal kei els bedraagt 1522, waarvan 903 van biunenl. eu 559 van biiiteiil. fabrikaat; de vei vvariiiiugsnppervlakte is 42G72 vimk. nieter. De senaten van de studenteukoi psen te Leiden. Utiechl en Groningen hebben een uil- nnodiging ontvangen van de Studentenver- eeniging der vrije universiteit te Brussel om dpol te nemen aan de op 28 April aldaar te houden feesten. In de nabijheid van Amsterdam zijn twee zandtieinen de een met ledige de andere met geladen wagens tegen elkander gereden, waar door de ledige wagens geheel verbrijzeld- wei den. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Onder de hazen heerscht een groote steifte. Zij schijnen aan eene ziekte te lijden. Ais men de bosscheu vau Gaasterland door wandelt, ziet men er veischeidene liggen. 1 Het Langstraatsch Handglshooi heeft eene belangrijke daling ondergaan, zoodat puik hooi thans voor /20 de 1000 halve kilo's eu mindere soort tot lageren koers te koop is. Den llaag. De kiesvereeniging Tide Grond wet" heeft in hare algemeene vergadering van gisteren avond gekozen tot kandidaten voor de Provinciale Staten in plaats van de aftredende leden Mr. D. Lëon, Jhr. Mr. F. G. A. Gev Deynoot, Jhr. II. C. A. Ver-Huell (welke zicii niet meer herkiesbaar stellen) Mr. J Bas Jz. en Jhr. M. J. F. Schuurbeque Bot de heeren: 4V. J. G. Scheurleer, bankier; M,. II. graaf van Limburg Stirum, laatstelijk burge meester van Noordvvijkei'lioutMr. J. J, yan Geuns, rechter in de arrend, rechtbank alhier; Mr. J. J. Bergsma, schoolopziener alhier en A. P. Godon lid van den gemeenteraad alhier. Kralingen. „Jl. Woensdag lmd alhier een curieus geval plaats. Een huisvader kwam bij den burgelijken stand de gebooite van zijn kind aangeven, volgens zijn opgave van het vrouwelijk geslacht. Een poos'daarna kwam evenwel de vader terug met da boodschap, dat bij nader ouderzoek gebleken was. dat do jonggeborene van het mannelijk geslacht was. Nieuwerkerk a/d IJsel. Volgens besluit van den Minister van Binnenl. Zaken zullen bij den landbouwer S. Bijl, IS stuks rundvee als verdacht aan longziekte worden onteigend' en afgemaakt. Drielle. De gemeenteraad alhier heeft besloten zich te wenden tot den-Minister van Binnenlandsche Zaken, met verzoek een Iloogere Burgerschool met vijfjarigen cursus alhier te vestigen, onder aanbod, om uit eigen mid delen het daarvoor noodigo gebouw te stichten, geheel ten genoegen der Regeering en voldoende aan al de eischen des tijds. Ond-Ileicrlaiid. Zaterdagnacht is in het schoolgebouw der Israëlietische gemeente alhier ingebroken. Aangezien er niets vermist wordt, meent men alleen aan baldadigheid te moeten denken. De politie is van het feit in kennis gesteld. Amsterdam. In het gebouw der Neder- lacdsche Bank alhier zijn Vrijdag aan een kan toorbediende zesendertig bankbiljetten van f25' ontrold. Met die papieren waren waarschijnlijk twee deftige heeren naar het opgegeven sig nalement Engelsehen verdwenen, die zeker met geen ander doel in het Bankgebouw waren gekomen dan op hunne wijze zaken te doen, Aan een huis op de Keizersgracht alhier werd Vrijdagavond een pakje afgegeven. Bij onderzoek bleek het een fermen jongen te be vatten. Groningen. Alhier zijn twee sterfgevallen door misbruik van sterkendrank plotseling voor gekomen. Uet eene betrof eene vrouw, die door haren man was verlaten. Na haren dood vond men op haar bed behalve een jeueverilesch ook een spaarbankboekje van f'lÜOO. Het an dere geval betrof een conducteur vau den staats- spoonveg, die op straat ineen zakte. Deze persoon was onlangs in zijne heti uk king geschoist wegens dronkenschap. Zwolle. De eeiste nieuwe grasboler was jl. Vrijdag alhier ter markt, en werd verkocht voor/28 de 20 kilo of f 8 per vat. Stukgoed van Vi kilo gold 1,50 per kilo. Deventer. Den '19 dezer arriveerde alhier de te Kinderdijk nieuwgebouwde stoomboot Sail and. bestemd voor den dienst tusscben De venter, Rotterdam, Leiden, Schiedam, 's Graven- hnge en tusschenliggeude plaatsen, ter vervan ging van het beurtschippersveer vair Deventer naar die plaatsen. Harderwijk. De Raad dezer gemeente' heeft eene verordening vastgesteld tegen het uithalen van vogelnestjes het dooden van vogels- enz.; overtreding wordt gestraft met een geld boete van fl tot 15.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2