Binnenlaurtsche Berichtsa. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting ran 25 April. In ile zitting van heden is, na discussie, met 64 tegen 3 stemman aangenomen het wetsont werp tot verhooging van hoofdstuk VILB der staatsbegrooting voor '1877 (betere bezoldiging en dienstregeling der ambtenaren van het kadas ter), nadat daarop met 54 tegen '13 stemmen was aangenomen het amendement der commissie van rapporteurs, door den minister bestreden, om de landmeters thans voor den kantoordienst werkzaam te blijven bezigen en dezen niet door klerken te, vervangen. Vervolgens is aange nomen het wetsontwerp, houdende nadere rege ling der kosten voor de verrichtingen nopens het kadaster. SCHIEDAM, 2G April 1877. Met ingenomenheid vernemen wij, dat er ook te dezer stede pogingen worden in het werk gesteld ter oprichting van eene Vereeniging sFloralia" ter bevordering van de bloementeelt onder minvermogenden. Deze vereeniging reeds sedert langer of korter tijd in verschillende plaatsen van ons Vaderland gevestigd, is, blijkens de mededeelingen herhaaldelijk in dp dagbladen daaromtrent gegeven, niet zonder vrucht werk zaam geweest, hare gehouden tentoonstellingen leveren daarvan dc onmiskenbare bewijzen. Wij juichen daarom het plan der Scherm- Gymnastiek en Velocipöde-club i>Olyr«pia" toe, om met medewerking van de Gymnastiek-Ver eeniging nArena" een openbare uitvoering te geven, waarvan de haten zullen strekken ten voordeele van eene hier op te richten Vereeniging jFloralia" en wekken gaarne onze stadgenooten op om die schoone en nuttige instelling krach tig te steunen. Moge de lijst van inleekening voor de uit voering van lOlympia" en lArena", die reeds bij de ingezetenen circuleert, met tal van hand- teekeningen voorzien worden, ten blijke dat het beoogde doel algemeenen bijval vindt, dien het zoo ruimschoots verdient. Tot leden dor deputatie van R.-Kath. Nederlanders, die den Paus bij gelegenheid van zijn 50-jarig jubilé als bisschop gaat geluk weuschen, hebben zich reeds aangemeld de heereu mr. .1. Essink te Oldenzaal, 1,. Van der Hagen te Lith, Gh. Hollman te Maastricht, Iwes te 's IIage, ,T. G. Ketting te Amsterdam, J. Lindeman te Tilburg, W. P.' A, Mutsaers te Tilburg, F. Reekers te Amsterdamvan Roosmalen te Lith, F. van Rijckevorsel te 's Bosch, L. Spierings te 's Bosch,- A. Stevens te Maastricht, en twee leden der Vereeniging ïDe Cr rond wet", te Schiedam. Deze lijst is nog niet volledig. O 4 Mgr. Schaapmanaartsbisschop van c Utrecht, staat aan het hoofd der feestcommissie in Nederland, die den Ion Mei e. k. den Paus bii zijn jubelfeest zal gaan gelnkweiischen. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, bij (ie gemeenschap pelijke loodingen door de beambten van den Waterstaat en van bet Loodswezen, op den droge van den Nieuwen Waterweg van Rot terdam naar Zee, op den 21 April is bevonden: aan de zwarte tonnenzijde 29 op 40 meters benoorden de lijn der geleidelichteu 29 op de lijn der geleidelichten 32.5 op 50 meters bezuiden de lijn der geleidelichten 32.5 en aan de witte tonnenzijde 30' decimeter bij gewoon laag water. Bij het waarnemen der, seinen voor den waterstand moet worden acht gegeven, dat niet meer volgens de bevonden diepte op de lijn der geleidelichten, maar volgens die langs de ïioarte-lannenzijde geseind wordt. Peiling van '15 Aprilzwarte tonnenzijde 30.5 (met, eea klein" hal van 29 decimeter even buiten de zwarte tan nu. I), 40 meter beuoorden de lijn der geleidelichten 32.5, op de lijn der geleidelichten 33.5, 50 meter bezui den die lijn 34 decimeter bij gewoon laag water, terwijl aan de witte tonnenzijde door de deining niet gelood is kunnen worden. Bij beschikking van 24 April '1877, lit. K, 12de afdeeling, is, met intrekking van vroe gere beschikkiugen, aan het bestuur der Veg- helsche schoefstoombootmaatschappij teVegbel, tot wederopzegging, vergunning verleend voor eene stoombootdienst tot vervoer van personen, goederen en vee tusschen Veghel, Rotterdam en Schiedam; alsmede voor eene stoomsleep- dienst op de stroomen, rivieren en kanalen in acht provinciën. De verzending der brievenmalen uit Ne derland naar de Vereenigde Staten van Noord- Amerika, door middel van de uit Southampton en Queensiown vertrekkende Britsehe pakket booten, vindt, te rekenen van 1" Mei aanstaande, driemaal in plaats van viermaal per week plaats, namelijk' eiken Maandag per trein van 12,45's avonds, en eiken Woensdag en Vrijdag per trein van 6.30 's avonds van Rotterdam naar Antwerpen. De vei zending der brieven en verdere stukken voor Australië eu Nieuw-Zeeland langs den weg n o van San Francisco, vindt plaats in de brieven maal van Woensdag den 2den Mei aanstaande. Door de Katholieken te Rotterdam wordt een adios aan de Tweede Kamer geteekend, houdende protest tegen het schoolwet-ontwerp van den heer Heemskerk. Men leest in do Tijd: Naar wij vernemen, hebben 11. D. II. de aartsbisschop en de bis schoppen van Nederland een adres tot Z. M. den Koning gericht, waarin zij, wijzende op de wetten, die, blijkens de jongste allocutie, door de Itnliaansche regeering tegen de vrijheid van den H. Stoel zijn ontworpen Z. M. met passenden eet bied verzoeken, aan hare regeering te ge lasten, om in overeenstemming of in oveileg met andere mogendheden, tot de regeering van Italië zoodanige vei toogen te richten of zoo danige maatregelen te nemenals strekken kunnen, om in de handhaving der vrijheid van den II. Stoel liet recht ook der Nederlandsche Katholieken te verzekeren. 'Dé nBanic-iiiid. Hand.-Zeiltuig" beweert in een telegram, dat de Russische Regeering metNe- deilamlsehe bankiers een leening heeft aange gaan tot den koers van 92 pCt. liet zou een 6 pGt. fonds zijn en het bedrag der gesloten leening is 300 uiilliuen gulden. Uit Zuid-Afrika wordt ons i. d. 27 Maart gemeld: Op de diamantvelden wordt sterk ge ijverd voor aanhechting aan de Kaapkolonie. De Regeeriugschijnt daartegen te zijn. Uit de Trans vaal zijn de laatste berichten van 13 Maart. De bijeenkomst der Regeeriug met den Biitschen gemachtigde heelt geen beviedigende uitkomst gehad, ihch na aanneming in hoodzaak van Bur ger's hervormingsplannen is de vrees minder voor gewelddadige aanhechting, riij houdt zich bezig met de samenstelling van een Ministerie, maar ondervindt daarbij moeilijkheden. De heer J(iris sen zou de benoeming tot Minister van Justitie en va'u Buiteulaiidsche Zaken aannemen. De verkiezing van den President is uitgesteld, De heer Paul Kiïtger is tot vice-president benoemd. Besloten is tot versterking der politiemacht onder kapitein van de Venter, een geestkrach tig man. {JIM.) Op de verkoaping van werken over schoone kunsten, nagelaten door denbeer ter Bruggen, van Antwerpen (bij Frederik Muller Co. te Amsterdam) is een belangrijke eigenhandige brief van Rubens door de stad Antwerpen aan- v gekocht voor f3üü. Op de .prijsvraag van Teylers genoot schap omtrent het vliegen zijn twee antwoorden ingekomen. Ylaartlingen. Op de vergadering in de zaal Harmonie, op Dinsdagavond doov commissaris sen der haringjagerij-gemeenschap belegd, waren bijna alle reeders en boekhouders van hier en Maassluis tegenwoordig. De uitslag hunner be raadslagingen geeft het verblijdend uitzicht op eene haringjagerij-gemeenschap in den geest en naar den grondslag zooals die het vorige jaar is vastgesteld. De Maatschappij »het Noorden" is tot de ge meenschap toegetreden onder eenige reserves omtrent de eventueele vangst van den logger Lichtstraalst. W. Yerbrugge, die heden in zee zeilde met vischsvant aanboord om vroeg ook haring te kunnen vangen, die evenwel van geen al te overwegend belang bleken. De Maatschappij voor Zeevisscherij te Maas sluis heeft zich nog niet verklaard. Aan de gemeenschap onttrokken zich definitief de Maat schappij sRegt door zee" van 's Gravenhago alhier gevestigd en de Reeder R. P. Regt door Zee te Amsterdam. De volgende schepen zijn als jagers verhuurd; 1. Margost. G. van Noord. 1. Willem Beulcclszoon, .1. van Dorp Dz. 1. Wisselvalligheid, D. van Gelderen. h. Ragt door Zee, y> P. Wapenaar. s. Jacob, J. van Dorp Jz. Respectievelijk als de 1ste, 2de, 3de, 4de eu 5de Jager, voor f1030, f1090, M220, f1370 en f1400, welke huurprijs het vorige jaar was f-1060, f1125, f 1260, f 1260 en f 1300. De 1ste en 2de moeten uitzeilen 5 Juni, de 3de 8 Juni en de 4de en 5de *12 Juni. (iVr. Vl.Ct.) Amsterdam. Men zal zich herinneren dat voor eenige maanden in een perceel op den Haarlem merdijk een meisje van 14 jaren werd aange troffen n een zeer elleudigen toestand, die volgens de buren het gevolg kon zijn van mishandeling door de ouders. Het kind werd in het gasthuis alhier opgenomen en is onder de daar onder vonden behandeling van een soort van skelet een tamelijk gezet en flink meisje geworden. Bij een ingesteld gerechtelijk onderzoek waren geen voldoende bewijzen gevonden om den vader en de stiefmoeder van het kind deswege te doen. terechtstaan. Een te Roermond gedaan onderzoek bracht echter in het licht dat in het gehucht Maasuiel bij Roermond een der vroe gere woonplaatsen van het echtpaar, mishande lingen hadden - plaats gehad, die de Rechtbank te Amsterdam in raadkamer voldoende aanlei ding gaven hen naar de openbare zitting te verwijzen. Daar stonden zij heden in laten namiddag terecht, de vader, een graveur, J. P. IC., ter zake.van het ranselen van dat kind in het jaar 1874, met een slof van spijkers voor zien. do stiefmoeder, ter zake van het aldaar zoodanig met een schoen te hebben geworpen dat het te onderstenboven gevallenen gekneusd is. In iedere zaak werden, behalve het bewuste meisje, twee getuigen gehoord, buurvrouwen uit vroegere woonplaatsen. Zij getuigden van de verregaande ver waar! oozing van dat kind, terwijl de eigen kinderen der beklaagde vroeger het zeer goed hadden. O. a. werd medege deeld dat het meisje blauwe plekken had wegens ontvangen kastijdingenschier niet te eten kreeg, zoodal zij meermalen boterhammen hadden gegeven, welke haar door de ouders- onder toediening van slagen werden nntnomen als zij het bemerktou. Reeds op Sjarigen leef tijd moest het kind, volgens verklaring van een der getuigen, water putten met vrij zware emmers. Later moest het steenkolen kiuien, aardappe len rooien uit don bevroren grond en dat alles' schier naakt, alleen voorzién van aan elkander geknoopte lompen. Eenmaal werd bevonden dat het 13 weken nchteieen hetzelfde hemd had aangehad. Het leek, volgens een der getuigen, toen op een eikenboom, waarvan de schors is' afgetrokken. Volgens een anderen was het nu een roos, in plaats van toen een treurboom, het was schier niet te herkennen. De vader

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2