A". 1877. Woensdag 2 Mei. *42 4147. Bnitenlandsciie Berioliten. I IsrscMjiit daplijks, nitpzonderfl Dinsdag. TC ix s« t J a a xi I) r f?angr. AnoNNKMENTsrit/Js, pei 'kwartaal1.85. Franco per post, door liet golieele Kijk - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. E K E L A U liet officieel orgaan bevat een proclamatie der Koningin, den 30 Apiil te Windsor onder teekend, inhoudende de verklaring eenerstrikt onpartijdige neutraliteit in den oorlog tussclien Rusland en Turkije, met last aan alle Britsche onderdanen, dezelfde neutraliteit in acht te nemen. In liet Lagerhuis heeft de lieer Gladstone vijf ontwerp-besluitou aangekondigd tan de volgende strekking: Klacht over de houding der Porte ten opzichte der gruwelen in Bul garije. Verklaring dat de Pnrte, zoolang zij niet van gediagslijn verandert, alle zedelijk en mate rieel recht op Eugelamls ondersteuning en invloed verbeurt. Kmjelnnd wendt bij de mo gendheden al zijn invloed aan voor de onlvvik- kel'Hg, de viijheid en het plaatselijk zelfbestuur der in opstand gekomen provinciën. Om aldaar aan de verdrukking een einde te maken, zonder dat de Porto onder vreemd gezag wordt ge plaatst, eischt Engeland in Tui kite zoodanige vetauderingen als noodig worden geacht in liet belang van recht en nicnschelijkheid, zoowel als ter voldoende beveiliging legen Intrigese n ter verzekering van den aigemoenen vrede. Sir Stafford Noithcote heeft de discussie over deze voorstellen bepaald op aanstaanden Maan dag. De heer Lubbock (liberaal) verklaarde, tegen de ontwerp-besluiten in oppositie te zuilen komen en ten die^p. einde de préalable kwestie te zullen stellen. Op eene vraag van lord Stratheden, of de Britsche regeering de in de Russische cir culaire uitgedrukte bewering beaamde, dat de Czaar door't verklaren van den oorlog aan Turkije de belangeu en zienswijze vertegenwoor digde van Europa, werd Vrijdag n 'tïlonger- huis door lord Derby ontkennend geantwoord. De regeering (zeide de minister) vereenigde zich niet met de in *t bedoelde document ver vatte conclusiën. In strijd met de berichten uit Russische brou blijven de Turken zich de eerste over winning op liet tooneel des oorlogs in Azie toeschrijven. De Times heeft namelijk dit tele gram ontvangen: Pera, 57 April.' De Turkscbe vloot bombar deerde Poli en het fort St. Nicolaas bij Batum. De'slag, die by Batum plaats had, eindigde met de nederlaag der Russen, die omstreeks 2000 man verloren. Kolonel Lennox is tot militair-geattacheer de bij de Turksche armee aan den Donuu benoemd. Do Daily Telegraph verneemt, dat het ant woord van het Britsche kabinet op de jongste Russische circulaire naar St. Petersburg verzon den is. FRANKRIJK. Het comité voor liet monument ter eeie ÏSIU5.Ï5 AU: WA BIKT, K, 134. van George Sand heeft aan Jules Simon ver gunning gevraagd een standbeeld voor de be roemde schrijfsters op te richten op de square Saint-Michel, dicht hij het ThéiUre de l'Odcon en do Luxembourg, dus dicht bij baar woning te Parijs en den tuin en. den schouwburg, die zij het liefst had Het ver/oskschrift is mede ondei teekend door de buitenlansche leder van het comité, Alfieri, George Eliot, Tennyson on Ivan Tourguénefl' Jules Simon, do Frauschc Minister'van Binnenlandsclie Zaken, heeft tot do piefecten eene circulaire gericht, waarin hij htm gelast het ciiculeeren van verzoekschriften ten gunste van den Paus en tegen do. Italiaausche Regee ring te verbieden. De Fraiifais, geen verdacht orgaan, be licht dat op hot jongste Katholiek congres te Parijs het voorstel is gedaan, om eene petitie ten gunste vau den Paus in het land te ver spreiden. Maar dit voorstel is, nadat er over beraadslaagd was, met bijna eenparige stemmen verworpen om redenen jyui opportuniteit. Wij vinden in deze nota een nieuw bewijs zegt de Temps, dat tie in omloop gebiachte clericale petitie door de meerderheid der Katho lieken, zelfs van de ultra's verre van goedge keurd wordt. 't Journal Offtcicl <%lt mede, dat eeue com missie van rechtsgeleerden benoemd is om te onderzoekeu op welke wijze in de Fransche Her vormde kerk de reeds sedert jaren verstoorde vrede zou kunnen hersteld worden. President der commissie is de oud-Minister Dufaure. Van Mei af zal te Parijs eiken Zondag verschijnen la Semaine Ilépublicainc, onder re dactie o. a. van Jean Macé. Uit Bucharest ontving de Temps van 28 April, ID uur 's morgens, het bericht, dat de Tinken bij Silistiia den Douau waren over- getiokken. De Ottomauische ambassade te Parijs verzocht aan de biaden plaatsing van liet vol gende communiqué ^Verscheidene bladen hebben bericht, dat de Turksche regeering een kommandement aan den ex-maarschalk Bazaine zou hebben aange boden. Dit bei icht is van allen grond ontbloot. RUSLAND. liet stedelijk bestuur te St. Petersburg heeft 1'/. millioen ten behoeve van gekwetsten be schikbaar gesteld. Ofschoon het Turksche gouvernement aan de Russische onderdauen het verblijf daar le lande ontzegt, heeft de Russische regeering echter aan de Tui ksche onderdanen toegestaau in Rusland te blijven en zich onder bescher ming van Engeland te stellen. De verjaardag" des Keizers is den 29 April onder algemecne deelneming feestelijk gevierd. UiL Erzeioütn vvoidt van 30 April bericht dat de Bussen troepen concenti eeren en toebe reidselen maken tot ecu aan'M de Turken C 0 R A N T. Advertentieprijs: van t 10gewone regels, 1 00. Iedere gewone regel meer- ü.10, Driemaal plaatsing vvoidt tegen tweemaal berekei d. bij Kars. 'De Russische belegeringstrein rukt op. Men ziet ieder oogenblik een gevecht te gemoet. De Dnieper is bij Krementschug builen bare onvers getreden. Genoemde stad is geheel overstroomd en bijna alle inwoners, ten getale van 20,000, zijn van dak beroofd. De ijsgang is op de Newa begonnen. Volgens bericht uit Moskou heeft de koop mansstand aldaar één millioen en de kleine burgerstand 25.000 roebels geschonken tot ondersteuning vau hun betrekkingen, die in den oorlog gewond worden. liet Bulgafen-cnmité heeft een oproeping uitgevaardigd om do Russen als bevrijders te ontvangenen een adres aan don Keizer aller Russeu te richten. OOSTEN' K IJ K. Uit Weencn wordt van 28 April gemeld dat de bewegingen van het Russische leger bijna geheel zijn gestaakt wegens de overstroomingen i ii Rurnenie en Bessarabie. De Oostenrijksche algemecue vergadering van Katholieken is geopend. Zij ontving een aantal telegrammen eis adressenbevattende vcrklaringeu van adhaesie, uit Frankrijk, Italië, Engeland, Spanje en Duitscblaud. Graaf Egbert Brderedi, tot vooizitter gekozen, schetste in hoofdtrekken het doel de/er bijeenkomst en eindigde met deze woorden Laat ons pal slaan voor Keizer en Rijk en ons even trouw scharen aan de zijde van bisschoppen en rondum den Paus HUMERI E. De'Senaat heeft den 29 April de met Rusland gesloten conventie, met 41 tegen 10 stemmen, aangenomen. De minister Cogolnice- ano verklaarde, dat het Parijsche tractaat nietig was, nadat Europa het binnenrukkeu van Rus sische troepen in Turkye had toegelateu. Ru- menie zal het bezetten van Kalafat door de Turken toelaten, snaar zich tegen hun verder voorwaarts dringen verzetten. Eene aanzienlijke hoeveelheid Turksche troepen is den 29 April uit Trebinje, Sienitza en Scutari vertrokken, om de MontenegrijneD, die bij Ilerstag gelegerd zijn, aan te vallen. D U IT S C U L A N B. Een telegram van 2S April uit Parijs aan de Köln. Zeil. meldt, volgens officieuse berich ten uit St. Petersburg, dat de Russische regee ring de welwillende «oulisdileit van Duitschland zou verkregen hebben, onder voorwaarde in Europa geene veroveringen te maken. ITALIË. Onder do voorzorgen, die Pius IX heeft genomen ten opzichte der verkiezing van zijn. opvolger, behoort ook deze, dat hij aan de kardinaals Simeoni, Bartolini en Nina gelast heeft te handelen als een soort „commissie vau observatie". De laak dezer commissie is om,

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 1